Dzisiaj jest niedziela 15 września 2019, imieniny: Albina, Nikodema, Marii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18631) SPORT FORUM FIRMY (5361) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 16oC
Jutropogoda
14 / 10oC
Pojutrzepogoda
13 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Derby: Górnik Konin - KKS 1925 Kalisz [RELACJA NA ... (0)Krzymów pretenduje do miana gminy przyjaznej pszcz ... (0)

Bez decyzji co do Ościsłowa? Potrzebny program kompensacyjny

Dodano: 1.11.2017 08:14

Potrzeba programu kompensacyjnego dla regionu. Zdaniem posła Tomasza Nowaka, czasu na decyzję co do nowej odkrywki Ościsłowo już nie ma.

Budowa odkrywki Ościsłowo była szansą na ocalenie miejsc pracy w konińskiej kopalni. Przed ubiegłoroczną Barbórką pojawiła się nadzieja – decyzja o odrolnieniu terenów pod planowaną inwestycję. Niedługo potem okazało się, że z potrzebną do uzyskania koncesji decyzją środowiskową łatwo nie będzie. Poseł Platformy Obywatelskiej o ten stan rzeczy obwinia rządzących.

- Od 2 lat jesteśmy w permanentnym braku decyzji rządu na temat przyszłości zagłębia paliwowo-energetycznego - mówi Tomasz Nowak. - Chciałbym, żeby ministrowie środowiska i energii powiedzieli jasno i czytelnie, czy będzie koncesja dla Ościsłowa, czy nie będzie, czy będzie decyzja środowiskowa, czy nie – dodaje.

Zdaniem posła Nowaka czasu na budowę odkrywki brakuje. To też podkreślają związkowcy z konińskiej kopalni.

- Jeśli nie ma decyzji co do rozwoju energetyki to trzeba wprowadzić program kompensacyjny. Jeżeli chce się zniszczyć region i miejsca pracy to trzeba to skompensować w jakiś sposób. Takiego programu będziemy żądać – mówi Nowak. - Liczę, że nie będę sam, że kiedy usłyszy o likwidacji naszej energetyki to cały region stanie i będzie żądać decyzji kompensacyjnej – dodaje.

Parlamentarzysta PO przyznaje, że potrzebna będzie pomoc finansowa, podobna do tej po likwidacji kopalni na Śląsku.

- Niech przeznaczą tu miliard złotych. Niech rząd zrobi program i niech pojawią się inne rozwiązania, a nie zostanie czarna dziura. Nie wyobrażałem sobie, że tak można grać regionem. Jestem tym przerażony. A najbardziej mnie boli, że wszystko było przygotowane w 2015 roku. Byliśmy dogadani, że Ościsłowo powstaje – mówi Nowak. 

  • Nie ma decyzji co do Ościsłowa? Potrzebny program kompensacyjny

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Panie Nowak !Trzeba było wpuszczać lisa do kurnika(zegarka) a teraz płakać nad rozlanym mlekiem?To co wasz nierząd rudego folksdeutza zrobił z naszym regionem to i pana zasługa.
Dodano: 1.11.2017 08:36    Przez: ~kopalniok
P.S. Nie rozumiem jak można się cieszyć z upadku zakladu dzięki, ktoremu Konin funkcjonuje. Przeciez upadek tego zakladu to upadek tak naprawde regionu i Konina.
Dodano: 1.11.2017 09:14    Przez: ~Pn
Żal mi niektórych.Widzicie w kopalni samo zło ale to dzięki przemyslowi energetycznemu mógł rozwijać się nasz region.Ulrich piszesz że kopalnia od dwuch lat ujada.To fanatycy tacy jak ty widzą tylko to co chcą.Jak nastał PIS to ujadaja ale jak było PO to było wspaniale.Jesteś przesiakniety chorymi ideałami.Dla mnie nie liczy się kto rządzi tylko jak.Dla Twojej wiadomości jeszcze zwykły podatnik nie dorzucił ani złotówki do przemysłu energetycznego w naszym regionie.Wręcz przeciwnie dziesiątki milionów złotych wpływa do budżetu i tacy szczekacze jak Ty mają z tego niewymierne korzyści.Bez Tego znienawidzonego przemysłu biegał byś za snopowiazalka jeśli wiesz co to jest.
Dodano: 1.11.2017 09:17    Przez: ~Janek56
Co z obietnicą pani Zofii Itman miała przecież ratować kopalnię?
Dodano: 1.11.2017 09:35    Przez: ~m
Sprzedali kopalnie i taki mamy finał a Kto sprzedał każdy wie i komu
Dodano: 1.11.2017 08:57    Przez: ~on

KOMENTARZE

Panie Pośle jak można mówić się dogadaliśmy. Dogadaliście się sprzedając kopalnie i za to powinniście siedzieć . Tu liczą się fakty ,a fakty jednoznacznie wskazują by skończyć z tą zarazą jaką są kopalnie odkrywkowe. Wielkopolska to rolnictwo, bo węgla nie można jeść.
Dodano: 01.11.2017 09:51    Przez: ~obserwator
Sprzedali za grosze elektrownie i kopalnie, a dzisiaj według Forbsa warta półtora miliarda.
Dodano: 01.11.2017 10:04    Przez: samek
Dobra zmiana wie co jest dobre. Kopalnie to zło , Zapraszamy nad jeziora i rzekę Noteć.Panie Ministrze Szyszko jest Pan Ministrem Środowiska i dbałość o środowisko jest Pana obowiązkiem. Poseł Nowek może lepiej niech zamilknie a nie stawia się obrońcą regionu. Przez lata pokazał co jego opcja zrobiła dla regionu.
Dodano: 01.11.2017 09:56    Przez: ~opiekun
Zlo to twoja DOJNA ZMIANA.
Dodano: 01.11.2017 18:14    Przez: ~Pn
Do przeciwników kopalni: odkrywka Ościsłowo będzie, czy wam się to podoba czy nie. Ten rejon bez kopalni i elektrowni przestanie istnieć. Myślicie, że was to nie dotyczy bo pracujecie w innych firmach? Bardzo się mylicie. Po roku od zamknięcia tych zakładów uciekła by cała młodzież a miasto powoli popadało by w ruinę. Same markety i emeryci.
Dodano: 01.11.2017 10:14    Przez: ~Realista
Nikt nie zagłosuje na PO juz nigdy.....idą dla was cieźkie czasy......
Dodano: 01.11.2017 10:33    Przez: ~Mbp.
Oj bys sie zdziwil.
Dodano: 01.11.2017 18:15    Przez: ~Pn
Są ludzie i taborety taborety głosują na peło
Dodano: 01.11.2017 19:56    Przez: ~Rfvvb
Za to na piss glosuja miernoty intelektualne...
Dodano: 01.11.2017 20:01    Przez: ~Pn
Spolka ma juz prywatnych wlascicieli i niech oni martwia sie o to. Trzeba bylo leczyc kopalnie gdy była panstwowym zakladem. Obojetnie jaka partia będzie rzadzic los kopalni jest juz przesadzony przez naszych zachodnich sasiadow. Zreszta dzialania zarzadu kopalni oraz sposób w jaki prowadzili wykupy bardzo poroznilo ich ze spoleczenstwem. Jednym slowem szkoda bo za parę lat bedziemy zmuszeni kupic wegiel lub prad od niemiaszkow.
Dodano: 01.11.2017 11:15    Przez: ~Łowca absurdu
Gdyby p. poseł Tomasz Nowak był ministrem, albo premierem, a może prezydentem, on by pozytywną decyzję w sprawie Ościsłowa szybko wydał, 8-iem lat walczył jak lew z Tuskiem i nic, a teraz ponagla i krytykuje będąc w opozycji, aby się wylansować, gdyż do wyborów coraz bliżej.
Dodano: 01.11.2017 11:30    Przez: ~Symp. PiS
Wydaje się że do podejmowania decyzji o gospodarce potrzebni są fachowcy. Póki co w rządzie ,poza p.Morawieckim to sami politycy. Co warci są politycy dają świadectwo oni sami . To oni nazywają politycznym każde głupie przedsięwzięcie, każdą głupią wypowiedź. Widocznie rząd w rejonie Konina odkrył czarną dziurę.
Dodano: 01.11.2017 11:46    Przez: ~Koninianin
Elektrowni bez kopalni da radę same problemy przez nich mamy i ich super pracusiów
Dodano: 01.11.2017 11:52    Przez: ~obiektywny
Elektrownia i Kopalnia to jeden organizm, dlaczego w rękach prywatnych strategiczne zakłady, kto za to odpowiada ?
Dodano: 01.11.2017 12:06    Przez: ~Energetyk
no przecież górnicy obalali wszystko co państwowe, patrz Wujek itp, itd. Fakt że górnicy do bystrzach się nie zaliczają, ale chcieli kapitalizmu to mają, solidarnościuchy maja z was bekę