Dzisiaj jest poniedziałek 26 lipca 2021, imieniny: Anny, Mirosławy, Grażyny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16132) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 19oC
Jutropogoda
23 / 19oC
Pojutrzepogoda
26 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Do godz. 9.00 burze z gradem. Opady deszczu do 40 mm, porywy wiatru do 80 km/h.

Polecamy:

Marszałek dofinansuje drzewa dla pszczół. Miododajne sadzonki 

Dodano: 17.11.2017 16:39

14 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego- wicemarszałka województwa wielkopolskiego odbyła się konferencja dotycząca rozwoju pszczelarstwa w Wielkopolsce. W jej trakcie omówiono najważniejsze problemy z jakimi borykają się pszczelarze oraz wyznaczono kierunki działań na najbliższą przyszłość. Odpowiadając na potrzeby pszczelarzy Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansuje zakup sadzonek drzew miododajnych, nawet do 20 tysięcy złotych.

Bieżący rok jest dla rolnictwa rokiem bardzo trudnym i zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Również pszczelarstwa nie ominęły trudności.

Zdarzenia te skłoniły do podjęcia działań na rzecz poprawy warunków chowu i hodowli pszczół. Stąd właśnie zrodził się pomysł na zorganizowanie konferencji, w tracie której omówione mogły zostać zostały najbardziej istotne i palące problemy pszczelarstwa

- powiedział Krzysztof Grabowski- wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Na konferencję przybył Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła, który przedstawił prezentację i wygłosił wykład pt. „Bioróżnorodność – pszczela stołówka”. Podkreślił biologiczne i gospodarcze znaczenie istnienia gatunku pszczoła miodna i konsekwencje wynikające z zagrożeń dla tego gatunku. W dalszej części wykładu omówił kwestię różnorodności biologicznej, i potrzebę powrotu do zanikających kwietnych łąk oraz ostoi krzewów i drzew miododajnych.

W konferencji brało udział blisko 200 osób,  bardzo wiele osób chciało też zabrać głos. Mówcy najczęściej  skupiali się na problematyce dotyczącej własnych gospodarek pasiecznych. Szczególnie mocno akcentowali kwestię prowadzenia wszelkich działań edukacyjnych skierowanych głównie do młodego pokolenia. Ważnym elementem podkreślanym w dyskusji była konieczność prowadzenia przez powiatowe inspekcje ochrony roślin i nasiennictwa szkoleń z zakresu zasad przeprowadzania zbiegów ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem prewencji dla pszczół. Wskazywano na konieczność posiadania przez rolników certyfikatów z takich szkoleń. Głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele leśników wnioskując o nawiązanie współpracy z nadleśnictwami szczególnie w sprawach związanych z edukacją i ochroną pożytków pszczelich.

W ostatnim czasie do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły zapytania dotyczące możliwości nasadzeń drzew pszczołolubnych w pasach drogowych. W związku z tym Samorząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o dofinansowaniu zakupu sadzonek drzew miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub terenach rolniczych.

Hodowcy poinformowali, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów, czy soków, z których powstaje miód. Działanie, które będziemy prowadzić jest długofalowe, a efekty zacznie przynosić za kilka lat. - Ale też na wiele lat

- podkreślił wicemarszałek Grabowski.

Nasadzenia drzew zdecydowanie poprawią strukturę gleb i ich jakość, a także przyczynia się do łagodzenia negatywnych zjawisk związanych z prowadzeniem intensywnej gospodarki rolnej, poprawiając warunki mikroklimatyczne przyległych pól. Zachowanie bioróżnorodności poprzez nasadzenia drzew miododajnych zapewni pozyskanie nektaru owadom zapylającym, zdecydowanie poprawiając ekosystem lokalny.

Dofinansowanie może wynieść nawet do 90 % łącznej wartości kosztów, jednak nie więcej niż 20 000 zł. O przyznanie  środków na zakup sadzonek drzew miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub terenach rolniczych, mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne. Termin składania wniosków upływa 30 listopada. Wnioski należy składać w Departamencie Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Konferencja dotycząca rozwoju pszczelarstwa w Wielkopolsce okazała się być niezwykle potrzebną i będzie miała duże  znaczenie dla przyszłości pszczelarstwa w naszym województwie. W świetle wykazanych zagrożeń szczególnie istotna dla rozwoju pszczelarstwa jest inicjatywa Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego przedstawiona na konferencji. Działania podjęte Wicemarszałka wpisują się całkowicie w potrzebę zwiększania różnorodności biologicznej oraz zapewnienia szerokiej bazy pożytkowej dla pszczół.

  • Marszałek dofinansuje drzewa dla pszczół
  • Marszałek dofinansuje drzewa dla pszczół
  • Marszałek dofinansuje drzewa dla pszczół
  • Marszałek dofinansuje drzewa dla pszczół

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:środowisko,   pszczoły,   drzewa,   urząd marszałkowski,   Krzysztof GrabowskiDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Stara mądrość głosi, że jak pszczoły wyginą, to my zaraz po nich.
Dodano: 17.11.2017 17:34    Przez: ~Gucio
PSL to partia obrotowa, z każdym byle do koryta.
Dodano: 17.11.2017 17:52    Przez: ~PSL na manifach KOD-u
chemia nas zywi chemia nas ubiera chemia nas wykancza a zaczela od pszczol
Dodano: 17.11.2017 17:12    Przez: ~anty
Fundusz wyborczy PEESElu trza ratować,sadzić płacić nie żałować.
Dodano: 17.11.2017 17:14    Przez: ~Q
Najzdrowszy i najlepszy miód to z pożytków na zwałkach ziół rozmaitych narosło, krzewów i drzew nasadzone (akacja) i zero oprysków .Wiem bo taki miód kupiłam od pewnego pszczelarza mającego pasiekę w pobliżu zwałek
Dodano: 17.11.2017 20:27    Przez: ~MM

KOMENTARZE

Ciekawe co wykombinują hejterzy? Pn! Wszyscy w ciebie wierzymy.
Dodano: 17.11.2017 16:51    Przez: ~Niech moc będzie z Pn
Jaki mundru ten Grabowski z PEESELU-prawie taki jak "nasz" orzeł bielik .Sadzić drzewa dorodne w pasie drogowym i to jak najbliżej krawędzi jezdni,będzie niezła jazda !!!!
Dodano: 17.11.2017 17:09    Przez: ~PSL wynocha,cha,cha,cha
chemia nas zywi chemia nas ubiera chemia nas wykancza a zaczela od pszczol
Dodano: 17.11.2017 17:12    Przez: ~anty
Fundusz wyborczy PEESElu trza ratować,sadzić płacić nie żałować.
Dodano: 17.11.2017 17:14    Przez: ~Q
PSL to partia obrotowa, z każdym byle do koryta.
Dodano: 17.11.2017 17:52    Przez: ~PSL na manifach KOD-u
Ja proponuję: W trosce o pszczoły zwrócić się do Prezydentów i Burmistrzów regionu z wnioskiem o dofinansowanie zakupu głośniejszych kosiarek, przedłużenie okresu koszenia traw na osiedlach do końca grudnia z rozpoczęciem na początku stycznia, intensyfikację efektu muzaku zwłaszcza w rejonach wiejskich.
Dodano: 17.11.2017 21:31    Przez: ~truteń
A kto to Pn Gucio czy pszczółka maja ?
Dodano: 17.11.2017 17:03    Przez: ~bzyku
Zastanawiam ile tych drzew z finansuje marszałek i kto te drzewa dostarczy i komu oraz kto je POsadzi i POliczy?Raczej to jedna z ostatnich akcji zarobienia dla znajomych królika pt sadzimy drzewa miododajne.Tylko nie wiem kto wymyślił żeby je sadzić w pasach drogowych.Może komuś zależy na miodzie ze spalinami zamiast dopalaczy?
Dodano: 17.11.2017 17:10    Przez: ~pyłek wstydliwy
Może ten marszałek da już sobie spokój z marszalkowaniem, co to za pomysł? Należy zlikwidować drogi i posadzić drzewa?
Dodano: 17.11.2017 17:25    Przez: ~ok
Drzewa sadzić trzeba. Lipa. Kochanowski.
Dodano: 18.11.2017 16:47    Przez: ~Urszulka
Stara mądrość głosi, że jak pszczoły wyginą, to my zaraz po nich.
Dodano: 17.11.2017 17:34    Przez: ~Gucio
Chemia stosowana przez rolników na polach truje pszczoły.
Dodano: 17.11.2017 17:56    Przez: ~Roundup czyt. Randap
Ja przetrwam, pszczoły mi są nie potrzebne ani inna przyroda, grunt, aby odkrywki były.
Dodano: 17.11.2017 18:01    Przez: ~Pn
Aoaoa koza z nosa wpadła mi do paszczy aoaoa
Dodano: 17.11.2017 21:17    Przez: ~Pn
Przepraszam, miało być powstało, a nie postało
Dodano: 17.11.2017 21:52    Przez: ~st. gajowy
Najzdrowszy i najlepszy miód to z pożytków na zwałkach ziół rozmaitych narosło, krzewów i drzew nasadzone (akacja) i zero oprysków .Wiem bo taki miód kupiłam od pewnego pszczelarza mającego pasiekę w pobliżu zwałek
Dodano: 17.11.2017 20:27    Przez: ~MM
To prawda. Dzięki odkrywkom mamy na zwałkach (hałdach) nieskazitelne, zdrowe i różnorodne nasadzenia. To prawdziwa fabryka tlenu, która nam dostarcza niesamowitą ilość czystego zdrowego powietrza do oddychania. Postało tam wiele cennych i niespotykanych gdzie indziej drzew, krzewów, roślin, zwierząt, owadów, ptaków (niestety - także węży). ZWAŁKI TO RAJ I OAZA ŻYCIA I PRZYRODY !!! (szkoda, że ekoterroryści o tym nie wiedzą)
Dodano: 17.11.2017 21:50    Przez: ~st. gajowy
Przepraszam, miało być powstało, a nie postało
Dodano: 17.11.2017 21:56    Przez: ~st. gajowy
Ale lipa.
Dodano: 18.11.2017 00:13    Przez: ~Maja
Miód lipowy.
Dodano: 18.11.2017 17:52    Przez: ~Dobry
to ile tych drzew posadza, koszt drzewek, koszt pracy przy sadzeniu no i koszty projektu, zezwolen , badan gruntu, moze z piedset sztuk uda sie posadzic, tylko gdzie, najlepiej pod kominem elektrowni...
Dodano: 18.11.2017 07:12    Przez: ~pszczolka Maja
Pszczółko,leć sobie gdzieś "pobzykać" zamiast głupoty wypisywać.
Dodano: 18.11.2017 09:13    Przez: ~truteń Gucio
Proponuję przedstawienie kosztów. Nie może być więcej niż szkolenie przedszkolanek na Sycylii.
Dodano: 18.11.2017 16:44    Przez: ~gucio
A kto ukara te france z Fary,ktora lipy wycięła?!zdrowe drzewa pozwolil legalnie urzad wyciac?na zbity ryj wszystkich wywalic jak kochaja BETON
Dodano: 18.11.2017 22:47    Przez: ~emi

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.