Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSprawa Ewy Tylman. Proces potrwa co najmniej do jesieni

Sprawa Ewy Tylman. Proces potrwa co najmniej do jesieni

Dodano: , Żródło: LM.pl
Sprawa Ewy Tylman. Proces potrwa co najmniej do jesieni

Dodatkowi świadkowie i biegli mają zostać przesłuchani w procesie Adama Z. oskarżonego o zabójstwo z zamiarem ewentualnym Ewy Tylman. To wydłuży głośny proces co najmniej do października.

Półtorej godziny nagrań z monitoringów

Głównym punktem marcowej rozprawy było odtworzenie kompilacji nagrań z monitoringów pokazujących drogę przejścia Adama Z. i Ewy Tylman w noc śmierci koninianki. Wnieśli o to pełnomocnicy rodziny Tylmanów. Zbitka odtwarzanych materiałów trwała około półtorej godziny i pokazywała zapisy z około dwudziestu kamer z różnych miejsc Poznania. 

Część z tych zapisów była już publikowana w mediach, część opinia publiczna poznała po raz pierwszy. Zapis rozpoczynał się ok. godz. 00.30 w drodze bawiącej się tamtej nocy grupy do Pijalni Wódki i Piwa przy Starym Rynku w Poznaniu. Tam grupa spędziła ponad pół godziny, by następnie przejść do klubu Mixtura, w którym bawiła się od ok. godz. 1.00 przez ok. godzinę.

Kolejne video z godz. 2.16 pokazuje już Adama Z. i Ewę Tylman wychodzących razem z klubu. Para przemieszcza się przez Stary Rynek w Poznaniu do ulicy Wrocławskiej. Ewa jest wyraźnie pijana, ma problemy z prostym chodzeniem. Para często przystaje, rozmawia i przytula się. Na ul. Wrocławskiej upadają i przez chwilę leżą na chodniku, a następnie przez kilkadziesiąt minut siedzą - najpierw w witrynie sklepu, a następnie na pobliskiej ławce.

Później parę łapie kamera ze skrzyżowana Placu Bernardyńskiego i ul. Garbary. Widać, jak Adam Z. i Ewa przystają, a następnie kobieta siada przy płocie stojącym obok chodnika. O godz. 3.19 nagrany zaś został znany już kadr, w którym ubrany w niebieską kurtkę Adam Z. obejmuje Ewę Tylman i razem z nią idzie chodnikiem.

Kluczowe dla sprawy zapisy monitoringu z hotelu Ibis są mało wyraźne. Odtwarzany w sali sądowej zapis z jednej z kamer nie pozwalał dostrzec nikogo, choć jak wyjaśniał później jeden z funkcjonariuszy analizujących ten monitoring, policja do pracy z tym materiałem używała znacznie lepszego sprzętu, pozwalającego m.in. na zbliżanie kadrów video. Na drugiej kamerze z hotelu Ibis widać natomiast Adama Z., który o godz. 3.32 idzie już sam, oddalając się od mostu św. Rocha.

Następnie zaprezentowane zostały jeszcze nagrania z ul. Kazimierza Wielkiego, ze stacji Lotos, na której Adam Z. rozmawiał przez telefon oraz z ul. Zamenhofa, w pobliżu której meżczyzna czekał na przystanku. Kompilacja kończy się o godz. 4.18.

Policjanci o analizie monitoringu

Po odtworzeniu monitoringu przesłuchani zostali dwaj policjanci, którzy uczestniczyli w zbieraniu oraz analizie zapisów video z kamer. - Została utworzona grupa ds. zaginięcia Ewy Tylman. Moją rolą była analiza zapisu video i zabezpieczenie monitoringów - wyjaśniał jeden z nich.

Policjanci w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mieli do dyspozycji specjalne stanowisko z komputerami dostosowanymi do analizy monitoringów. - Podłączaliśmy nośniki do tego komputera, analizowaliśmy zapis i sporządzaliśmy protokół odtworzenia. Odtwarzaliśmy nagranie od początku do końca i opisywaliśmy to, co się na tym nagraniu znajdowało - opisywali procedurę funkcjonariusze.

Pełnomocnicy rodziny Tylmanów dopytywali o kamery z hotelu Ibis. Już wcześniej Piotr Tylman twierdził, że nie wszystkie monitoringi z tego miejsca mogły zostać zabezpieczone. Nie potwierdzili tego policjanci. - Nie pamiętam, ile kamer zewnętrznych było na hotelu Ibis, ale chyba zabezpieczono dwa monitoringi. Ustalaliśmy martwą strefę kamer, sporządziliśmy z tego notatkę służbową - mówił jeden z nich, a po odczytaniu swoich wcześniejszych zeznań uzupełnił: - Była trzecia kamera, która niczego nie wnosiła i była skierowana w dół, chyba na parking.

Sześciu świadków nie dotarło

W czwartek w poznańskim sądzie przesłuchana została również Dagmara Z., kolejna z uczestniczek imprezy firmowej, na której byli również Ewa Tylman i Adam Z. Kobieta opuściła imprezę jeszcze zanim grupa dotarła do klubu Mixtura.

Sędzia Magdalena Grzybek pytała świadka o stosunki łączące Adama Z. z Ewą Tylman. - Ich relacje były okej, nie były konfliktowe - opisywała Dagmara Z. Kobieta relacjonowała również sytuację dzień po zaginięciu Ewy Tylman. - Z tego, co pamiętam, Adam mówił, że nie wie, co się stało z Ewą. Był rozstrzęsiony, był po imprezie, niewyspany.

Sześciu innych świadków (w tym dwóch policjantów, którzy pracowali przy analizie monitoringów) do sądu w czwartek nie dotarło.

Proces przedłuży się do drugiej połowy roku

Kolejna rozprawa w procesie Adama Z. zaplanowana jest na 13 kwietnia. Sąd jeszcze raz wezwie świadków, którzy nie stawili się w czwartek. Ponadto pełnomocnicy rodziny Tylmanów wnieśli o przesłuchanie jeszcze dwunastu świadków, którzy również wezwani zostaną na kwietniową rozprawę, a także o przesłuchanie biegłych, którzy sporządzali opinię antropologiczną (analizującą prędkość przemieszczania się Adama Z. na zapisach video).

Z powodu nowych wniosków dowodowych sąd postanowił wyznaczyć nowe daty rozpraw. Okazało się jednak, że plany urlopowe zarówno sędziów, prokuratorów, oskarżycieli posiłkowych, a także obrońców wykluczyły możliwość przeprowadzenia kolejnej rozprawy jeszcze w tej połowie roku. Tym samym sąd po raz kolejnych pochyli się nad sprawą dopiero 3 października, a sam proces, który wstępnie miał się zakończyć jeszcze w zeszłym roku, ponownie się przedłuży.

Sprawa Ewy Tylman. Proces potrwa co najmniej do jesieni
1521114687-tp8h59-_mg_0739.jpg
1521114688-gnme_6-_mg_0752.jpg
1521114688-wsq1aw-_mg_0745.jpg
1521114689-nbr8gn-_mg_0753.jpg
1521114688-k2pjh6-_mg_0743.jpg
1521114689-sl87ur-_mg_0759.jpg
1521114690-r6j8rs-_mg_0764.jpg
1521114690-qi64d_-_mg_0767.jpg
1521114691-uma_bx-_mg_0770.jpg
1521114692-u9s4_4-_mg_0773.jpg
1521114693-bjibk0-_mg_0762.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole