Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2019, imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19496) SPORT FORUM FIRMY (5330) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 14oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Strzałkowo. Wypadł z drogi i zatrzymał się w przyd ... (10)Podsumowanie konsultacji w sprawie nowego rozkładu ... (24)

Ustawa dekomunizacyjna. Wojewoda zachęca do nowych nazw ulic

Dodano: 8.11.2017 09:59

Ustawa dekomunizacyjna. Wojewoda zachęca do składania propozycji nowych nazw ulic.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprasza samorządy, stowarzyszenia czy osoby prywatne do składania propozycji nowych nazw ulic w miejsce dotychczasowych propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Wojewoda wielkopolski w lipcu br. powołał zespół ds. wykonania ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zespół wojewody zweryfikował wszystkie nazwy ulic w Wielkopolsce. W rezultacie zespół poddał analizie ponad 29 tys. nazw. Wątpliwości budzi ok. 100.

Samorządy, które nie zdążyły dokonać zmian do 2 września 2017 roku, do 12 listopada br. mają jeszcze szansę przedstawić wojewodzie swoje propozycje. Brane pod uwagę będą również głosy stowarzyszeń czy osób prywatnych. – Zachęcam do składania propozycji nowych nazw ulic. Współpraca w tym wymiarze jest nie tylko potrzebna, ale przede wszystkim konieczna. W mojej ocenie warto rozważyć nazwy kultywujące pamięć o wydarzeniach i ofiarach poniesionych przez Polaków podczas II wojny światowej i w okresie PRL-u. Dziś mamy możliwość zadośćuczynienia tym, którzy przez system komunistyczny zostali odsunięci na boczny tor historii lub z niej usunięci – komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Jak zaznacza, warto podkreślać „czyny obywateli walczących o państwo polskie, o wolność i godność”. Wojewoda nie wyklucza akceptacji dla innych nazw, które odnoszą się, np. do osób czy wydarzeń istotnych dla lokalnej społeczności. Propozycje można przesyłać na adres dekomunizacja@poznan.uw.gov.pl do 12 listopada 2017 r.

Konieczność zmiany nazw ulic dotyczy w szczególności tych, które nawiązują obecnie do daty wkroczenia Armii Czerwonej w 1945 roku, są związane z kolejnymi „leciami” PRL, odnoszą się do 22 lipca lub 9 maja lub znajdują się w katalogu IPN-u, m.in. Kruczkowskiego, Berlinga, Świerczewskiego itd. Wojewoda zmiany nazwy ulic dokonuje poprzez wydanie zarządzenia zastępczego.  

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wojewoda wielkopolski,   Zbigniew Hoffmann,   dekomunizacja,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Najlepiej udaje się w naszym kraju głupota i to im wyższy szczebel władzy tym głupota większa. Jeżeli komuś urodzonemu w PRL przeszkadzają nazwy ulic z owego okresu to niech najpierw zrobi porządek z sobą.Jest bowiem żywym reliktem komuny. Jeżeli nie podoba mu się zrobienie porządku ze sobą to niech porozumie się z IPN.Oni doradzą co powinien zrobić ze sobą. Wnukom radzę zrobić porządek z dziadkami bo to sama komuna która odbudowała kraj w złym czasie powojennym,a powinni zaczekać na SOLIDARNOŚĆ . Przypomina mi się piosenka z Kabaretu Olgi Lipińskiej "hej hop zwariowałem pomieszałem duszę z ciałem" ( za ewentualny błąd w cytacie przepraszam)
Dodano: 8.11.2017 11:43    Przez: ~Koninianin
do wyborcy pis to czemu nie poszedles idz teraz ja podaruje tobie proce i kulki
Dodano: 8.11.2017 11:54    Przez: ~anty
Stare komuchy wprowadzaja ustawy dekomunizacyjne, jaja w tej Polszy. Dam sobie uciac rece ze beda to nazwy ulic propagujace PiS i jego dzialaczy. Za pare lat gdy o pisie wszyscy zapomna nastepna partia wpadnie na pomysł zeby zmienić stare nazwy na nowe. Jak piec nie ma co robic to biega za wlasnym ogonem. Mam nadzieje ze urzedy, drogi, szpitale i inne onstytucje urzytecznosci publicznej rowniez zburzycie, wszak to tez komunisci stworzyli. Chcialbym jeszcze napisac ze moze zaklady panstwowe również zniszczycie, ale zrobiloscie to juz w latach 90' i teraz konczycie. Pozdr.
Dodano: 8.11.2017 13:32    Przez: ~Łowca absurdu
w Ślesinie radna chciała burmistrza N. na patrona ulicy, i ochy i achy były, tylko mieszkancy powiedzieli NIE , za inwestycje które powstały w Slesinie za jego czasów (nikt nie kwestionuje) brał wysoką sowitą pensje ,a aż ciarki przechodzą na samą myśl że się nie sprzeciwił temu aby w jednej z ładniejszych miejscowosci w regionie POWSTAŁO WYSYPISKO SMIECI (ogromne) ,do DZIS NIE ZREKULTYWOWANE , SMIECI WOŻONE BYŁY z CAŁEJ POLSKI . Na takie pomysły to potrzebna jest szklanka zimnej wody na głowe !!!
Dodano: 8.11.2017 10:28    Przez: ~ekogreen
Te gorańskie śmieci wjeżdżały na rulonach ze stówek. Oj, nachapali się niektórzy...!
Dodano: 8.11.2017 10:32    Przez: ~skiciu

KOMENTARZE

Popieram
Dodano: 08.11.2017 10:12    Przez: ~Al
tak oczywisci nowe nazwy to zamiast ul gajowej to ul im ministra szyszki tam jest siedziba nadlesnictwa konin ul energetyka zamienic na ul im min ziobro tam jest siedziba sadu placyk przy bulwarach gdzie sa toalety placem pis-uarowym ul wodna na ul kaczynskiego kaczki lubia wode itp mysle ze konin mial wielu zacnych mieszkancow ktorzy zasluguja na uwiecznienie ich pamieci
Dodano: 08.11.2017 11:33    Przez: ~anty
Aleje 1 Maja też pewnie przemianują na Krystyny Pawłowicz - zasłużona i kulturalna Pani więc się jej coś od Państwa należy.
Dodano: 09.11.2017 10:58    Przez: ~Kaśka
Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich na alejach 1 maja!!
Dodano: 08.11.2017 10:17    Przez: ~Odzyskamy wrak!
Wydaje się, że ul. Pokręconego Kartofla Skarlonego byłaby lepszą nazwą, w kocu w pełni oddaje ona obecne klimaty polityczne. Za dwa lata po upadku PiS bandy będzie można nazwać ulicę np. ulicą Kubusia Puchatka lub innego zbrodniarza komunistycznego.
Dodano: 08.11.2017 13:58    Przez: ~Zdzich@
Zdzich ps. Bosman, czy to Ty ?
Dodano: 08.11.2017 17:58    Przez: ~Ujawnij się
w Ślesinie radna chciała burmistrza N. na patrona ulicy, i ochy i achy były, tylko mieszkancy powiedzieli NIE , za inwestycje które powstały w Slesinie za jego czasów (nikt nie kwestionuje) brał wysoką sowitą pensje ,a aż ciarki przechodzą na samą myśl że się nie sprzeciwił temu aby w jednej z ładniejszych miejscowosci w regionie POWSTAŁO WYSYPISKO SMIECI (ogromne) ,do DZIS NIE ZREKULTYWOWANE , SMIECI WOŻONE BYŁY z CAŁEJ POLSKI . Na takie pomysły to potrzebna jest szklanka zimnej wody na głowe !!!
Dodano: 08.11.2017 10:28    Przez: ~ekogreen
Te gorańskie śmieci wjeżdżały na rulonach ze stówek. Oj, nachapali się niektórzy...!
Dodano: 08.11.2017 10:32    Przez: ~skiciu
za darmo tego nie robil, przytulil za to sporo kasy i nie tylko on..
Dodano: 08.11.2017 15:21    Przez: ~colombo
uwazam ze byly burmistrz za to co zrobil dla slesina i okolic zasluguje na pomnik jako nadworny smieciarz i tworca bomby ekologicznej
Dodano: 08.11.2017 21:15    Przez: ~anty
Najlepiej udaje się w naszym kraju głupota i to im wyższy szczebel władzy tym głupota większa. Jeżeli komuś urodzonemu w PRL przeszkadzają nazwy ulic z owego okresu to niech najpierw zrobi porządek z sobą.Jest bowiem żywym reliktem komuny. Jeżeli nie podoba mu się zrobienie porządku ze sobą to niech porozumie się z IPN.Oni doradzą co powinien zrobić ze sobą. Wnukom radzę zrobić porządek z dziadkami bo to sama komuna która odbudowała kraj w złym czasie powojennym,a powinni zaczekać na SOLIDARNOŚĆ . Przypomina mi się piosenka z Kabaretu Olgi Lipińskiej "hej hop zwariowałem pomieszałem duszę z ciałem" ( za ewentualny błąd w cytacie przepraszam)
Dodano: 08.11.2017 11:43    Przez: ~Koninianin
Czekam kiedy wreszcie odzyskamy nasz wrak z tego okropnego zamachu. Głosowałem na PIS i liczyłem że Macierewicz wypowie wojnę Rosji w tej sprawie i siłą odbierzemy wrak. Musimy walczyć o honor Polski i ginąć za nią. Na Moskwę po TUpolewa!
Dodano: 08.11.2017 11:48    Przez: ~Wyborca PIS
do wyborcy pis to czemu nie poszedles idz teraz ja podaruje tobie proce i kulki
Dodano: 08.11.2017 11:54    Przez: ~anty
Oj szydercy, szydercy.
Dodano: 08.11.2017 18:01    Przez: ~Popieram PiS
Po zmianie nazwy ulicy Wojewoda zwolni mnie z opłaty za wymianę:Prawa JazdyPaszportuDowodu rejestracyjnego autaitd???
Dodano: 08.11.2017 12:48    Przez: ~obywatel
Mam nadzieję ,że Chopin nie był komunistą ,a z tą zmianą dokumentów to im chodzi o to ,przecież państwo zarabia sobie ,oprócz tego ,że płacisz podatki ,to jak zmieniasz w Polsce prawko ,to monopolista kasuję od Ciebie 100 zł . jestem pewien ,że jakby były prywatne firmy ,to taka wymiana by kosztowała ok 30 zł. A tak płać podatki i potem jeszcze płać 3 razy tyle za wymianę państwową. ABSURD !
Dodano: 08.11.2017 13:42    Przez: ~emigrant
Stare komuchy wprowadzaja ustawy dekomunizacyjne, jaja w tej Polszy. Dam sobie uciac rece ze beda to nazwy ulic propagujace PiS i jego dzialaczy. Za pare lat gdy o pisie wszyscy zapomna nastepna partia wpadnie na pomysł zeby zmienić stare nazwy na nowe. Jak piec nie ma co robic to biega za wlasnym ogonem. Mam nadzieje ze urzedy, drogi, szpitale i inne onstytucje urzytecznosci publicznej rowniez zburzycie, wszak to tez komunisci stworzyli. Chcialbym jeszcze napisac ze moze zaklady panstwowe również zniszczycie, ale zrobiloscie to juz w latach 90' i teraz konczycie. Pozdr.
Dodano: 08.11.2017 13:32    Przez: ~Łowca absurdu
Nazwy ulic powinny być krótkie, polskie, tak jak nazwa naszego ukochanego Konina.
Dodano: 08.11.2017 18:05    Przez: ~K-n
A kto zwróci mieszkańcom poniesione koszty głupoty zmiany nazw ulic? Trzeba przecież zmienić nazwę na budynku, ogrodzeniu powiadomić tych z którymi utrzymuje się korespondencję - średnio około 1 tys złotych na 1 dom. Czy niezbyt rozgarnięci urzędnicy mają dla nas te pieniądze, nie mówiąc o zmianach nazw ulic, które idą z naszych podatków, a można by je przeznaczyć na coś pożytecznego, a nie na głupotę urzędników.
Dodano: 08.11.2017 18:18    Przez: ~KRUK
Panie wojewodo. Za kilka lat pana też wyrzucimy z pamięci. Może by zrobić sondaż - ilu ludziom, oczywiście pamiętającym czasy PRL (bo nie komunizmu, takiego nie było), ten tzw. komunizm wyrządził krzywdę?. Dopiero wtedy wymazywać pamięć. Bardzo by się pan zdziwił wynikami.
Dodano: 09.11.2017 08:16    Przez: ~znafca
1 z 2
12>>