Dzisiaj jest poniedziałek 20 listopada 2017, imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (24105) SPORT FORUM FIRMY (5098) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 1oC
Jutropogoda
3 / 0oC
Pojutrzepogoda
5 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
II liga. Pierwsze zwycięstwo KKF AutomTorino Konin ... (13)Turek. Na Dzień Dziecka będzie wodny plac zabaw dl ... (7)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościKierowców czekają zmiany. Zaczną obowiązywać od 13 ...

Kierowców czekają zmiany. Zaczną obowiązywać od 13 listopada

Dodano: 13.11.2017 10:45

Od poniedziałku, 13 listopad, wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowców czeka sporo zmian. 

Nowe przepisy mają przysłużyć się zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa obrotu pojazdami na rynku wtórnym. Stanie się tak dzięki zmodernizowaniu, najczęściej używanego przez kierowców systemu informatycznego, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Najważniejszą zmianą, jaką niesie za sobą wprowadzenie w pełni funkcjonalnego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów jest płatność za badanie techniczne jeszcze przed jego przeprowadzeniem.

- Do tej pory, kierowca był zobowiązany do opłaty w przypadku pozytywnego przejścia takiego badania. Od 13 listopada trzeba będzie za nie zapłacić bez względu na ostateczny wynik, a więc także wtedy, gdy pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Wyjątkiem płacenia "z góry" będzie jedynie rozliczanie na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Ma to ułatwić działalność firmom korzystającym z flot samochodowych - mówi Marcin Wietrzykowski, naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Koninie. – W dodatku, jeśli samochód nie przejdzie badania, fakt ten zostanie odnotowany w systemie. Dane o negatywnych badaniach technicznych będą przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) na bieżąco. Ma to służyć ograniczeniu występowania tzw. „turystyki badań technicznych", czyli przenoszenia się kierowców, którzy nie uzyskali pozytywnego wyniku badania technicznego do innej stacji kontroli pojazdów – informuje naczelnik.

Nowe regulacje zwiększają zakres bazy CEP także o informacje dotyczące zabezpieczeń na pojeździe (zajęciu przez organ egzekucyjny czy zabezpieczeniu majątkowym). Dane tego typu są szczególnie przydatne dla potencjalnych nabywców samochodów używanych. Dzięki nim, będzie można sprawdzić czy właściciel nie ma ograniczonego prawa do dysponowania własnym autem.

Od 13 listopada do systemu trafiać też będą informacje o zatrzymaniu uprawnień do kierowania pojazdem, a od przyszłego roku - informacje o szkodach istotnych, do jakich doszło podczas wypadku - także aut poruszających się bez ważnego ubezpieczenia OC.

Kolejną nowością wynikającą ze zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym jest przekazanie straży granicznej uprawnień do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu i czasowych pozwoleń na prowadzenie auta. Informacje dotyczące utraty pozwoleń do kierowania pojazdem również znajdą się w systemie i będą gotowe do odczytu za pomocą internetu.

Warto przypomnieć, że na bazie systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) zostały już uruchomione e-usługi dla obywateli, które umożliwiają sprawdzanie „punktów karnych kierowcy” (po założeniu profilu zaufania), „historii pojazdu”, czy usług „bezpieczny autobus”. Niebawem ma też zostać udostępniona usługa „mój pojazd" pozwalająca sprawdzić kierowcy wszystkie zgromadzone w systemie dane o swoim aucie.

 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:CEP,   prawo o ruchu drogowym,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Niedługo będą prowadzić ewidencję srania w kiblu
Dodano: 13.11.2017 11:54    Przez: ~aksd;fjask;dflaskj
Ja zawsze placilem a potem pan diagnosta wjeżdzał na stacje i wszystko sprawdzal.Tak już 10lat.Wiec na mnie nie robi to wrażenia
Dodano: 13.11.2017 12:48    Przez: ~Hawier
Gdyby wprowadzili w Polsce przepisy takie jak na zachodzie to nagle Polacy by nie mieli czym jeździć
Dodano: 13.11.2017 15:51    Przez: ~A jaja
Handlarzom się ukróci.Nie będą już tak łatwo mogli oszukiwać i sprzedawać stare trupy...dobra zmiana !
Dodano: 13.11.2017 14:45    Przez: ~szynszyl
Diagnosta nie jest w stanie sprawdzić jak bardzo jest przekombinowane auto. Nawet jakby pół dnia sprawdzał. To proste, auta z Niemiec są albo mocno wyeksploatowane i mają cofniete liczniki albo są po poważnych wypadkach nierzadko składane z kilku aut. Na zachodzie takie auta się wycofuje z użytku tzn Złomuje!!!!!!!
Dodano: 13.11.2017 15:49    Przez: ~Entil

KOMENTARZE

jest wielki problem z cepik 2.0
Dodano: 13.11.2017 11:27    Przez: ~c
Diagnosta nie jest w stanie sprawdzić jak bardzo jest przekombinowane auto. Nawet jakby pół dnia sprawdzał. To proste, auta z Niemiec są albo mocno wyeksploatowane i mają cofniete liczniki albo są po poważnych wypadkach nierzadko składane z kilku aut. Na zachodzie takie auta się wycofuje z użytku tzn Złomuje!!!!!!!
Dodano: 13.11.2017 15:49    Przez: ~Entil
A w Polsce robi się szkodę całkowitą ,wypłaca 70% wartości i oddaje złom właścicielowi . Ten reperuje ,wstawia ćwiartki ,kokpity, poduchy ,spawa ,klepie.... i tak auto które powinno wylądować na szrocie jako dawca, trafia z powrotem na nasze drogi,jako BEZWYPADKOWY ! Bo kolizja to przecież nie wypadek. W UK każda kolizja jest jest odnotowana w systemie i nadawana kategoria . D =lekka , C =poważniejsza ale po naprawie i przejsciu przeglądu dopuszczają pojazd , a takie gdzie poduchy wywaliły i nie ma przodu mają kategorie B ,ubezpieczalnia wypłaca 100% i auto idzie na szrot.
Dodano: 13.11.2017 16:53    Przez: ~emigrant
A co do przeglądów to jakiś absurd w tej Polsce ,że za usługę płaci się przed a nie po ! U fryzjera też się płaci przed ? u dentysty tak samo ? A co jak auto nie przejdzie przeglądu ? Trzeba naprawić w innym warsztacie i znowu płacić za powtórny przegląd ? Powinno być tak jak na wyspach. Tam przeglądy dają nawet warsztaty samochodowe...wjeżdżasz jest jakaś usterka,dają ci przegląd czerwony na 7 dni na likwidację ,lub na miejscu naprawiają (twoja decyzja ,masz na to 7 dni ,możesz jechac ,lub samemu naprawić lub u kogoś innego. Po naprawie wracasz i jak wszystko gra ,to wtedy dostajesz zielony przegląd na rok ,ale płacisz tylko raz , przegląd można już robić na 30 dni przed upływem ,wszystkie usterki są wpisywane do systemu,a tablice rejestracyjne są jedne na całe życie auta. Nie trzeba zmieniać przy zmianie właściciela. AAA wymiana dowodu rejestracyjnego jest darmowa ( koszt znaczka pocztowego) ...dowód przychodzi pocztą.Można jeździć bez ...
Dodano: 13.11.2017 17:01    Przez: ~emigrant
Można jeździć bez dokumentów ,żadnego mandatu się nie dostanie, w ogóle nie ma żadnych kontroli jak jedziesz prawidłowo,wszystkie dane mają w twoich tablicach, które są dożywotnie dla samochodu.Nie ma żadnych trzeźwych poranków ,że muszę dmuchać bez żadnych podstaw...Ubezpieczenie na osobę... a nie na dziadka współwłaściciela ( który nawet auta nie widział )...Trochę sami oszukujecie a potem politycy to wykorzystują i płacicie podwójnie. Tu nigdy nie będzie dobrze.
Dodano: 13.11.2017 17:08    Przez: ~emigrant
Moje auto przez trzy lata nie widziało stacji diagnostycznej
Dodano: 13.11.2017 20:45    Przez: ~Kierowca
Moje też. Jest z 2014 roku. Teraz będzie w grudniu widziało SKP a potem dopiero w 2019 ... chciałeś błysnąć, nie udało się.
Dodano: 13.11.2017 20:54    Przez: ~Kierowca2
Niedługo będą prowadzić ewidencję srania w kiblu
Dodano: 13.11.2017 11:54    Przez: ~aksd;fjask;dflaskj
Unia Europejska tego wymaga, co oni jeszcze wymyślą ?
Dodano: 13.11.2017 17:19    Przez: ~Brukselka
Trzeba spytać Tuska co on jeszcze wymyśli przeciwko swoim rodakom
Dodano: 13.11.2017 17:29    Przez: ~Pn
to jest nic nowego na zachodzie europy działa to już kilkanaście lat
Dodano: 13.11.2017 12:09    Przez: ~q
Gdyby wprowadzili w Polsce przepisy takie jak na zachodzie to nagle Polacy by nie mieli czym jeździć
Dodano: 13.11.2017 15:51    Przez: ~A jaja
dokładnie, wystarczy w mieście wprowadzić euro 5 czy 4 i dupa... polowa aut nie będzie mogła wjechać, a za złamanie przepisu 3000 euro kary
Dodano: 13.11.2017 16:48    Przez: ~pk
Unijne przepisy, większość Polaków chciała do Unii, a więc macie co chcieliście.
Dodano: 13.11.2017 17:17    Przez: ~Precz z UE
Niech polski rząd da zarobić ludzia i każdego będzie stać na nowe auto a nie stare go#no z Niemiec sprowadzą i tak jak kolega u góry pisze nie długa będą nam kazać płacić za wszystko
Dodano: 13.11.2017 17:26    Przez: ~Lo la
Ľō la gdzie mamy dobrze zarobić jak wszystko w rękach zachodu, sklepy banki itd
Dodano: 13.11.2017 17:31    Przez: ~Oi
No i będzie jeszcze gorsza fuszerka bo płacąc wcześniej ktoś dorzuci na flaszkę jeszcze przed przeglądem i co? Nie przepuści go?Moim zdaniem to nie wypali.
Dodano: 13.11.2017 12:15    Przez: ~kierowiec
Nie przepuścić bo jak coś się stanie potem to diagnosta przepuścil i za to odpowiada
Dodano: 13.11.2017 15:52    Przez: ~Zasdew
A tera co? Nie odpowiada?
Dodano: 13.11.2017 16:16    Przez: ~haha
Do tej pory było tak, diagnosta mógł nie widzieć wogóle pojazdu, a pieczątkę przystawiał, że niby wykonał przegląd techniczny.
Dodano: 13.11.2017 17:22    Przez: ~Magi pieniądza
Najpierw poczytaj o co chodzi dopiero się wypowiadaj
Dodano: 13.11.2017 20:44    Przez: ~Ed
A teraz dostaje kasę do ręki, może i z gratisem. Podbija przegląd, i panie nie wjeżdżając już i nie zawracaj już dupy. NASTĘPNY PROSZĘ!!!
Dodano: 13.11.2017 20:56    Przez: ~oj
Ja zawsze placilem a potem pan diagnosta wjeżdzał na stacje i wszystko sprawdzal.Tak już 10lat.Wiec na mnie nie robi to wrażenia
Dodano: 13.11.2017 12:48    Przez: ~Hawier
Dokładnie, ale w Koninie (zmuszali kierowców łamiąc prawo twierdząc, że taki mamy zas-rany obowiązek), jednak nie wszędzie tak było.
Dodano: 13.11.2017 12:59    Przez: ~Ja
Dopowiem, żeby ktoś się nie obraził, obchodzili prawo i tam gdzie było sprawdzane moje auto.
Dodano: 13.11.2017 13:01    Przez: ~Ja
PANIE PREZYDENCIE CO PAN NAJLEPSZEGO ZROBIŁ Z TYMI AUTOBUSAMI>!>>>??????
Dodano: 13.11.2017 14:11    Przez: ~KORKI
A co zlikwidował MZK w Koninie ?
Dodano: 13.11.2017 17:24    Przez: ~Pasażer
Handlarzom się ukróci.Nie będą już tak łatwo mogli oszukiwać i sprzedawać stare trupy...dobra zmiana !
Dodano: 13.11.2017 14:45    Przez: ~szynszyl
W tym temacie nic się nie zmieni. Auta z zachodu nadal będą miały małe przebiegi i przeglądy na bieżąco. Pieczątkę nie problem dorobić. Gdyby to było sprawdzane (przecież jesteśmy w Unii) to nie byłoby sprawy. Chcę sprzedać merca z oryginalnym przebiegiem 400 tyś. Auto w super stanie ale licznik odstrasza. Niemiec robi średnio około 50 tyś. km rocznie. Auto 4-letnie powinno mieć ponad 200 tyś a ma niecałe 100. Tylko sprawdzanie historii pojazdu doprowadzi do normalności.
Dodano: 14.11.2017 08:46    Przez: ~znafca
Niech więcej dawają 500 wszystko w górę od nowego rokunie mają na co ściągać kasy
Dodano: 13.11.2017 15:50    Przez: ~XXX PP XXX
To weź się do roboty. Nie tylko ty chcesz by państwo utrzymywalo
Dodano: 13.11.2017 15:53    Przez: ~Pn
To stary kawaler, nie lubi dzieci ani kobiet.
Dodano: 13.11.2017 17:26    Przez: ~Eunuch
A co zrobią ze załatwianiem przeglądu po znajomości-czyli sam dowód bez samochodu.
Dodano: 13.11.2017 18:53    Przez: ~Inek
Z tym CEPIKIEM to wszystko s.r.a.n.i.e w banie. Przecierz nic się nie zmienia. stacja i tak dostanie swoją kasę nie ważne w którym momencie. diagnosta jak robił przegląd tak bedzie robiłi tylko będzie pilnował czasu od rozpoczęcia badania do jego zakończenia.Diagnosta bierze odpowiedzialnośc za wpis do dowodu teraz i przedtem też był odpowiedzialny. to tylko duży szum medialny z tym cepikiem. Płaciliśmy wszyscy na ten bubel z 10 lat , a teraz wszyscy będziemy psioczyć. To nie eliminuje wędrowania kierowców po stacjach.Teraz też może jechać na inną stację i zrobić nową opłatę , poddac samochód do kontroli i liczyc że się"uda"