Dzisiaj jest poniedziałek 16 września 2019, imieniny: Edyty, Kornela, Kamili WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18714) SPORT FORUM FIRMY (5361) PRACA (62) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 10oC
Jutropogoda
13 / 8oC
Pojutrzepogoda
13 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Puchar Europy Kadetów. Ukraińska dominacja w turni ... (0)Krzymów pretenduje do miana gminy przyjaznej pszcz ... (0)

Cmentarzysko poza rejestrem zabytków? Trwa walka o Ościsłowo

Dodano: 8.05.2018 16:57
Źródło: LM.pl

Odkryte przez archeologów cmentarzysko megalityczne wpisano do rejestru zabytków. Od decyzji tej odwołało się jednak Towarzystwo Samorządowe z Konina.

Kopalnia ciągle czeka na decyzję środowiskową dotyczącą odkrywki Ościsłowo. Nawet jeśli ją uzyska to problemem w otrzymaniu koncesji na wydobycie węgla może być cmentarzysko sprzed 5,5 tysiąca lat. Ku uciesze ekologów i archeologów, niedawno nekropolia została wpisana do rejestru zabytków. To oznacza, że kopalnia musiałaby ominąć Megality, a to wiązałoby się z pewnością z większymi kosztami dla firmy. Skuteczną ochronę cmentarzysku zapewnia Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu. Od jego decyzji odwołało się Towarzystwo Samorządowe w Koninie.

- Myśmy interweniowali, żeby dokonać rzetelnej oceny. Tam są pewne sprzeczności. Z jednej strony mówi się o dobrym stanie tych mogił, w innym miejscu o złym stanie – mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

- To jest takie czepianie się słówek. Są to nasypy metr pięćdziesiąt wysokości z zachowanymi częściowo kamieniami i to jest super stan – odpowiada na ten zarzut Krzysztof Gorczyca, archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie.

Prezes TS podkreśla jednak, że w tym przypadku trzeba też wziąć pod uwagę co będzie z regionem, kiedy odkrywka Ościsłowo nie powstanie.

- Będą problemy i perturbacje w związku z utratą około 5 tysięcy miejsc pracy oraz utratą 6-7 procent produkcji energii. To jest wstrząs dla gospodarki – mówi Ireneusz Niewiarowski.

O pozostawieniu cmentarzyska w rejestrze zabytków zadecyduje Minister Kultury. Kopalnia natomiast czeka na rozpatrzenie sprawy decyzji środowiskowej dla Ościsłowa przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu.

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Przeprowadziłem się do Wrześni. Praca 8h dziennie jak chce w sobotę mogę dorobić. Grubo ponad 3tys zł do rączki 10tego wpływa ku uciesze mojej rodziny. Po pracy chodzimy na spacery rowerek i kebaba a tu nadal epoka kamienia łupanego. Tylko kopalnia i kopalnia i kopalnia aaaa i Elektrownia ... Że im się to nie nudzi... Albo będzie wykopane albo pozamykane jedno z dwóch;-) Proste jak droga na Dąbrowice. TAK WIEMY WSZYSCY WODA W WILCZYNIE ZNIKA ROBOTY NI MA I NIE BEDZIE TU i PREZYDENT TEŻ OBRYWA ZA PRZEPRAWE... 1metr nowego mieszkania we Wrześni od 3200zł do 3900zł. Roboty do oporu a w rejonie Konińskim magiczne 2800brutto i 3400zł za metr 60letniego bloku gdzie przy płyta płytą kryta i słychać za ścianą że sąsiedzi różaniec odmawiają ku chwale odkrywki... Idę na kebaba strzała
Dodano: 8.05.2018 19:44    Przez: ~Qwerty
Palasz jeszcze sobie nowa droge asfaltowa do domku zrobil a w Koninie dziury
Dodano: 8.05.2018 23:09    Przez: ~Jacek
Ty sie łachu zamknij
Dodano: 8.05.2018 21:25    Przez: ~L4
Było by państwowe to z niczym by problemów nie było ah te sprzedawczyki z po psl i SLD ile mogli tyle z naszego regionu wydoili
Dodano: 8.05.2018 17:54    Przez: ~Juh
Panie Prezydencie Kto?? i dlaczego odebrał a tym samym dopuścił do uzytkowania Most Uni Europejskiej(wart 200 mln zl) jak tam wystąpiły BLEDY WYKONAWCZE??Panie Prezydencie Kto???wykonywał przeglady mostu minimum dwa razy do roku i nie stwierdził przez dziesięć lat ( przynajmniej 20 przegladów wykonano) wadliwego/niedbałego wykonania tego mostu???
Dodano: 9.05.2018 07:21    Przez: ~????

