Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościChełmno nad Nerem. Po raz 6. oddali cześć ofiarom Holocaustu

Chełmno nad Nerem. Po raz 6. oddali cześć ofiarom Holocaustu

Dodano:
Chełmno nad Nerem. Po raz 6. oddali cześć ofiarom Holocaustu

Po raz szósty sprzed Pomnika Ofiar Zagłady wyruszył Marsz Pamięci, aby upamiętnić ofiary byłego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

W Marszu Pamięci udział wzięli m.in. pracownicy Ambasady Austrii w Polsce, lokalni samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji, młodzież. Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Kole towarzyszyli reprezentanci Urzędu Miejskiego. Tegoroczną inicjatywę poprzedziła promocja książki "Zagłada Romów i Sinti w byłym pierwszym nazistowskim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II Wojny Światowej (1941 - 1945)" i spotkanie z jej autorem Andrzejem Sochajem.

O zdarzeniach, jakie miały miejsce w Rzuchowskim Lesie nigdy nie powinniśmy zapomnieć – ku przestrodze, ale głównie przez konieczność oddawania czci poległym. Niemiecki obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem był ośrodkiem masowej, natychmiastowej zagłady Żydów w Kraju Warty. Został uruchomiony w grudniu 1941 r. Funkcjonował w dwóch okresach. Pierwszy trwał od 8 grudnia 1941 r. (pierwszy transport) do 11 kwietnia 1943 r., kiedy komando opuściło teren obozu wysadzając krematoria, a wcześniej (7 kwietnia) pałac. Eksterminacji dokonywano w samochodach – mobilnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego. Ciała ofiar wywożono do oddalonego o 4 km Lasu Rzuchowskiego. Tam grzebano zwłoki w mogiłach o długości od 60 do 230 m. W pierwszej kolejności wymordowano Żydów z okolicznych gett: Koła, Kowali Pańskich, Kłodawy, Izbicy Kujawskiej. Od stycznia 1942 r. zaczęto przywozić do Chełmna Romów z Łodzi, z tamtejszego, utworzonego jesienią 1941 r., obozu, a następnie Żydów z getta łódzkiego oraz Żydów z Niemiec, Czech, Austrii, których jesienią 1941 r. osiedlono w Łodzi. Latem 1942 r. wskutek rozkładania się ciał w grobach masowych i zagrożenia epidemiologicznego wstrzymano transporty. Rozpoczęto wydobywanie zwłok z grobów i palenie ich w polowych krematoriach. W marcu 1943 r. zapadła decyzja o likwidacji obozu. Drugi okres trwał od wiosny/lata 1944 r. do 18 stycznia 1945 r. Eksterminacji dokonywano w obrębie Lasu Rzuchowskiego, gdzie zbudowano baraki i przystosowano teren do przyjmowania kolejnych transportów ofiar. W okresie od 23 czerwca do 14 lipca 1944 r. przybyło z Łodzi dziesięć transportów Żydów. Zamordowano wtedy 7 196 mieszkańców getta łódzkiego. Po tym czasie akcję eksterminacyjną przerwano. We wsi pozostałą część załogi Sonderkommando oraz grupa ostatnich, prawdopodobnie 47 więźniów żydowskich. Przetrzymywano ich w spichlerzu obok zburzonego pałacu. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r w czasie ewakuacji SS-mani dokonali ostatniej egzekucji. Ze spichlerza wyprowadzono więźniów piątkami mordując ich strzałami w tył głowy. Zdesperowani więźniowie, zamknięci w spichlerzu, podnieśli bunt, zabili dwóch oprawców. Wtedy spichlerz wraz z więźniami Niemcy podpalili. Śledztwo prowadzone po wojnie przez sędziego Władysława Bednarza z Sądu Okręgowego w Łodzi ustaliło liczbę zamordowanych na 350 tys. Najniższą – 152 tys. ofiar ustalono na procesie w Bonn w latach 60. XX wieku. Najbardziej prawdopodobną jest liczba ok. 200 tys. zamordowanych.

Fot. www.kolo.pl

Chełmno nad Nerem. Po raz 6. oddali cześć ofiarom Holocaustu
Chełmno nad Nerem. Po raz 6. oddali cześć ofiarom Holocaustu
Chełmno nad Nerem. Po raz 6. oddali cześć ofiarom Holocaustu
Chełmno nad Nerem. Po raz 6. oddali cześć ofiarom Holocaustu
Chełmno nad Nerem. Po raz 6. oddali cześć ofiarom Holocaustu
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole