Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Od godz. 13.30 wstrzymana z powodu awarii dostawa wody na ul. Karłowicza 5. Na czas przerwy będzie podstawiona cysterna.

LM.plWiadomościJak wybrać odpowiedni bank i konto?

Jak wybrać odpowiedni bank i konto?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak wybrać odpowiedni bank i konto?
Jak wybrać odpowiedni bank i konto?

Przed otwarciem rachunku bankowego pojawia się zazwyczaj wiele różnych pytań, ale jedno jest zawsze takie samo – Którą ofertę wybrać? W jaki sposób spośród tylu dostępnych na rynku możliwości wyselekcjonować najbardziej nam odpowiadający bank oraz rodzaj zakładanego w nim konta? Czy kierować się znajomością marki z reklam? Czy polecaniem banku przez rodzinę lub znajomych? Przeczytać opinie dotyczące danej taryfy w Internecie? Sprawdzić relacje ekspertów dotyczące banków i ich ofert?

Istnieje wiele różnych podejść do rozwiązania problemu wyboru banku i konkretnego konta bankowego.

W przypadku wyboru banku najlepiej kierować się znajomością samej marki banku oraz taryfami opłat, jakie dany bank posiada w swojej ofercie. Nie warto w żadnym wypadku kierować się pochwałami czy zapewnieniami ze strony konsultantów nikomu nie znanego banku, a kierować się raczej w stronę banków o twardej pozycji na rynku i długiej historii dobrego traktowania klienta. Przede wszystkim jednak, bank ma oferować nam rachunek spełniający właśnie nasze potrzeby i to na nich powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności.

Otwierając rachunek indywidualny należy najpierw określić zakres usług jaki jest dla nas niezbędny w przypadku przeprowadzania transakcji bankowych. Czy potrzebujemy bezpłatnych przelewów krajowych? Tanich przelewów ekspresowych? A może jak najtańszych przelewów zagranicznych? Jak często wybieramy pieniądze z bankomatu, a co za tym idzie, czy potrzebujemy możliwości darmowego wybierania pieniędzy z bankomatów na terenie kraju? Czy potrzebujemy mieć możliwość bezpłatnego wybierania pieniędzy z bankomatów zagranicą? I kolejna sprawa, nasza karta płatnicza. Czy potrzebujemy określony rodzaj karty? Potrzebujemy kartę kredytową czy debetową? Jak wielu transakcji dokonujemy miesięcznie? Jeśli jest to duża ilość, może trzeba wybrać ofertę konta, która gwarantuje nam, że za określoną ilość transakcji w miesiącu, korzystanie z karty płatniczej jest darmowe. Wszystkie te kwestie trzeba rozstrzygnąć przed podjęciem wyboru banku i konta osobistego. Następnie należy udać się na strony internetowe wybranych banków i odnaleźć tabele taryf i porównać je. W ten prosty sposób jesteśmy w stanie dość szybko przekonać się jakie mogą być nasze miesięczne koszty w prowadzeniu rachunku oraz stwierdzić, która oferta satysfakcjonuje nas najbardziej. Następnie wystarczy udać się do placówki banku z dowodem tożsamości, aby otworzyć rachunek bankowy.

Następnym możliwym do otwarcia rachunkiem bankowym jest konto firmowe. Rachunki firmowe powinno się również zakładać dopiero po określeniu wszystkich czynników wpływających na rodzaj konta. Jakiego rodzaju działalność prowadzi firma? Czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza czy może spółka? Jeśli spółka, to jaka? Z ograniczoną odpowiedzialnością? Osobowa? Jawna? Jaki jest planowany obrót roczny? Jak duże wydatki i wpływy będą czekać firmę w skali miesiąca? Ilu kart kredytowych potrzeba do wybranego konta? Ile transakcji bezgotówkowych będzie wykonywanych z danego rachunku, a ile wypłat gotówkowych będzie miało miejsce w skali miesiąca? Na wszystkie te pytania należy znaleźć odpowiedź przed wyborem banku, w którym konto będzie założone. Następnie należy zastosować procedurę identyczną do tej jak przy koncie osobistym. Należy sprawdzić taryfy opłat banków i wybrać ten bank, którego oferta najbardziej odpowiada nam pod względami opłat za usługi, możliwych do przeprowadzenia transakcji oraz zniżek czy zwolnień z prowizji dla banku w określonych przypadkach.

Trzeba jednak pamiętać, że do otwarcia rachunku firmowego nie wystarczy jedynie dowód tożsamości, jak w przypadku konta osobistego. Aby móc otworzyć tego rodzaju konto potrzebujemy dokumentów poświadczających istnienie firmy, rodzaj działalności, numery NIP oraz REGON. Dodatkowo przy otwieraniu konta firmy można zastanowić się nad zatrudnieniem biura rachunkowego, które będzie prowadzić księgi rachunkowe firmy, do których prowadzenia zobowiązany jest każdy przedsiębiorca.

Dodatkowym kontem, którego posiadaczem może być każda pełnoletnia osoba, jest rachunek oszczędnościowy. Tego rodzaju konto służy przede wszystkim powiększaniu naszego portfela oszczędnościowego poprzez oprocentowanie rachunku na określoną stopę odsetek. Różne banku oferują różnego rodzaju oprocentowanie, które bardzo często jest na kilka procent od kwoty wpłaty. Oznacza to, że kwota jaką jesteśmy w stanie zebrać na koncie oszczędnościowym w skali roku jest niezwykle uzależniona od naszego wkładu własnego. W przypadku posiadania większej kwoty pieniężnej jesteśmy w stanie wynegocjować większe oprocentowanie, jednak jest to sytuacja raczej niespotykana. Aby jak najlepiej zadbać o swój portfel inwestycyjny należy przede wszystkim zapoznać się ze standardową ofertą banku, oferowanym oprocentowaniem kwoty w skali roku oraz czasem, przez jaki zobowiązujemy się w przypadku podpisania umowy do nie korzystania z aktywów umieszczonych na koncie oszczędnościowym. Następnie, w przypadku wyboru banku, należy udać się do placówki banku w celu podpisania umowy, a kiedy już do niej dojdzie, przelać określoną w umowie ilość środków na nasze konto oszczędnościowe.

Na sam koniec należy również wspomnieć, że istnieje jeszcze jeden sposób na sprawdzenie aktualnych ofert bankowych. W przypadku braku czasu, braku rozeznania w taryfach bankowych bądź chęci łatwiejszego dostępu do danych można zawsze skorzystać z łatwo dostępnych internetowych porównywarek ofert bankowych. Strony porównujące oferty większości polskich banków, jak na przykład porównywarka www.wybieraj.com.pl, w bardzo prosty i przejrzysty sposób dają możliwość klientom na sprawdzenie opłat i rabatów przysługujących w ramach danego konta osobistego czy firmowego. Jeśli znamy własne wymogi dla potrzebnego dla nas konta, porównywarka internetowa stanowi dla nas odpowiedź co do tego, który bank oraz jaki rodzaj konta wybrać w najszybszym czasie i bez potrzeby przejścia przez dużą ilość podstron internetowych.

Czytaj więcej na temat:finanse, konto osobiste, bank, budżet domowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole