Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościABC skóry suchej - dowiedz się więcej

ABC skóry suchej - dowiedz się więcej

Materiał promocyjny

Dodano:
ABC skóry suchej - dowiedz się więcej
ABC skóry suchej - dowiedz się więcej

Problem suchej skóry dotyczy około 15-20% Europejczyków. Większość nie zdaje sobie z tego sprawy, diagnozując swoją cerę jako tłustą i przyczyniając się, poprzez niewłaściwy dobór kosmetyków, do jeszcze większego jej wysuszenia.

Suchość skóry wpływa nie tylko na dyskomfort związany z jej ściągnięciem i pieczeniem, ale jest także przyczyną przyspieszenia procesów starzenia oraz infekcji skórnych. Mikropęknięcia naskórka wynikające z jego przesuszenia dają bowiem zielone światło dla drobnoustrojów, które z łatwością wynikają w głąb organizmu, powodując stany zapalne. Właśnie dlatego właściwe określenie typu skóry oraz dostosowanie do niego sposobu pielęgnacji jest takie ważne.

Właściwe nawodnienie i nawilżenie skóry

Aby zrozumieć, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie i nawilżenie skóry, warto przypomnieć sobie, że woda stanowi około 70% masy ciała człowieka (z wyłączeniem tłusczu). W świetle najnowszych badań odsetek ten jest różny w zależności od wieku:

  • 97% w okresie rozwoju embrionalnego;
  • 94% u trzymiesięcznego płodu;
  • 75% u noworodków;
  • <60% w okresie starości.

Dostarczanie organizmowi wody jest zatem niezwykle istotne, ponieważ ten główny składnik ciała jest narażony na stałe parowanie. Nieuzupełnianie płynów prowadzi do wielu groźnych oraz nieprzyjemnych dolegliwości. Utrzymanie homeostazy organizmu ma także związek ze skórą. Odwodnienie i wysuszenie organizmu jest bowiem w pierwszej kolejności widoczne na twarzy, która jest mało elastyczna, szorstka i popękana. Przewlekle przesuszona skóra powoduje uczucie pieczenia, świądu i ściągnięcia oraz jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych takich jak temperatura, wiatr, promieniowanie UV, mikrourazy, woda, detergenty czy drobnoustroje.

Czynniki wpływające na suchość cery

Nasza skóra jest narażona na działanie czynników wewnętrznych i zewnętrznych każdego dnia. W grupie faktorów wewnątrzpochodnych znajdują się, m.in. zaburzenia uwarunkowane genetycznie, które dotyczą procesu rogowacenia i funkcjonowania naskórka. Są nimi przede wszystkim: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry oraz inne schorzenia skórne. Ponadto w tej grupie można wskazać choroby związane z nieprawidłowym wydzielaniem łoju i potu (np. AIDS czy stwardnienie rozsianie), a także różnorodne schorzenia ogólnoustrojowe (m.in. niedoczynność tarczycy, przewlekłe zapalenie nerek itd.). Jednym z czynników wewnętrznych jest oczywiście naturalne starzenie się skóry, które w sposób oczywisty wpływa na jej kondycję. Z kolei najczęstszymi faktorami zewnątrz pochodnymi mogą być: działanie wysokich i niskich temperatur, wpływ suchego powietrza i promieni UV oraz czynniki związane ze środowiskiem zawodowym. Wśród tych ostatnich można wyróżnić, np. działanie substancji alergizujących, drażniących i toksycznych, a także klimatyzację i światło jarzeniowe. Ponadto do grupy uwarunkowań zewnętrznych zalicza się zbyt częste kąpiele, wysoką temperaturę wody stosowanej do pielęgnacji skóry, silnie odtłuszczające mydła oraz detergenty. Popularnymi czynnikami wpływającymi na stan cery są niedobory żywieniowe.

Pielęgnacja cery suchej

Skóra sucha wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim konieczne jest jej nawilżanie od środka, czyli przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (minimum 1,5 l niegazowanej wody mineralnej oraz kilka szklanek herbat ziołowych). Ponadto na stan cery wpływa dieta, dlatego musi być właściwie zbilansowana i bogata w składniki mineralne, witaminy i cenne tłuszcze. Ważna jest naturalnie także pielęgnacja zewnętrzna. Sucha skóra doceni specjalnie do niej przeznaczone emulsje i kremy, które nie będą jej podrażniać i pomogą odbudować uszkodzony naskórek. Warto sięgnąć po rodzime produkty oparte na dobroczynnych wodach termalnych. Produkuje je, m.in. marka Iwostin (oficjalna strona producenta: https://www.iwostin.pl), która doskonale wie, czego potrzebuje cera problematyczna i wychodzi naprzeciw jej potrzebom. Ponadto sucha skóra potrzebuje wzmocnionego złuszczania pomagającego pozbyć się martwego naskórka blokującego pory i powodującego stany zapalne. Po peelingu konieczne jest zastosowanie kremu, który dokładnie nawilży i będzie swoistym opatrunkiem. Kompletując kosmetyki, warto pamiętać, by wybierać poszczególne preparaty pochodzące z jednej linii, np. Iwostin Hydro Sensitia - złagodzą podrażnienia wywołane suchością skóry.

Substancje w służbie zdrowej skórze

Skóra sucha wymaga szczególnej pielęgnacji, dlatego warto wiedzieć, jakie substancje pozwolą pozwolić pozbyć się nieprzyjemnego napięcia oraz spowodowanego nim pękania naskórka. Dzięki właściwemu nawilżeniu stan cery poprawi się, a pomogą w tym substancje takie jak:

  • wazelina, która zapobiega utracie wody i przyspiesza biosyntezę lipidów;
  • glicerol posiadający zdolność wiązania wody;
  • sufakanty zwiększające płynność lipidów blaszkowych i pobudzające proces złuszczania;
  • mocznik, który jest znaną substancją nawilżającą i złuszczającą;
  • α-hydrokwasy wspomagające złuszczanie warstwy rogowej i nawilżanie.

Wspomniane substancje powinny być składnikami kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej - te będą wówczas skuteczne i spełnią swoje niełatwe zadanie, jakim jest odpowiednie nawilżenie przesuszonej cery.

Zanieczyszczenia środowiska, klimatyzacja, niewłaściwa dieta oraz stres to najczęstsze przyczyny przesuszania się skóry. Wielu czynników zewnętrznych nie można wyeliminować, jednak z całą pewnością można z nimi skutecznie walczyć. Jednym ze sposobów jest właściwa pielęgnacja skóry suchej. Dzięki produktom specjalnie dla niej przeznaczonym, problem łuszczącego się naskórka i spowodowanych nim zmian skórnych zniknie na zawsze, a cera stanie się jasna i promienna.

Ĺąródła:

Czytaj więcej na temat:zdrowie, uroda, skóra
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole