Dzisiaj jest sobota 29 lutego 2020, imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20793) SPORT FORUM FIRMY (5461) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 5oC
Jutropogoda
8 / 4oC
Pojutrzepogoda
7 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Koniec sezonu II ligi w Koninie. KKF wciąż w walce ... (0)Zmarła Łucja Pawlicka-Nowak. Przez wiele lat szefo ... (0)

Jak wyglądał stan wojenny w regionie konińskim i Polsce?

Dodano: 13.12.2017 16:12
Źródło: LM.pl

Jak wyglądał stan wojenny w Polsce i regionie konińskim? Zobaczcie Zachęcamy do obejrzenia dwóch materiałów archiwalnych, które powstały, aby przypomnieć stan wojenny w regionie konińskim.

Najpierw materiał z 13 grudnia 2011 roku.

W szpitalu protestowali, a dziennikarzom zaproponowano broń. Jak wyglądał w regionie poranek 13 grudnia 1981 roku? Co dziś myślą o stanie wojennym uczestnicy tamtych wydarzeń? Rozmawialiśmy wtedy z Ryszardem Białkowskim, działaczem Solidarności, Ireneuszem Niewiarowskim, działaczem NSZZ Solidarność oraz Ryszardem Sławińskim – dziennikarzem.

Cztery lata temu (2013 r.) nasza ekipa wybrała się do konińskiej Mikroskali, w której do dziś można oglądać makietę inspirowaną zdjęciem Chrisa Niedenthala „Czas Apokalipsy”.

Po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego, na ulice miast wyjechały czołgi i wozy opancerzone. Fotografia z opancerzonym skotem, warszawskim kinem Moskwa, którego już nie ma i afiszem filmu Francisa Forda Coppoli o znamiennym tytule „Czas Apokalipsy” stała się symbolicznym obrazem stanu wojennego.

Ta fotografia zainspirowała twórców miniaturowych makiet do odtworzenia „Czasu Apokalipsy”. O tym jak powstawała makieta mówi twórca Marek Jaśniewicz z Mikroskali. 

  • Jak wyglądał stan wojenny w regionie konińskim i Polsce?

 autor: Tristan Tomczak

 e-mail: tt@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

z tym Polanexem jest wielki przekręt ! Nikt tego nie nagłośnił dlaczego ?! Otóż : Od 1990 roku kiedy Polanex stał się samodzielnym zakładem pod nazwą KonWart zaczęło się wszystko po pierwszym roku powoli sypać, i to nie likiwdacja RWPG i ograniczenie zbytu na rynek wschodni na to wpłynęła a ZARZĄD, PREZESI i GRABIEŻCZA POLITYKA DLA ZAKŁADU. Kolejny każdy prezes Konwartu od jego istnienia był nastawiony na zysk własnej kieszeni ! Nie zakładu. Pierwszą przesłanką było utworzenie prywatnej szwalni na żonę prezesa i podsyłanie co lepszych zamówień dla Konwartu do firmy zony prezesa.. Kolejny prezes może z raz był na hali po tym jak go wyśmiano gdy nie wiedział jak wygląda podklejane.. Inna prezesowa była zaś z ciepłowni, Inny prezes był z huty.. Jak tacy ludzie mogą się znać na odzieżownictwie i zarządzać potężnym przedsiębiorstwem. To było straszne co tu się działo i co wyczyniano kosztem pracowników którzy gotowi byli ratować zakł ...
Dodano: 13.12.2017 17:05    Przez: ~Prawda
.. zakład a tak naprawdę ich cały czas oszukiwano bo jak powiedział prezes.. no wie Pan my to musimy zarabiać po 15 tysięcy, ciężko trzeba myśleć nad kołem ratunkowym.. Szlag mnie trafia gdy o tym myślę. Wszyscy wiedzieli co jest grane ale co może poradzić kierownik kiedy zarząd zakładu a raczej w ich mniemaniu "zarząd sprzedać co się da" jest z góry inaczej nastawiony. Po godzinach wywożono maszyny, wypisywano kwitu rzekomo na złom, pieniądze szły do kieszeni pewnych przełożonych, a prezes nic z tego bo sam nie lepszy. Zakład działałby po dziś dzień, nieprawdą jest iż budynek ciągnął w dół, przy tak wielkiej produkcji nie był to duży procent kosztów. Zastanówcie się dlaczego we filmie o Konwarcie nie wystąpił żaden członek zarządu ani prezes ? Oszukano i okradziono nas, zniszczono także piękny zakład. Nikt za to nie poniósł odpowiedzialności..
Dodano: 13.12.2017 17:12    Przez: ~Prawda
To jest trochę rechot historii, że te wydarzenia relacjonują dwaj byli członkowie PZPR.
Dodano: 13.12.2017 17:38    Przez: ~Kornelski
Pazerny kapitalizm tzw prywatyzacja, a kto przejmował zakłady za grosze po '89 roku ?
Dodano: 13.12.2017 18:06    Przez: ~Komuniści
Prawdę mówiąc to kopalnie i elektrownie zamkną i cały dorobek naszych dziadów i ojców w tym powiecie mozna udać za zmarnowane naprawdę ten region to tragedia nie dość że możemy pochwalić się najgorszym bezrobociem w Wielkopolsce to jeszcze 50 procent płac to najniższa krajowa żal naprawdę
Dodano: 13.12.2017 17:05    Przez: ~Pipin

KOMENTARZE

Gen. Jaruzelski wraz z WRON-ą wydali wojnę własnemu narodowi.
Dodano: 13.12.2017 16:40    Przez: ~Członek Solidarności
Tak samo jak obecna władza. Ale na szczęście jeszcze tylko dwa lata.
Dodano: 13.12.2017 17:35    Przez: ~Rumburak
Pan Antoni W ramach walki z komuną korzysta z usług jednego z kierowców generałów WRON-Y .
Dodano: 13.12.2017 17:46    Przez: ~zdziwiony
Panie Kobrzycki, a prokuratora Piotrowicza z pis-u do której grupy Pan zalicza? Czerwonych, czy zdrajców?
Dodano: 13.12.2017 17:56    Przez: ~Rumburak
Każdy człowiek w swoim życiu błądzi, ale jest wielką sztuką kiedy się nawraca i jest prawym człowiekiem.
Dodano: 13.12.2017 18:02    Przez: ~Nie oceniaj
Tylko dlaczego pisowym dajecie prawo do grzechu i rozgrzeszenia, natomiast wszystkich myślących inaczej skazujecie w pierwszej instancji, bez prawa do apelacji.
Dodano: 13.12.2017 18:09    Przez: ~Rumburak
PO przesłuchaniu na posterunku w Kłodawie nic nie POdpisywałem tylko POprosiłem o internowanie.
Dodano: 13.12.2017 18:16    Przez: ~sól ziemi
Retoryka pisu,wyzwać jak się nie ma argumentów. A najgorsze dla nich jest własnie jak ktoś myśli samodzielnie i nie jest za po ,wtedy cichutko siedzą ,bo nie wiedzą co napisać,bo tak to wszystkich od ub i zdrajców nazywają. Tacy prawdziwi katolicy
Dodano: 13.12.2017 19:56    Przez: ~cenzura LM
Rumburak jeśli porównujesz stan wojenny do obecnych czasów to dajesz tylko świadectwo, ze nie wiesz o czym piszesz! Gdyby PIS wywołał wojnę narodowi tak jak gen jaruzelski, to na pewno KOD nie protestowałby na ulicy tak jak obecnie i na pewno nikt bezkarnie obrażałby wszystkich przeciwników politycznych. Jeśli każdy kto chce może mówić na ulicy co chce i w jakiej formie chce to z wolnością w Polsce nie jest najgorzej
Dodano: 13.12.2017 22:07    Przez: ~do rumburaka
Ja doskonale wiem o czym mówię i piszę. To prawda, że stanu wojennego jeszcze nie ma, ale biorąc pod uwagę dokonany przez obecnie rządzących i jego zwolenników podział społeczeństwa i agresywności faszyzującej falangi z onr to jest to już stan co najmniej wyjątkowy. Natomiast nieprawdą jest jak twierdzisz, że można na ulicy mówić i protestować wtedy kiedy się chce i jak się chce (mam na myśli tylko i wyłącznie zachowania zgodne z prawem i dobrym obyczajem). Zobacz co robi policja z Obywatelami RP, jak odmawia się możliwości manifestowania ludziom w kontekście przepisów o zgromadzeniach cyklicznych wprowadzonych przez obecny parlament. A kary nakładane na niezależne media i ich straszenie przez krritv. Nigdy w ciągu ostatnich 28 lat nie dochodziło do takich sytuacji. Jak rząd po wysłał służby do tygodnika wprost to nikt nie karał tvn-u za transmitowanie tych wydarzeń, anie nie próbował zastraszyć innych mediów. Stosowane obecnie metody przy ...
Dodano: 14.12.2017 06:09    Przez: ~Rumburak
Tylko Jarosław spał spokojnie bo tatuś czerwony nie pozwolił skrzywdzić synka.
Dodano: 14.12.2017 06:10    Przez: ~Q
Wtedy był Polanex, a dzisiaj co ? Przywaciarz kupił, zakład zamknął, ludzi zwolniono, maszyny sprzedano, biurowiec rozwalono, lata stało puste i niszczało i teraz znowu wydzierżawiają.. Oby otworzyli tam ta firma produkująca koszule jak mówiono wcześniej.. a nie jakiś magazyn jak się dowiedziałem.
Dodano: 13.12.2017 16:58    Przez: ~susz
Prawdę mówiąc to kopalnie i elektrownie zamkną i cały dorobek naszych dziadów i ojców w tym powiecie mozna udać za zmarnowane naprawdę ten region to tragedia nie dość że możemy pochwalić się najgorszym bezrobociem w Wielkopolsce to jeszcze 50 procent płac to najniższa krajowa żal naprawdę
Dodano: 13.12.2017 17:05    Przez: ~Pipin
Pazerny kapitalizm tzw prywatyzacja, a kto przejmował zakłady za grosze po '89 roku ?
Dodano: 13.12.2017 18:06    Przez: ~Komuniści
Jak pozamykają wszystko to bezrobocie z ponad 10% skoczy do ponad 20% i będzie po regionie,dla porównania w Lesznie bezrobocie wynosi 4% w Poznaniu niespełna 3%,w innych większych miastach jak Kalisz,Ostrów Wlkp,Gniezno wynosi od 5% -7 %,a w Koninie ponad 10 %
Dodano: 14.12.2017 13:13    Przez: ~Grażyna
Przypominam Koninem rządzi koalicja SLD-PO i wszelkie pretensje proszę kierować do nich.
Dodano: 14.12.2017 16:17    Przez: ~Mieszkaniec
z tym Polanexem jest wielki przekręt ! Nikt tego nie nagłośnił dlaczego ?! Otóż : Od 1990 roku kiedy Polanex stał się samodzielnym zakładem pod nazwą KonWart zaczęło się wszystko po pierwszym roku powoli sypać, i to nie likiwdacja RWPG i ograniczenie zbytu na rynek wschodni na to wpłynęła a ZARZĄD, PREZESI i GRABIEŻCZA POLITYKA DLA ZAKŁADU. Kolejny każdy prezes Konwartu od jego istnienia był nastawiony na zysk własnej kieszeni ! Nie zakładu. Pierwszą przesłanką było utworzenie prywatnej szwalni na żonę prezesa i podsyłanie co lepszych zamówień dla Konwartu do firmy zony prezesa.. Kolejny prezes może z raz był na hali po tym jak go wyśmiano gdy nie wiedział jak wygląda podklejane.. Inna prezesowa była zaś z ciepłowni, Inny prezes był z huty.. Jak tacy ludzie mogą się znać na odzieżownictwie i zarządzać potężnym przedsiębiorstwem. To było straszne co tu się działo i co wyczyniano kosztem pracowników którzy gotowi byli ratować zakł ...
Dodano: 13.12.2017 17:05    Przez: ~Prawda
.. zakład a tak naprawdę ich cały czas oszukiwano bo jak powiedział prezes.. no wie Pan my to musimy zarabiać po 15 tysięcy, ciężko trzeba myśleć nad kołem ratunkowym.. Szlag mnie trafia gdy o tym myślę. Wszyscy wiedzieli co jest grane ale co może poradzić kierownik kiedy zarząd zakładu a raczej w ich mniemaniu "zarząd sprzedać co się da" jest z góry inaczej nastawiony. Po godzinach wywożono maszyny, wypisywano kwitu rzekomo na złom, pieniądze szły do kieszeni pewnych przełożonych, a prezes nic z tego bo sam nie lepszy. Zakład działałby po dziś dzień, nieprawdą jest iż budynek ciągnął w dół, przy tak wielkiej produkcji nie był to duży procent kosztów. Zastanówcie się dlaczego we filmie o Konwarcie nie wystąpił żaden członek zarządu ani prezes ? Oszukano i okradziono nas, zniszczono także piękny zakład. Nikt za to nie poniósł odpowiedzialności..
Dodano: 13.12.2017 17:12    Przez: ~Prawda
Ogólnie konin to jeden wielki przekręt tyle biznesmenów co dorobilo się na plecach ludzi z tego regionu to szkoda gadac
Dodano: 13.12.2017 19:39    Przez: ~Lipi
Minęło kilkadziesiąt lat i ten sam autor zrobił kilka zdjęć z tzw. Marszu Niepodległości 11 listopada w Warszawie i znów staliśmy się wstydem dla cywilizowanego świata.
Dodano: 13.12.2017 17:29    Przez: ~am
Taki cywilizowany się odezwał chyba zszedł z drzewa!!! Bóg honor ojczyzna!!!! a marsz jest potrzebny nie palili ruskich budek jak za Tuska
Dodano: 13.12.2017 18:11    Przez: ~Lewica sio
W Marszu Niepodległości szedł kwiat polskiego społeczeństwa, prawdziwi Polacy i Patrioci, takich ludzi nasza Ojczyzna potrzebuje.
Dodano: 13.12.2017 18:12    Przez: ~Patriota
Patriota czy idiota ?
Dodano: 15.12.2017 07:05    Przez: ~Q
Wstydem to jest podniecać się tym co o Nas mówią. Osobiście widziałem na ulicach Drezna 10 000 fanów nazistów. Co rok bójki z lewakami. Świata to nie interesuje. Sami Niemcy podają, że rocznie w całym kraju ok 200 000 osób bierze udział w marszach nazistowskich. Za to jak w Polsce banda idiotów w ilości 80 osób wywiesiła idiotyczny baner, który został potępiony przez całą klasę polityczną to cały świat się przygląda. Panie?Pani Am zejdź na ziemię, te media to żyją z tych reklamodawców bo przecież nie ze sprzedaży gazety czy oglądania za darmo Onetu itp. Ci reklamodawcy to są w większości z zachodu, w ich interesie nie jest podatek od marketu, podatek bankowy czy rezygnacja z Caracali. Myślisz, że kraje prowadzące od setek lat do dziś wojny kolonialne o pieniądze, ropę, gaz, złoto wobec Polski grają fer? Wojsk tu nie wyślą, ale PiS zwalczają jak mogą to masz przykład jak to z Polski robią za czasu PiS nazistów nawet w Brukseli.
Dodano: 15.12.2017 11:32    Przez: ~lo
To jest trochę rechot historii, że te wydarzenia relacjonują dwaj byli członkowie PZPR.
Dodano: 13.12.2017 17:38    Przez: ~Kornelski
avatar Do 2015 z malutkimi wyjątkami na pewno
Dodano: 13.12.2017 17:47    Przez: Tomasz Kobrzycki
przeciez teraz to sa zasluzonymi kombatantami, czyz nie naleza im sie splendory i odznaczenia za walke o niepodlegla...
Dodano: 13.12.2017 18:03    Przez: ~wanka, kandydat do partii
w sumie wladze pozostala ta sama, maja tylko inne przebrania
Dodano: 13.12.2017 17:44    Przez: ~Dosc
Z PZPR na SLD, czyli to samo tylko pod nowym szyldem.
Dodano: 13.12.2017 18:15    Przez: ~Towarzysze
A potem do Pisu jak ta kandydatka na prezydenta Ogórek. I socjalizm się powoli znowu rozkręca.
