Dzisiaj jest piątek 3 lipca 2020, imieniny: Anatola, Jacka, Ottona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17857) SPORT FORUM FIRMY (5502) PRACA (32) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 14oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
21 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Górnik z licencją na grę w III lidze. Skład ligi j ... (0)Malanów. To 13 lokalizacja punktu wymazowego w Wie ... (0)

Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS

Dodano: 31.01.2018 11:21
Źródło: LM.pl

Bez protestu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie odkrywki Ościsłowo. Konińscy radni przyjęli apel do rządu jednogłośnie.

Odkrywka Ościsłowo ma uratować konińską kopalnię i miejsca pracy. A przynajmniej dać czas na przygotowanie regionu do życia po likwidacji zakładu. Z prośbą o przyjęcie uchwał, stanowisk i apeli do samorządów miasta, powiatu oraz województwa zwrócił się poseł Platformy Obywatelskiej – Tomasz Nowak. Radni powiatu konińskiego i sejmik wielkopolski przegłosowały już swoje stanowiska. Dziś przyszedł czas na radnych miejskich. Jak podkreślali rajcy, apel to wyraz troski o region.

- To nasze samorządowe wołanie o to, byśmy wiedzieli jaka będzie strategia gospodarcza w odniesieniu do naszego zagłębia węglowego. Nie ma jasności, czy będzie produkcja energii, a jeśli tak to w oparciu o jaki nośnik, czy będzie to węgiel, czy też np. źródła odnawialne – mówi prezydent Józef Nowicki.

Dyskusja zapowiadała się na niezwykle gorącą, a wszystko w związku z wczorajszym oświadczeniem radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że nie zamierzali oni poprzeć apelu obarczającego winą za sytuację PAK KWB „Konin” rządu na znak protestu wyciągnąć karty do głosowania. Okazało się jednak, że dziś rano udało się wypracować kompromis.

- Na spotkaniu przed sesją wyraziliśmy nasze stanowisko i przedstawiliśmy co nam się nie podoba. Udało nam się wynegocjować wszystkie kluczowe poprawki, na których nam zależało – mówi Krystian Majewski.

Chodziło przede wszystkim o wyłączenie z apelu tezy o kryzysie decyzyjnym między ministerstwem środowiska, a energii co ma wpływać na wydanie opinii o odkrywce Ościsłowie.

- Naszą rolą jest zadbać o przyszłość regionu. Nie możemy wpływać na właściciela kopalni i elektrowni, bo jego może interesować tylko strona ekonomiczna. My mamy poczucie bycia zakładnikiem tego sporu, dlatego tym apelem prosimy „dogadajcie się” - mówi Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta Konina.

Poparcie dla apelu wyrazili wszyscy radni, ponad podziałami politycznymi. Za jego przyjęciem zagłosowało 22 radnych. 

Rada Miasta Konina i Prezydent Miasta Konina apelują:

          Radni Rady Miasta Konina oraz Prezydent Miasta Konina zgromadzeni na XLVI Sesji Rady Miasta Konina w dniu 31 stycznia 2018 roku zwracają się do Prezesa Rady Ministrów, Rządu RP oraz Parlamentarzystów RP z apelem o podjęcie niezbędnych decyzji politycznych dla uruchomienia przedsięwzięcia pn. „Wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki Ościsłowo przez PAK KWB Konin SA”, a także opracowania i przyjęcia programu gospodarczo-kompensacyjnego dla całego obszaru Wielkopolski Wschodniej.

         Wyrażamy głębokie zaniepokojenie spodziewaną sytuacją gospodarczo-społeczną subregionu konińskiego w najbliższej przyszłości. Od przeszło dwóch lat oczekujemy na decyzje Rządu RP odnośnie zezwolenia na uruchomienie wydobycia węgla brunatnego z odkrywki Ościsłowo przez PAK Kopalnię Węgla Brunatnego Konin SA. To stawia pod dużym znakiem zapytania przyszłość konińskiej energetyki, a co za tym idzie utrzymanie 7% produkcji energii elektrycznej w skali kraju. Ponadto, bezpośrednio zagraża całemu regionowi lawinowym wzrostem bezrobocia i kryzysem społeczno-gospodarczym.

           Pierwszą barierą dla powstania odkrywki Ościsłowo był brak zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze na rzecz budowy odkrywki Ościsłowo. Wnioski w tej sprawie złożyły władze gmin, na obszarze których odkrywka ma powstać, co zostało poparte przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Z apelem do Rządu RP odnośnie odrolnienia ziem wystąpiła również Rada Miasta Konina wraz z Prezydentem Miasta Konina. Po przeszło rocznym oczekiwaniu Minister Rolnictwa wydał decyzję zezwalającą na przeznaczenie niezbędnych ziem na cele nierolnicze.

          Istotnym warunkiem powstania nowej odkrywki jest zintensyfikowanie procesów decyzyjnych między Ministrem Energii i Ministrem Środowiska a właścicielem dotyczących decyzji środowiskowej. Kolejnym warunkiem koniecznym dla produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego jest zapewnienie ze strony producenta odpowiednich procesów kompensacyjnych na rzecz środowiska naturalnego.

             Odkrywkę buduje się kilka lat. Obecnie jesteśmy w dwuletnim „niedoczasie”. Po 2020 roku w regionie zabraknie paliwa dla ZE PAK SA. Stąd, równoważąc sprawy przyrodniczo-środowiskowe z potrzebami przemysłu, niezbędna jest błyskawiczna decyzja – czy dalej produkujemy energię elektryczną w ZE PAK SA i neutralizujemy straty środowiskowe, czy rezygnujemy z produkcji z ryzykiem poniesienia zarówno strat społeczno-gospodarczych, jak i środowiskowych.

         Subregion koniński potrzebuje około 15 lat na przeprowadzenie transformacji gospodarczej. Przemysł węglowy w dłuższej perspektywie nie będzie siłą napędową zmian i rozwoju. Jednakże dokonywanie zmian społeczno-gospodarczych nie powinno odbywać się kosztem ludzi. W tym przypadku istnieje szansa na zmiany bez tragedii bezrobocia i zapaści społeczno-gospodarczej, a tą szansą jest utrzymanie przez następne kilkanaście lat dobrze funkcjonującego przemysłu energetycznego. Jest to ważne zarówno dla przyszłości subregionu konińskiego, jak i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

            Apelując o decyzję Rządu RP w sprawie odkrywki Ościsłowo mamy świadomość, że czasu jest bardzo mało i mogą wystąpić poważne problemy z zaspokojeniem potrzeb paliwowych Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Obawiamy się ponadto, że decyzja może okazać się negatywna, a wówczas dojdzie do likwidacji znacznej części przemysłu energetycznego w subregionie konińskim. W takim przypadku domagamy się podjęcia zintensyfikowanych działań w kierunku opracowania oraz przyjęcia programu gospodarczo-kompensacyjnego dla Wielkopolski Wschodniej, na podobnych warunkach, jakie przyjęto dla ratowania gospodarki na Śląsku. Subregion koniński zbyt długo oparty był na przemyśle ciężkim i zapłacił za to zbyt wysoką cenę społeczną i środowiskową, aby pozostawiono go bez wsparcia. Czerpano z tego regionu to co najlepsze i zabezpieczano dzięki temu bezpieczeństwo energetyczne kraju.

          Dlatego też Radni Rady Miasta Konina i Prezydent Miasta Konina apelują do Prezesa Rady Ministrów, Rządu RP i Parlamentarzystów RP o niezwłoczne podjęcie działań ratunkowych dla subregionu konińskiego i całej Wielkopolski Wschodniej, w celu zapobieżenia kryzysowi społeczno-gospodarczemu w regionie.

  • Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS
  • Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS
  • Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS
  • Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Brawo dla wszystkich radnych za porozumienie. Tylko tak można coś osiągnąć!!!
Dodano: 31.01.2018 11:54    Przez: ~Arekon
NAJWAŻNIEJSZ JEST ODKRYWKA A NIE TA BŁAZENADA Z GŁOSOWANIEM
Dodano: 31.01.2018 11:50    Przez: ~konin
Ponawiam pytanie: dlaczego Poseł Nowak z PO nie pisał takich pism w obronie, kiedy sprzedawano kopalnię, skoro w wywiadzie dla portalu BiznesAlert z dnia 8 stycznia 2018 roku stwierdził „Moim zdaniem było to niepotrzebne. …dokonało się to w sposób chaotyczny, a jednym z powodów były personalne, błahe tarcia między elektrownią a kopalnią.” Dlaczego wówczas milczał? Przecież, kiedy sprzedawano KWB Konin (2012 rok) Poseł Nowak był Przewodniczącym Nadzwyczajnej Komisji ds. Energetyki i Surowców Energetycznych. Milczenie to pamiętam do dziś.
Dodano: 31.01.2018 13:15    Przez: ~Wilk
Kopalnia nie jest już własnością państwa przez miedzy innymi tych panów którzy teraz zaciekle walczą o kopalnie, ja się pytam gdzie byli ci oto politycy jak prywatyzowano kopalnię z bezcen, gdzie dobro nasze wspólne które tworzyli nasi dziadkowie poszło w prywatne ręce za cenę złomową?? Drugim bardzo ważnym aspektem jest fakt że Pan Solorz nie ma zamiaru zrekultywować ziemi jak wcześniej robiła to kopalnia państwa, tylko gra politycznie na zwłokę i decyzję o braku zgody zwala na obecny Rząd co jest w moim przekonaniu żałosne.
Dodano: 31.01.2018 11:58    Przez: ~Były pracownik KWB KONIN
Wy wszyscy anty.... co wy wiecie o kopalni większość z Was nawet na oczy nie widziała odkrywki a grubo się wypowiadacie... większość z Was mówmy szczerze zazdrości nam terminowych i dość dobrych zarobków, wcześniejszej emerytury, różnych dofinansowań itp... najlepiej siedzieć i narzekać... jak kopalnie zamkną to Konin zapłacze... bo nie tylko chodzi o elektrownie czy kopalnie lecz o firmy z nimi współpracujące, a jest ich sporo...
Dodano: 31.01.2018 15:41    Przez: ~Pracownik KWB Konin

KOMENTARZE

'Radni Rady Miasta Konina zwracają się z apelem do Prezesa Rady Ministrów, Rządu RP oraz Parlamentarzystów RP z apelem o podjęcie niezbędnych decyzji politycznych dla uruchomienia przedsięwzięcia''. Panowie Radni- adresat waszego apelu jest niewłaściwy. To tylko świadczy, że nie znacie prawa. Piłeczka leży po stronie Kopalni. Apel powinien dotyczyć opracowania programu kompensacji, bo to jego brak jest przyczyną braku decyzji środowiskowej, a nie brak woli politycznej.
Dodano: 01.02.2018 07:39    Przez: ~Leśnik
To jest demagogia posunięta do granic absurdu - tylko i wyłącznie od decyzji politycznej urzędnika zależy czy dany projekt kompensacji zostanie uznany za "właściwy" czy nie.
Dodano: 01.02.2018 10:59    Przez: ~stop_ekoterroryzmowi
Stop ekoterroryzmowi - widzisz, problem jest tylko w tym, że nie ma żadnego planu kompensacji. Chyba nie sądzisz, że to RDOŚ ma ten dokument wypracować. o nie demagogia tylko smutna rzeczywistość.
Dodano: 01.02.2018 19:53    Przez: ~Leśnik
Redakcja usunęła komentarz "TAK DLA OŚCISŁOWA" - cenzura ? na czyje zlecenie?
Dodano: 01.02.2018 10:57    Przez: ~cenzura
Do Pracownika KWB: ponad 20 lat temu trzeba było mieć matkę , ojca , albo wuja w kopalni żeby się dostać do KWB. Ja na pewno za Wam nie zapłaczę . Moja praca nie ma nic z WAMI Wspólnego.
Dodano: 01.02.2018 13:26    Przez: ~a,m
Szkoda, że nie ma innych pomysłów, alternatyw na Konin. Chciałabym żyć w czystym mieście z dala od spalin, kominów i spalarni śmieci. Przeryją na maxa wszystkie wioski. Ziemie potrują, ludzi potrują i co? ,,syf kiła i mogiła" a nie bogate miasto.Młodzi ludzie mają pomysły na fajne biznesy. Do dzieła!
Dodano: 01.02.2018 15:35    Przez: ~emi
Fajne biznesy w Koninie ? To markety, następny Lidl powstaje u zbiegu ulic Paderewskiego i Kleczewskiej. Konińska władza społeczeństwo do szału doprowadza, gdzie inwestorzy, gdzie nowe miejsca pracy dla młodych ?
Dodano: 01.02.2018 15:56    Przez: ~Mieszkaniec
a kiedy będzie otwarcie LIDLA CZY JUŻ coś wiadomo
Dodano: 01.02.2018 19:48    Przez: ~zosia
Na zdjęciach radni wyglądają na sennych i zmęczonych.
Dodano: 03.02.2018 21:51    Przez: ~i tyle
3 z 3
<<123

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.