Dzisiaj jest poniedziałek 27 maja 2019, imieniny: Jana, Juliusza, Radowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19965) SPORT FORUM FIRMY (5335) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
13 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powiatowe Dni Rodziny i Gminny Dzień Dziecka na Dn ... (0)Trzy najważniejsze do tej pory punkty. Medyk lider ... (2)

Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

Dodano: 12.04.2018 12:52

- Trzeba wprowadzić jakiś pierwiastek, by coś się ruszyło - przekonuje do nowoczesnej architektury na konińskiej starówce Andrzej Bielewski z AiG ARCHITEKCI. To autorzy planu zabudowy terenu po wyburzonej szkole talmudycznej.

- Pojawił się pomysł, aby bożnicę zabudować, jak brylant w pierścieniu  – mówi architekt w imieniu zespołu, który opracował projekt zabudowy po wyburzonej szkole talmudycznej. Projekt pracowni architektonicznej wzbudził kontrowersje przede wszystkim sąsiadujących z tą działką mieszkańców i miejskich aktywistów, którzy przy okazji konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania terenu, sprzeciwili się zbyt wysokiej, ich zdaniem, zabudowie. Projekt przewiduje bowiem około 12-metrowy budynek od frontu, z 9-metrową ofircyną i  cofniętą ostatnią kondygnacją.

Pojawiające się w przestrzeni miejskiej opinie o wyburzeniu, a teraz o planach nowoczesnej zabudowy w miejscu szkoły talmudycznej, zrodziły w środowisku konińskim wiele niedomówień, przypuszczeń, pogłosek, wątpliwości, co do planów właściciela działki z synagogą. - Jeżeli chcemy, żeby to miejsce żyło, musimy wpuścić inwestora. Jeśli nie wpuścimy inwestora, to miejsce będzie umierać – przekonywał Andrzej Bielewski, który zaprosił do swojej pracowni w celu wyjaśnienia wątpliwości. -Trzeba tam nowego pierwiastka – przekonywał architekt. - Jeśli chcemy zachować synagogę, a najlepiej, żeby przywrócić ja społeczeństwu. Jaka jest na to szansa? Trzeba w nią najpierw zainwestować, zrobić remont, a potem utrzymywać. Tu musi być biznes, który wciągnie synagogę w życie gospodarcze i spowoduje, że ten biznes wokół ją utrzyma. Pomysł jest taki, że może powstanie hotel z restauracją, a bożnica, stanie się czymś w rodzaju miejsca konferencyjnego, miejsca spotkań, do wynajęcia na różnego rodzaju imprezy, koncerty, spotkania autorskie. To jest kapitalna świetlica, żeby integrować ludzi. Żeby jednak aktywować to miejsce, musi być jakiś biznes, który to utrzyma. Miasto tego nie chciało. Gmina żydowska sprzedała, więc jedyną szansą jest stworzenie takich warunków biznesowych, aby można tę bożnicę utrzymać. Wtedy wróci do społeczeństwa. Dzisiaj jest zamknięta, a jeśli nie będzie ogrzewana, nie wprowadzimy tam życia, to za 20 trzeba ją będzie wyburzyć.

- Jako mieszkańcy, uważamy, że powinniśmy mieć prawo do dyskusji – mówił jeden z mieszkańców ul. Obrońców Westerplatte, z bezpośredniego sąsiedztwa wyburzonej szkoły taludycznej. - Brakuje bowiem głosu inwestora w tej dyskusji i przedstawienia planów. Nic nie wiemy. 

Tę rolę przejęła więc pracownia architektoniczna. Autorzy projektu poczuli się w obowiązku, aby włączyć się do dyskusji i obrony projektu, który uzyskał poparcie komisji konserwatorskiej. - To nowoczesny szklany budynek, przesłonięty zewnętrzna żaluzją pionową, w nocy podświetloną. Na parterze restauracja z widokiem na plac. U góry pokoje hotelowe (ok 50 pokoi). Górna kondygnacja wciśnięta, tak żeby z perspektywy człowieka ją obniżyć. Nie wyskakujemy ponad inne budynki przy placu Zamkowym. Utrzymujemy wysokość. Robimy ukłon cofając elewację, po to, żeby nie epatować wysokością. Chociaż formą będziemy epatować. Taki jest zamysł, żeby zaatakować przestrzeń publiczną i stworzyć taki punkt charakterystyczny, który będzie przyczynkiem do tego, żeby wszystko wkoło zaczęło się zmieniać. Plac Zamkowy jest fajną przestrzenią, ale otoczony smutną architekturą, która nie ma żadnej wartości. Nasze działanie ma spowodować, żeby w społeczeństwie, sferach biznesowych coś się ruszyło.

Na dowód, że można to połączyć, architekci pokazali slajdy nowoczesnych obiektów umieszczonych w starych częściach miast w Polsce i na świecie. Poza tym marzy im się, aby architekt stał się zawodem zaufania publicznego. A przede wszystkim są gotowi do rozmowy i chcą zacząć dyskusję o architekturze w Koninie, której do tej pory brakowało. 

  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

No własnie o co wam chodzi możne w końcu by był jakiś nowoczesny porządny hotel w Koninie
Dodano: 12.04.2018 13:15    Przez: ~Koninianin
Przecież to fajnie wygląda. Olejnik kim ty jesteś, że bez materiałów ludzi straszyłeś ? Powinni do sądu ciebie pozwać nauczyłbyś się szacunku i wiarygodne info przekazywać. Jestem na TAK fajny projekt.
Dodano: 12.04.2018 13:32    Przez: ~Zadowolony
Super wreszcie cos nowego,ozywczego.Teraz tylko realizowac.
Dodano: 12.04.2018 13:20    Przez: ~dlugoletni mieszkaniec
Wygląda całkiem ok
Dodano: 12.04.2018 13:09    Przez: ~Mieszkaniec
W Paryżu przed Luwrem stoi szklana piramida i nikomu to nie przeszkadza. Nawet Marysia z polskiej komedii wiedziała, że łączenie zabytków z nowoczesną architekturą, to ciekawa koncepcja.
Dodano: 12.04.2018 15:02    Przez: ~KN

KOMENTARZE

Żydki problemu się pozbyli A mieszkańcy się przejmują, wybyrzyc resztę w cholerę A postawić coś co będzie służyło miastu i jego mieszkańcom.
Dodano: 12.04.2018 14:33    Przez: ~M.ś
Oczywiście, wszystko co wiąże się z poprzednimi właścicielami tych obiektów powinno być zburzone, a pobudowane coś ładnego i funkcjonalnego, co by służyło nam Polakom.
Dodano: 12.04.2018 16:52    Przez: ~Tu jest Polska !
Mnie nie chodzi o to, że tęsknię za szkołą talmudyczną. Mnie interesuje raczej forma nowego obiektu, która jest po prostu obrzydliwa.
Dodano: 13.04.2018 09:58    Przez: ~pfi
Czuję że Szykuję się zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Ktoś musiał radzie Gminy ładnie w łapy wsadzić , a no jak ma się hajs to można wszystkich przekupić co to przyklepią
Dodano: 12.04.2018 14:36    Przez: ~smartFon
PRACOWNIKÓW URZĘDU MIEJSKIEGO UPRASZA SIE O NIE MINUSOWANIE NIEPRZYCHYLNYCH KOMENTARZY. LUD ROBOTNICZY TEGO MIASTA AZ TAK GLUPI NIE JEST JAK WAM SIE WYDAJE I WIDZI PODEJRZANA AKTYWNOSCI W GODZINACH 8-14
Dodano: 13.04.2018 11:32    Przez: ~szkoła moskiewska
Kiedy ja budowałem kamienicę na starówce to musiałem się podporządkować co do wytycznych konserwatora zabytków.Linia zabudowy charakter budynku do otaczających go musiał być taki sam.Mimo że działka była wcześniej pusta.a tu strefa konserwatorska "A" po zabytkowym budynku i takie dziwadło.Wszystko to bardzo dziwne.
Dodano: 12.04.2018 14:47    Przez: ~olo
Projekt zdecydowanie nie pasuje do okolicznej zabudowy. Poza tym nie bardzo wiem co tu jest brylantem a co pierścieniem.
Dodano: 12.04.2018 15:02    Przez: ~kollo
W Paryżu przed Luwrem stoi szklana piramida i nikomu to nie przeszkadza. Nawet Marysia z polskiej komedii wiedziała, że łączenie zabytków z nowoczesną architekturą, to ciekawa koncepcja.
Dodano: 12.04.2018 15:02    Przez: ~KN
Co innego przed Luwrem, gdzie jest olbrzymi plac, a co innego na ciasnej ulicy.
Dodano: 12.04.2018 15:04    Przez: ~kollo
Wielu ludziom to przeszkadza.
Dodano: 14.04.2018 11:58    Przez: ~Indelfons
Olejnik !!! Gdzie komentarze !! Znowu manipulujesz? Robię zdjęcia wpisów. Brakuje kilku !!! Czemu post spadł ? Ostatnio swój wprowadzający w błąd mieszkańców o 11 metrowym budynku wisiał jako pierwszy !!!
Dodano: 12.04.2018 15:05    Przez: ~obserwuję
Starowka jak tam pusto,nawet kilku ogrodkow wiedenskich latem nie ma ! Nikt tam nie chodzi,chyba,ze menele,nic ciekawego do zaoferowania to miasto juz sie konczy powoli !
Dodano: 12.04.2018 15:35    Przez: ~Sara
co to jest???? dworzec???
Dodano: 12.04.2018 15:36    Przez: ~kkk
wszystko super fajnie , serio ladnie to wyglada , ale moze tak jakby DOKOŃCZYĆ TO CO MIASTO ZACZĘŁO CZYLI TERMY I DWORZEC ?!
Dodano: 12.04.2018 16:10    Przez: ~ZLA
PO CO HOTEL jezeli nie ma zadnych atrakcji ?
Dodano: 12.04.2018 16:25    Przez: ~nn
A co ci do tego?
Dodano: 12.04.2018 16:47    Przez: ~Gosc
co mi do tego ? Do tego że jestem bardzo ciekaw czy ludzie do tego hotelu przyjadą , bo nie rozumiem robienia hotelu w miejscu gdzie są tylko śmieszne bulwary, a żadnych fajnych atrakcji , starówka przestaje tętnić życiem , nic sie nie dzieje jedynie menelki chodzą i zaczepiają o 1zł więc może by tak zrobić coś i na tej starówce ALE DLA MIESZKAŃCÓW
Dodano: 13.04.2018 10:44    Przez: ~nn
2 z 4
<<1234>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.