Dzisiaj jest niedziela 24 stycznia 2021, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17926) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
1 / -1oC
Pojutrzepogoda
1 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozmawiajmy o firmach i przedsiębiorcach w pande ... (2)Boso na śniegu. Zimowa sesja tancerzy konińskiego ... (4)

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

Dodano: 27.03.2018 20:29
Źródło: LM.pl

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Dziś w konińskim magistracie wyłożono plan zagospodarowania przestrzennego terenu u zbiegu ulic: Obrońców Westerplatte i Mickiewicza. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim wysokości budynku jaki miałby powstać w miejscu wyburzonego w lipcu 2016 roku – domu talmudycznego. Zgodnie z zapisami planu, inwestor mógłby postawić obiekt wysoki na 11 metrów od strony ulicy i 9 metrów od strony oficyny.

- Mamy od 50 lat piękną, wymuskaną działkę i mur na 5,5 metra. Jak stanie budynek wysoki na 9 metrów to cała działka będzie zacieniona i straci na wartości – mówi Dorota Ratajczyk.

- Zgadzamy się z tym, żeby stary Konin się rozbudowywał, żeby były inwestycje. Nie rozumiemy tylko czemu na środku działki prywatny właściciel może stawiać moloch. Nikt nad tym nie panuje, a inwestor robi co chce – dodaje Marcin Ratajczyk.

Dyskusja z urzędnikami były spokojna i rzeczowa. Pracownicy magistratu nie potrafili jednak odpowiedzieć na pytanie co może stanąć w miejscu szkoły talmudycznej.

- Nie znamy planów inwestora. Możemy dać jedynie wytyczne na przykład co do koloru budynku – mówili urzędnicy.

Nie wiadomo też nic o planach dotyczących synagogi, o którą martwią się aktywiści.

- Od lat się w niej nic nie dzieje, nie jest ogrzewana, ani odpowiednio zabezpieczona, choćby przed pożarem. Właściciel odmawia każdorazowej próbie wejścia, żeby zwiedzić budynek czy umieścić tam jakieś wydarzenie kulturalne – mówi Damian Kruczkowski z Towarzystwa Przyjaciół Konina i stowarzyszenia Frydhof. - Liczy się całe dziedzictwo, które pozwoliło nam znaleźć się tu gdzie jesteśmy. To miejsce kiedyś nas określało, promieniowało na wszystkich mieszkańców. O historii nie możemy zapominać, bo nie uciekniemy od swoich korzeni. Rozumiem inwestora, który chce jak najwięcej wyciągnąć z miejsca za które zapłacił, ale trzeba było pomyśleć o tym zanim kupiło się miejsce zabytkowe – dodaje.

W związku z tym padła dziś decyzja o zorganizowaniu akcji pisania wniosków o zmianę wysokości budynku określonej w planie zagospodarowania przestrzennego. Dokument o tej samej treści będzie niebawem dostępny w internecie. Podpisany wniosek wystarczy wysłać, albo dostarczyć osobiście do Urzędu Miejskiego w Koninie. Czasu jest niewiele, bo uwagi przyjmowane są do 11 kwietnia.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują
Slajd 1/16

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 1 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 2 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 3 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 4 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 5 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 6 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 7 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 8 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 9 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 10 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 11 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 12 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 13 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 14 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

Konin. Olbrzymi budynek przy synagodze? Mieszkańcy protestują

slajd 15 z 16

To powinna być akcja wszystkich mieszkańców Konina. Tak o planie wysyłania wniosków do Urzędu Miejskiego w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu przy synagodze, mówią aktywiści oraz sąsiedzi nieistniejącej już szkoły talmudycznej.

następny slajdpoprzedni slajd

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Najlepiej jakby na miejscu tego byłego budynku odbudować... Zamek koniński. W końcu stał tam jeszcze 200 lat temu, a cegły z jego rozbiórki posłużyły na budowę owych, żydowskich przybytków. W Poznaniu odbudowali Zamek Przemysława, w Warszawie planują odbudowę Pałacu Saskiego (tam gdzie Grób Nieznanego Żołnierza), zresztą całą Warszawę odbudowano, w tym Zamek Królewski. W Bydgoszczy też już planują odbudowę tamtejszego Zamku. Zbudowany za Kazimierza Wielkiego, tak jak w Koninie. Zamek koniński na Placu Zamkowym w Koninie byłby wspaniałą atrakcją turystyczną, instytucją kultury. A dzięki wieży zamkowej można by jeszcze podziwiać stary Konin z góry. Odbudowa Zamku konińskiego wymaga jednak polotu intelektualnego.
Dodano: 27.03.2018 20:57    Przez: ~Artysta
hehehe ten starówka juz nie protestuje od czasu jak jest w świcie. ciezko zapracowany na miejskiej posadzie wsrod czerwonych juz
Dodano: 27.03.2018 22:59    Przez: ~normalny
Synagogę rozwalić, będzie jeszcze więcej miejsca.
Dodano: 27.03.2018 21:49    Przez: ~ob.
Pan Starowka nie protestuje?
Dodano: 27.03.2018 22:41    Przez: ~hłe hłe
Myślę, że obrona szkoły talmudycznej i synagogi w pierwszej kolejności spoczywała na Gminie Żydowskiej. Ta gmina wszystko sprzedała zaraz po otrzymaniu prawa do majątku. Dalsze losy pozostałości majątku pożydowskiego musimy już tylko rozważać z punktu aktualnego prawa administracyjnego, ochrony zabytków. Nic więcej nie jesteśmy kulturze żydowskiej winni. Sami etycznie Nas z tego zwolnili swoim działaniem, czyli szybką sprzedażą majątku. Z punktu widzenia planu zagospodarowania to inwestor może postawić tam budynek od 9 do 12m wysoki. Koniec. Poza tym to normalna wysokość budynku jak na starówkę a to, że na starówce PRL postawił kilka małych domków jednorodzinnych i ich właściciele się źle czują z wyższą zabudową to niestety już tylko ich sprawa. Ja bym się czepił tylko architektury budynku aby on był do starówki dopasowany! I to jest jedyny interes koninian!!!
Dodano: 28.03.2018 09:19    Przez: ~Loa

KOMENTARZE

Najlepiej jakby na miejscu tego byłego budynku odbudować... Zamek koniński. W końcu stał tam jeszcze 200 lat temu, a cegły z jego rozbiórki posłużyły na budowę owych, żydowskich przybytków. W Poznaniu odbudowali Zamek Przemysława, w Warszawie planują odbudowę Pałacu Saskiego (tam gdzie Grób Nieznanego Żołnierza), zresztą całą Warszawę odbudowano, w tym Zamek Królewski. W Bydgoszczy też już planują odbudowę tamtejszego Zamku. Zbudowany za Kazimierza Wielkiego, tak jak w Koninie. Zamek koniński na Placu Zamkowym w Koninie byłby wspaniałą atrakcją turystyczną, instytucją kultury. A dzięki wieży zamkowej można by jeszcze podziwiać stary Konin z góry. Odbudowa Zamku konińskiego wymaga jednak polotu intelektualnego.
Dodano: 27.03.2018 20:57    Przez: ~Artysta
Żeby zamek koniński odbudować, trzeba by częściowo Plac Zamkowy wyburzyć. W Poznaniu zbudowano siedzibę Gargamela, będącą fantazją ułańską w temacie zamkowym. Podobnie byłoby w Koninie.
Dodano: 27.03.2018 21:02    Przez: ~qwerty
Synagogę rozwalić, będzie jeszcze więcej miejsca.
Dodano: 27.03.2018 21:49    Przez: ~ob.
Zamek nie stał w mejscu żadnej z żydowskich świątyń, tylko między ulicami Mickiewicza, Kilińskiego, PCK i placem Zamkowym. A z cegły z rozebranych zamkowych ruin kupowali wszyscy, również ci, którzy budowali domy w tym miejscu.
Dodano: 27.03.2018 21:53    Przez: ~Historyk
Co tu podziwiac ! Beton i syf
Dodano: 27.03.2018 22:48    Przez: ~malarz
PO czy w warszawie Hania kamieniczka czy w Koninie wszędzie takie same szemrane interesy na nieruchomościach.
Dodano: 27.03.2018 23:00    Przez: ~QQQ
Historyku, masz rację co do położenia Zamku. Jednak obecnie to jedyne, dogodne miejsce na jego odbudowę. Nie masz jednak racji co do "cegieł". One poszły niemal w całości na budowę tych przybytków w latach 20-tych XIX w. W owym czasie nie było murowanych domów i budynków w Koninie, oprócz Domu Zemełki, ratusza, fary i klasztoru. Ludzie do lat 40-tych i dłużej mieszkali w domach z drewna.
Dodano: 27.03.2018 23:20    Przez: ~Artysta
avatar No kurde, targowica jeszcze zdąży wybudowć kolejny ohyny barak jalk Lidl, to wychodzi im najlepiej a czas ch się kończy bo po wyborach czeka ,cela plus albo śmietnik historii ,a tak na odchodne można coś dostać w łapę za sprzedaż lub reprywatyzację, szkodnicy będą niezczyć miasto do statniego dnia.
Dodano: 27.03.2018 23:34    Przez: Tomasz Kobrzycki
@Kobrzysiu, a mtslisz, ze twoj ukochany piSS gdyby dopadl do koryta to nie bedzie miadta niszczyl? Nie bedzie nepotyzmu w Uam i spolkach? Nie bedzie tzw misiewiczow - mietnot partyjnych? Mozna byc sniesznym ale moe zalosnym. Zejdz na ziemie.
Dodano: 28.03.2018 05:46    Przez: ~Pn
@pn"naum" się wreszcie ortografii, qrwa mać... nic nie można zrozumieć jak próbuje się czytać te bazgroły...
Dodano: 28.03.2018 11:25    Przez: ~wiosek
@ ~wiosek - to nie czytaj miernoto intelektualna
Dodano: 28.03.2018 11:47    Przez: ~Pn
Można by jeszcze ewentualnie zbudować Zamek na południowej pierzei Placu Zamkowego. Obecnie znajdują się tam dwie ruiny kamienic i bodajże dwa budynki mieszkalne. Za sowitym odszkodowaniem mogli by się przesiedlić. Jednak gdyby tam powstał Zamek, wraz z wieżą rzucałby cień (w południe) na Plac Zamkowy. Nie byłoby to zbyt korzystne. W średniowieczu wiedzieli jak budować. Domy by wykorzystać ciepło Słońca budowano na godzinę 11. Kościoły, często na miejscach kultu słowiańskiego, orientowano. Popatrzcie jak zbudowana jest fara, leży dokładnie na linii wschód - zachód. Wschód Słońca 21marca i 23 września dokładnie "przecina kościół na pół". Zamek też był właściwie usytuowany. Plac przed nim przez niemal cały dzień był dobrze oświetlony. Gdyby jednak powstał ponownie, ulica Mickiewicza byłaby jedną z najatrakcyjniejszych w Koninie. Trzeba pomyśleć o budowie "czegoś takiego jak Zamek koniński". Stary Konin już odżywa, powstają nowe kamienice i dosyć będzie mieszkań.
Dodano: 28.03.2018 18:15    Przez: ~Artysta
To nie jest tak, że inwestor może stawiać co mu się żywnie podoba. Skandalem było wyburzenie szkoły talmudycznej, a teraz kolejnym byłoby postawienie tego potworka architektonicznego.
Dodano: 27.03.2018 21:01    Przez: ~qwerty
Myślę, że obrona szkoły talmudycznej i synagogi w pierwszej kolejności spoczywała na Gminie Żydowskiej. Ta gmina wszystko sprzedała zaraz po otrzymaniu prawa do majątku. Dalsze losy pozostałości majątku pożydowskiego musimy już tylko rozważać z punktu aktualnego prawa administracyjnego, ochrony zabytków. Nic więcej nie jesteśmy kulturze żydowskiej winni. Sami etycznie Nas z tego zwolnili swoim działaniem, czyli szybką sprzedażą majątku. Z punktu widzenia planu zagospodarowania to inwestor może postawić tam budynek od 9 do 12m wysoki. Koniec. Poza tym to normalna wysokość budynku jak na starówkę a to, że na starówce PRL postawił kilka małych domków jednorodzinnych i ich właściciele się źle czują z wyższą zabudową to niestety już tylko ich sprawa. Ja bym się czepił tylko architektury budynku aby on był do starówki dopasowany! I to jest jedyny interes koninian!!!
Dodano: 28.03.2018 09:19    Przez: ~Loa
A le wy jesteście g,łupi,żrecie się,ubliżacie sobie a i tak o wszystkim zadecyduje Rabbe K.Lipiński.
Dodano: 28.03.2018 10:29    Przez: ~ajwajgoje
Tam powstanie nowy Urząd Miasta
Dodano: 27.03.2018 21:04    Przez: ~Qń
POdobno Józef ma budować siedzibę SLD jako wotum wdzięczności za zniszczenie Konina !!!
Dodano: 27.03.2018 21:38    Przez: ~PZPR nieboSZCZka
@PZPR nieboSZCZka - nie. Tu Jaro zbuduhe harem dla siebie o swoich przyqloopow.
Dodano: 28.03.2018 08:29    Przez: ~Pn
Nowy Urząd Miasta wymaga większej działki. (zmień nik).
Dodano: 28.03.2018 10:55    Przez: ~Qń
Fajnie, budować budować :) Byle nie markety. Niech się rozrasta Konin
Dodano: 27.03.2018 21:04    Przez: ~.
A to nie jest tak, że ten budynek szkoły wcale nie był zabytkowy? Przecież był zniszczony i odbudowany stosunkowo niedawno (względne pojęcie, wiem - ale na słowo "zabytkowy" trzeba sobie zasłużyć :)) Poza tym, szkoda gadać... nic się nie dzieje, a jak się dzieje, to go kijem do szeregu przywrócić...
Dodano: 27.03.2018 21:33    Przez: ~as
Nie był zabytkiem.
Dodano: 02.04.2018 16:53    Przez: ~wiem
Jasny, żydki protestują, synagogę musi być widać z każdej strony.
Dodano: 27.03.2018 21:35    Przez: ~Edward
Mówią, że żydów w Koninie nie ma, a zobacz Edziu ilu to się ich nazłaziło by podpuszczać Koninian do protestu. A gdzie oni byli jak ich ziomkowie z GŻ sprzedawali te obskurne baraki - no gdzie wtedy byli, no gdzie? - pytam się !
Dodano: 28.03.2018 00:28    Przez: ~Hagada
****c zydowskie k**wy
Dodano: 27.03.2018 21:44    Przez: ~azalat
Pan Starowka nie protestuje?
Dodano: 27.03.2018 22:41    Przez: ~hłe hłe
hehehe ten starówka juz nie protestuje od czasu jak jest w świcie. ciezko zapracowany na miejskiej posadzie wsrod czerwonych juz
Dodano: 27.03.2018 22:59    Przez: ~normalny
Jego działka niech buduje co chce, a nie jakieś śmieszne protesty. Jakby mi sąsiad mur postawił na 5 metrów to bym się cieszył, bo by chociaż nie wciskał swojej wścibskiej gęby. A co do synagogi to jak mądry inwestor to nie będzie ogrzewał, trochę poleje wodą i mury same się z czasem rozlecą. I będzie mógł coś ciekawszego postawić, niż jakiś kościół nikomu nie potrzebny.
Dodano: 27.03.2018 22:43    Przez: ~zburzyć synagogę
Zabytek, to zabytek. Idąc tokiem twojego rozumowania, to powinniśmy zburzyć zamek w Malborku, bo Krzyżacy go zbudowali. Tylko Talibowie i tzw. Państwo Islamskie niszczyli bezmyślnie zabytki, bo nawet bolszewicy i hitlerowcy zostawili większość zabytkowych obiektów w spokoju. Jedź do Moskwy, albo do Sankt Petersburga, a zobaczysz ile tam zabytków z czasów carskich. Jeśli obecny właściciel synagogi nie dba o nią należycie, trzeba mu ją odebrać bez odszkodowania i włączyć w skład Muzeum w Koninie.
Dodano: 28.03.2018 10:53    Przez: ~tadeo
tadeo - następny mosiek, któremu marzą się tylko muzea żydowskie
Dodano: 28.03.2018 18:34    Przez: ~Matilan
Tak chcesz dbać o zabytki, to powiedz czemu doprowadzono do stanu rudery zamek Kwileckich w Malincu albo pałac Reymonda w Starym Koninie? Mogłeś się postarać aby wszedł w skład muzeum w Koninie, i go wyremontować za swoje pieniądze, skoro tak ci na zabytkach zależy. Jakoś o tych obiektach nie pamiętasz, a żydowskie tak.
Dodano: 28.03.2018 21:45    Przez: ~do tadeo
Matilan i ten drugi. Nic nie mam wspólnego z Żydami, ale mnie nie rusza, że jakiś pisowski troll nazywa mnie mośkiem. Szczere wyrazy współczucia dla waszych rodziców, że Bóg obdarzył ich tak nierozgarniętym potomstwem.
Dodano: 28.03.2018 22:05    Przez: ~tadeo
,,BIEGAJA ? ,POMIĘDZY ROZCIĘTYMI ZWIERZĘTAMI ?, NA OZNAKĘ PRZYMIERZA?''. ...