KOMENTARZE

Było by państwowe to z niczym by problemów nie było ah te sprzedawczyki z po psl i SLD ile mogli tyle z naszego regionu wydoili
Dodano: 08.05.2018 17:54    Przez: ~Juh
Masz rację .Na szczęście są już regiony gdzie poparcie dla PiS wynosi ponad 80%.Wyzwolenie od lesb ,gejów ,lewaków i coraz bliżej .
Dodano: 08.05.2018 17:58    Przez: ~Symp.PiS
Koń ciągnący pusty wóz węglarza ma się niczego sobie. Ciągle utyskuje aby mu dołożyć kolejną skarpę do przewiezienia. Nie bacząc na złowróżbe pomruki zewsząd.
Dodano: 08.05.2018 19:58    Przez: ~ziuta
Coś się Tobie człeku w czerepie nie tak poukładało gdyż to nie tutaj odbywa się konkurs na najgłupszy komentarz. Mam dla takich jak Ty filozofów pouczającą maksymę " Jak się nie ma czegoś mądrego do powiedzenia to lepiej milczeć, a wówczas interlokutor odniesie wrażenie że swym milczeniem prezentujemy niewysłowioną mądrość".
Dodano: 08.05.2018 20:01    Przez: ~Zdzich@
Spoko spoko i ościsłowo ruszy i dęby szlacheckie tylko władza w Koninie się zmieni już widzę miny tych co się z górników śmiali jak będą mieli perspektywę i od 50 odejdą a wy nadal będziecie dymac w sławetnej wrześni i spłacac kredyty za mieszkania hihi
Dodano: 08.05.2018 20:24    Przez: ~Ikolog
Palasz jeszcze sobie nowa droge asfaltowa do domku zrobil a w Koninie dziury
Dodano: 08.05.2018 23:09    Przez: ~Jacek
Wstrzasem dla gospodarki była sprzedaż KWB!!!!!!!! A teraz wielce przed wyborami się wszyscy o los KWB martwia
Dodano: 09.05.2018 06:41    Przez: ~Manhattan canal
Panie Prezydencie Kto?? i dlaczego odebrał a tym samym dopuścił do uzytkowania Most Uni Europejskiej(wart 200 mln zl) jak tam wystąpiły BLEDY WYKONAWCZE??Panie Prezydencie Kto???wykonywał przeglady mostu minimum dwa razy do roku i nie stwierdził przez dziesięć lat ( przynajmniej 20 przegladów wykonano) wadliwego/niedbałego wykonania tego mostu???
Dodano: 09.05.2018 07:21    Przez: ~????
Panie Gorczyca pokaż Pan zdjęcia tych rzekomych grobowców w "super stanie", dziwne, że jakoś nikt tych zdjęć nie widział, nawet w materiałach prasowych ich nie ma, dlaczego? bo tam nie ma co sfotografować.
Dodano: 09.05.2018 08:40    Przez: ~Lasy Państwowe
Jak dacie archeologowi kasę na badania to będzie grzebał w ziemi choćby i 20 lat i zawsze powie, że odkrył kupę kamieni w "super stanie"
Dodano: 09.05.2018 08:44    Przez: ~Gosło
KOLEJNA SPRAWA PRZEGRANA PRZEZ PAK - cytuję: "W dniu wczorajszym tj.18 czerwca otrzymałem decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws wpisu do rejestru zabytków cmentarzyska z okresu neolitu w miejscowości Góry ( na terenie planowanej Odkrywki Ościsłowo) utrzymująca w mocy wpis do rejestru zabytków. Jest to dojrzała i odpowiedzialna decyzja Ministra. W kwestii przypomnienia - Towarzystwo Samorządowe z Konina pod kierownictwem byłego posła i senatora ( nie wymieniam nazwiska rodo) w dniu 28 lutego br. wyniosło do Ministra sprzeciw przeciwko decyzji Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków wpisującej cmentarzysko w miejscowości Góry do rejestru zabytków, czym się ośmieszyło i udowodniło o istniejących w Koninie powiązaniach TOWARZYSKO-BIZNESOWYCH???" DLACZEGO LM.PL NIC O TYM NIE PISZE???
Dodano: 20.06.2018 14:47    Przez: ~antytorfiarz
Zaorać ten Konin posadzić kwiatki za parę lat zamiast gminy będą łaki
