Dzisiaj jest sobota 16 grudnia 2017, imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23492) SPORT FORUM FIRMY (5109) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
1 / -2oC
Pojutrzepogoda
0 / -2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:
Polecamy:
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościPropozycja upamiętnienia kobiet w nazwach koniński ...

Propozycja upamiętnienia kobiet w nazwach konińskich ulic i rond

Dodano: 6.12.2017 09:13

W Koninie ruszyła akcja " Ulice dla Kobiet". Zainicjowała ją mieszkanka Emilia Wasielewska. W Koninie jest obecnie 466 nazw ulic i rond, z czego tylko 25 (tj. 5,36%) ma za patronkę kobietę natomiast   mężczyzna patronuje konińskim ulicom i rondom w 126 przypadkach. 

- Sejm RP ustanowił 2018 rok Rokiem Praw Kobiet, w związku z setną rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych, w ten sposób wyraził także uznanie pierwszym parlamentarzystkom, które według mnie są i były one ambasadorkami walki o równouprawnieni -  informuje inicjatorka akcji. - Kobiety wniosły niekwestionowany wkład odbudowę i budowę państwa polskiego oraz naszej kultury. I dlatego moim zdaniem rok 2018 jest idealnym momentem by uhonorować w Koninie wybitne kobiety i nadać ulicom, skwerom, parkom, rondom patronki właśnie. W Koninie ruszyła kampania „Ulice dla kobiet”, aby poznać ważne dla czynu niepodległościowego i walki o równouprawnienie kobiety z akcentem na te wywodzące się z naszego miasta osobowości. Mam nadzieję, że akcja ta pomoże rozpoznać na nowo znane lub nieznane jeszcze kobiety inspirujące do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia, sprawiedliwości społecznej walki o niepodległości rozwoju nauki, kultury czy sport. A powstała lista będzie promować kobiety, które warto uhonorować.

Apel został skierowany do prezydenta i Rady Miasta Konina, aby z okazji Roku Praw Kobiet, stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych, upamiętniać te zasłużone dla odbudowy państwa polskiego, jak i dla samego Konina, nadając ulicom, skwerom, placom ich nazwiska. „Ulice dla Kobiet” mają już Białystok, Słupsk, Poznań. Warszawa, a wiele innych miast jest w trakcie rozmów. Pomoże to przybliżyć mieszkańcom Konina wiele ważnych postaci kobiet pomijanych, zapomnianych i uhonorować te, których wpływ na miasto i region jest niedoceniony. 

  • Propozycja upamiętnienia kobiet w nazwach konińskich ulic i rond

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Uwzględnianie nazwisk kobiet przy nadawaniu nazw nowym ulicom - TAK. Zmienianie istniejących nazw - NIE.
Dodano: 6.12.2017 11:03    Przez: ~ufik
Co za głupota. Nadawanie i zmienianie nazw ulic tylko dla poprawności politycznej. Popadamy w paranoję.
Dodano: 6.12.2017 10:11    Przez: ~Obiektywny.
Czarna Mańka.
Dodano: 6.12.2017 11:02    Przez: ~Qń
Ale jak to przecież z KODu panie już od dawna uważają że ulice są ich
Dodano: 6.12.2017 10:17    Przez: ~Pn
Nie wiem co to za chory portal w którym nie można wyrazić swojej opini. Jeżeli nikt nikogo nie obraża to powinien mieć prawo pozostawić swoją opinię. Na tym portalu wszystkie komentarze o innej opini niż redaktorów są usuwane. Wstyd !!! Co to za dziennikarze !!!pfff
Dodano: 6.12.2017 11:06    Przez: ~Cała Prawda

KOMENTARZE

Ulice wasze, kamienice i domy nasze.
Dodano: 06.12.2017 09:32    Przez: ~Artysta
Tusk wam da ulice kobiet jak wróci z emigracji
Dodano: 06.12.2017 10:08    Przez: ~Pn
Ale jak to przecież z KODu panie już od dawna uważają że ulice są ich
Dodano: 06.12.2017 10:17    Przez: ~Pn
Grodzkiej ustawimy pomnik przed Ratuszem. Będzie koty straszyć.
Dodano: 06.12.2017 10:22    Przez: ~Wilczek
Zamiast Piłsudzkiego będzie Biedronia. To będzie dopiero POSTĘP. Wreszcie o Koninie będzie głośno.
Dodano: 06.12.2017 10:25    Przez: ~Leśny chochlik
Proponuję ulicę Zofii Itman tam gdzie tanio kupiła działkę.
Dodano: 06.12.2017 10:40    Przez: ~Pies Adrian PJK
@Leśny chochlik - zacznij może od nauki poprawnej pisowni nazwiska naczelnika.
Dodano: 06.12.2017 11:02    Przez: ~gGg
Zasłużona kobieta dla społeczności męskiej konina to bez wątpienia Balbina z lat 60 tych XX w.Ilu ona uszczęśliwiła a ile wypiła ratując budżet.
Dodano: 06.12.2017 11:28    Przez: ~zx
Rondo Tadeusza Mazowieckiego zamienić na rondo Polaka lub Polki.
Dodano: 06.12.2017 11:39    Przez: ~Polak
Julija pietejra jestem za bo sawicka odpada
Dodano: 06.12.2017 11:56    Przez: ~Miki
Grodzką wystarczy wsadzić na koniochłopa i koszt będzie mniejszy.
Dodano: 06.12.2017 15:54    Przez: ~tfffuuu
CONCHITA WURST moja propozycja
Dodano: 06.12.2017 16:57    Przez: ~Pn
grodzkiej, jak to grodzkiej-mało kosztuje i basta. ale takiej sadurskiej, to i owszem. kilkaset tysięcy rocznie i kto za to płaci? ano ty durniu jeden i drugi. podrożały leki, spożywka(jaja i masełko) i za oktaniki płacimy prawie tak, jak za rudego. jednak za tego tyfuska ropcia kosztowała ze trzydzieści dolców więcej za baryłkę-a dziś?
Dodano: 06.12.2017 17:00    Przez: ~urban
Sadurska to ma zad większy od konia ale co się dziwić upasła się z publicznych pieniędzy. Dobra zmiana ją w portfelu dosięgnęła, a opozycję tylko ABW i CBA.
Dodano: 06.12.2017 17:41    Przez: ~Generał Pyt-L
Ulicy Pawlowicz bym nie chcial. Chyba ze na jakims patologicznym zad...piu.
Dodano: 06.12.2017 18:44    Przez: ~Pn
Huragany mają już imiona żeñskie. Po co więcej?
Dodano: 06.12.2017 23:06    Przez: ~Chomik
A może Maria Skłodowska-Curie też była kobietą ?
Dodano: 06.12.2017 09:59    Przez: ~Maks
A może imiona i nazwiska znanych morderców?
Dodano: 06.12.2017 14:11    Przez: ~loko
nie ona jedna. czy pawłowicz jest kobietą-a może sadurska? im do wspomnianej Marii bardzo wiele brakuje.
Dodano: 06.12.2017 17:16    Przez: ~rokita
Kobiety mnie biją. ....lubnauer, pihowicz, scheuring wielgus. ...
Dodano: 07.12.2017 13:12    Przez: ~rysiek petru
I o 5.36 za dużo.
Dodano: 06.12.2017 10:00    Przez: ~ehhh
PODPASKI DLA MĘŻCZYZN !!!
Dodano: 06.12.2017 11:13    Przez: ~Tak
do tego spódniczki rajstopki stringi i mamy nowoczesne społeczeństwo gender
Dodano: 06.12.2017 12:18    Przez: ~TAK na MAXA
To i tak o 0.2 więcej niż PSL-ików w sejmie'
Dodano: 06.12.2017 10:03    Przez: ~etam
Co za głupota. Nadawanie i zmienianie nazw ulic tylko dla poprawności politycznej. Popadamy w paranoję.
Dodano: 06.12.2017 10:11    Przez: ~Obiektywny.
Uwzględnianie nazwisk kobiet przy nadawaniu nazw nowym ulicom - TAK. Zmienianie istniejących nazw - NIE.
Dodano: 06.12.2017 11:03    Przez: ~ufik
Proponuję Otwartych Macic i Czarnych Parasolek.
Dodano: 07.12.2017 12:26    Przez: ~rypała
Bardzo dobra inicjatywa. Proponuję ul. Matki M. Kopernika, ul. Żony Dmowskiego, ul. Przyjacółki Kołątaja itp.
Dodano: 06.12.2017 10:24    Przez: ~Kosc
Ulica Konińskich działaczek i sprawa załatwiona wszystkie w jednej.
Dodano: 06.12.2017 10:26    Przez: ~Konińskie działaczki
Czarne parasolki czy KOD ?
Dodano: 06.12.2017 11:43    Przez: ~Kobiety
Co za chamstwo, żeby usuwać męskie, szowinistyczne, świńskie, ale śmieszne komentarze. Nie gwałccie męskiego humoru.
Dodano: 06.12.2017 10:51    Przez: ~Artysta
Nie wiem co to za chory portal w którym nie można wyrazić swojej opini. Jeżeli nikt nikogo nie obraża to powinien mieć prawo pozostawić swoją opinię. Na tym portalu wszystkie komentarze o innej opini niż redaktorów są usuwane. Wstyd !!! Co to za dziennikarze !!!pfff
Dodano: 06.12.2017 11:06    Przez: ~Cała Prawda
Zawiadamiam, ze wykasowano moją propozycję nadania cmentarzowi komunalnemu imienia E.Jeżak, która ustawia znicze w Koninie, gdzie popadnie.
Dodano: 06.12.2017 11:39    Przez: ~Wilk
Prawda wywołuje u nich i nie tylko, popłoch a tzw. poprawność polityczna paraliż i zastój umysłowy
Dodano: 06.12.2017 11:57    Przez: ~Artysta
Czarna Mańka.
Dodano: 06.12.2017 11:02    Przez: ~Qń
Nie wiadomo jaką religię wyznawała. Była koninianką. Nie należała do PIS, PO, PZPR, PSL, PC, ZCH. Trwale się zapisała w historii Konina. Bardziej zasługuje na nazwę skrzyżowania niż Józef. Nie będzie potrzeby zmieniać nazwy w związku z opcją polityczną.
Dodano: 07.12.2017 01:32    Przez: ~Pn
Nazwy ulic i rond polskich miast powinny być poświęcone tylko i wyłącznie Polkom i Polakom.
Dodano: 06.12.2017 11:46    Przez: ~Patriota
Piję tylko wino. Białe i czerwone.
Dodano: 07.12.2017 01:34    Przez: ~Degustator
1 z 4
1234>>