Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak przetrwać mrozy? Ciepłe śniadanie i ubranie na "cebulkę” 

Jak przetrwać mrozy? Ciepłe śniadanie i ubranie na "cebulkę” 

Dodano:
Jak przetrwać mrozy? Ciepłe śniadanie i ubranie na "cebulkę” 

Jak nie dać się mrozom i uniknąć niebezpiecznego wychłodzenia, odmrożenia albo zamarznięcia? – Najważniejszy jest odpowiedni ubiór, pożywna dieta oraz unikanie alkoholu – radzą lekarze PPOZ.

Ubiór na „cebulkę” to standard. Pod kurtką powinno się znaleźć co najmniej kilka warstw odzieży. Między nimi wytwarzają się warstwy powietrza, które są najlepszym izolatorem. Lekarze PPOZ ostrzegają jednocześnie przed przegrzewaniem organizmu. Niewskazany jest zbyt „gruby” ubiór. Czapka na głowie to podstawa. To przez głowę „ucieka” najwięcej ciepła z organizmu, a uszy - jeśli nie są odpowiednio chronione - marzną bardzo szybko. Nie wolno zapominać o grubym szalu, puchowych rękawicach (najlepiej z jednym palcem), wełnianych skarpetach i ciepłych, szczelnych butach, które nie przemokną na śniegu. Krem i pomadka. Skóra wystawiona na niską temperaturę jest narażona na pękanie naczynek i podrażnienia. Warto także stosować kremy z filtrem UV i zabezpieczyć usta.

Optymalna dieta. Aby nasz organizm był bardziej odporny na mróz, warto pamiętać o optymalnej diecie, a szczególnie o odpowiedniej porcji warzyw i witamin. Pamiętajmy o zjedzeniu pożywnego śniadania (najlepiej na ciepło), a także o regularnych posiłkach w ciągu dnia.

Zero alkoholu. Lekarze PPOZ stanowczo odradzają spożywania alkoholu przed wyjściem na mróz. Alkohol działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co powoduje, że nie odczuwa się zimna. Przy wychłodzeniu do około 35 stopni Celsjusza robi się „błogo”, a potem następuje dalszy spadek temperatury, co może spowodować zgon.

Pierwszym sygnałem, że marzniemy są dreszcze, czyli szybkie skurcze mięśni, powodujące wytwarzanie ciepła. Organizm broni się przed zimnem zmniejszając powierzchnię ciała poprzez tzw. „gęsią skórkę”. To sygnał, że natychmiast trzeba się ogrzać. 

Aby szczęśliwie przetrwać zimę należy zachować szczególną ostrożność przy posługiwaniu się piecami i urządzeniami grzewczymi, które w procesie spalania mogą wytwarzać śmiertelnie trujący czad.

Czytaj więcej na temat:PPOZ, lekarze rodzinni, mrozy,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole