Dzisiaj jest poniedziałek 16 września 2019, imieniny: Edyty, Kornela, Kamili WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18715) SPORT FORUM FIRMY (5361) PRACA (62) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 10oC
Jutropogoda
13 / 8oC
Pojutrzepogoda
13 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Puchar Europy Kadetów. Ukraińska dominacja w turni ... (0)Krzymów pretenduje do miana gminy przyjaznej pszcz ... (0)

Kopalnia złożyła sprzeciw na decyzję GDOŚ w sprawie Ościsłowa

Dodano: 8.01.2018 15:19
Źródło: LM.pl

Konińska kopalnia złożyła sprzeciw do decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska co do odkrywki Ościsłowo.

Pod koniec listopada zapadła długo oczekiwania decyzja dotycząca przyszłości PAK KWB „Konin”. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podniósł w niej, że nie ma wątpliwości co do negatywnego wpływu na środowisko planowanej odkrywki Ościsłowo. Podkreślił jednocześnie, że pozytywna decyzja dla inwestycji może być wydana tylko pod warunkiem wykonania przez kopalnię kompensacji przyrodniczej.

Mając na uwadze deklarację inwestora o wykonaniu kompensacji oraz wniosek o przeprowadzenie mediacji, GDOŚ zdecydował o przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez RDOŚ w Poznaniu - czytamy w decyzji Generalnego Dyrektora.

Podczas górniczego święta, prezes ZE PAK – Adam Kłapszta podkreślał, że taki obrót sprawy to właściwie dobra wiadomość dla kopalni.

- Będziemy pracować, żeby przygotować wszystko według linii, której oczekuje RDOŚ. Jesteśmy gotowi, żeby zamknąć temat i na następnej Barbórce życzyć sobie wszystkiego najlepszego, a nie rozmawiać o odkrywce Ościsłowo – mówił 4 grudnia Adam Kłapszta.

Okazuje się jednak, że PAK KWB doszukał się, jak nazywa je Ewa Galantkiewicz, rzecznik konińskiej kopalni, "niuansów prawniczych". Zdaniem zarządu firmy GDOŚ powinien wydać decyzję pozytywną, bądź negatywną, a nie przesyłać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W ocenie PAK  KWB Konin S.A. istniały podstawy do wydania przez GDOŚ orzeczenia reformatoryjnego, czyli  zmiany zaskarżonej decyzji RDOŚ i merytorycznego  rozstrzygnięcia w  tej sprawie, a nie uchylenie sprawy do ponownego rozpatrzenia. To  główny powód  wniesienia sprzeciwu. Co do  kwestii kompensacji przyrodniczych, to spółka już  wstępnie,  w postępowaniu przed  GDOŚ, złożyła  deklarację  wykonania kompensacji i to stanowisko podtrzymujemy. Szczegóły  z  tym  związane  zostaną przedstawione organowi, który  będzie  rozstrzygał w sprawie, tj. GDOŚ lub RDOŚ w  zależności od  orzeczenia sądu - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Sprzeciw PAK-u dla GDOŚ jest niezrozumiały.

- Decyzja kasacyjna była w istocie decyzją pozytywną, bo dawała możliwość uzyskania zielonego światła dla inwestycji. Zaskakujące są zarzuty, bo jeśli przez 1,5 roku inwestor nie był w stanie zadeklarować choćby wykonania koniecznej kompensacji przyrodniczej, a nam zarzuca bierność to nawet trudno to komentować – mówi Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzecznik GDOŚ w Warszawie. 

  • Kopalnia złożyła sprzeciw na decyzję GDOŚ w sprawie Ościsłowa

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Miasto dostalo pozytywna decyzje bez problemow na budowe cieplowni geotermalnej wiec mozna sie powoli zegnac z KWB konin. wygasna obecne odkrywki nastapi koniec. tylko nikt prawdy nie powie. ktos do konca musi pracowac.
Dodano: 8.01.2018 16:09    Przez: ~szukajmy pracy
No to po odkrywce ............. no i po kopalni.
Dodano: 8.01.2018 15:55    Przez: ~zbulwersowany
PIS musiało by być chyba nienormalne otwierając furtkę Solorzowi do wyeksploatowania reszty węgla w regionie, o ludziach nie wspomnę! Dostanie zgodę na koncesję, w najkrótszym możliwym czasie wyprodukuje energię bez istotnych remontów a i tak to potem rozpierpszy. Uważam, że chyba musi to paść żeby można było odbudować KWB od nowa. Pytanie czy ludzie dadzą radę?
Dodano: 8.01.2018 16:43    Przez: ~Trzymajcie się górnicy!
No i jeżeli tak robią to z całego serca to popieram. Skoro PO sprywatyzowało kopalnie po cenie złomu mam nadzieję, że PiS ją odbierze i znowu trafi w ręce państwa czyli nasze.
Dodano: 8.01.2018 19:05    Przez: ~Stop złodziejstwu PO
A przyjmują bez znajomości?
Dodano: 8.01.2018 16:32    Przez: ~xmen

KOMENTARZE

No i o kolejny rok się to przeciągnie.... ehhh
Dodano: 08.01.2018 15:39    Przez: ~oscik
Doszukali się medialnie niuansów prawnych bo się Solorz nie zgodził aby mu zysk spadł poniżej zero koma zero zero dwa promila
Dodano: 08.01.2018 19:55    Przez: ~miś
Takie kroki zarząd podejmuje jakby nie chciał tej odkrywki
Dodano: 08.01.2018 22:44    Przez: ~Jgffg
Jeśli ktoś mieszka w regionie to obojętnie jakie ma zdanie o kopalni to myśląc logicznie powinien raczej być za tym aby nie zamykać największej firmy we wschodniej Wielkopolsce, największego pracodawcy i płatnika podatków (również lokalnych). Zapytajcie we Wrześni czy chcą by pozamykać fabrykę VW? Ekoterrorystów od ramienic zostawmy z ich teoriami na boku...
Dodano: 09.01.2018 07:59    Przez: ~bolonia
Niezrozumiała jest ta batalia kopalni o nowe odkrywki skoro w Adamowie zamknięto elektrownie a węgiel przecież tam został,więc można go ciężarówkami przewieść do Pątnowa,tak jak robi się to z odkrywki Tomisławice.Jakoś nic nie słychać o zamknięciu kopalni w Adamowie,więc chyba węgiel jest wydobywany,tylko na jakie cele?
Dodano: 09.01.2018 13:13    Przez: ~koninianin.
Pierwszy ! Zapraszamy do pracy w Hucie !
Dodano: 08.01.2018 15:44    Przez: ~mac
A przyjmują bez znajomości?
Dodano: 08.01.2018 16:32    Przez: ~xmen
Do kogo się trzeba zgłosić
Dodano: 09.01.2018 15:01    Przez: ~Piotr
No to po odkrywce ............. no i po kopalni.
Dodano: 08.01.2018 15:55    Przez: ~zbulwersowany
Klops roku tym ruchem doprowadzili do końca kwb konin czasami wydaje mi się że o to im chodzi
Dodano: 08.01.2018 23:07    Przez: ~Hccd
no przecież muszą nasze pozamykać tak jak Adamów bo przecież Niemcy otwierają u siebie nową odkrywkę więc muszą gdzieś zbyć swój węgiel gospodarka Niemiec musi się rozwijać a nasza zwijać przecież do Adamowa będą sprowadzać węgiel z Niemiec jak to już w telewizji trąbili zdrajcy z PO i zieloni do tego doprowadzili widocznie sporo euro im walili będzie jak z cukrownią
Dodano: 09.01.2018 11:53    Przez: ~ja
Miasto dostalo pozytywna decyzje bez problemow na budowe cieplowni geotermalnej wiec mozna sie powoli zegnac z KWB konin. wygasna obecne odkrywki nastapi koniec. tylko nikt prawdy nie powie. ktos do konca musi pracowac.
Dodano: 08.01.2018 16:09    Przez: ~szukajmy pracy
hahah decyzje jasne... wiesz ile.decyzji miały np ślesin czy inne miasta gdzie to nie wypaliło ?
Dodano: 08.01.2018 17:00    Przez: ~dobre
Najpierw to trzeba dostać kasę na drugi odwiert, bo bez tego żadna ciepłownia nie powstanie. Zaznaczam że do tych pieniędzy jeszcze długaaaa droga ;)
Dodano: 09.01.2018 16:29    Przez: ~Lolo
żadnych kopalni odkrywkowych
Dodano: 08.01.2018 16:26    Przez: ~xxxxz
NIE JEST TAJEMNICA ZE RZAD PISU CHCE PRZEJAC KONTROLE NAD KOPALNIA I ELEKTROWNIAMI I TO JEST POWOD NIE WYDANIA POZYTYWNEJ DECYZJI W SPRAWIE OSCISLOWA I ZMUSZENIE SOLORZA DO ODDANIA KONTROLI NAD ELEKTROWNIAMI I KOPALNIA A TO JEST SZANTAZ GOSPODARCZY CZYLI DEPRYWATYZACJA JAK ZA WCZESNYCH CZASOW KOMUNIZMU TAK SZEROKO ZWALCZANYCH PRZEZ PIS
Dodano: 08.01.2018 16:31    Przez: ~ANTY
No i jeżeli tak robią to z całego serca to popieram. Skoro PO sprywatyzowało kopalnie po cenie złomu mam nadzieję, że PiS ją odbierze i znowu trafi w ręce państwa czyli nasze.
Dodano: 08.01.2018 19:05    Przez: ~Stop złodziejstwu PO
Tu już niema co przejmować. Gdyby decyzja środowiskowa była w 2017 to może kopalnię można było uratować. Teraz jest już za późno. Trzeba być kompletnym ignorantem żeby wierzyć w wybudowanie odkrywki po reprywatyzacji. Takie rzeczy to tylko w chorych prawicowych głowach mogą się rodzić. Jest już po kopalni i każdy znający proces budowy odkrywek o tym wie.
Dodano: 08.01.2018 21:57    Przez: ~Saax
Przede wszystkim, jeśli artykuł jest merytoryczny, to kopalnia nie dostarczyła kpl. dokumentów i jeszcze ma wonty? Skończyło się cwaniakowanie z obietnicami o zwrocie wody, do jezior itd i blady strach padł? Tak .. uwierzcie ale inne firmy w tym kraju są zdolne do właściwego z normami środowiskowymi działania. Mechanik samochodowy może wylewać olej do kanalizacji bo utylizacja droga? O czym wy w ogóle mówicie.... dura lex sed lex. Szkoda że nasz region padnie bo niektóre firmy nie chcą ewoluować w XXI wiek...
Dodano: 09.01.2018 10:59    Przez: ~DSf
Po co Polsce taki zakład? Najbardziej emisyjne paliwo, trzeba będzie płacić kary za zanieczyszczenia, kary za zniszczenia srodowiska( obszar natura 2000). Przecież na Śląsku kopalń pełno i to węgla kamiennego. Rząd wcale nie pragnie tej małej kopalni...
Dodano: 09.01.2018 11:56    Przez: ~Max
Zaklad moze i jest mały, ale 7% krajowej mocy może mieć wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Dodano: 09.01.2018 15:08    Przez: ~GS
Czytaj uważnie: Pan Polsat chce kopać a nie zobowiązuje się do naprawy dziury po wykopie. Tak to potrafi każdy alboi lepiej: zakopać w dziurę beczki. Oczywiście że PiS kręci bata na Pana Polsat i się nie dziwię bo tan Pan z Cypru może Nam tą dziurę zostawić. Ot umrze jak Kulczyk a syn ...to już będzie inna spółka z Barbados. Oni wszyscy są siebie warci. Obie strony. Przy czym ja tu trzymam stronę PiS bo państwowa PGE wykona rekultywacje tak na 1/2 obecanej a Pan Polsat w mojej ocenie tak na 1/10. trzeba by w Polsce zrobić prawo made in USA: na start dajesz kaucję na wypadek problemów za to, że możesz kopać dziury i tak już na stracie miasto, powiat, społeczność ma część kasy na naprawę szkody - druga połowa idzie z ubezpieczenia.
Dodano: 10.01.2018 10:38    Przez: ~lo
Zadnych kopalni,trucicieli tylko energia alternatywna.Dobrze,ze cos zaczelo sie dziac w tej wlasnie sprawie.Jezeli chodzi o energie to i tak jestesmy w systemie krajowym,wiec przestoj w naszym regionie i tak na sto procent wszystkiego nie zmienia.
Dodano: 08.01.2018 16:36    Przez: ~zadowolony
DO ZADOWOLONY DOMYSLAM SIE ZE WIECZORAMI SIEDZISZ PRZY LAMPIE NAFTOWEJ ABY NIE KORZYSTAC Z ENERGI KTORA POCHODZI Z WEGLA
Dodano: 08.01.2018 16:52    Przez: ~ANTY
jestesmym ale te prawie 10 % krajowego zapotrzebowania na energie gdzieś trzeba zastapic.... !!!!
Dodano: 08.01.2018 17:01    Przez: ~OZE
Sry kochanienki ,ale wungiel z Australii sobie przypływa do Polszy....bo jest tańszy. Poszukajcie sobie uczciwej pracy,bo skończy się niedługo okradanie pracodawcy (przykład ? Żyła bursztynu ) .
Dodano: 08.01.2018 18:01    Przez: ~jacy oni bidni
~ANTY napisał "....DOMYSLAM SIE ZE WIECZORAMI SIEDZISZ PRZY LAMPIE NAFTOWEJ ABY NIE KORZYSTAC Z ENERGI KTORA POCHODZI Z WEGLA....". Otóż nie, siedzimy przy świetle elektrycznym pochodzącym z energii importowanej, która (UWAGA to może cię zaboleć) jest tańsza niż ta produkowana w Polsce z węgla.... W Polsce cena hurtowa energii elektrycznej to 163 zł/MWh, dla przykładu Czechy i Słowacja sprzedają prąd po 155 złociszy, Litwa 153 zł, a te znienawidzone Niemcy które pozbyły się węgla, prąd sprzedają po 139 zł!!! A gdyby tak Francja nie remontowała swoich reaktorów to ceny byłby jeszcze niższe.... Ukraina dla przykładu importuje 100% (zresztą większość z Rosji), Szwedzi ponad 90% energii, Litwa ponad 70% i żyją. A my? A my dla politycznego spokoju (obawa przed protestami górników) musimy płacić i płakać, nie tylko nad ceną ale i nad tym co po kopalniach zostaje....
Dodano: 08.01.2018 18:15    Przez: ~xXx
Do zadowolony. (Powinieneś mieć nick ,,NAIWNY'') Szkoda że tak nie bulwersuje Cię fakt że właśnie powstał taki truciciel pod Turkiem. Nowa elektrociepłownia wybudowana przez niemców. Którą będą opalać swoim węglem który będzie przywożony ciężarówkami. Ogólne zanieczyszczenie będzie jeszcze większe. Z tą różnicą że teraz będziemy za to jeszcze płacić obcemu kapitałowi. To już było lepiej tego Solożowi bo chociaż jakaś część jego zysków zostawała w Polszy a teraz wszystkie pieniądze do szkopów pójdą.
Dodano: 08.01.2018 18:26    Przez: ~nie zadowolony
DO XXX TE TYSIAE LUDZI KTORE POZOSTANIE BEZ SRODKOW DO ZYCIA PO ZAMKNIEIU KOPALNI TO JAK MYSLISZ KTO BEDZIE ICH UTRZYMYWAL TY JA I INNI KTORZY PLACA PODATKI TO MALO EKONOMICZNE LUB WCALE
Dodano: 08.01.2018 19:02    Przez: ~ANTY
Panie Zadowolony - energetyka to dział nauki wykładany na Politechnice. Tu się liczy a nie życzy "sobie". Masz Pan w Polsce na dziś zużycie energii 38-39GW, masz Pan potrzeby Polski na następną 1-2 dekady planowane na 52GW. Jak Pan chcesz wyłączyć 9% z 38GW to musisz Pan to kupić od innej spółki. Tak się składa, że mamy braki mocy. Zatem kupisz Pan ten prąd od sąsiadów Polski a może to sprzedać nam tylko Rosja lub Niemcy. Z Kaliningradem nie mamy mostu i zostaje nam Berlin! Możesz Pan też wybudować coś co wyprodukuje 4GW no np: atom za 36-38 MLD zł lub OZE mede in Germany bo na chiński są zakazy i nie zapomni Pan poprosić Niemca o rachunek dodatkowy na sieć: bo jak chcesz Pan OZE to musisz Pan remontować sieć a to kosztuje nie mniej niż budowa elektrowni. Wszak prąd z OZE płynie od nie 24h a tylko jakiś czas i przeciąża sieć. Ja wezmę chętnie, ale z Pańskich podatków. Nie wiem czy Pan wie ale total to ten prąd OZE z Niemiec jest drożysz od ...
Dodano: 10.01.2018 10:47    Przez: ~lo
A w Niemczech im więcej wiatraków tym więcej kopalń potrzebnych by niemiecki przemysł miał prąd gdy nie wieje.
Dodano: 15.01.2018 08:35    Przez: ~Wolny dziad Obywatelski
PIS musiało by być chyba nienormalne otwierając furtkę Solorzowi do wyeksploatowania reszty węgla w regionie, o ludziach nie wspomnę! Dostanie zgodę na koncesję, w najkrótszym możliwym czasie wyprodukuje energię bez istotnych remontów a i tak to potem rozpierpszy. Uważam, że chyba musi to paść żeby można było odbudować KWB od nowa. Pytanie czy ludzie dadzą radę?
Dodano: 08.01.2018 16:43    Przez: ~Trzymajcie się górnicy!
Jak padnie, to już nikt i nigdy kopalni nie odbuduje. PIS chce oczywiście żeby padło, bo dla kryptokomunistów z tej partii prywatna własność środków produkcji jest solą w oku. Pracują nad restytucją PRL, a wielu beznamiętnie ich w tym popiera zapominając, że oznacza to katastrofę.
Dodano: 08.01.2018 22:29    Przez: ~bert
A po co miałby to remontować, skoro węgiel się kończy? Czy ty robiłbyś remont generalny domu, gdybyś wiedział, że za miesiąc musisz się wprowadzić?
Dodano: 09.01.2018 11:09    Przez: ~Kiniu
Po co?? Zamknac tego degradatora !!
Dodano: 08.01.2018 17:46    Przez: ~Pio
Już dawno pisałem, że Kopalnia nie jest i nie będzie w stanie sporządzić kompensacji przyrodniczej. Deklaracje w tej sprawie były tylko deklaracjami i czczym gadaniem. Kiedy przyszedł czas wyłożenia kart na stół, tj. składania brakującej kompensacji przed RDOŚ w Poznaniu to cała prawda wyszła na jaw. Pójście do sądu w tej sprawie i zagranie vabank przez Kopalnie dobitnie świadczy o niemocy merytorycznej.
Dodano: 08.01.2018 18:04    Przez: ~Leśnik
Jest w stanie - odkrywka to nic wielkiego. Wszystko jest kwestią oceny takiego czy innego urzędnika. O merytoryce można się wypowiadać mając wiedzę a nie na oślep Leśniku