Dzisiaj jest sobota 16 grudnia 2017, imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23506) SPORT FORUM FIRMY (5109) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
1 / -2oC
Pojutrzepogoda
0 / -2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:
Polecamy:
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościGrobersi w akcji. Frydhof - przywracają pamięć o z ...

Grobersi w akcji. Frydhof - przywracają pamięć o zmarłych 

Dodano: 1.11.2017 08:00

Są ponadlokalni, ponadwyznaniowi, ponadkulturowi, ponad wszelkimi podziałami i zwą się grobersami. To Wielkopolskie Stowarzyszenie Na Rzecz Ratowania Pamięci “Frydhof” z Konina.

Członkowie Stowarzyszenia „Frydhof” zajmują się porządkowaniem cmentarzy, przywracaniem pamięci o zmarłych, dlatego mówią o sobie „grobersi”. Działają od początku tego roku, ale zdążyli już połączyć siły, żeby zaktywizować do wspólnego działania lokalne władze, młodzież, działaczy. - Frydhof to spolszczona nazwa niemieckiego słowa „friedhof”, czyli cmentarz – wyjaśnia Damian Kruczkowski, wiceprezes stowarzyszenia.

Ta nazwa ma określać cel ich działania. To często prace porządkowe polegające na odchwaszczaniu, naprawie płyt i tablic nagrobnych, czyli przywracanie pamięci o tych, którzy odeszli. Pojawiają się na cmentarzach żydowskich, ewangelickich, katolickich, przy odosobnionych grobach. - Tam, gdzie trzeba uporządkować zapomniane, zaniedbane groby, przywrócić im sacrum – mówi Urszula Karolczak, prezes „Frydhofu”.

  • Grobersi w akcji. Przywracają pamięć o zmarłych
  • Grobersi w akcji. Przywracają pamięć o zmarłych
  • Grobersi w akcji. Przywracają pamięć o zmarłych
  • Grobersi w akcji. Przywracają pamięć o zmarłych
  • Grobersi w akcji. Przywracają pamięć o zmarłych
  • 1508967518-253t06-996_3567_01.mp4.still001.jpg

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Skąd w języku polskim takie słowa: Grobersi? Co to w ogóle ma być. Nauczcie się doceniać język polski i skończcie wreszcie z tą naleciałością, bo zaczyna zalatywać to kiczem. Grabarz zamiast GrobersCmentarz zamiast Friedhof (jeszcze gorzej powiedzieć Frydhof)Wszystkich Świętych Dzień Zaduszny zamiast kiczu typy HalloweenDzień św. Walentego zamiast WalentynekŚw. Mikołaj zamiast reklama CocaColi itp itd
Dodano: 1.11.2017 13:35    Przez: ~gość
A nie mogla byc slowianska nazwa stowarzyszenia skoro dzialaja na terenie Polski?iscie kreatywnie nazwe wziac z niemieckiego...
Dodano: 1.11.2017 12:55    Przez: ~go
Wspaniała Inicjatywa. Gratuluję Państwu. Jak można znaleźć kontakt? Jesteście w necie?
Dodano: 1.11.2017 13:35    Przez: ~Anetta
Grobersi? Nazwa przykładem anglodebilizmu. I jeszcze niemieckie frydhof. To przykłady wynaradawiania. Wynaradawianie polega na przyjmowaniu obcych słów i zwyczajów.
Dodano: 1.11.2017 13:31    Przez: ~Artysta
Dobre bo polskie, swego nie znacie, cudze chwalicie, nikt mądry tak głupich nazw nie wymyśla. Jesteśmy Polakami i mówimy oraz piszemy po Polsku !
Dodano: 1.11.2017 16:51    Przez: ~Polak

KOMENTARZE

Gdzie te mogiły ze zdjęć?
Dodano: 01.11.2017 12:12    Przez: ~xxx
CMENTARZ : UL . : POPIEŁUSZKI ,OPLATA ,,Z ROKU 2016 ,,TO '':-500 ZL ,OPLATA ZA ,,OKRES''NA DWUDZIESTU LAT , PROSZĘ NAPISAĆ : DLACZEGO ? KSIĘŻA, NIE PROPONUJĄ CMENTARZY PARAFIALNYCH ? . LICHEŃ : ,,TU ?'' WIERNI ZOSTAWIAJĄ ,,DATKI'' , ,,A'' CO ? Z CMENTARZAMI? PARAFIALNYMI. ...
Dodano: 01.11.2017 12:25    Przez: ~L
A nie mogla byc slowianska nazwa stowarzyszenia skoro dzialaja na terenie Polski?iscie kreatywnie nazwe wziac z niemieckiego...
Dodano: 01.11.2017 12:55    Przez: ~go
załóz takie ze słowiańską
Dodano: 01.11.2017 13:21    Przez: ~zbigniew
Grobersi? Nazwa przykładem anglodebilizmu. I jeszcze niemieckie frydhof. To przykłady wynaradawiania. Wynaradawianie polega na przyjmowaniu obcych słów i zwyczajów.
Dodano: 01.11.2017 13:31    Przez: ~Artysta
Frydhof- szwabstwo, czy te cmentarze poniemieckie ?
Dodano: 01.11.2017 16:47    Przez: ~Dojczen
Połowa polskich slow ma swoje pochodzie w obcych językach narodowcu.
Dodano: 01.11.2017 18:54    Przez: ~Krok
Kroku, bo około 40 % ludności w Polsce ma obce pochodzenie. Mimo pewnego spolszczenia ciągnie ich do swoich, na zachód. Stąd zamiłowanie do obcych słów, którymi zastępują polskie słowa. A takie istnieją. Kiedyś była "moda" na łacinę, potem francuski a obecnie anglodebilizm. W międzyczasie Dojacze wnosili swój język. A bycie narodowcem to oznaka polskości. A jak ci się Polska nie podoba, wyjedź.
Dodano: 01.11.2017 23:19    Przez: ~Artysta
Wspaniała Inicjatywa. Gratuluję Państwu. Jak można znaleźć kontakt? Jesteście w necie?
Dodano: 01.11.2017 13:35    Przez: ~Anetta
/
Dodano: 01.11.2017 16:19    Przez: ~ula
Jesteśmy na fb, wystarczy wpisać Frydhof.
Dodano: 01.11.2017 16:20    Przez: ~ula
Skąd w języku polskim takie słowa: Grobersi? Co to w ogóle ma być. Nauczcie się doceniać język polski i skończcie wreszcie z tą naleciałością, bo zaczyna zalatywać to kiczem. Grabarz zamiast GrobersCmentarz zamiast Friedhof (jeszcze gorzej powiedzieć Frydhof)Wszystkich Świętych Dzień Zaduszny zamiast kiczu typy HalloweenDzień św. Walentego zamiast WalentynekŚw. Mikołaj zamiast reklama CocaColi itp itd
Dodano: 01.11.2017 13:35    Przez: ~gość
Dobre bo polskie, swego nie znacie, cudze chwalicie, nikt mądry tak głupich nazw nie wymyśla. Jesteśmy Polakami i mówimy oraz piszemy po Polsku !
Dodano: 01.11.2017 16:51    Przez: ~Polak
Jak jesteśmy tępymi nacjonalistami to tak a jak nie jesteśmy to sie uczymy obcych języków.
Dodano: 01.11.2017 18:55    Przez: ~Krok
Kroku a może "tępymi lewicowcami"?? Nie ? Bo znowu lewicowy faszyzm wychodzi na wierzch- to dla was typowe w ten sposób określać ludzi, którzy kochają swój kraj, w przeciwieństwie do was . Kroku popatrz na siebie, a nie ubliżasz innym.
Dodano: 02.11.2017 12:23    Przez: ~Jacol
Bardzo dobra inicjatywa, bo to co po nas pozostanie to pamięć....
Dodano: 01.11.2017 19:14    Przez: ~aleks
Kretyni, zdradzieckie mordy-nazwa Wam się nie podoba! Zacznijcie coś pożytecznego robić, a nie tylko negowac. Ludzie robią piękne rzeczy, przywracają groby między innymi żołnierzy przeklętych, powinniście się cieszyć rasiści, hipokryci i inne kibolstwo przeklęte, nietolerancyjne drobnomieszczaństwo.
Dodano: 01.11.2017 22:52    Przez: ~Libre
Durny zdrajca.
Dodano: 02.11.2017 08:23    Przez: ~Artysta
hmm. ,,żołnierzy przeklętych" ?????? a co to za przeklęci:-) ????Libre - do książek i nie poniżaj Polaków. Nie chodzi o samą akcję bo jet spoko tylko NIEMIECKĄ NAZWĘ. wyluzuj.
Dodano: 02.11.2017 10:34    Przez: ~emi
Polska dla Polaków !
Dodano: 03.11.2017 17:25    Przez: ~Patriota
Grobersi... trochę szydercze określenie dla ludzi którzy z własnej i nieprzymuszonej woli tam sprzątali.
Dodano: 20.11.2017 09:03    Przez: ~Paweł