Dzisiaj jest sobota 4 lipca 2020, imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18022) SPORT FORUM FIRMY (5503) PRACA (32) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 17oC
Jutropogoda
21 / 18oC
Pojutrzepogoda
22 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Parafia św. Maksymiliana Kolbe ma nowego pr ... (0)Licheń. Koncerty organowe w letnie niedziele o 14. ... (1)

Konin. Platforma Obywatelska przeciw zakazowi handlu w niedzielę

Dodano: 10.03.2018 14:33
Źródło: LM.pl

„Musimy stanąć w obronie wolności gospodarczej” - mówią członkowie konińskiej Platformy Obywatelskiej.

Tuż przed pierwszą niedzielą z zakazem handlu, przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w Koninie postanowili zaprotestować przed Galerią „Nad Jeziorem”. Po krótkiej wymianie zdań z ochroną obiektu, politycy musieli jednak opuścić teren galerii.

- Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, że galeria została bardzo zaniepokojona faktem, że chcemy stanąć w obronie handlu niedzielnego, bo nie chcą identyfikować się z żadną partią. Tylko, że PiS po raz pierwszy od 1989 roku powiedziała „koniec ze swobodą działalności gospodarczej, teraz państwo określi standardy handlu”. Będziemy stawać w obronie konsumentów i handlowców – mówi poseł Tomasz Nowak. - Ta ustawa wprowadza nierówność podmiotów. Uważamy, że niedziele powinny być dniami, w których obywatele i przedsiębiorcy decydują co robią – dodaje.

Podobnego zdania są miejscy radni: Urszula Maciaszek i Piotr Korytkowski.

- To mieszkańcy powinni decydować jak spędzają czas i kiedy chcą robić zakupy. Galeria to alternatywa dla rodzin, gdzie mogą sobie pozwolić na coś na co ich nie stać na co dzień, to są kina i inne rozrywki – mówi Urszula Maciaszek. - Bronimy rodzin, w których rodzice nie są w domu. A co z pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy? Oni będą w niedziele kontrolować w sklepy i też nie będzie ich w domu. Robimy więcej krzywdy polskiej rodzinie, niż szukamy dla niej czasu – dodaje.

- Narzuca mi się co mam robić w niedzielę i czuję się przez to skrępowany. Ta ustawa ogranicza moją wolność osobistą. Będziemy zaraz mieli do czynienia z absurdami, gdzie galerie będą dworcami i na ścianach będą wisieć rozkłady jazdy, a przy stacjach benzynowych urosną duże sklepy – mówi Piotr Korytkowski. - Jestem ciekawy, dlaczego akurat handel został wyłączony z gospodarki. Możemy wyregulować zakłady w ruchu ciągłym, na przykład wyłączyć elektrownię i siedzieć w niedzielę przy świeczkach – dodaje.

Platforma Obywatelska zamierza złożyć ustawę, która zniesie zakaz handlu w niedziele.

  • Konin. Platforma Obywatelska przeciw zakazowi handlu w niedzielę
  • Konin. Platforma Obywatelska przeciw zakazowi handlu w niedzielę
  • Konin. Platforma Obywatelska przeciw zakazowi handlu w niedzielę
  • Konin. Platforma Obywatelska przeciw zakazowi handlu w niedzielę
  • Konin. Platforma Obywatelska przeciw zakazowi handlu w niedzielę

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Najbardziej zapracowani obywatele Konina!!!!¡!
Dodano: 10.03.2018 14:58    Przez: ~Handlowy
Proponuję tę protestującą czwórkę na kasę w niedzielę do Biedry. Możeciejuż dzisiaj zaczynać zamiast stać bez celu.No dalej do roboty
Dodano: 10.03.2018 16:07    Przez: ~Ewa
I bardzo dobrze że zamknięte
Dodano: 10.03.2018 14:52    Przez: ~Robik
Brawo, brawo, brawo WOLNE NIEDZIELE - a jeżeli ktoś uważa inaczej to niech idzie popracować w niedziele - bardzo szybko zmieni zdanie hi hi hi
Dodano: 10.03.2018 15:05    Przez: ~Misia
Bardzo dobrze że ta ustawa weszła Brawo Pis
Dodano: 10.03.2018 15:04    Przez: ~on

KOMENTARZE

"Slowo na niedziele" od kardynał Reinharda Marxa- Jeśli większość parlamentarna uważa, że jest całym narodem, to wcale nie tak rozumiem demokrację. Znam ten mechanizm: im bardziej spójne jest społeczeństwo, tym większa pokusa autorytaryzmu. Niektórzy marzą o tym, by nasze społeczeństwa stały się bardziej spójne, prostsze, bezpieczniejsze. Chcieliby je zamienić na społeczeństwa, w którym kwestia tożsamości narodowej jest decydująca. Nie podzielam takiej wizji.
Dodano: 11.03.2018 07:08    Przez: ~Pn
"Zakaz handlu w niedzielę jest rzekomo prawem prorodzinnym i prospołecznym, a jak komentują złośliwi oponenci partii rządzącej – także prokościelnym. Dla pracowników handlu nie są z pewnością żadną gwiazdką z nieba. To raczej sporo zamieszania, umiarkowane korzyści, a dla studentów problem. Niektórzy mają zamiar zmieniać pracę, inni – jeszcze bardziej zacisnąć pasa."
Dodano: 11.03.2018 08:10    Przez: ~.
CIEKAWE - SPOŁECZEŃSTWO W 90% JEST ZA ZAKAZEM HANDLU A CI KTÓRZY MÓWIĄ ŻE JEST INACZEJ NIECH CHOĆ RAZ POSŁUCHAJĄ LUDZI
Dodano: 11.03.2018 08:21    Przez: ~ROBIK
Skad masz takie dane?? Podaj źródło. Jeżeli chodzi o samych pracowników, których zakaz dotyczy to: "56% zatrudnionych w sieciach handlowych pozytywnie ocenia ograniczenie niedzielnej sprzedaży (…) aż 44 % z nich albo nie chce zakazu, albo mało ich to obchodzi. Bo jest druga strona medalu. Ceną za wolną niedzielę jest udręka w sobotę i zepsuty poniedziałek. Aż 38 proc. kasjerów sieci handlowych obawia się zmiany trybu pracy. Słusznie. Niektóre sklepy wydłużyły godziny handlu w soboty do północy. Prawie połowa pracowników sieci handlowych obawia się spadku wynagrodzeń. A zamknięcie galerii wpłynie nie tylko na los i sytuację finansową kasjerów. Dlatego zamiast wolnej niedzieli 43 % pracowników wolałoby otrzymać w ten dzień dwa i pół razy wyższą stawkę godzinową." (socjolog prof. Robert Rządca)
Dodano: 11.03.2018 09:25    Przez: ~Pn
Kaczorek przemawia z drabinki bo każde kłamstwo ma krótkie nóżki.
Dodano: 11.03.2018 08:40    Przez: ~Q
Caly jwgo zywot to marność... Klamstwo, nienawisc, manipulacja, jatrzenie, pustka... Zero kobiety, zero dzieci, zero osiągnięć... nawet konta bankowego brak. Smutny zywot, przez ktory teraz sie msci na innych, ktorzy maja to, czego on nie ma...
Dodano: 11.03.2018 11:52    Przez: ~Pn
Śmiechu warte, czego oni się chwytają, żałośni, ale to może dobrze, długu uuu go wyborów nie wygrają.
Dodano: 11.03.2018 08:58    Przez: ~niedziela dla rodzin
@niedziela dla rodzin - a dlaczego ja i wielu innych (pracownicy kin, restauracji, kawiarni, stacji benzynowych czy wreszcie z małych sklepów rodzinnych) nie możemy mieć wolnej niedzieli, która należy się pracownikom handlu, czyli wcale nie tak licznej grupie zawodowej? Odniesiesz się do tego czy będziesz nadal jedynie pluł jadem?
Dodano: 11.03.2018 09:30    Przez: ~Pn
Wg. socjologa prof. Roberta Rządcy:1) Powoływanie się przez twórców zakazu [handlu w niedziele], na to, że w innych krajach UE - zazwyczaj bogatszych – sklepy w weekendy są zamknięte, nie ma sensu. Według wyliczeń OECD statystyczny Polak spędza w pracy 1963 godzin rocznie, a np. Niemiec tylko 1371. Z tego powodu Niemcy mogą sobie pozwolić za zamykanie sklepów w niedziele i ograniczenie godzin handlu w soboty. Mają po prostu więcej czasu w tygodniu. [===> Może Solidarność i Pismatołki bytym tematem się zajęły?]
Dodano: 11.03.2018 09:22    Przez: ~Pn
2) Skoro na sztandarach orędowników zakazu [handlu w niedziele] widnieje świętość wolnej niedzieli, to dlaczego ujęto się tylko za pracownikami handlu? A za przykład wyzysku podawani są kasjerzy i kasjerki sieci handlowych? A gdzie pracownicy kin? A gdzie ci z restauracji, z kawiarni, ze stacji benzynowych czy wreszcie z małych sklepów rodzinnych? Tam płaci się dużo, a pracuje mało? Szczerze wątpię.3) Biskupi poparli projekt, licząc, że kościoły zapełnią się wiernymi. To dla nich ważne, bo już tylko 36,7 proc. Polaków chodzi na niedzielne msze. W porównaniu z początkami polskiego kapitalizmu to mało, bo w 1989 r. było to 46,7 proc. Dodajmy, że zakaz handlu nie obejmuje oczywiście biznesów okołokościelnych: handlu dewocjonaliami, sprzedaży książek czy kolekcji monet.
Dodano: 11.03.2018 09:22    Przez: ~Pn
4) 56% zatrudnionych w sieciach handlowych pozytywnie ocenia ograniczenie niedzielnej sprzedaży (…) aż 44 % z nich albo nie chce zakazu, albo mało ich to obchodzi. Bo jest druga strona medalu. Ceną za wolną niedzielę jest udręka w sobotę i zepsuty poniedziałek. Aż 38 proc. kasjerów sieci handlowych obawia się zmiany trybu pracy. Słusznie. Niektóre sklepy wydłużyły godziny handlu w soboty do północy. Prawie połowa pracowników sieci handlowych obawia się spadku wynagrodzeń. A zamknięcie galerii wpłynie nie tylko na los i sytuację finansową kasjerów. Dlatego zamiast wolnej niedzieli 43 % pracowników wolałoby otrzymać w ten dzień dwa i pół razy wyższą stawkę godzinową.5) Nie sądzę, aby zakaz handlu utrzymał się dłużej niż rok - podsumowuje prof. Robert Rządca. – Tyle czasu zajęło Węgrom zorientowanie się, że pomysł powoduje więcej chaosu i złości, niż korzyści. (…) Zakaz zadziałał na niekorzyść małych firm handlowych, cho ...
Dodano: 11.03.2018 09:22    Przez: ~Pn
P.S. 5) Nie sądzę, aby zakaz handlu utrzymał się dłużej niż rok - podsumowuje prof. Robert Rządca. – Tyle czasu zajęło Węgrom zorientowanie się, że pomysł powoduje więcej chaosu i złości, niż korzyści. (…) Zakaz zadziałał na niekorzyść małych firm handlowych, choć w teorii miał dać im przewagę i dobry wysoki zarobek.
Dodano: 11.03.2018 10:09    Przez: ~Pn
Bardzo dobrze że zamknięte. Tak bardzo chcemy żeby u nas było tak jak na zachodzie a tam już od dawna sklepy są pozamykane w niedzielę. Tylko my sami sobie krzywdę robimy za sprawą takich ludzi jak Ci którzy protestują. Oni protestują bo w niedzielę nie pracują.
Dodano: 11.03.2018 10:38    Przez: ~Bdb jest
Doksztalć się bo... "Tylko w 9 z 28 państw Unii Europejskiej obowiązują znaczące ograniczenia dotyczące handlu w niedziele i święta. W pozostałych 19 przez cały tydzień zakupy można robić niemal bez limitów."
Dodano: 11.03.2018 11:08    Przez: ~Pn
Pn- on wie lepiej, bo ksiundz tak mówił, a to dla niego jest święte.
Dodano: 11.03.2018 11:24    Przez: ~Q
@Q - dwulicowiec z ciebie. Raz piszes zle na pis a za chwile dobrze. Zdecyduj sie, po której jestes stronie. Co do zatzutu... "kdiundz" moze sobie mowic co chce... ja i tak mam swoj rozum.
Dodano: 11.03.2018 12:08    Przez: ~Pn
walczą nie o wolność ludzkiego wyboru, TYLKO O SWOJE INTERESY !!!
Dodano: 11.03.2018 10:39    Przez: ~dolnoślązak
Tak jak kazdy z ludzi, czyż nie?
Dodano: 11.03.2018 11:09    Przez: ~Pn
P.S. Wsrod samych pracownikow handlu glosy sa podzielone mniej wiecej po polowie (56/44%) wiec pis tylko połowę usCzesliwil. Druga polowa jest wkur...a i jak straci na zarobkach (jest to raczej pewne) to bedzie przeciw pisowi. Takze to jest optymistyczne. :-D