Dzisiaj jest poniedziałek 24 września 2018, imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22639) SPORT FORUM FIRMY (5223) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 8oC
Jutropogoda
13 / 7oC
Pojutrzepogoda
12 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nowy trener Wilków Wilczyn już znany. Grał m.in. w ... (2)"Zmieniamy Konin" przedstawił kandydatkę na wicepr ... (82)

Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab

Dodano: 13.03.2018 07:38
Źródło: LM.pl

Uciekają, wyjeżdżają, nie identyfikują się z miastem. Co zrobić, żeby młodzież została w Koninie? Rozwiązaniem może być M-Lab.

Laboratoria innowacji działają od kilku lat w różnych miejscach Europy, m.in. w Barcelonie. Można je też spotkać w Polsce (Gdynia, Poznań). Tym tropem podążyła też grupa inicjatywna z Konina, która pod przewodnictwem Agnieszki Gołębiewskiej z Młodzieżowego Domu Kultury rozpoczęła projektowanie M-Lab, czyli Młodzieżowe Laboratorium. Jak mówią inicjatorzy, będzie to miejsce, w którym nastolatkowie będą czuli się bezpiecznie i gdzie będą mogli wdrażać w życie swoje pomysły.

- Trzy lata temu w foresighcie Konin 2050, w czasie spotkań między innymi z uczniami w szkołach pojawiła się duża potrzeba wysłuchania młodzieży. Do tej pory niewielu pytało o ich zdanie, zwłaszcza w kwestiach przyszłości miasta, przez co nie czują, że mają na nie realny wpływ. Ta potrzeba, jak i kilka innych wyzwań związanych z młodzieżą wyewaluowały nam to do pomysłu stworzenia miejsca, gdzie młodzież będzie czuła, że to ich przestrzeń – mówi Agata Kuźmińska z Pracowni Miejskiej. - Nasze pomysły opierają się na inspiracjach z kraju i ze świata. Jednym z naszych celów jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi będą się rozwijali w zakresie kompetencji jakich nie zawsze są w stanie zdobyć w szkole, żeby poznali możliwości i osoby, które pokażą im szersze horyzonty. I żeby wiedzieli, że życie w Koninie nie musi być gorsze od życia w Poznaniu czy w innym mieście – dodaje.

Grupa około 30-40 osób zawiązała się w styczniu. Wśród aktywnie działających członków M-Lab znaleźli się: Alan Woźniak i Karolina Kozłowicz.

- Mamy place zabaw dla dzieci, kluby seniora, ale nie ma nic dodatkowego dla nas, gdzie moglibyśmy się spotkać i zrobić coś fajnego. Potrzeba nam przestrzeni i chemy, żeby to miejsce było stworzone przez nas, żebyśmy sami zdecydowali co tam ma być i czego potrzebujemy – mówi Alan Woźniak.

- Wiemy, że młodzież w Koninie potrzebuje rozwoju, nabywania doświadczenia w bezpiecznych warunkach. Miejsca ciepłego, przyjaznego, w którym będzie można zrobić coś twórczego – mówi Karolina Kozłowicz. - To wymaga czasu, żeby młodzi dostrzegli, że są słuchani – dodaje.

Młodych wspierają aktywni dorośli. Poza Pracownią Miejską jest też fundacja „Miasto Prowincjonalne”.

- Im więcej jest w Koninie aktywnych osób, tym dla wszystkich lepiej. Chodzi nam o miejsce, które nie jest związane z przestrzenią domu i szkoły. Dziś tę lukę wolnego czasu pomiędzy szkołą i domem wypełniają centra handlowe, czy Mc Donald's. Chcielibyśmy stworzyć takie centrum młodzieżowe, w którym młodzi mogliby brać udział warsztatach, spotkać się pokoleniowo, spędzić czas twórczo i rozwijająco-mówi Jarosław Koźlarek z fundacji "Miasto Prowincjonalne".

Po pierwszym etapie, czyli M-Lab Mityng, planowane jest kolejne działanie. Będzie to mapowanie „młodzieżowych miejsc”. Uczniowie szkół średnich będą na nich zaznaczać w jakich miejscach przebywają i jakich unikają. To pozwoli poznać przyzwyczajenia młodych i wyznaczyć miejsca do dalszych badań. Projekt ma skończyć się przed wakacjami.

fot. M-Lab

  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab
  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab
  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Tacy młodzi, a już przesiąknięci pustym gadaniem i modnymi słówkami dorosłych - "innowacyjne rozwiązania", "budowanie kapitału społecznego". Wiem, że to nie młodzieży wina, ale to typowy nudny opis o niczym - bez konkretów.
Dodano: 13.03.2018 08:15    Przez: ~Matka Marysia
czyli co tam beda robic?
Dodano: 13.03.2018 08:41    Przez: ~asd
cała prawda - ględzenie właściwie o niczym,novomowa,i z tego - zero,a nawet mniej.....czyli młody narybek na politykierów.
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx
Mogliby zagospodarować świetlice osiedlowe.
Dodano: 13.03.2018 09:54    Przez: ~Zzz
nic
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx

KOMENTARZE

A gdzie szynka?
Dodano: 13.03.2018 08:02    Przez: ~xxx
Wystarczyły by 2 duże zakłady z normalnymi zarobkami i po problemie
Dodano: 13.03.2018 16:09    Przez: ~Vvb
Wystarczy pogonić starych aparatczyków rodem z PZPR na czele z Nowickim i PO problemie !!!!!
Dodano: 13.03.2018 16:38    Przez: ~KOMUCHOM NIE
a jak przyjdą nowi i zaczną od święcenia i uprawiania praktyk pedofilskich, to co? też powiecie, chłopaki nic się nie dzieje.
Dodano: 21.07.2018 13:54    Przez: ~rokita
Tacy młodzi, a już przesiąknięci pustym gadaniem i modnymi słówkami dorosłych - "innowacyjne rozwiązania", "budowanie kapitału społecznego". Wiem, że to nie młodzieży wina, ale to typowy nudny opis o niczym - bez konkretów.
Dodano: 13.03.2018 08:15    Przez: ~Matka Marysia
cała prawda - ględzenie właściwie o niczym,novomowa,i z tego - zero,a nawet mniej.....czyli młody narybek na politykierów.
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx
Zaciekawiłaś mnie… :) Rzucam Ci wyzwanie!!! Stwórz opis tego samego wydarzenia, który będzie atrakcyjniejszy, porwie nas i będziemy zachwycali się nad wdziękiem Twojego pióra… Kto wie może to będzie początek Twojej kariery;) Jeśli nie stworzysz „wychylaj się” głównie przez okno ;)
Dodano: 13.03.2018 13:41    Przez: ~Otwieracz
Projekt jest w początkowej fazie. Trzeba najpierw dowiedzieć się więcej a potem dopiero brać się za krytykowanie. Ja będę przyglądał się postępom z życzliwością. Ciekawe jak będą wyglądały te mapy w szkołach i jakie miejsca młode pokolenie wskaże.
Dodano: 13.03.2018 18:00    Przez: ~Krok
Kilka trudnych słów się pojawiło i już okrzykniete,, typowym nudnym opisem o niczym " ;) pomysłodawcy są w fazie projektu i pracują nad wszystkim, tak wynika z tekstu, więc jak Pani chce mieć od razu konkrety w fazie projektowej? Wszystko wyjdzie po mapowaniu.
Dodano: 13.03.2018 20:19    Przez: ~Pozdro
Do każdego pomysłu potrzeba zaplecza finansowego,idealizm młodych ludzi to piękna rzecz ale do tego trzeba jeszcze kogoś kto pomoże wprowadzić dobry pomysł w życie,to się nazywa .... rzeczywistość.mimo to powodzenia
Dodano: 17.03.2018 15:13    Przez: ~Mariusz
czyli co tam beda robic?
Dodano: 13.03.2018 08:41    Przez: ~asd
nic
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx
Polecam podejrzeć jak działa openlab w Głogowie albo Wymiennikownia w Gdyni.
Dodano: 13.03.2018 18:02    Przez: ~Jo
W sumie moim przedmpwcpm dalem po lapce w górę bo nic innego po przeczytaniu tego artykułu zrobic nie moglem...
Dodano: 13.03.2018 09:27    Przez: ~Pn
Co za łaskawca, dał łapki. Ale ty musisz być próżnym bachorem.
Dodano: 13.03.2018 13:30    Przez: ~PGN
@PGN, nie wiekszym od ciebie...
Dodano: 13.03.2018 13:58    Przez: ~Pn
Należy zrobić plan na teraz i na przyszłe lata. Moze utworzyć infolinię i młodzi ( nie tylko) zglaszaliby projekty, propozycje. A przede wszystkim trzeba brać przykład z miast w krajach , które są rozwinięte gospodarczo , kulturowo i innowacyjne. Na pewno będzie to Hiszpania, także Finlandia, Norwegia, Estonia a nawet Węgry. Trzeba mieć chęci by się zainteresować rozwojem innych rozwinietych miast i stworzyć to u nas ! Powodzenia.
Dodano: 13.03.2018 09:28    Przez: ~mieszkanka Konina
Hiszpania ? Proszę cię.....Zgodnie z ostatnimi danymi stopa bezrobocia w Hiszpanii w lutym 2017 roku osiągnęła ok 18%, jednakże wartość ta podwaja się (41,5 %), jeżeli mówimy o bezrobociu wśród młodych czyli osób poniżej 25 roku życia[1]. Tak Hiszpania to bardzo dobry przykład dla Konina .
Dodano: 13.03.2018 10:05    Przez: ~emigrant
Mogliby zagospodarować świetlice osiedlowe.
Dodano: 13.03.2018 09:54    Przez: ~Zzz
ale biali Ci ludzie. Alan wyglada jak wampir xd
Dodano: 13.03.2018 10:01    Przez: ~reeeaeaex
Bardzo ładny wampir. ❤️
Dodano: 13.03.2018 10:07    Przez: ~Zauroczona
Do roboty niech się wezmą a nie już kombinują... lokal a później pensja..
Dodano: 13.03.2018 10:59    Przez: ~Tarot
A skąd ta pewność, że Ci ludzie nic nie robią i nie pracują. Co to ma znaczyć, niech się do roboty wezmą???Wbrew pozorom, ludzie którzy pracują czasem ponad średni wymiar czasu pracy, mają jeszcze chwilę na myślenie, rozwijanie swoich zainteresowań, rozwijanie siebie oraz działania dla innych, jak również czas na wolontariat. A dlaczego tak jest? Zapewne im więcej człowiek ma zajęć, tym bardziej potrafi się ogarnąć i zmobilizować, co jest świetną podstawą do działań. Ale każdy mierzy swoją miarą ;) Raczej nikomu, kto stoi pod budką z piwem i przysłowiowo nic nie robi, nie chciałoby się ruszać tyłka i cokolwiek zrobić ... ;) pozdrawiam.
Dodano: 14.03.2018 13:08    Przez: ~Marta
A może to znajomi królika. Józwa zbiera młody elektorat.
Dodano: 13.03.2018 11:25    Przez: ~zając
,,Mamy place zabaw dla dzieci, kluby seniora, ale nie ma nic dodatkowego dla nas,,- ale bełkot. Czego jeszcze nie masz młody człowieku? kina? galerii? muzeum? jezior?lasów?Ogarnij się koleś. Siedź przy kompie w betonie jak jesteś za mało kreatywny. Jest mnóstwo młodzieży pełnej zapału i pomysłu w tym mieście. i MAJĄ pomysły i je REALIZUJĄ a nie siedzą i się zastanawiają i latają z tym do mediów. Rozumiem ze za lokal i ciastka z własnej kasy wyskoczyliście? jak się wam nudzi to zapraszam do schroniska na spacer z psem wyjść albo starszym samotnym zakupy zrobić.Żal. w kabarecie jest na to nazwa,,młode melepety"
Dodano: 13.03.2018 13:24    Przez: ~emi
Bzdury piszesz. Do schroniska możesz iść sama i zabawić się również w wolontariat jeśli chodzi o zakupy dla starszych ludzi. Młodzi chcą być obecni w naszym mieście i chcą coś zrobić dobrego dla innych.
Dodano: 13.03.2018 14:33    Przez: ~Emi
do Emi przez duże E - ależ niech robią kto im zabrania - w czym problem? bo masło maślane z Twojej wypowiedzi wyszło
Dodano: 13.03.2018 15:19    Przez: ~emi
Skoro twierdzisz żeby robili co chcą, to po co krytykujesz.
Dodano: 13.03.2018 20:00    Przez: ~Do emi przez małe e
1 z 3
123>>