Dzisiaj jest poniedziałek 21 października 2019, imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18926) SPORT FORUM FIRMY (5387) PRACA (42) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 14oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
13 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
To będzie test dla Szymańskiego. Rywalem młody Ukr ... (0)Kolejna wtopa Górnika Konin. Fatalna seria u siebi ... (1)

Na terenie miasta i powiatu odnotowano już 50 pożarów traw

Dodano: 19.03.2018 16:01

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Od 17 lutego br. na terenie miasta i powiatu konińskiego odnotowano ponad 50 pożarów traw.

Prawdopodobną przyczyną w wielu przypadkach było podpalenie. Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzkie, w tym także podpalacza. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmianie kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie budynki lub lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dorobek całego życia.

Wypalanie traw jest zabronione. Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach kiedy, zagrożone jest mienie lub życie – od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Zdarzenia te angażują również wiele służb ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

 

W ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej „ STOP pożarom traw!”, Komenda Miejska PSP w Koninie apeluje do mieszkańców miasta Konina i powiatu konińskiego o niewypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych, gdyż może to doprowadzić do nieszczęśliwego zdarzenia.

  • Na terenie miasta i powiatu odnotowano już 50 pożarów traw

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wypalanie trwa,   straż pożarna Konin,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

To człowiek jest sprawcą pożarów, a więc to nieodpowiedzialność ludzi sieje zniszczenia i angażuje duże siły i środki na koszt podatnika. Dlaczego ludzie są tak lekkomyślni, a inni robią to celowo, dla zabawy.
Dodano: 19.03.2018 16:46    Przez: ~K-n
Tradycja wypalania jest znana od wielu tysięcy lat. Wykonywana była przez ludy pierwotne w celu usunięcia zbędnego chrustu czy trawy, Obecnie na niektórych terenach zachowały się " pierwotne zachowania wśród niektórych" !!! Pierwotniacy Ci z lenistwa i braku wiedzy i itp, działają jak działają, ale też wiedzą ,że udział w drodze krzyżowej wszystko załatwi- rozgrzeszy !!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet na łące ...
Dodano: 19.03.2018 17:57    Przez: ~Erwin
Karać , karać,!!!!Albo wysyłać na drogi krzyżowe !!!
Dodano: 19.03.2018 19:22    Przez: ~Mundek
juz sie zaczelo wypalanie traw na wsiach... ehhhh
Dodano: 19.03.2018 18:47    Przez: ~wieś
Wypalanie traw jest bardzo korzystne dla środowiska jak i ludzi. Nie powinno być zabronione lecz powinno się odbywać przy udziale straży. Tu potrzeba jednak mądrości, a tej jak zwykle brakuje. Brak wypaleń to przede wszystkim doskonałe środowisko do rozmnażania kleszczy, a co za tym idzie boleriozy. A jakie rozwiązanie znaleźli szczepionkowi terroryści? Szczepić się i powodować tym samym utratę zdrowia. Wypalanie traw to także lepsze warunki, przestrzeń do rozwoju i życia nowych roślin. Wracając do boleriozy, konińskie, będzie szczególnie sprzyjać tej chorobie. Zlikwidowano mleczarnie i będzie więcej niekoszonych łąk a co za tym idzie kleszczy.
Dodano: 19.03.2018 20:40    Przez: ~Artysta
terrorystami to są antyszczepionkowcy
Dodano: 19.03.2018 21:38    Przez: ~Makgajwer
to jeszcze wytnijmy lasy , zarośla nad rzekami najlepiej wszystko zalejmy cementem żeby antyszczepionkowcy czuli się bezpiecznie:P a swoja droga choc ekologiem nie jestem pomyślałeś o innych stworzeniach? zresztą na pastwiskach tez pełno kleszczy choćby dlatego ze maja czym się żywic:P
Dodano: 20.03.2018 07:32    Przez: ~szakulg
Inne stworzenia uciekną przed ogniem, nie martw się o nie, one wiedzą jak przetrwać. A kleszcze przed ogniem nie uciekną i jest to najlepszy sposób walki z nimi.
Dodano: 20.03.2018 15:23    Przez: ~Artysta
Artystę kąsają kleszcze i dlatego takie dyrdymały wypisuje, filozof z kosmosu.
Dodano: 20.03.2018 16:40    Przez: ~Bolerioza
Czyli według autora komentarza w trawie żyją tylko kleszcze i komary, a co z innymi owadami takimi jak świerszcze, mrówki, trzmiele, biedronki, motyle, ćmy, nie tylko owady giną bo wiele ssaków i ptaków też więc z tą korzystnością dla środowiska to nie rozpędzał bym się, roślinom raczej też to nie służy. Ale cóż się spodziewać po antyszczepionkowcach.
Dodano: 24.03.2018 14:09    Przez: ~Adam
Wielu się powołuje na to że wypalanie jest tradycją jednocześnie traktując ją jako świętość. Ale niekoniecznie tradycja ma słuszność, łąki i murawy to miliony organizmów które idą z dymem kiedy ktoś je podpali więc z ekologią to nie ma nic wspólnego. A to że na terenach stepowych są pożary to jednak zdarzają się z naturalnych przyczyn raz na może 15-20 lat. Trawy potrafią przetrwać takie warunki ale przetrwać to nie znaczy że to jest dla nich dobre. Często spaceruje na takie obszary i zwłaszcza latem aż z oddali słychać ile tam życia jest, a tam gdzie jakiś wariat wypalił trawy jest grobowa cisza i trupy.
Dodano: 24.03.2018 14:30    Przez: ~Adam
Wszędzie są idioci nawet ci którzy są na stołach dyrektorzy itp. Sami uświadamiają młodzież ze nie wolno palic śmieci i kompostownikow a sami pala odpady z ogródka i liście na ogródku bo im wolno widać ze nie docheblowali sobie ostatniej klepki ale mysle ze niedługo cheblarka ruszy i będzie okazja. .....
Dodano: 24.03.2018 21:11    Przez: ~Szanuj środowisko

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.