Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak zachować się podczas stłuczki i co ma z tym wspólnego kalkulator OC?

Jak zachować się podczas stłuczki i co ma z tym wspólnego kalkulator OC?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak zachować się podczas stłuczki i co ma z tym wspólnego kalkulator OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest znane wszystkim posiadaczom samochodu. Dzięki niemu nie muszą oni pokrywać kosztów powstałych szkód z własnego portfela. Jak wybrać optymalne OC, które zapewni ochronę, a przy tym będzie atrakcyjne cenowo? Poznaj kalkulator OC, dzięki któremu w łatwy sposób wyliczysz swoje składki!

Czym jest OC i dlaczego jest takie ważne?

Ubezpieczenie OC jest podstawą do otrzymania rekompensaty za szkody spowodowane przez sprawcę wypadku. Dzięki OC nie musisz z własnej kieszeni płacić za naprawę szkód majątkowych lub też ponosić kosztów z tytułu leczenia osób poszkodowanych. Często są to kolosalne kwoty, które trudno byłoby samodzielnie wypłacić ofiarom stłuczki. Dlatego w Polsce i wielu innych krajach obowiązkowe jest posiadanie ważnego OC. Na jaki wariant OC się zdecydować? Warto sprawdzić ofertę poprzez kalkulator OC dostępny online. Wyliczy on potencjalną składkę na podstawie zaledwie kilku parametrów dotyczących danych właściciela i samochodu.

Jak wybrać OC, które przyda się w razie stłuczki? Z pomocą przychodzi kalkulator OC

Zgodnie z prawem każdy kierowca posiadający auto powinien mieć wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W zależności od potrzeb, może ono zawierać rozbudowany pakiet o np. ubezpieczenie szyb. Jakie składki będą obowiązywać w przypadku młodego kierowcy i na jaką ofertę może liczyć doświadczony kierowca? Kalkulator OC może być pomocny w oszacowaniu wysokości składki. Kwota ta może się różnić nie tylko ze względu na doświadczenie kierowcy, ale również ze względu na: wypracowane zniżki, statystyki wypadków w miejscu zamieszkania kierowcy i dane techniczne auta. Dodatkowo wiele firm ubezpieczeniowych oferuje zniżki za m.in. zamówienie usługi przez internet.

Stłuczka – i co teraz?

Kolizja jest stresująca dla wszystkich, niezależnie od posiadanego doświadczenia zdobytego za kółkiem. Jak zachować się w obliczu stłuczki? Jeśli po nastąpieniu kolizji pojazd nadaje się do dalszej jazdy, należy usunąć go na pobocze, by nie zagrażał bezpieczeństwu osób uczestniczących w stłuczce i nie tamował ruchu pojazdów. Inaczej wygląda sytuacja, gdy masz do czynienia z wypadkiem drogowym. Gdy pojawiły się osoby ranne lub ofiary śmiertelne nie wolno ruszać pojazdów. Istnieje wtedy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy i wezwania odpowiednich służb.

Czy interwencja policji jest zawsze konieczna?

Zwłaszcza młodzi kierowcy często zapominają, że w sytuacji, gdy nikt nie został ranny lub nie zginął, nie trzeba wzywać policji. Istnieje taki obowiązek w momencie, gdy sprawca wypadku jest nietrzeźwy, nie przyznaje się do winy lub nie ma on ważnego OC. Jeśli sprawca wypadku dokonał szkody specjalnie, pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania i cały koszt napraw będzie leżał po stronie sprawcy.

Niezbędne formalności

Jeśli niepotrzebna jest interwencja służb, sprawca wypadku powinien spisać oświadczenie, które będzie podstawą do wypłaty odszkodowania. Co zawiera oświadczenie sprawcy kolizji? Przede wszystkim dane osobowe i okoliczności powstania zdarzenia. W dokumencie nie może zabraknąć informacji takich jak: imię i nazwisko sprawcy, jego adres zameldowania, numer dowodu osobistego, numer polisy ubezpieczenia samochodu, a także numery rejestracyjne pojazdów i informacje o markach aut.

Kto zgłasza się do ubezpieczalni?

Osoba poszkodowana powinna jak najszybciej zgłosić szkodę firmie ubezpieczeniowej, w której składki opłaca sprawca. Najlepiej jest bezpośrednio po powstaniu kolizji udać się do firmy ubezpieczeniowej, dzięki czemu wszelkie formalności zostaną skrócone w czasie. Jeśli ubezpieczyciel pokrzywdzonego oferuje bezpośrednią likwidację szkód, to on zajmuje się ściągnięciem i wypłatą odszkodowania. Wystarczy jedynie zgłosić się do firmy poprzez stronę internetową lub telefon.

Sprawca wypadku a potwierdzenie zdarzenia

Z kolei sprawca wypadku może dostać pismo od swojego ubezpieczyciela, w celu ustalenia szczegółowych wyjaśnień lub potwierdzenia prawdziwości oświadczenia. Należy pamiętać, by nie zwlekać z tego typu działaniem, gdyż ubezpieczyciel może w takiej sytuacji dochodzić zwrotu części wypłacanego odszkodowania. W takiej sytuacji sprawca będzie musiał ponieść zbędne koszty.

Jak zachować się podczas stłuczki i co ma z tym wspólnego kalkulator OC?
Czytaj więcej na temat:komunikacja, ubezpieczenie, samochody
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole