Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościIle kosztuje dostęp do ksiąg wieczystych?

Ile kosztuje dostęp do ksiąg wieczystych?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ile kosztuje dostęp do ksiąg wieczystych?
Ile kosztuje dostęp do ksiąg wieczystych?

Aby sprawdzić, kto jest lub był właścicielem danej nieruchomości, konieczne jest zapoznanie się z treścią księgi wieczystej. Czy dostęp do takich dokumentów jest bezpłatny? Kiedy i za co trzeba zapłacić?

Bezpłatne przeglądanie zawartości księgi wieczystej

Księgi wieczyste są dostępne w formie papierowej i elektronicznej. Te pierwsze są udostępniane przez sądy rejonowe, a dokładniej przez działające przy nich wydziały ksiąg wieczystych. Księgi w wersji online są dostępne pod adresem Ekw.ms.gov.pl. Za pośrednictwem tego serwisu możliwe jest bezpłatne przejrzenie zawartości wybranej księgi wieczystej, o ile jednak znany jest jej numer.

Co w sytuacji, gdy znany jest jedynie adres położenia nieruchomości, a nie numer księgi? Wówczas konieczne jest jego ustalenie. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na złożeniu wniosku w sądzie lub urzędzie (a dokładniej w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego). Drugi sprowadza się do skorzystania ze specjalnej wyszukiwarki. Poradnik, jak krok po kroku ustalić numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki bez wychodzenia z domu jest dostępny tutaj: https://ksiegi-wieczyste.org/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Księgi wieczyste – kiedy uiszczenie opłaty będzie niezbędne?

Zawartość każdej księgi wieczystej dostępnej w serwisie Ekw.ms.gov.pl można przejrzeć bezpłatnie. Aby jednak było to możliwe, księga musi istnieć. Za jej założenie jest podbierana opłata. Również za wykreślenie wpisów znajdujących się w księdze należy zapłacić. Z wydatkiem należy liczyć się również przy składaniu różnych wniosków, np. o wydanie:

  • odpisu księgi wieczystej,
  • wyciągu z księgi wieczystej,
  • zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej.

Każdy z wymienionych wyżej wniosków można złożyć zarówno w formie papierowej (we właściwym ze względu na położenie nieruchomości wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego) lub elektronicznej. W drugim przypadku wniosek należy złożyć za pośrednictwem wspomnianego systemu EKW.

Jak kształtuje się wysokość opłat za poszczególne wnioski? Cennik jest uzależniony od dwóch rzeczy: rodzaju wniosku i formy jego wydania. Jeżeli chodzi o formę, dokumenty są wydawane w wersji papierowej lub udostępniane do samodzielnego wydruku.

Foto: Fotolia

Czytaj więcej na temat:nieruchomości, księgi wieczyste
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole