Dzisiaj jest sobota 30 maja 2020, imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18042) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (17) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 10oC
Jutropogoda
18 / 12oC
Pojutrzepogoda
19 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

RDOŚ zajmie się Ościsłowem. Sąd oddalił sprzeciw kopalni "Konin"

Dodano: 6.03.2018 17:01
Źródło: LM.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił sprzeciw konińskiej kopalni na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie odkrywki Ościsłowo.

Budowa nowej odkrywki PAK KWB „Konin” ma uratować zakład i tysiące miejsc pracy. Nic więc dziwnego, że bój o nią trwa od dawna. Po wielu miesiącach oczekiwań, pod koniec listopada Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w sprawie decyzji środowiskowej dla inwestycji w Ościsłowie, postanowił skierować ją do ponownego rozpatrzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu.

- GDOŚ przed wydaniem decyzji przeanalizował w drugiej instancji całą dokumentację dotyczącą odkrywki Ościsłowo i również nie miał wątpliwości, że inwestycja powodowałaby znaczący negatywny wpływ na środowisko. Zatem pozytywna decyzja dla tej inwestycji może być wydana wyłącznie pod warunkiem wykonania przez inwestora kompensacji przyrodniczej, której wykonania nie podjął się inwestor w toku postępowania w pierwszej instancji – informuje Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzecznik prasowy GDOŚ. - Projekt kompensacji, który musi wykonać inwestor, będzie nowym materiałem dowodowym w sprawie.  Żeby zachować dwuinstancyjność postępowania administracyjnego dla decyzji środowiskowej i dać możliwość uczestnictwa w postępowaniu wszystkim stronom postępowania, sprawa musi wrócić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu - dodaje.

Okazało się, że mimo iż decyzja dawała jeszcze szansę kopalni, w styczniu PAK KWB złożył od niej sprzeciw. Zdaniem zarządu firmy GDOŚ powinien wydać decyzję pozytywną, albo negatywną, a nie przesyłać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W ocenie PAK  KWB Konin S.A. istniały podstawy do wydania przez GDOŚ orzeczenia reformatoryjnego, czyli  zmiany zaskarżonej decyzji RDOŚ i merytorycznego  rozstrzygnięcia w  tej sprawie, a nie uchylenie sprawy do ponownego rozpatrzenia. To  główny powód  wniesienia sprzeciwu. Co do  kwestii kompensacji przyrodniczych, to spółka już  wstępnie,  w postępowaniu przed  GDOŚ, złożyła  deklarację  wykonania kompensacji i to stanowisko podtrzymujemy. Szczegóły  z  tym  związane  zostaną przedstawione organowi, który  będzie  rozstrzygał w sprawie, tj. GDOŚ lub RDOŚ w  zależności od  orzeczenia sądu – informował wówczas PAK KWB „Konin”.
 

Sprzeciw złożyła też Fundacja Greenpeace z siedzibą w Warszawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny oba sprzeciwy oddalił. Wyrok zapadł 1 marca. 

  • RDOŚ zajmie się Ościsłowem. Sąd oddalił sprzeciw kopalni "Konin"

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Brak nowej odkrywki to koniec złodziejskiej prywatyzacji zagłębia konińskiego.Nie ma odkrywki nie ma paliwa dla elektrowni i tym samym koniec zegarkowego gejszeftu. Skarb Państwa wykupi to po cenie złomu albo za tyle ile zechce zapłacić.Innymi słowy trzeba odebrać to co skradziono Narodowi i wskazać kto do tego dopuścił.
Dodano: 6.03.2018 17:42    Przez: ~elektryk
Koniec węgla był wiadomy od dawna.Brutalnie pokazał to prywaciarz,nie będzie inwestował w budowę odkrywki.Woli złożyć propozycję odkupu państwu lub uzyskać dotację na likwidację szkód górniczych.Liczy się tylko kasa!
Dodano: 6.03.2018 18:07    Przez: ~Lipka
bez kopalni, elektrowni i spółek z nimi powiązanych konin nie istnieje. dlaczego robi się taką patologie w regionie . ile można ściemniać z decyzją ,już dawno powinna być oczywiście pozytywna na rzecz kopalni czyli całego KONINA.
Dodano: 6.03.2018 17:37    Przez: ~KWB KONIN
jaki koniec wegla gmina Rzgów ma bogate złoża a Dęby Szlacheckie
Dodano: 6.03.2018 18:36    Przez: ~boczek
Ktoś kto mówi że tu jest koniec węgla to nie zna danych po pierwsze ościsłowo po drugie tomisławice i nowa koncesja na drugie województwo dalej dęby szlacheckie po debach Izbica kujawska potem piaski i oczkowice został jeszcze węgiel w kopalniach w Adamowie który można przewieźć tu węgla jest na 80 lat !!!!!!!
Dodano: 6.03.2018 20:23    Przez: ~Agh

KOMENTARZE

brak nowej odkrywki to koniec dla całego regionu ,
Dodano: 06.03.2018 17:28    Przez: ~pak kwb konin
Masz rację ludzie nie zdają sobie sprawy że nawet dochody lokalnych przedsiębiorców zależą od kopalni zobaczcie co się dzieje po barburce w sklepach nie będzie kopalni 6 tyś osób licząc że spółkami straci wypłaty mnożą to przez średnia płace w kopalni wychodzi sporo mniej pieniędzy w obiegu powiatu konińskiego do tego dojdzie wyludnienie itd itd no poprostu nie jest konin przygotowany na utratę tego zakładu nie ma tu żadnej innej alternatywy
Dodano: 06.03.2018 17:36    Przez: ~Xyz
Mażą wam się trzynastki ,czternastki,mażą wam się związkowe synekurki i dojenie ile się da ?To se ne wrati.
Dodano: 06.03.2018 17:46    Przez: ~zax
Nie dasie ukryc. Uwielbiany tutaj PiS rozwali region. Na bank.
Dodano: 06.03.2018 17:48    Przez: ~Pn
Do ~KONIN - to pisze jakiś pissuar, którynie ma pojęcia o czym pisze.
Dodano: 06.03.2018 17:54    Przez: ~Pn
Przecież i tak węgiel się skończy za jakiś czas.Trzeba bylo szukać już dawno alternatyw dla regionu.Kompensacja przyrodnicza też ważna rzecz.
Dodano: 06.03.2018 18:04    Przez: ~Jasio
Jaki koniec dla regionu... Ta odkrywka starczy na 10 lat, a co potem...? Już dawno trzeba było modernizować region, a nie teraz płakać. A co z rolnikami? Gdzie oni znajdą swoje warsztaty pracy? Mogą iść na bezrobocie albo mogą szukać roboty za granicą. Co z jeziorami po sąsiedzku? Ta kasa za łatwo przychodziła.
Dodano: 06.03.2018 18:06    Przez: ~bliźniak Kobrzyckiego
Koniec węgla,jest tyle propozycji pracy , ale nie można tam pić ....
Dodano: 06.03.2018 18:08    Przez: ~Kary
jaki koniec wegla gmina Rzgów ma bogate złoża a Dęby Szlacheckie
Dodano: 06.03.2018 18:36    Przez: ~boczek
Ktoś kto mówi że tu jest koniec węgla to nie zna danych po pierwsze ościsłowo po drugie tomisławice i nowa koncesja na drugie województwo dalej dęby szlacheckie po debach Izbica kujawska potem piaski i oczkowice został jeszcze węgiel w kopalniach w Adamowie który można przewieźć tu węgla jest na 80 lat !!!!!!!
Dodano: 06.03.2018 20:23    Przez: ~Agh
Ktos tu placze ze kopalnia nie ma kasy na odkrywke a dla pieczarek na premie 20 tysi to zaskorniaczki sie znalazly jak zwykle roboli pominac to jest polityka tego zakładu
Dodano: 06.03.2018 20:27    Przez: ~^^^
avatar Gdy tylko ,, Zegarek" dostanie Ościsło to już po regionie, natychmiast odsprzeda Niemcom ,a ci błyskawicznie załatwią sprawę jak załatwili Cukrownię .Tego chcecie!!! ,, Zegarek" tylko by kopał i kasę brał, a gdzie odpompowanie wody do jezior?Gdzie budowa przerwanej infrastruktury? Gdzie wykup ziemi? A z tym wykupem ziemi może być tak jak z wykupem akcji pracowniczych ,połowa kasy po dziesięciu latach.Jedyna szansa to ,to iż Kaczor się w końcu wkurzy i się za złodzieja weźmie,jak się wziął za Kulczyka za Ciech i AW.Dzisiaj reforma sądownictwa została domknięta , młyny sprawiedliwości wreszcie ruszą.Tyle syfu co PO narobiło w regionie to nawet okupant niemiecki z sowieckim razem nie zrobili.To min.Grad sprzedał a właściwie to oddał energetykę ,,Zegarkowi'' a ten zrobił go prezesem jak tylko stracił władzę, w sprawie też lobbował lokalny kapuś ,, Aktor". Zostało po nich wiele gnoju, zastosowano w regionie taktykę spalonej ziemi a samorządowa ...
Dodano: 06.03.2018 22:16    Przez: Tomasz Kobrzycki
Czemu ci z kopalni nie jadą z protestem do tego Tuska z Brukseli któremu powierzył sprzedanie swojego zakładu pracy
Dodano: 06.03.2018 22:42    Przez: ~Pn
Przez kopalnie to miasto jest zacofane bo władzom KWB wystarczy i po co się starać walczyć o coś.
Dodano: 06.03.2018 22:48    Przez: ~Precz
Uwierzyliscie tuskowi
Dodano: 06.03.2018 22:49    Przez: ~To macie
Kopalnia to był własnie koniec regionu. Wytworzenie czysto robotniczego sztucznego tworu napływowego jakim jest Kónin (wymowa lokalna) spowodowała katastrofę społeczną, a sama kopalnia ekologiczną...... To w zasadzie tyle....
Dodano: 06.03.2018 23:40    Przez: ~Logika
Gdyby merytorycznie a nie politycznie podchodzono do sprawy decyzja pozytywna byłaby juz dawno!
Dodano: 07.03.2018 10:03    Przez: ~Leśny
Piss i merytoryka... to jak czarne i biale, woda i ogien...
Dodano: 07.03.2018 10:24    Przez: ~Pn
Sami zescie rozwalili kopalnie. Biurokracja na najwyższym poziomie kolesiostwo przywileje których wam się nie należało złodziejstwo. Nawazyliscie piwa to je teraz WYPIJCIE. Witamy w kapitalizmie
Dodano: 07.03.2018 21:29    Przez: ~Erik
Skończyło się eldorado
Dodano: 07.03.2018 21:31    Przez: ~Do roboty
Region się opiera na wyjazdach do raichu gdzie ciężko się tyra. Ale dla was torfiorzy to słowa których znaczenia nie znacie całe życie byliście panami wywyzszaliscie się nad innymi. Czas do roboty się wziąć. Wasze żonki do roboty a nie od rana do wieczora seriale w tv
Dodano: 07.03.2018 21:34    Przez: ~Stiuart
Do ~Pn... To nie PIS idioto rozwali region tylko od wielu lat robi to konsekwentnie SLD z waszym prezydentem na czele...
Dodano: 08.03.2018 11:36    Przez: ~Gminny
bez kopalni, elektrowni i spółek z nimi powiązanych konin nie istnieje. dlaczego robi się taką patologie w regionie . ile można ściemniać z decyzją ,już dawno powinna być oczywiście pozytywna na rzecz kopalni czyli całego KONINA.
Dodano: 06.03.2018 17:37    Przez: ~KWB KONIN
Zasługa DOJNEJ zmiany...
Dodano: 06.03.2018 17:45    Przez: ~Pn
Kopalnia mogła od razu zaproponować kompensację a nie ściemniać jak przy tomislawicach.
Dodano: 06.03.2018 18:21    Przez: ~Krok
Sprawa jest oczywista. PIS to ideowy spadkobierca PZPR i co do zasady jest wrogo nastawiony do własności prywatnej, i stąd te kłody rzucane pod nogi kopalni bez oglądania się na szkody gospodarcze i negatywne skutki społeczne. Gdyby kopalnia była państwowa, decyzja pozytywna wydana byłaby od razu, posłowie PIS otwarcie to przyznają.
Dodano: 06.03.2018 21:26    Przez: ~stan
Jakie trzynastki jakie czternastki co za z*****y łeb genetyczny to pisze
Dodano: 07.03.2018 09:27    Przez: ~genetyczne impotenty
I co z tego że was nie będzie, nas to nie obchodzi, ale ZAOPATRZENIE w PAK SERWIS będzie dalej, chaty wystawione, fury śmigają, żyć nie umierać. Życzę wszystkiego najgorszego.
Dodano: 07.03.2018 16:40    Przez: ~pozazwiązkowy
Wy nie istniejecie i wasze rodziny. Konin czyli my sobie poradzimy. Adios nygusos
Dodano: 07.03.2018 21:35    Przez: ~Ernesto
Najpierw PO teraz PIS dobijają Kopalnie i nasz region a Solidarnosc zDuda i Kacperliem palcem nie kiwna a my jezdzilismy do Warszawy na wezwanie Dudy taka oto Solidarnosc wstyd.
Dodano: 06.03.2018 17:41    Przez: ~Solidarny 89
Ładnie was wydymal Dudus. Wszystkie Dudusie jak widac to potrafia...
Dodano: 06.03.2018 17:46    Przez: ~Pn
Niektórzy to są jacyś niemyślący logicznie. Nasz region miał kasę, miał podatki z kopalni, fugo, elektrowni. Te firmy od lat 60-70tych ubiegłego wieku budowały nasz region i pompowały w niego kasę. Myślenie o przyszłości trzeba było zacząć wtedy, nie w 2000roku czy tym bardziej 2015.. mija 45 lat !!! Całe pokolenie wychowało się w Koninie, i całe możliwości PRZEŻARŁO. Jak jakieś pasożyty. Wybierano władze przytakujące kopalnianym związkom. Wszystko pod wielki przemysł. Tylko że wszędzie na świecie wielki przemysł się kończy. Konin nie będzie inny. Problem w tym że ani rolnictwa, ani przyrody ani czegoś namacalnego po tym przemyśle nie zostanie. Przykro mi ale tak się kończy demokracja samorządowa. Władza oddana w ręce kopaczy, którzy poza trzynastką nie potrafią nic zaplanować. Co zostało AKTYWNE po kopalniach ? Kluby żeglarskie, marina, i? no właśnie.. cała reszta dochodów poszła kanałami... pożarta przez nieudolne władze wy ...
Dodano: 07.03.2018 12:17    Przez: ~Skid
Brak nowej odkrywki to koniec złodziejskiej prywatyzacji zagłębia konińskiego.Nie ma odkrywki nie ma paliwa dla elektrowni i tym samym koniec zegarkowego gejszeftu. Skarb Państwa wykupi to po cenie złomu albo za tyle ile zechce zapłacić.Innymi słowy trzeba odebrać to co skradziono Narodowi i wskazać kto do tego dopuścił.
Dodano: 06.03.2018 17:42    Przez: ~elektryk
Zanim pissuarki wskaża winnego to będzie po regiomie.Tego chesz?
Dodano: 06.03.2018 17:47    Przez: ~Pn
Znowu ustawka Um konkursu. Czarna mamba oraz ten od gaci kręcą interesem.
Dodano: 06.03.2018 17:43    Przez: ~Sami swoi
Będziemy się przyglądać !!!!!!
Dodano: 07.03.2018 09:07    Przez: ~CBA
avatar Palcem pokazuje się kopalni co ma zrobić aby dostać zgodę a ta tylko "wykazuje gotowość" i nic nie zrobili choć wymaga od kopalni naprawdę niewiele w stosunku to strat w przyrodzie. Będę protestować, głodzić się, opony palić, Warszawę blokować ale tego co mają zrobić nie zrobią. Nauczeni dziesięcioleciami zasady "jakoś to będzie" nie potrafią normalnie funkcjonować.
Dodano: 06.03.2018 18:07    Przez: Urlich von Jungingen
Urlich to geniusz, walnął jak łysy o beton.
Dodano: 06.03.2018 19:27    Przez: ~Torfiarz
Nie znasz sprawy, kompensację zaproponowano tyle, że urząd zawsze może powiedzieć "nie podoba mi się" - przepis mówi, że jeśli kompensacja jest możliwa to urząd powinien ją określić! bo inaczej to bez sensu, urząd zawsze może powiedzieć "nie"
Dodano: 07.03.2018 12:20    Przez: ~Katedra
Koniec węgla był wiadomy od dawna.Brutalnie pokazał to prywaciarz,nie będzie inwestował w budowę odkrywki.Woli złożyć propozycję odkupu państwu lub uzyskać dotację na likwidację szkód górniczych.Liczy się tylko kasa!
Dodano: 06.03.2018 18:07    Przez: ~Lipka
A przypomnijcie sobie/opisywał to też R.Olejnik/jak Poznań torpedował i utrudniał sprawy rozbudowy Konina za tzw.PRL-u.Historia zatoczyła koło bo tam dalej rządzą po PRL-owskie gnomy.
Dodano: 06.03.2018 20:38    Przez: ~tyle
Musicie na decyzję poczekać jeszcze do jesiennych wyborów. Jeśli my PiS wygramy te wybory, to i decyzja będzie pozytywna - Jeżeli nie, to decyzja będzie na NIE. Pamiętajcie o tym przy wyborczy urnach !!! - I jeszcze jedno : żadna jakaś tam Fundacyjka Greenpeace z siedzibą w Warszawie nie będzie o tym decydować, niech na nic nie liczą, bo niczego pod stołem teraz nie będzie...
Dodano: 06.03.2018 18:11    Przez: ~Rzecznik prasowy
Nawet gdyby kopalnie mieli zamknac jutro to nie ooddam glosu na ciemych pissuarow.
Dodano: 06.03.2018 18:17    Przez: ~Pn
Jestem ciekaw pn na kogo ty glosujesz?
Dodano: 07.03.2018 14:45    Przez: ~G6
Wszystko wina Tuska sprzedal kopalnie za grosze a nowy właściciel nie chce i inwestowac
Dodano: 06.03.2018 18:16    Przez: ~Cbr
Wina PiSu bo nie daje pozwolenia...
Dodano: 06.03.2018 18:17    Przez: ~Pn
Tak jak ktoś wyżej napisał, po wyborach (jak wygrają) dadzą.
Dodano: 06.03.2018 18:22    Przez: ~kuzia
No to teraz elektrownię pątnów trzeba przenieść do adamowa bo tam jest węgiel ale elektrownia źle spalała a w pątnowie nie ma węgla a elektrownia dobrze spala