Dzisiaj jest wtorek 23 października 2018, imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21116) SPORT FORUM FIRMY (5248) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 8oC
Jutropogoda
8 / 5oC
Pojutrzepogoda
12 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Silny wiatr z prędkością do 40 km/h z porywymi do 90 km/h

Polecamy:

Aż dziewięć nowych wystaw w Muzeum Okręgowym w Koninie 

Dodano: 10.01.2018 14:01

Rok pełen wystaw, imprez i wydarzeń edukacyjnych. Tak będzie wyglądało najbliższe dwanaście miesięcy w Muzeum Okręgowym w Koninie-Gosławicach.

Część nowych wystaw czasowych związana będzie z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. – Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pokażemy nasze unikatowe zbiory biżuterii patriotycznej. Są one co roku systematycznie powiększane. Nigdy nie prezentowaliśmy ich w całości – mówi Lech Stefaniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie.

Kolejna planowana ekspozycja to „Wybuchła niepodległość”. Będzie to wystawa opisująca odrodzenie się niepodległej Polski w latach 1918-1921 ze szczególnym uwzględnieniem budowy struktur administracyjnych, samorządowych na naszym terenie. Z rocznicą stulecia odzyskania niepodległości związana będzie też wystawa gabinetu numizmatycznego „Pieniądze zastępcze miast Polski”. – W jej ramach zostaną pokazane pieniądze zastępcze, które są często małymi dziełami sztuki. Duża część tych banknotów pochodzi z miast, z samorządów, które ówcześnie nie wchodziły w skład drugiej Rzeczypospolitej. Przyjęliśmy, że pokażemy pieniądze zastępcze z miast znajdujących się obecnie na terenie naszego kraju. Tego typu eksponaty są prezentowane dość rzadko– mówi Lech Stefaniak.

Kolejna z wystaw planowanych na 2018 rok to „Dzieje oświetlenia naftowego”. – Tutaj chwałą za gromadzenie eksponatów dzielimy się z Muzeum Lamp Naftowych w Krośnie, miejscu, gdzie działał Ignacy Łukasiewicz. Mamy interesujące zbiory z tej dziedziny. Do tej pory pokazywaliśmy dzieje oświetlenia – od kamiennych kaganków z Mezopotamii, aż do oświetlenia współczesnego. Ta wystawa będzie sprofilowana. Jeśli chodzi o lampy naftowe, to i tu zdarzają się przepiękne dzieła sztuki. Warto je zobaczyć, bo to jest już rzecz archaiczna. Dzieci nie wiedzą czym była i jak wyglądała lampa naftowa, jak ona działała, że była to wielka rewolucja w historii oświetlenia i w dziejach człowieka – dodaje dyrektor MOK. Nie lada gratką m.in. dla najmłodszych zwiedzających, będzie wystawa poświęcona fortyfikacjom i miejscom obronnym na ziemiach polskich w pradziejach i we wczesnym średniowieczu. Będzie ona obudowana różnymi działaniami edukacyjnymi, w tym warsztatami, takimi jak m.in. budowanie grodów piastowskich z gliny. W 2018 roku nie zabraknie też atrakcji dla miłośników sztuki. Muzeum po raz pierwszy pokaże w całości bogate zbiory ikon. – To ikony, które zostały zatrzymane przez służby celne przy próbie przemytu. Po odpowiednim czasie dzieła te zostały przekazane muzeum, gdzie zostały opracowane i poddane konserwacji – mówi Lech Stefaniak.

Nową propozycję przygotowuje też dział etnograficzny Muzeum, który od maja prezentować będzie w skansenie warsztat rymarza. Oprócz wystaw, muzeum planuje jak zawsze kilka innych wydarzeń. Wśród nich znajdzie się m.in. ciesząca się rokrocznie dużą popularnością Noc Muzeów, którą zaplanowano na 19 maja czy „Wielki Dzień Pszczół” (8 sierpnia). MOK zaprasza również do udziału w konkursach oświatowych: „Najstarszy przedmiot w moim domu” oraz „Moje Spotkanie z Muzeum”. Dział naukowo-oświatowy planuje też przygotowanie nowych propozycji lekcji i warsztatów muzealnych. Dokładny plan wystaw, imprez i konkursów zaplanowanych na 2018 rok można znaleźć na stronie internetowej konińskiego muzeum: muzeum.com.pl – w dziale „Rok 2018 w MOK”.

  • Dziewięć nowych wystaw w Muzeum Okręgowym w Koninie - Gosławicach

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MOK,   Muzeum Okręgowe w Koninie,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Do zdzicha będą wystawy jak poło sprzedalo nasz region za bezcen przykłady cukrownia kopalnia elektrownia i zero perspektyw dla młodych to sa rządy twoich idoli
Dodano: 10.01.2018 22:13    Przez: ~Pingwin
Plac już mamy, po byłej stodole żydowskiej. Teraz powołujemy Komitet Odbudowy Zamku i działamy !!!
Dodano: 10.01.2018 18:30    Przez: ~KOZ w Koninie
Jest konkurs na dyrektora - weź udział jak taki mądry jesteś.
Dodano: 10.01.2018 14:41    Przez: ~zzz
Kiedy odbudowa Zamku konińskiego na Placu Zamkowym w Koninie?
Dodano: 10.01.2018 16:24    Przez: ~Artysta

KOMENTARZE

Muzeum Okręgowe w Koninie i dyr. Lech Stefaniak... czyli PISowski dyrektor, PiSowskie muzeum i PISowskie wystawy... wrrr!!!
Dodano: 10.01.2018 14:39    Przez: ~odzyskamy muzeum!
Jest konkurs na dyrektora - weź udział jak taki mądry jesteś.
Dodano: 10.01.2018 14:41    Przez: ~zzz
Ciekawe czy będą zorganizowane wystawy pt. "Jak zniszczyć Trybunał Konstytucyjny", "Jak zdewastować system edukacyjny", "Jak zdemontować służbę cywilną i osadzić w niej bez konkursu samych swoich", "Jak w dwa lata zniszczyć armię", "Jak w dwa lata stać się parweniuszem cywilizowanej Europy", "Jak w dwa lata zniszczyć system prawny demokratycznego państwa" oraz na dokładkę w ramach dobrej zmiany zaprezentować wystawę pt. "Jak partia ciemniaków potrafiła porwać dusze i umysły ludu mieścinek i przysiółków aby zdobyć władzę w 40 milionowym państwie".
Dodano: 10.01.2018 15:28    Przez: ~Zdzich@
A może na wystawie pokazać Zdzicha wystylizowanego na Rycha Petru w towarzystwie szejściu kruli jadących na rubikoniach w kierunku Madery? Myślę, że koninianie zasługują na więcej elementów kabaretowych.
Dodano: 10.01.2018 21:28    Przez: ~Wilk
Do zdzicha będą wystawy jak poło sprzedalo nasz region za bezcen przykłady cukrownia kopalnia elektrownia i zero perspektyw dla młodych to sa rządy twoich idoli
Dodano: 10.01.2018 22:13    Przez: ~Pingwin
Muzeum podlega pod Urząd Marszałkowski, a ten jest w rękach PO. Więc co tu jest do odzyskiwania? To marszałek z PO wybrał na dyrektora (na trwającą jeszcze kadencję) p. Stefaniaka. Więc @odzyskamy muzeum! jak się nie znasz, to nie wypisuj bzdur, bo głupka tylko z siebie robisz.
Dodano: 10.01.2018 15:02    Przez: ~fgk
do~fgk Wtedy pan dyrektor miał inne poglądy. Zmieniła się władza i liże inne ty*ki :)
Dodano: 10.01.2018 15:14    Przez: ~do fgk
@fgh. I jakoś nikt wówczas nie zaglądał Stefaniakowi do życiorysu i nie sprawdzał ważności jego legitymacji partyjnej, nikt nie wymyślał mu od pisowskich zagończyków itp. a to z prostego powodu - jest to normalna władza państwowa a nie banda pisowskich aparatczyków wystawiona z ramienia na czoło.
Dodano: 10.01.2018 15:34    Przez: ~Zdzich@
@Zdzich@ – oczywiście masz rację. Obecna władza nie jest normalną władzą i obecna władza w takiej sytuacji postąpiłaby inaczej - gorzej. Dobrze wiemy jak – partyjniacko rodem z PRL-u. Co do poglądów dyrektora, to nie sądzę że kilka lat temu mogły być inne. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że niefajne jest mówienie, że całe muzeum i wystawy są takie jak poglądy dyrektora. Bo nie są. Wystawy tworzy zespół kilkunastu osób. Zespół składający się z ludzi o różnych poglądach i orientacjach politycznych. Dla wielu z nich nazwanie ich wysiłków "pisowskimi wystawami" to po prostu obraza.
Dodano: 10.01.2018 15:41    Przez: ~fgk
Kiedy odbudowa Zamku konińskiego na Placu Zamkowym w Koninie?
Dodano: 10.01.2018 16:24    Przez: ~Artysta
Plac już mamy, po byłej stodole żydowskiej. Teraz powołujemy Komitet Odbudowy Zamku i działamy !!!
Dodano: 10.01.2018 18:30    Przez: ~KOZ w Koninie
Plac już jest to prawda i miejscem byłby historycznie najbliżej tego zburzonego. Drugie miejsce dla Zamku to te ruiny kamienic na południowej części Placu. Rozebrać i budować, koniecznie z wieżą.
Dodano: 10.01.2018 19:26    Przez: ~Artysta
Sprawę trzeba oprzeć na prezydencie lub którymś z radnych. Fundusze pozyskać nie tylko z kasy miejskiej (jeśli jest) ale i z zewnątrz, z województwa, rządu a nawet od samych mieszkańców. Zrobić telebim z informacją o sumie zbieranych pieniędzy i działać. Prezydent, który po tych 200 latach odbuduje Zamek koniński przejdzie do historii. Zamek byłby wspaniałą instytucją kultury dla mieszkańców Konina. A na wieży widokowej jeszcze by zarabiał.
Dodano: 11.01.2018 09:15    Przez: ~Artysta

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.