Dzisiaj jest piątek 13 grudnia 2019, imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20504) SPORT FORUM FIRMY (5435) PRACA (36) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 1oC
Jutropogoda
4 / 3oC
Pojutrzepogoda
6 / 2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Młoda Prawica charytatywnie. Pomoc dla konińskiego ... (1)Siatkarska kolejka: Derby regionu. Czy SPS zrewanż ... (0)

W tej księgarni wiedzą wszystko o książkach na temat Konina

Dodano: 4.01.2018 08:15

- Tytułu nie pamiętam, ale okładka książki była niebieska – na takie pytanie osoby sprzedające książki i bibliotekarze muszą odpowiadać dość często. I o ile w małej, kameralnej księgarni taki nieszczęśnik jakąś pomoc może uzyskać, to w sieciowym molochu, a już tym bardziej spożywczym dyskoncie nie ma na to większej szansy.

A małe, autorskie – jak lubią o sobie mówić ich właściciele – księgarnie upadają za sprawą potężnych sieciówek, sprzedaży internetowej, a nawet spożywczych dyskontów, które wciskają kilkanaście najbardziej chodliwych tytułów między półki z bielizną i słoikami z groszkiem.

W Koninie broni się resztkami zasobów właściwie już tylko księgarnia MAWI, znajdująca się na początku ulicy 3 Maja. Jerzy Majewski (MA) i Jacek Wiśniewski (WI) skorzystali w tym celu z programu „Partnerstwo dla książki” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które postanowiło wesprzeć w ten sposób masowo znikające z rynku małe księgarnie. - W ministerstwie zorientowali się, że takie księgarnie jak nasza odgrywają znaczącą rolę kulturotwórczą – tłumaczy Jacek Wiśniewski. – U nas czytelnik nie rozmawia ze sprzedawcą, który oprócz książek, przysłanych z centralnego magazynu, sprzedaje również mnóstwo innych produktów, tylko z księgarzem, który te książki sam starannie wybrał i o każdej potrafi powiedzieć choć kilka zdań.

Jerzy Majewski, który spotyka się z rodzicami przedszkolaków i dzieci z klas I-III, opowiada im, jak ważną rolę w rozwoju odgrywają książki i w jaki sposób powinni dobierać tytuły w zależności od wieku małych czytelników („Jak pracować z dzieckiem z książką. Metody wyboru odpowiednich książek i form pracy – zabawy z dzieckiem”). Swoje słowa ilustruje pozycjami, których bardzo duży zapas zawsze na takie spotkania ze sobą zabiera.

Jacek Wiśniewski natomiast przekonuje do książek młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i klas gimnazjalnych. Opowiada im, jak nie dopuścić do sytuacji, opisanej na wstępie tego tekstu, czyli o tym, „co czytelnik powinien wiedzieć o książce oraz jakie korzyści płyną z czytania książek”. Ponieważ jako były dziennikarz i autor znakomitego zbioru wspomnień mecenasa Tadeusza Anteckiego („Wspomnienia konińskiego adwokata”) oraz wydawca innych koninianów doskonale orientuje się we wszystkim, co napisano o historii Konina, chętnie dzieli się wiedzą o dziejach miasta z młodymi słuchaczami.

Załączone zdjęcia zostały zrobione podczas takiego właśnie spotkania w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie.

  • W tej księgarni wiedzą wszystko o książkach na temat Konina
  • W tej księgarni wiedzą wszystko o książkach na temat Konina
  • W tej księgarni wiedzą wszystko o książkach na temat Konina

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Sprzedaż podręczników to dopiero żyła złota.
Dodano: 04.01.2018 14:40    Przez: ~912
Bardzo lubię te małe, dobrze wyposażone kameralne księgarnie, a panowie tam bardzo mili.
Dodano: 04.01.2018 20:03    Przez: ~Luniu
Luniu, Sam o sobie piszesz?
Dodano: 04.01.2018 20:53    Przez: ~xyz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.