Dzisiaj jest niedziela 20 października 2019, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18499) SPORT FORUM FIRMY (5384) PRACA (45) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 14oC
Jutropogoda
18 / 14oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kolejna wtopa Górnika Konin. Fatalna seria u siebi ... (0)Konin. Zlot MIG-iem po raz czwarty. Grali dla Mich ... (0)

Propozycja upamiętnienia kobiet w nazwach konińskich ulic i rond

Dodano: 6.12.2017 09:13

W Koninie ruszyła akcja " Ulice dla Kobiet". Zainicjowała ją mieszkanka Emilia Wasielewska. W Koninie jest obecnie 466 nazw ulic i rond, z czego tylko 25 (tj. 5,36%) ma za patronkę kobietę natomiast   mężczyzna patronuje konińskim ulicom i rondom w 126 przypadkach. 

- Sejm RP ustanowił 2018 rok Rokiem Praw Kobiet, w związku z setną rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych, w ten sposób wyraził także uznanie pierwszym parlamentarzystkom, które według mnie są i były one ambasadorkami walki o równouprawnieni -  informuje inicjatorka akcji. - Kobiety wniosły niekwestionowany wkład odbudowę i budowę państwa polskiego oraz naszej kultury. I dlatego moim zdaniem rok 2018 jest idealnym momentem by uhonorować w Koninie wybitne kobiety i nadać ulicom, skwerom, parkom, rondom patronki właśnie. W Koninie ruszyła kampania „Ulice dla kobiet”, aby poznać ważne dla czynu niepodległościowego i walki o równouprawnienie kobiety z akcentem na te wywodzące się z naszego miasta osobowości. Mam nadzieję, że akcja ta pomoże rozpoznać na nowo znane lub nieznane jeszcze kobiety inspirujące do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia, sprawiedliwości społecznej walki o niepodległości rozwoju nauki, kultury czy sport. A powstała lista będzie promować kobiety, które warto uhonorować.

Apel został skierowany do prezydenta i Rady Miasta Konina, aby z okazji Roku Praw Kobiet, stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych, upamiętniać te zasłużone dla odbudowy państwa polskiego, jak i dla samego Konina, nadając ulicom, skwerom, placom ich nazwiska. „Ulice dla Kobiet” mają już Białystok, Słupsk, Poznań. Warszawa, a wiele innych miast jest w trakcie rozmów. Pomoże to przybliżyć mieszkańcom Konina wiele ważnych postaci kobiet pomijanych, zapomnianych i uhonorować te, których wpływ na miasto i region jest niedoceniony. 

  • Propozycja upamiętnienia kobiet w nazwach konińskich ulic i rond

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Uwzględnianie nazwisk kobiet przy nadawaniu nazw nowym ulicom - TAK. Zmienianie istniejących nazw - NIE.
Dodano: 6.12.2017 11:03    Przez: ~ufik
Co za głupota. Nadawanie i zmienianie nazw ulic tylko dla poprawności politycznej. Popadamy w paranoję.
Dodano: 6.12.2017 10:11    Przez: ~Obiektywny.
Czarna Mańka.
Dodano: 6.12.2017 11:02    Przez: ~Qń
Ale jak to przecież z KODu panie już od dawna uważają że ulice są ich
Dodano: 6.12.2017 10:17    Przez: ~Pn
Nie wiem co to za chory portal w którym nie można wyrazić swojej opini. Jeżeli nikt nikogo nie obraża to powinien mieć prawo pozostawić swoją opinię. Na tym portalu wszystkie komentarze o innej opini niż redaktorów są usuwane. Wstyd !!! Co to za dziennikarze !!!pfff
Dodano: 6.12.2017 11:06    Przez: ~Cała Prawda

KOMENTARZE

Ulice wasze, kamienice i domy nasze.
Dodano: 06.12.2017 09:32    Przez: ~Artysta
Tusk wam da ulice kobiet jak wróci z emigracji
Dodano: 06.12.2017 10:08    Przez: ~Pn
Ale jak to przecież z KODu panie już od dawna uważają że ulice są ich
Dodano: 06.12.2017 10:17    Przez: ~Pn
Grodzkiej ustawimy pomnik przed Ratuszem. Będzie koty straszyć.
Dodano: 06.12.2017 10:22    Przez: ~Wilczek
Zamiast Piłsudzkiego będzie Biedronia. To będzie dopiero POSTĘP. Wreszcie o Koninie będzie głośno.
Dodano: 06.12.2017 10:25    Przez: ~Leśny chochlik
Proponuję ulicę Zofii Itman tam gdzie tanio kupiła działkę.
Dodano: 06.12.2017 10:40    Przez: ~Pies Adrian PJK
@Leśny chochlik - zacznij może od nauki poprawnej pisowni nazwiska naczelnika.
Dodano: 06.12.2017 11:02    Przez: ~gGg
Zasłużona kobieta dla społeczności męskiej konina to bez wątpienia Balbina z lat 60 tych XX w.Ilu ona uszczęśliwiła a ile wypiła ratując budżet.
Dodano: 06.12.2017 11:28    Przez: ~zx
Rondo Tadeusza Mazowieckiego zamienić na rondo Polaka lub Polki.
Dodano: 06.12.2017 11:39    Przez: ~Polak
Julija pietejra jestem za bo sawicka odpada
Dodano: 06.12.2017 11:56    Przez: ~Miki
Grodzką wystarczy wsadzić na koniochłopa i koszt będzie mniejszy.
Dodano: 06.12.2017 15:54    Przez: ~tfffuuu
CONCHITA WURST moja propozycja
Dodano: 06.12.2017 16:57    Przez: ~Pn
grodzkiej, jak to grodzkiej-mało kosztuje i basta. ale takiej sadurskiej, to i owszem. kilkaset tysięcy rocznie i kto za to płaci? ano ty durniu jeden i drugi. podrożały leki, spożywka(jaja i masełko) i za oktaniki płacimy prawie tak, jak za rudego. jednak za tego tyfuska ropcia kosztowała ze trzydzieści dolców więcej za baryłkę-a dziś?
Dodano: 06.12.2017 17:00    Przez: ~urban
Sadurska to ma zad większy od konia ale co się dziwić upasła się z publicznych pieniędzy. Dobra zmiana ją w portfelu dosięgnęła, a opozycję tylko ABW i CBA.
Dodano: 06.12.2017 17:41    Przez: ~Generał Pyt-L
Ulicy Pawlowicz bym nie chcial. Chyba ze na jakims patologicznym zad...piu.
Dodano: 06.12.2017 18:44    Przez: ~Pn
Huragany mają już imiona żeñskie. Po co więcej?
Dodano: 06.12.2017 23:06    Przez: ~Chomik
A może Maria Skłodowska-Curie też była kobietą ?
Dodano: 06.12.2017 09:59    Przez: ~Maks
A może imiona i nazwiska znanych morderców?
Dodano: 06.12.2017 14:11    Przez: ~loko
nie ona jedna. czy pawłowicz jest kobietą-a może sadurska? im do wspomnianej Marii bardzo wiele brakuje.
Dodano: 06.12.2017 17:16    Przez: ~rokita
Kobiety mnie biją. ....lubnauer, pihowicz, scheuring wielgus. ...
Dodano: 07.12.2017 13:12    Przez: ~rysiek petru
I o 5.36 za dużo.
Dodano: 06.12.2017 10:00    Przez: ~ehhh
PODPASKI DLA MĘŻCZYZN !!!
Dodano: 06.12.2017 11:13    Przez: ~Tak
do tego spódniczki rajstopki stringi i mamy nowoczesne społeczeństwo gender
Dodano: 06.12.2017 12:18    Przez: ~TAK na MAXA
To i tak o 0.2 więcej niż PSL-ików w sejmie'
Dodano: 06.12.2017 10:03    Przez: ~etam
Co za głupota. Nadawanie i zmienianie nazw ulic tylko dla poprawności politycznej. Popadamy w paranoję.
Dodano: 06.12.2017 10:11    Przez: ~Obiektywny.
Uwzględnianie nazwisk kobiet przy nadawaniu nazw nowym ulicom - TAK. Zmienianie istniejących nazw - NIE.
Dodano: 06.12.2017 11:03    Przez: ~ufik
Proponuję Otwartych Macic i Czarnych Parasolek.
Dodano: 07.12.2017 12:26    Przez: ~rypała
Bardzo dobra inicjatywa. Proponuję ul. Matki M. Kopernika, ul. Żony Dmowskiego, ul. Przyjacółki Kołątaja itp.
Dodano: 06.12.2017 10:24    Przez: ~Kosc
Ulica Konińskich działaczek i sprawa załatwiona wszystkie w jednej.
Dodano: 06.12.2017 10:26    Przez: ~Konińskie działaczki
Czarne parasolki czy KOD ?
Dodano: 06.12.2017 11:43    Przez: ~Kobiety
Co za chamstwo, żeby usuwać męskie, szowinistyczne, świńskie, ale śmieszne komentarze. Nie gwałccie męskiego humoru.
Dodano: 06.12.2017 10:51    Przez: ~Artysta
Nie wiem co to za chory portal w którym nie można wyrazić swojej opini. Jeżeli nikt nikogo nie obraża to powinien mieć prawo pozostawić swoją opinię. Na tym portalu wszystkie komentarze o innej opini niż redaktorów są usuwane. Wstyd !!! Co to za dziennikarze !!!pfff
Dodano: 06.12.2017 11:06    Przez: ~Cała Prawda
Zawiadamiam, ze wykasowano moją propozycję nadania cmentarzowi komunalnemu imienia E.Jeżak, która ustawia znicze w Koninie, gdzie popadnie.
Dodano: 06.12.2017 11:39    Przez: ~Wilk
Prawda wywołuje u nich i nie tylko, popłoch a tzw. poprawność polityczna paraliż i zastój umysłowy
Dodano: 06.12.2017 11:57    Przez: ~Artysta
Czarna Mańka.
Dodano: 06.12.2017 11:02    Przez: ~Qń
Nie wiadomo jaką religię wyznawała. Była koninianką. Nie należała do PIS, PO, PZPR, PSL, PC, ZCH. Trwale się zapisała w historii Konina. Bardziej zasługuje na nazwę skrzyżowania niż Józef. Nie będzie potrzeby zmieniać nazwy w związku z opcją polityczną.
Dodano: 07.12.2017 01:32    Przez: ~Pn
Nazwy ulic i rond polskich miast powinny być poświęcone tylko i wyłącznie Polkom i Polakom.
Dodano: 06.12.2017 11:46    Przez: ~Patriota
Piję tylko wino. Białe i czerwone.
Dodano: 07.12.2017 01:34    Przez: ~Degustator
1 z 4
1234>>