Dzisiaj jest piątek 23 sierpnia 2019, imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19498) SPORT FORUM FIRMY (5345) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 16oC
Jutropogoda
24 / 18oC
Pojutrzepogoda
25 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W zeszłym roku omal nie spadły, w sobotę zagrają z ... (0)Dojazdy MZK do konińskich szkół na godzinę 08.00. ... (0)

Woda znów nas zaleje, jeśli powtórzy się ulewa z połowy kwietnia

KONIN JEST NASZ

Dodano: 24.04.2018 10:28

Wobec zapowiadanych przez meteorologów burz i nawałnic, mieszkańcy Konina pytają, czy woda znów nas zaleje.

Odpowiedź może być tylko jedna: tak, miasto znów zostanie zalane. Ale nie dlatego, że firma zajmująca się konserwacją kanalizacji deszczowej w Koninie potrzebowała tygodnia, żeby oczyścić wszystkie kratki odpływowe, prawidłowo zwane wpustami ściekowymi (na zdjęciu niżej). Większym problemem jest przekrój głównych kanałów deszczowych w mieście, który jest zbyt mały, by przyjąć tak dużą ilość wody, jaka się do nich dostaje, kiedy występują opady o nadzwyczajnym natężeniu. Takie, jakie mieliśmy w połowie kwietnia.

Grzegorz Pająk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, w którego gestii jest konserwacja kanalizacji deszczowej w Koninie, zapewnia też, że kanalizacja deszczowa w mieście, a więc kanały deszczowe wraz ze studniami rewizyjnymi, przykanaliki oraz wpusty ściekowe są regularnie czyszczone i odpowiednio konserwowane przez firmę, która wygrała przetarg na tę usługę. Z biuletynu informacji publicznej ZDM wynika, że pobiera za to prawie 300 tys. zł wynagrodzenia.

Z informacji, jakie uzyskałem z niezależnego od Urzędu Miejskiego źródła, wynika, że kanalizacja deszczowa w Koninie faktycznie jest drożna, choć jeszcze kilka lat temu były miejsca, gdzie główne kanały deszczowe do jednej trzeciej ich wysokości wypełniał piasek. Przeciętny mieszkaniec Konina nie jest w stanie zweryfikować tych twierdzeń, bo trzeba by w tym celu zejść do kanałów lub wprowadzić do nich kamery. Pozostaje wierzyć fachowcom na słowo.

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

gdzie nie spojrzeć zaniedbania i niechlujstwo , tak jakby w tym mieście nie było kompetentnych i rzetelnych ludzi,
Dodano: 24.04.2018 10:55    Przez: ~jan
Kilka rzeczy do sprostowania.Kanalizację deszczową projektuje się na pewne parametry i natężenia deszczu. Projektowe natężenie deszczu zależy od wielu czynników - między innymi od przyjętej częstości występowania danego opadu. Innymi słowy im dłuższy okres rozpatrujemy, tym większe prawdopodobieństwo, ze w tym czasie wystąpi "większy" deszcz. Oczywiście nikt nie może sobie pozwolić, żeby projektować odbiór deszczówki na deszcz pięćdziesięcioletni bądź stuletni (głupota) - wszystkie zalecenia są ujęte w normach. Zazwyczaj przyjmuje się 2 lata lub 5 lat i dla tych częstości dla naszego regionu konińskiego wynosi to mniej więcej 13 mm i 19 mm. Deszcz, który nas ostatnio odwiedził miał 60 mm (sprawdziłem dane na internetowej stacji meteorologicznej MPEC)! Nie ma siły, żeby jakakolwiek kanalizacja przyjęła taki opad :) To, że niestety burze ostatnimi czasy są gwałtowniejsze, częstsze a opady bardziej ulewne, nie należy wieszać psów n ...
Dodano: 24.04.2018 11:43    Przez: ~Pan Porada :)
A jakie przygotowanie ma dyrektor ZDM Grzegorz Pająk, żeby się nią zajmować? To może prezes konińskiego PWiK uczył się gdzieś o kanalizacji sanitarnej? A jakie przygotowanie fachowe ma pan prezydent Nowicki?
Dodano: 24.04.2018 10:54    Przez: ~Złośliwy
Łooo matko. Tak intensywnych opadów deszczu i gradu nie zbierze żadna kanalizacja. Redaktor bije pianę i jest to raczej żałosne.
Dodano: 24.04.2018 11:11    Przez: ~kapkap
Bo nie ma. Tak to jest jak w magistracie zatrudnia się samych pociotkow, bez ambicji, przygotowania, byle tylko etat był i pieniążki na koncie co miesiąc za nic robienie
Dodano: 24.04.2018 11:11    Przez: ~Oko

KOMENTARZE

Chciałbym się dowiedzieć czy autor ma JAKIEKOLWIEK przygotowanie do podejmowania tematu budowy sieci kanalizacji deszczowej? O rzetelność i poczucie przyzwoitości nie pytam bo to jasne dla kogoś kto czytał choć jeden artykuł z tego cyklu.
Dodano: 24.04.2018 10:47    Przez: ~Projektant mody
A jakie przygotowanie ma dyrektor ZDM Grzegorz Pająk, żeby się nią zajmować? To może prezes konińskiego PWiK uczył się gdzieś o kanalizacji sanitarnej? A jakie przygotowanie fachowe ma pan prezydent Nowicki?
Dodano: 24.04.2018 10:54    Przez: ~Złośliwy
artykuły z tego cyklu to jedyna dostępna dla ogółu mieszkańców prawda o tym co dzieje w tym mieście,
Dodano: 24.04.2018 10:59    Przez: ~iv
Łooo matko. Tak intensywnych opadów deszczu i gradu nie zbierze żadna kanalizacja. Redaktor bije pianę i jest to raczej żałosne.
Dodano: 24.04.2018 11:11    Przez: ~kapkap
ja mam wrażenie , że pracownicy instutcjii miejskich zamiast pracować wpisy tutaj robią, a może jakiś na etacie miasta jest i od razu durne wpisy robi ?
Dodano: 24.04.2018 11:24    Przez: ~podatnik
Prezydent Nowicki został wybrany przez mieszkańców w demokratycznych wyborach. Nie potrzebuję przygotowania, od tego ma fachowców i można go rozliczać jedynie z doboru tych specjalistów
Dodano: 24.04.2018 12:16    Przez: ~Pokl
Ten piach i inne brudy nie biorą się w kanalizacji deszczowej z kosmosu. Spływają z ulic i chodników podczas opadów mniej lub bardziej gwałtownych. Gdyby ulice i chodniki były regularnie zamiatane, nie dochodziłoby do zatykania kratek ściekowych. Proszę się wybrać na spacer wiaduktem Briańskim - od czasu oddania obiektu do użytku chodniki nie były sprzątane. I tak jest praktycznie wszędzie - zwały piachu, liści, śmieci, a po deszczu błoto i pobojowisko. Tak urząd dba o mienie miasta i komfort obywateli.
Dodano: 24.04.2018 16:35    Przez: ~Zatorzak
Może te czopki co wchodzą w dup-sko wielkiego Prezesa bez mydła przetkają tą deszczówkę? Nie takie zapieczenia przetykali.
Dodano: 24.04.2018 17:54    Przez: ~Life
Kolejny gniot Olejnika. Wielka mi sprawa, że na ulicach zalega woda po opadach tak silnych, że zdarzają się raz na wiele lat.
Dodano: 24.04.2018 10:53    Przez: ~Pieniactwo
Niemerytoryczny i kiepski. Tyle o tym materiale. Ale to jest tak, jak człowiek wypowiada się na tematy, na których się nie zna.
Dodano: 24.04.2018 11:14    Przez: ~kanał
Ja słyszałam że z góry zapowiadają 500 mm plus. Ale to raczej tylko pogłoski.
Dodano: 24.04.2018 16:31    Przez: ~ziuta
Na wypłaty dla urzędników i sztuczne etaty zawsze mają;)
Dodano: 24.04.2018 10:54    Przez: ~Życie
na wyjazdy do jakiś Kozich Wólek w ramach wymiany miast partnerskiej maja...już nie mówiąc o szatach i innych peirnatach dla tutejszych kacyków / patrz foto. prez. Pałasz w poprzednim artykule /
Dodano: 24.04.2018 11:04    Przez: ~miastowy
gdzie nie spojrzeć zaniedbania i niechlujstwo , tak jakby w tym mieście nie było kompetentnych i rzetelnych ludzi,
Dodano: 24.04.2018 10:55    Przez: ~jan
Bo nie ma. Tak to jest jak w magistracie zatrudnia się samych pociotkow, bez ambicji, przygotowania, byle tylko etat był i pieniążki na koncie co miesiąc za nic robienie
Dodano: 24.04.2018 11:11    Przez: ~Oko
Wielka mi sensacja. Lało najbardziej w całej Polsce i kanalizacja nie dała rady odebrać. Nowicki to ma moc sprawczą! Już nawet za burze odpowiada
Dodano: 24.04.2018 11:18    Przez: ~Piotrek
