Dzisiaj jest sobota 25 maja 2019, imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19522) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 9oC
Jutropogoda
15 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konflikt na terenie ogródków działkowych przy ul. ...Spławie. Zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba z ... (3)

Na terenie miasta i powiatu odnotowano już 50 pożarów traw

Dodano: 19.03.2018 16:01

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Od 17 lutego br. na terenie miasta i powiatu konińskiego odnotowano ponad 50 pożarów traw.

Prawdopodobną przyczyną w wielu przypadkach było podpalenie. Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzkie, w tym także podpalacza. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmianie kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie budynki lub lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dorobek całego życia.

Wypalanie traw jest zabronione. Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach kiedy, zagrożone jest mienie lub życie – od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Zdarzenia te angażują również wiele służb ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

 

W ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej „ STOP pożarom traw!”, Komenda Miejska PSP w Koninie apeluje do mieszkańców miasta Konina i powiatu konińskiego o niewypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych, gdyż może to doprowadzić do nieszczęśliwego zdarzenia.

  • Na terenie miasta i powiatu odnotowano już 50 pożarów traw

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wypalanie trwa,   straż pożarna Konin,  

KOMENTARZE

To człowiek jest sprawcą pożarów, a więc to nieodpowiedzialność ludzi sieje zniszczenia i angażuje duże siły i środki na koszt podatnika. Dlaczego ludzie są tak lekkomyślni, a inni robią to celowo, dla zabawy.
Dodano: 19.03.2018 16:46    Przez: ~K-n
Tradycja wypalania jest znana od wielu tysięcy lat. Wykonywana była przez ludy pierwotne w celu usunięcia zbędnego chrustu czy trawy, Obecnie na niektórych terenach zachowały się " pierwotne zachowania wśród niektórych" !!! Pierwotniacy Ci z lenistwa i braku wiedzy i itp, działają jak działają, ale też wiedzą ,że udział w drodze krzyżowej wszystko załatwi- rozgrzeszy !!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet na łące ...
Dodano: 19.03.2018 17:57    Przez: ~Erwin
Karać , karać,!!!!Albo wysyłać na drogi krzyżowe !!!
Dodano: 19.03.2018 19:22    Przez: ~Mundek
juz sie zaczelo wypalanie traw na wsiach... ehhhh
Dodano: 19.03.2018 18:47    Przez: ~wieś
Wypalanie traw jest bardzo korzystne dla środowiska jak i ludzi. Nie powinno być zabronione lecz powinno się odbywać przy udziale straży. Tu potrzeba jednak mądrości, a tej jak zwykle brakuje. Brak wypaleń to przede wszystkim doskonałe środowisko do rozmnażania kleszczy, a co za tym idzie boleriozy. A jakie rozwiązanie znaleźli szczepionkowi terroryści? Szczepić się i powodować tym samym utratę zdrowia. Wypalanie traw to także lepsze warunki, przestrzeń do rozwoju i życia nowych roślin. Wracając do boleriozy, konińskie, będzie szczególnie sprzyjać tej chorobie. Zlikwidowano mleczarnie i będzie więcej niekoszonych łąk a co za tym idzie kleszczy.
Dodano: 19.03.2018 20:40    Przez: ~Artysta
terrorystami to są antyszczepionkowcy
Dodano: 19.03.2018 21:38    Przez: ~Makgajwer
to jeszcze wytnijmy lasy , zarośla nad rzekami najlepiej wszystko zalejmy cementem żeby antyszczepionkowcy czuli się bezpiecznie:P a swoja droga choc ekologiem nie jestem pomyślałeś o innych stworzeniach? zresztą na pastwiskach tez pełno kleszczy choćby dlatego ze maja czym się żywic:P
Dodano: 20.03.2018 07:32    Przez: ~szakulg
Inne stworzenia uciekną przed ogniem, nie martw się o nie, one wiedzą jak przetrwać. A kleszcze przed ogniem nie uciekną i jest to najlepszy sposób walki z nimi.
Dodano: 20.03.2018 15:23    Przez: ~Artysta
Artystę kąsają kleszcze i dlatego takie dyrdymały wypisuje, filozof z kosmosu.
Dodano: 20.03.2018 16:40    Przez: ~Bolerioza
Czyli według autora komentarza w trawie żyją tylko kleszcze i komary, a co z innymi owadami takimi jak świerszcze, mrówki, trzmiele, biedronki, motyle, ćmy, nie tylko owady giną bo wiele ssaków i ptaków też więc z tą korzystnością dla środowiska to nie rozpędzał bym się, roślinom raczej też to nie służy. Ale cóż się spodziewać po antyszczepionkowcach.
Dodano: 24.03.2018 14:09    Przez: ~Adam
Wielu się powołuje na to że wypalanie jest tradycją jednocześnie traktując ją jako świętość. Ale niekoniecznie tradycja ma słuszność, łąki i murawy to miliony organizmów które idą z dymem kiedy ktoś je podpali więc z ekologią to nie ma nic wspólnego. A to że na terenach stepowych są pożary to jednak zdarzają się z naturalnych przyczyn raz na może 15-20 lat. Trawy potrafią przetrwać takie warunki ale przetrwać to nie znaczy że to jest dla nich dobre. Często spaceruje na takie obszary i zwłaszcza latem aż z oddali słychać ile tam życia jest, a tam gdzie jakiś wariat wypalił trawy jest grobowa cisza i trupy.
Dodano: 24.03.2018 14:30    Przez: ~Adam
Wszędzie są idioci nawet ci którzy są na stołach dyrektorzy itp. Sami uświadamiają młodzież ze nie wolno palic śmieci i kompostownikow a sami pala odpady z ogródka i liście na ogródku bo im wolno widać ze nie docheblowali sobie ostatniej klepki ale mysle ze niedługo cheblarka ruszy i będzie okazja. .....