Dzisiaj jest niedziela 17 lutego 2019, imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21134) SPORT FORUM FIRMY (5292) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 4oC
Jutropogoda
8 / 4oC
Pojutrzepogoda
8 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Medyk Konin pokonał w sparingu ćwierćfinalistę Lig ... (0)Bądźmy lokalni. Miasto zachęca do zostawienia 1% w ... (3)

Ferie ruszyły! Strażacy przypominają o bezpiecznym wypoczynku

Dodano: 12.02.2018 10:37
Źródło: LM.pl

Rozpoczyna się wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas ferii. Żeby zimowiska były bezpieczne trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Zima w tym roku jest zmienna pod względem pogody i temperatury. Konińscy strażacy przygotowali krótki poradnik informujący o tym jak się zachowywać, żeby bezpiecznie wypocząć. Przede wszystkim omijać należy zamarznięte jeziora, rzeki i stawy.

- Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk w miejscach do tego przeznaczonych – informuje Sebastian Andrzejewski, rzecznik KM PSP w Koninie.

Ponadto należy przestrzegać dzieci, żeby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki. Przypominać trzeba też, że zalegający na pokrywie lodowej śnieg maskuje grubość lodu i obciąża taflę, zmniejszając jej wytrzymałość. Strażacy przestrzegają też przed zabawą blisko ulic, mostów, czy torów kolejowych. Podkreślają, że nie wolno zjeżdżać na sankach i nartach z górek znajdujących się nieopodal jezdni.

- Organizując kulig, zrób to w miejscach bezpiecznych. Nie zaczepiaj sanek do pojazdów mechanicznych, np. samochodu, czy quada – podkreśla Andrzejewski.

Warto też wiedzieć co zrobić, kiedy załamie się pod nami lód, lub gdy zobaczymy kogoś potrzebującego pomocy.

- W przypadku załamania się lodu staraj się zachować spokój i spróbuj głośno wzywać pomoc. Najlepiej połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając się wpełznąć na lód. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie się bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne. Jeśli to możliwe zdejmij buty i w kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej – informują konińscy strażacy.

Kiedy natomiast zobaczymy osobę tonącą, pod którą załamał się lód, w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić służby ratunkowe, a udzielając pomocy należy spróbować doczołgać się do osoby tonącej i podać jej przedmiot, który będzie mogła złapać i wyjść z wody.

Wzorem lat ubiegłych, w tym roku również konińscy strażacy przystąpili do akcji "Bezpieczne lodowiska". Pomagają zorganizować miejsce zimowych zabaw na lodzie, aby najmłodsi mogli bezpiecznie spędzać czas podczas ferii. Aby zorganizować lodowisko przy współpracy strażaków wystarczy wcześniej przygotować teren pod wylanie lodowiska (tak aby woda się nie wylewała poza obwałowanie) oraz zwrócić się z prośbą do Komendy Miejskiej PSP w Koninie. 

fot. KM PSP Konin

  • Ferie czas zacząć! Strażacy przypominają o bezpiecznym wypoczynku

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

KOMENTARZE

Pomoz milicji pobij sie sam
Dodano: 12.02.2018 10:57    Przez: ~Bolo
Ja używam gazu zamiast antyperspirantu.
Dodano: 12.02.2018 11:18    Przez: ~Obywatel
Fajny artykul. Do tego szkoly przedszkola przez rozpoczeciem ferii mogli by dawal anty bezpieczenstwo rodzicom. Co sie stanie jak nie zrobia tego i tego. W moich czasach ferie to czas przed blokowy zadnych lodowisk. Teraz pojscie na staw jest pomyslem pierwszy.
Dodano: 12.02.2018 12:30    Przez: ~Tury

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.