Dokładnie jan ! Pamiętacie jak pisałem o dziurze zalepionej koło sonaty co jest teraz harmonijka ? I ktoś poprawił ? A gdzie tam.... w tym mieście nawet jakbym się zesrał na środku ulicy ,to to gówno będzie tydzień ,a wszystkie służby będą omijać je i udawać ,że tego nie ma.
Dodano: 24.04.2018 11:44    Przez: ~kierowca
Ciekaw jestem, czy w tym roku koszona będzie trawa w Koninie, czy tak jak w zeszłym wszystko zarośnie?
Dodano: 24.04.2018 11:08    Przez: ~roki
może kozy wypuszcza, bo w sumie do wsi nam już blisko,
Dodano: 24.04.2018 11:22    Przez: ~ula
W tamtym roku sezon koszenia (tzn. pielęgnacji) na paderewskiego rozpoczął się w sierpniu,jak trawa była po kolana. W Niemczech co tydzień koło ulic jest koszona ,ale w Koninie wystarczy raz na rok i potem nagrody 2 miliony dla urzędników od Józefa....bo przecież im się należy!
Dodano: 24.04.2018 11:48    Przez: ~kierowca
I będą nap***rzielać kamieniami po lakierach ,szybach samochodów , po co wydawać kasę na parawany .
Dodano: 24.04.2018 22:34    Przez: ~Aras
Kilka rzeczy do sprostowania.Kanalizację deszczową projektuje się na pewne parametry i natężenia deszczu. Projektowe natężenie deszczu zależy od wielu czynników - między innymi od przyjętej częstości występowania danego opadu. Innymi słowy im dłuższy okres rozpatrujemy, tym większe prawdopodobieństwo, ze w tym czasie wystąpi "większy" deszcz. Oczywiście nikt nie może sobie pozwolić, żeby projektować odbiór deszczówki na deszcz pięćdziesięcioletni bądź stuletni (głupota) - wszystkie zalecenia są ujęte w normach. Zazwyczaj przyjmuje się 2 lata lub 5 lat i dla tych częstości dla naszego regionu konińskiego wynosi to mniej więcej 13 mm i 19 mm. Deszcz, który nas ostatnio odwiedził miał 60 mm (sprawdziłem dane na internetowej stacji meteorologicznej MPEC)! Nie ma siły, żeby jakakolwiek kanalizacja przyjęła taki opad :) To, że niestety burze ostatnimi czasy są gwałtowniejsze, częstsze a opady bardziej ulewne, nie należy wieszać psów n ...
Dodano: 24.04.2018 11:43    Przez: ~Pan Porada :)
PRACOWNIKÓW UM I ICH RODZINY ( A WIEMY ZE WAS JEST DUŻO) UPRASZA SIĘ O NEI ZAMIESZCZANIE KOMENTARZY W GODZINACH PRACY W URZEDZIE.
Dodano: 24.04.2018 12:45    Przez: ~SZCUNEK
Proszę wybaczyć, akurat mieszkam od kilku ładnych lat w Poznaniu i z urzędnikami konińskimi ani jakimikolwiek nie mam nic wspólnego :) Zawód, który wykonuję wymaga po prostu, żebym to wiedział.
Dodano: 24.04.2018 13:19    Przez: ~Pan Porada :)
Tym niemniej coraz częściej projektuje się infrastrukturę o wyższych parametrach niż zakładają to kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnie normy, które już za zmianami klimatu nie nadążają. A przynajmniej świadomi projektanci tak robią :)
Dodano: 24.04.2018 13:53    Przez: ~Pan Poradnik :)
Oczywiście, że nie samą teorią człowiek żyje, ale jednak kanalizacja deszczowa Konina trochę lat już ma. Nie zmienia to faktu, że zaniedbania potęgują straty.
Dodano: 24.04.2018 14:03    Przez: ~Pan Porada :)
Kurde, jak dobrze przeczytac merytorycznie poprawny komentarz w tym "zalewie" bicia piany i podsycania politycznych nastrojow. Pozdrawiam serdecznie
Dodano: 24.04.2018 22:58    Przez: ~xxl
Co do przepustowości i parametrów technicznych to jest to zrozumiałe, że są normy i nie ma bata, żeby przy tych ponad normę wytrzymało. Problem jest w innym miejscu - konserwacja. Mieszkam na Zatorzu i od lat jest to samo. ANI RAZU od roku nie widziałem, by KTOKOLWIEK zajmował się oczyszczeniem przykładowo zbiorników osadowych we wpustach. To jak się ma to nie zapchać? Nikt nie wyczyścił, to gdy jest ostry opad to MUSI się zapchać, bo nawalone tam jest wszystko co przez rok naleciało: piach, liście, gałązki, śmieci. To zatyka przepusty w chwilę, bo cały syf przy ostrym opadzie się uniesie, utknie w rurze i ją zaczopuje. Na mniejszą skalę raz lub dwa razy w roku jest takie podtopienie. Nawet przy mniejszych niż kwietniowe ulewach. Dopiero po podtopieniach przyjeżdża maszyna do czyszczenia... Aż do kolejnego podtopienia. Pomiędzy nimi nikt nawet nie zajrzy czy zbiorniki trzeba oczyścić.
Dodano: 25.04.2018 14:24    Przez: ~thek
W tych kilka ostatnich, słonecznych dni patrząc w niebo można było zobaczyć, co ci amerykańsko-syjonistyczni bandyci wyprawiają. Smugi chemicznych oprysków, iksy i przecięcia wzdłuż i wszerz, siatka smug. Ktoś powie :"o to zwykły, natężony ruch samolotów ". No nie, latają co chwilę i tworzą iksy i to celowy oprysk. Ktoś pamięta jakie było czyste niebo przed wejściem do NATO, tego bandyckiego układu? Albo za komuny? Dzisiaj też amerykański senat (czyli skorumpowani przez Żydów politycy) głosują nad ustawą o zwrocie mienia Żydom. W "polskich" mediach cisza, PiS oddał Polskę Żydom. Zdrajcy.
Dodano: 24.04.2018 12:01    Przez: ~Arjawarta
Łoo matko. Wez tabletki i napisz to jeszcze raz ale pobpolski.
Dodano: 24.04.2018 18:16    Przez: ~Napoleon z Żoliborza
Pn, nie wiem jakie tabletki bierzesz, ale są mocne. Papla ci się w mózgu i już pisać poprawnie po polsku nie możesz. To, że ty potrzebujesz tabletek, nie znaczy, że inni też. Oceniasz innych wg swej ograniczonej, spowodowanej swymi tabletkami miary. Żaba. Mimo to zdrowia życzę.
Dodano: 24.04.2018 19:33    Przez: ~Arjawarta
Arjawarta masz rację, Pis oddał Polskę żydom i robią teraz z nami co chcą. A ludek zaślepiony i się cieszy, że starcza na grilla i piwo.
Dodano: 24.04.2018 20:45    Przez: ~Hagada
Niedługo to na pół szklanki piwa starczy jak będzie trzeba oddawać Żydom bilion złotych, a może i nie . W każdym państwie prawa jest tak, że mienie osoby, która nie zostawiła spadkobiercy przechodzi na Skarb państwa. Ale nie dla Żydów,chcą zagrabić mienie bezspadkowe. Judasz-Dudasz miłośnik Żydów wytłumaczy Polakom dlaczego mamy miłować (dawać kasę) Żydom a jak pozwolą to i Holecka rzuci uśmiechnięty komentarz. WC na tle bandyty Regana dorzuci jakie to fajne USA i będzie gitara. PiS dzielce bez jaj.
Dodano: 24.04.2018 21:14    Przez: ~Arjawarta
Bardzo dobrze by było, jakby Kongres USA zajął się RESTYTUCJA MIENIA INDIAŃSKIEGO, co im zabrali siłą i teraz w dobrej wierze te ziemie Indianom zwrócili, to by USA dało dobry przykład. A nie mieszać się w polskie sprawy - Jakie mają prawo ?
Dodano: 24.04.2018 21:25    Przez: ~Hagada
A na Glince nadal nie ma kanalizacji deszczowej! Co Pan na to Panie Prezydencie?
Dodano: 24.04.2018 12:01    Przez: ~Glinka, od 43 lat zamieszkan
redaktor próbuje zabłysnąć, szuka sensacji, a tak naprawdę żywioł jest w stanie zniszczyć każde miejsce na ziemi
Dodano: 24.04.2018 12:18    Przez: ~Qwe
Czy to jest ten nieslubny syn o którym czesto piszecie ?
Dodano: 24.04.2018 12:24    Przez: ~Augusio Ygurola
Żałosne.
Dodano: 24.04.2018 14:40    Przez: ~ja
akurat nie powinno ciebie obchodzić czy syn jest ślubny czy nie. poza tym ojciec się nim opiekuje, a chyba to jest najważniejsze????
Dodano: 24.04.2018 17:41    Przez: ~faktycznie żałosne
1 z 2
12>>