Dodano: 13.12.2017 19:59    Przez: ~Działacze
Pani Magdalena Ogórek nie jest w PiS-ie, nie kłam, pracuje natomiast jako redaktor w TVP, jest osobą posiadającą duży zasób wiedzy i prawidłowo ukierunkowana politycznie, a więc posiada same zalety.
Dodano: 14.12.2017 16:26    Przez: ~W tyle wizji
a gdzie byl wtedy i co robil Jozef Moskiewski , ktory teraz tak gorliwie prowadza sie z funkcjonariuszami Watykanu..
Dodano: 13.12.2017 17:55    Przez: ~wyborca
Niejaki ''Kobrzycki'' marzy o komunie. POLANEX zastąpiły inne szwalnie. Lepiej zarządzane i nie obrośnięte dmuchaną administracją. Rynek / rynek kapitalistyczny / nie znosi próżni. Niedoukom takim jak ''Kobrzycki'' ckni się za erą talonów i asygnat. PiS z mozołem chce odbudować zasady państwowej własności. A ja się zapytam, który ze zwolenników i działaczy ''dobrej'' zmiany ma konto w przywróconym na łono państwa pieruńsko drogim banku ?
Dodano: 13.12.2017 17:56    Przez: ~am
Post powyżej napisał zapewne właściciel Alwaretii, zakładu który wyrósł z Polanexu i przyczyny jego upadku
Dodano: 13.12.2017 18:44    Przez: ~Zygmunt
Albo innego zakładu który się cieszył z upadku Konwartu bo przecież z rozbitego majtku można było pozyskać kontrahentów, pracowników i maszyny... żeby się ciszyć z ludzkiej tragedii, oszustw i celowych dążeń do likwidacji i korzyści majątkowych trzeba mieć mało oleju w głowie.
Dodano: 13.12.2017 18:48    Przez: ~Zzz
Jeśli mowa o maszynach to trzeba wspomnieć o cukrowni tam dopiero wałek poszedł
Dodano: 13.12.2017 19:41    Przez: ~Ioko
Komunisci jak stracili wladze to przy pomocy BOLKA przefarbowali sie na liberalow i prywatyzowali i przejmowali zaklady, mscili sie na ludziach.Za Tuska byl ciag dalszy.
Dodano: 13.12.2017 19:21    Przez: ~ANTY komunoliberal
I jeszcze zlikwidowali państwowe restauracje ,gdzie klient był intruzem i teraz muszę chodzić po prywatnych ,gdzie kelner mi się kłania i w menu są kuchnie całego świata...a ja po robocie chciałbym schabowego państwowego najlepiej na kartki.
Dodano: 13.12.2017 20:09    Przez: ~antykomuna
jaracie się niusem o stanie wojennym jak szczerbaty bonem na suchary ... po co ? zajmijcie się życiem , takim realnym a nie pyskówki sobie w necie urządzacie... i tak jesteście tylko pionkami w grze gdzie suweren rozdaje karty i robi co chce ...za cichym przyzwoleniem niedoinformowanego narodu. zmyłka pełna , z poparciem propagandowej tvp ... "wehikuł czasu" niestety nie w tą stronę co trzeba :/
Dodano: 13.12.2017 20:32    Przez: ~dfghgfd
Bredzisz. Suweren to MY. Naród,wyborcy.
Dodano: 14.12.2017 07:02    Przez: ~Precz z dyktaturą kobiet bu
Nie dziw się, nadeszły czasy debilizmu i hołoty, po następnych wyborach wróci normalność.
Dodano: 15.12.2017 07:09    Przez: ~Leon
Kakoj eta seweryn?
Dodano: 15.12.2017 11:04    Przez: ~wania
1 z 3
123>>