Dzisiaj jest sobota 15 grudnia 2018, imieniny: Niny, Celiny, Krystiany WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21589) SPORT FORUM FIRMY (5269) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / 0oC
Jutropogoda
0 / -2oC
Pojutrzepogoda
1 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Grodziec. Mieszkańcy kolędowali na świątecznym kie ... (14)Kleczew. Siatkonoga na najwyższym poziomie zagości ... (0)

Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

Dodano: 12.04.2018 12:52

- Trzeba wprowadzić jakiś pierwiastek, by coś się ruszyło - przekonuje do nowoczesnej architektury na konińskiej starówce Andrzej Bielewski z AiG ARCHITEKCI. To autorzy planu zabudowy terenu po wyburzonej szkole talmudycznej.

- Pojawił się pomysł, aby bożnicę zabudować, jak brylant w pierścieniu  – mówi architekt w imieniu zespołu, który opracował projekt zabudowy po wyburzonej szkole talmudycznej. Projekt pracowni architektonicznej wzbudził kontrowersje przede wszystkim sąsiadujących z tą działką mieszkańców i miejskich aktywistów, którzy przy okazji konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania terenu, sprzeciwili się zbyt wysokiej, ich zdaniem, zabudowie. Projekt przewiduje bowiem około 12-metrowy budynek od frontu, z 9-metrową ofircyną i  cofniętą ostatnią kondygnacją.

Pojawiające się w przestrzeni miejskiej opinie o wyburzeniu, a teraz o planach nowoczesnej zabudowy w miejscu szkoły talmudycznej, zrodziły w środowisku konińskim wiele niedomówień, przypuszczeń, pogłosek, wątpliwości, co do planów właściciela działki z synagogą. - Jeżeli chcemy, żeby to miejsce żyło, musimy wpuścić inwestora. Jeśli nie wpuścimy inwestora, to miejsce będzie umierać – przekonywał Andrzej Bielewski, który zaprosił do swojej pracowni w celu wyjaśnienia wątpliwości. -Trzeba tam nowego pierwiastka – przekonywał architekt. - Jeśli chcemy zachować synagogę, a najlepiej, żeby przywrócić ja społeczeństwu. Jaka jest na to szansa? Trzeba w nią najpierw zainwestować, zrobić remont, a potem utrzymywać. Tu musi być biznes, który wciągnie synagogę w życie gospodarcze i spowoduje, że ten biznes wokół ją utrzyma. Pomysł jest taki, że może powstanie hotel z restauracją, a bożnica, stanie się czymś w rodzaju miejsca konferencyjnego, miejsca spotkań, do wynajęcia na różnego rodzaju imprezy, koncerty, spotkania autorskie. To jest kapitalna świetlica, żeby integrować ludzi. Żeby jednak aktywować to miejsce, musi być jakiś biznes, który to utrzyma. Miasto tego nie chciało. Gmina żydowska sprzedała, więc jedyną szansą jest stworzenie takich warunków biznesowych, aby można tę bożnicę utrzymać. Wtedy wróci do społeczeństwa. Dzisiaj jest zamknięta, a jeśli nie będzie ogrzewana, nie wprowadzimy tam życia, to za 20 trzeba ją będzie wyburzyć.

- Jako mieszkańcy, uważamy, że powinniśmy mieć prawo do dyskusji – mówił jeden z mieszkańców ul. Obrońców Westerplatte, z bezpośredniego sąsiedztwa wyburzonej szkoły taludycznej. - Brakuje bowiem głosu inwestora w tej dyskusji i przedstawienia planów. Nic nie wiemy. 

Tę rolę przejęła więc pracownia architektoniczna. Autorzy projektu poczuli się w obowiązku, aby włączyć się do dyskusji i obrony projektu, który uzyskał poparcie komisji konserwatorskiej. - To nowoczesny szklany budynek, przesłonięty zewnętrzna żaluzją pionową, w nocy podświetloną. Na parterze restauracja z widokiem na plac. U góry pokoje hotelowe (ok 50 pokoi). Górna kondygnacja wciśnięta, tak żeby z perspektywy człowieka ją obniżyć. Nie wyskakujemy ponad inne budynki przy placu Zamkowym. Utrzymujemy wysokość. Robimy ukłon cofając elewację, po to, żeby nie epatować wysokością. Chociaż formą będziemy epatować. Taki jest zamysł, żeby zaatakować przestrzeń publiczną i stworzyć taki punkt charakterystyczny, który będzie przyczynkiem do tego, żeby wszystko wkoło zaczęło się zmieniać. Plac Zamkowy jest fajną przestrzenią, ale otoczony smutną architekturą, która nie ma żadnej wartości. Nasze działanie ma spowodować, żeby w społeczeństwie, sferach biznesowych coś się ruszyło.

Na dowód, że można to połączyć, architekci pokazali slajdy nowoczesnych obiektów umieszczonych w starych częściach miast w Polsce i na świecie. Poza tym marzy im się, aby architekt stał się zawodem zaufania publicznego. A przede wszystkim są gotowi do rozmowy i chcą zacząć dyskusję o architekturze w Koninie, której do tej pory brakowało. 

  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

No własnie o co wam chodzi możne w końcu by był jakiś nowoczesny porządny hotel w Koninie
Dodano: 12.04.2018 13:15    Przez: ~Koninianin
Przecież to fajnie wygląda. Olejnik kim ty jesteś, że bez materiałów ludzi straszyłeś ? Powinni do sądu ciebie pozwać nauczyłbyś się szacunku i wiarygodne info przekazywać. Jestem na TAK fajny projekt.
Dodano: 12.04.2018 13:32    Przez: ~Zadowolony
Super wreszcie cos nowego,ozywczego.Teraz tylko realizowac.
Dodano: 12.04.2018 13:20    Przez: ~dlugoletni mieszkaniec
Wygląda całkiem ok
Dodano: 12.04.2018 13:09    Przez: ~Mieszkaniec
W Paryżu przed Luwrem stoi szklana piramida i nikomu to nie przeszkadza. Nawet Marysia z polskiej komedii wiedziała, że łączenie zabytków z nowoczesną architekturą, to ciekawa koncepcja.
Dodano: 12.04.2018 15:02    Przez: ~KN

KOMENTARZE

Wygląda całkiem ok
Dodano: 12.04.2018 13:09    Przez: ~Mieszkaniec
To miejsce to mydło i powidło. Budynki dookoła tej zabudowy to jeden wielki syf, a ten dodatkowo nic nie zmieni. Za kilka lat będzie wyglądał na taki sam syf jak kościół Kolbego czyli nowoczesna zabudowa na chwilę projektu, a po latach straszydło.
Dodano: 12.04.2018 13:27    Przez: ~Jak
wygląda jak wygląda, mnie tylko interesuje jedno- kto kupił tę działkę,a kto chce teraz budować "szklany dom"? i za co?... bo jakoś nie mam przekonania ,że weterynarza na to stać
Dodano: 12.04.2018 14:48    Przez: ~ula
Morawiecki na koszernej kolacji dyskutował o zmianach w polskim prawie.
Dodano: 12.04.2018 18:46    Przez: ~wolna-polska.pl
hahahah ale shit.... a początkowo miał wygladać podobnie jak stary budunek
Dodano: 12.04.2018 13:14    Przez: ~oj oj
oj oj A kto ci to powiedział? Chyba kłamstwa redaktorka LMu
Dodano: 12.04.2018 15:20    Przez: ~widzę
No własnie o co wam chodzi możne w końcu by był jakiś nowoczesny porządny hotel w Koninie
Dodano: 12.04.2018 13:15    Przez: ~Koninianin
Miasto sie wyludnia ! Dla kogo hotel,co tu jest ciekawego ? To nie jest miasto turystyczne tylko roboli,taka prawda
Dodano: 12.04.2018 15:39    Przez: ~dekarz
Pensjonaty, hotele i inne noclegownie w Koninie i okolicach się nie trzymają. Hotel Konin, Sonata, Grodzki, Pałacyk, Kakadu, Kresowianka, Oskar, Niagara lub inne hotele w okolicach Lichenia. Cena od 20 do 400 PLN. Mamy całą chorągiew absolwentów hotelarstwa gotowych do zarządzenia hotelami. I nie ma chętnych do korzystania. Można by reaktywować Izbę Wytrzeźwień. Amatorów noclegu nie brakowało tylko pieniążków w budżecie nie ma.
Dodano: 12.04.2018 19:46    Przez: ~pleban
Dokładnie, miasto się wyludnia! Gdyby nie młodzi którzy się uczą (a i tak większość wyjedzie) to zostaliby sami emeryci. Kto będzie korzystać z tych pokoi? Na pewno nie mieszkańcy, a turystów tu tyle co kot napłakał. Niektórzy mieszkańcy mają większe zadatki na bycie prezydentem niż obecna padlina.
Dodano: 28.06.2018 11:00    Przez: ~...
C o to ma być? Dzieciak z I klasy by lepszy rysunek zrobił!
Dodano: 12.04.2018 13:16    Przez: ~lol
Super wreszcie cos nowego,ozywczego.Teraz tylko realizowac.
Dodano: 12.04.2018 13:20    Przez: ~dlugoletni mieszkaniec
Może i coś nowego, ale czy pasuje do starówki? Architekt nawet się przygotował w kwestii epatowania wyglądem obiektu (chem zmieniać dookoła, ruszyć coś), ale jak na starówkę mam wątpliwości co do tych argumentów. Jakby tak market PKP epatował wyglądem i tworzył coś charakterystycznego, mającego ciągnąć kolejną architekturę za sobą - to bym ze szczęścia latał. Ale start z tym na starówce? Może się mylę ... Tzw. ws. Marketu PKP się nie mylę - będzie kostka brukowa, styropian, kilka blach i buda bez stylu a jak się pobrudzi za 10 lat to będzie coś na kształt nowej zabudowy Zatorza - nikt na to nie spojrzy!
Dodano: 13.04.2018 09:53    Przez: ~Loa
Rozsądny głos z pracowni architektonicznej. Niestety prawda jest taka, że głos sprzeciwu społeczeństwa to sentymentalny wydźwięk tego, że coś mija bezpowrotnie, a nam jest żal i nic poza tym. Wyraźnie jest powiedziane, że miasto olewa zabytki, gmina żydowska sprzedała synagogę, a teraz społeczeństwo oczekuje, że inwestor za darmo miałby ją wrócić dla mieszkańców. Pretensje można mieć jedynie do miasta, że podobnie jak z Pałacem Reymonda olewa się zabytki. Inwestor myśli kategoriami ekonomicznymi i tylko jego dobra wola, że myśli pozytywnie o tym miejscu.
Dodano: 12.04.2018 13:29    Przez: ~normalny
Przecież to fajnie wygląda. Olejnik kim ty jesteś, że bez materiałów ludzi straszyłeś ? Powinni do sądu ciebie pozwać nauczyłbyś się szacunku i wiarygodne info przekazywać. Jestem na TAK fajny projekt.
Dodano: 12.04.2018 13:32    Przez: ~Zadowolony
Fajnie? Paskudztwo, zupełnie nie pasuje do otoczenia. Architekci pofantazjowali, bo tak najprościej, ale żeby zaprojektować coś porządnego potrzeba pracy, umiejętności i wyobraźni. Tego tutaj zabrakło.
Dodano: 12.04.2018 13:51    Przez: ~bret
Kombinują jak mogą. Nielegalnie wyburzyli, i teraz kroczek po kroczku aby zalegalizować jak największy obiekt !!!A potem drobne poprawki, etc, i... i tak wyjdzie jak miało być pierwotnie zakładane. By żyło sie lepiej..Co to ma być?Wyburzył nielegalnie !O ewentulnym... POWTARZAM "ewentualnym" projekcie i zgodzie "na cokolwiek" powinni decydować większością "zainteresowani". Czyli: sąsiedztwo, rada miasta, biegli architekci i rzeczoznawcy z poza Konina, i winna być przeprowadzona szeroka konsultacja.Nie ma tak łatwo DLA MACHLOJEK
Dodano: 12.04.2018 13:32    Przez: ~machloka machlojkę .....
Uważaj co piszesz, bo rzucanie na ludzi pomówień- to się zdziwisz.
Dodano: 12.04.2018 13:39    Przez: ~Obserwuję
O co te pretensje trzeba było kupić i budować sobie co się chce lub zostawić te uwielbiane żydowskie budynki . każdy ma cos do dodania jeśli tylko nie za jego kasę
Dodano: 13.04.2018 10:01    Przez: ~jas
W strefie konserwatorskiej nie buduje się tego, co się chce. Rusz głową, zanim coś zaczniesz pisać.
Dodano: 13.04.2018 10:41    Przez: ~Heh
Czasem ma się wrażenie ze cały Konin to teren konserwatorski , zostawiony sam sobie, każdy ma cos do powiedzenia nic nie robiac ale gdy zaczyna się cos dziać to wielcy obywatele się znajdują. Sliczne są stare budynki ,kamieniczki tyle ze potrzeba o nie dbać, naprawiać tutaj tego brakuje wiec czasem warto otworzyć się na nowości.
Dodano: 13.04.2018 10:58    Przez: ~jas
Już teraz żadnej spójności w tym nie ma.
Dodano: 12.04.2018 13:59    Przez: ~Adam
Adam a PRL owskie zabudowania całego placu Zamkowego to mają spójność ? Dobrze, że powstanie ten nowy budynek to ożywi tą trupiarnię na placu.
Dodano: 12.04.2018 15:23    Przez: ~Znawca
ja mieszkam w tej trupiarni na placu i podoba mi się ten nowy projekt budynku i jestem za .....
Dodano: 12.04.2018 19:29    Przez: ~mieszkanka pl zamkowego
Nie wiem, co trzeba zrobić, "żeby to miejsce żyło" (a chciałbym bardzo!!!) ale obawiam się że wybudowanie tego gniota wiele nie pomoże