Dzisiaj jest wtorek 15 października 2019, imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17904) SPORT FORUM FIRMY (5379) PRACA (37) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 15oC
Jutropogoda
15 / 12oC
Pojutrzepogoda
16 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
PiS wygrał najwyżej w gminach, w miastach Koalicja ... (1)Przy magistracie powstaje furtka. Piesi będą mogli ... (0)

Bez decyzji co do Ościsłowa? Potrzebny program kompensacyjny

Dodano: 1.11.2017 08:14

Potrzeba programu kompensacyjnego dla regionu. Zdaniem posła Tomasza Nowaka, czasu na decyzję co do nowej odkrywki Ościsłowo już nie ma.

Budowa odkrywki Ościsłowo była szansą na ocalenie miejsc pracy w konińskiej kopalni. Przed ubiegłoroczną Barbórką pojawiła się nadzieja – decyzja o odrolnieniu terenów pod planowaną inwestycję. Niedługo potem okazało się, że z potrzebną do uzyskania koncesji decyzją środowiskową łatwo nie będzie. Poseł Platformy Obywatelskiej o ten stan rzeczy obwinia rządzących.

- Od 2 lat jesteśmy w permanentnym braku decyzji rządu na temat przyszłości zagłębia paliwowo-energetycznego - mówi Tomasz Nowak. - Chciałbym, żeby ministrowie środowiska i energii powiedzieli jasno i czytelnie, czy będzie koncesja dla Ościsłowa, czy nie będzie, czy będzie decyzja środowiskowa, czy nie – dodaje.

Zdaniem posła Nowaka czasu na budowę odkrywki brakuje. To też podkreślają związkowcy z konińskiej kopalni.

- Jeśli nie ma decyzji co do rozwoju energetyki to trzeba wprowadzić program kompensacyjny. Jeżeli chce się zniszczyć region i miejsca pracy to trzeba to skompensować w jakiś sposób. Takiego programu będziemy żądać – mówi Nowak. - Liczę, że nie będę sam, że kiedy usłyszy o likwidacji naszej energetyki to cały region stanie i będzie żądać decyzji kompensacyjnej – dodaje.

Parlamentarzysta PO przyznaje, że potrzebna będzie pomoc finansowa, podobna do tej po likwidacji kopalni na Śląsku.

- Niech przeznaczą tu miliard złotych. Niech rząd zrobi program i niech pojawią się inne rozwiązania, a nie zostanie czarna dziura. Nie wyobrażałem sobie, że tak można grać regionem. Jestem tym przerażony. A najbardziej mnie boli, że wszystko było przygotowane w 2015 roku. Byliśmy dogadani, że Ościsłowo powstaje – mówi Nowak. 

  • Nie ma decyzji co do Ościsłowa? Potrzebny program kompensacyjny

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Panie Nowak !Trzeba było wpuszczać lisa do kurnika(zegarka) a teraz płakać nad rozlanym mlekiem?To co wasz nierząd rudego folksdeutza zrobił z naszym regionem to i pana zasługa.
Dodano: 1.11.2017 08:36    Przez: ~kopalniok
P.S. Nie rozumiem jak można się cieszyć z upadku zakladu dzięki, ktoremu Konin funkcjonuje. Przeciez upadek tego zakladu to upadek tak naprawde regionu i Konina.
Dodano: 1.11.2017 09:14    Przez: ~Pn
Żal mi niektórych.Widzicie w kopalni samo zło ale to dzięki przemyslowi energetycznemu mógł rozwijać się nasz region.Ulrich piszesz że kopalnia od dwuch lat ujada.To fanatycy tacy jak ty widzą tylko to co chcą.Jak nastał PIS to ujadaja ale jak było PO to było wspaniale.Jesteś przesiakniety chorymi ideałami.Dla mnie nie liczy się kto rządzi tylko jak.Dla Twojej wiadomości jeszcze zwykły podatnik nie dorzucił ani złotówki do przemysłu energetycznego w naszym regionie.Wręcz przeciwnie dziesiątki milionów złotych wpływa do budżetu i tacy szczekacze jak Ty mają z tego niewymierne korzyści.Bez Tego znienawidzonego przemysłu biegał byś za snopowiazalka jeśli wiesz co to jest.
Dodano: 1.11.2017 09:17    Przez: ~Janek56
Co z obietnicą pani Zofii Itman miała przecież ratować kopalnię?
Dodano: 1.11.2017 09:35    Przez: ~m
Sprzedali kopalnie i taki mamy finał a Kto sprzedał każdy wie i komu
Dodano: 1.11.2017 08:57    Przez: ~on

KOMENTARZE

Fugo jak prywatyzowali odlewnia jak sidła to pracownicy kopalni szydere ciągle. Oni by za te pieniądze niepracowali przytoczyłem rozmowę dwóch osób a teraz co...
Dodano: 01.11.2017 13:07    Przez: ~Fugo
Dwie najbardzidj durne baby na swiecie z zakonu POrypanych to Senyszyn i Gronklwiec-walc! Ble..
Dodano: 01.11.2017 13:20    Przez: ~Jutek
Dla PiSdzielców to chyba dodatkowa podnieta gdy widzą jak stara panna Pawłowicz wpier.ala sałatkę krzycząc coś do innych.
Dodano: 01.11.2017 14:12    Przez: ~titanum
A ty z jakiego jesteś zakonu geju
Dodano: 01.11.2017 15:41    Przez: ~kia
Dadzą wam pieniądze a wy i tak rozkradniecie wszystko taki region Koniński dać młodych do rządzenia a nie stale te same twarze z przeszłością postkomunistyczną dopóki w Koninie bedą rządzić tacy ludzie nigdy tu nie powstanie żadna fabryka ani inny zakład a te co powstały na tzw.terenach inwestycyjnych to już działają na naszym rynku nie ma i nie bedzię żadnych nowych inwestorów cała władza w Koninie do wymiany
Dodano: 01.11.2017 14:56    Przez: ~Szkoda tego regionu
Tak, na kompetentnych, byle nie z pissu bo tam madrzy ludzie zostali w Smoleńsku.
Dodano: 01.11.2017 18:18    Przez: ~Pn
A co na to związki zawodowe? Czy ktoś może wie?
Dodano: 01.11.2017 15:20    Przez: ~fox
A co one moga??
Dodano: 01.11.2017 18:18    Przez: ~Pn
Niech przeznaczą tu miliard złotych dobre ! Region koniński się konczy ! trzeba się z tym pogodzić
Dodano: 01.11.2017 17:45    Przez: ~Jan
Nie konczylby sie gdyby pis dal pozwolenie na Odkrywke.
Dodano: 01.11.2017 18:19    Przez: ~Pn
Niestety ale wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji likwidacji przemysłu energetycznego w Koninie. To nie jest tak, że "kilku górników straci pracę". W Koninie na palcach jednej ręki można policzyć firmy o zasięgu ponadregionalnym, które siedzibę mają własnie tutaj. Strata 6 tys. miejsc pracy byłaby dotkliwa nawet dla dużego miast wojewódzkiego a co dopiero Konina. To jednak nie tylko ludzie i ich dochody a co za tym idzie kolejni, którzy żyją z tego, że górnicy i energetycy te pieniądze wydają. To też dziesiątki milionów podatków, które zostają tutaj na miejscu. Są gminy, które dzięki tym podatkom funkcjonują. Znacie jakąś inną firmę z Konina, która byłaby uwzględniana w zestawieniach największych firm w Polsce? Jeśli ktoś jest za tym żeby to zmarnować to chyba powinien się nad sobą zastanowić.
Dodano: 01.11.2017 20:04    Przez: ~Monika
Tak dla przypomnienia: w 2011 roku ówczesny Zarząd Kopalni chwalił się staraniem o koncesję na 4 nowe złoża, m.in. Ościsłowo, Dęby, Piaski. Pod koniec 2012 roku miała być już pierwsza koncesja (domyślnie Ościsłowo). Co się stało, że przez 5 lat nie można było tej sprawy załatwić? Kto ponosi za to odpowiedzialność? Panie Pośle, to było jeszcze 3 lata przed utratą przez PO władzy więc twierdzenie, że wszystko było dogadane jest chybione. Dziś to PiS jest decydentem a Pana działania mogą jedynie pogorszyć sprawę.
Dodano: 01.11.2017 20:17    Przez: ~Pamiętnik
Tacy jesteście mądrzy a jakby likwidowali jakikolwiek inny zakład to nikt nie piśnie słowa. Miasto powinno tak funkcjonować aby poradzić sobie bez torfu. Miasteczka górnicze na całym świecie kończą jak Prypeć prędzej czy później. A o górników się nie martwię, bo podnajmują mieszkania zakładowe a sami mają po kilkanaście ha i z tego też żyją. Wraca z nocki taki i orze ursusem. Nie bedę pisał kto po nazwisku. Cały Skulsk i okolice. Nie lamentujcie bo ludzie są w gorszej sytuacji pracują na śmieciówkach i nikt odprawy nie dostaje.
Dodano: 02.11.2017 00:16    Przez: ~żal mi was
Koźmin nie wykopali węgla gdzie miejscami 400 setka nie mogła sięgnąć węgla bo był tak gruby poklad odkrywka odwodniona super teren wypłacone gruntu i przerwali wydobycie
Dodano: 02.11.2017 07:18    Przez: ~Górnik wyklęty
Koparka 1200 na adamowie która miała być składana to mi śmierdzi przekrętem czy się mylę ?
Dodano: 02.11.2017 07:23    Przez: ~Komar
3 z 4
<<1234>>