Dodano: 08.05.2018 18:39    Przez: ~Lako
W czym problem? Świadectwa lechickiej, słowiańskiej kultury, te megality przenieść do muzeum i jazda z kopalnią. Wydobyć co się da, by nic nie zostawić Niemcom. A przede wszystkim zacząć już z innymi źródłami energii. Słońce, wiatr, pelet z siana i słomy to najlepsze źródła energii.
Dodano: 08.05.2018 19:10    Przez: ~Arjawarta
Doksztalc sie z tymi tanimi zrodlami energii...
Dodano: 08.05.2018 22:02    Przez: ~Pn
A ana co nam KWB. Precz
Dodano: 09.05.2018 06:43    Przez: ~Dom
@Don - precz ale z toba.
Dodano: 09.05.2018 10:16    Przez: ~Pn
Z cyklu czy wiesz, że propaganda Niemiecka w WP i Onet kłamie. 1. Niemcy to największy truciciel powietrza na głowę mieszkańca w UE i największy importer oraz wydobywca węgla brunatnego. 2. Czy wiesz, że cud ekologiczny Niemca miał kosztować miesięcznie tyle co lód w kawiarni (szacunek 130 mld Euro, słowa ich ministra) a teraz dopłaty za eko energię denerwują 3/4 społeczeństwa bo zainwestowali w nią grubo ponad 450 mld Euro i mają problem z jej magazynowaniem? 3. Czy widział Pan rachunek za prąd? Tak 50% to prąd a 50% to przesył. Gdyby Pan wyprodukował w cyklu 20 lat w tej samej cenie prąd z węgla i słońca (niemożliwe) to co z przesyłem? Do przesyłu prądu ze słońca świecącego pół dnia przez 4-6 msc potrzeba od 5 do 7 razy większych nakładów na przesył (50% rachunku) i magazynów energii. Dlatego Niemcy tak przesadzili. Na DZIŚ poproszę o energię z farm wiatrowych nad morzem pracujących najrówniej (dzień/noc, lato/zima), energetykę wod ...
Dodano: 09.05.2018 12:37    Przez: ~loa1
w 5 lat możemy mieć 100% swoje farmy i technologię do wiatru i do rzek. Zresztą statki do budowy, podstawy, konstruckję, kable do farm wiatrowych na morzy mamy już w PL. Brakuje mechaniki, ale będzie od Duńczyka w ramach układu za Baltic Pipe. Potem obserwujmy co Niemcy zrobią za kolejne 450mld Euro z PV i podejmiemy decyzję za 20 lat jak technologia stanieje. Na dziś wiatr z morza, rzeki i węgiel, węgiel. Od biedy atom jak starczy PLNów.
Dodano: 09.05.2018 12:40    Przez: ~loa 2
W p**du z kopalnią. Zwykłemu szaremu "zającowi" to pomoże jak umarłemu kadzidło. A górnicy? I tak spora część żyje z rolnictwa, reszta mogła myśleć wcześniej i się przekwalifikować. Przecież podobno mamy tyle roboty w Koninie...
Dodano: 08.05.2018 19:11    Przez: ~hah
No za 1700 na rękę to od grona
Dodano: 08.05.2018 19:29    Przez: ~Bb
A prad bierze sie z... gniazdka pqkowku??
Dodano: 08.05.2018 22:02    Przez: ~Pn
Bo, 1700? Pisz za siebie......
Dodano: 09.05.2018 06:44    Przez: ~Hmm
Pn ty chyba jesteś torfiorzem bo tak zaciekle tego torfowiska bronisz
Dodano: 10.05.2018 09:18    Przez: ~CV
Jaki problem zamknac kopalnie a otworzyc tam muzeum i zatrudnic zwolnionych z kopalni.
Dodano: 08.05.2018 19:17    Przez: ~Tomek
Przeprowadziłem się do Wrześni. Praca 8h dziennie jak chce w sobotę mogę dorobić. Grubo ponad 3tys zł do rączki 10tego wpływa ku uciesze mojej rodziny. Po pracy chodzimy na spacery rowerek i kebaba a tu nadal epoka kamienia łupanego. Tylko kopalnia i kopalnia i kopalnia aaaa i Elektrownia ... Że im się to nie nudzi... Albo będzie wykopane albo pozamykane jedno z dwóch;-) Proste jak droga na Dąbrowice. TAK WIEMY WSZYSCY WODA W WILCZYNIE ZNIKA ROBOTY NI MA I NIE BEDZIE TU i PREZYDENT TEŻ OBRYWA ZA PRZEPRAWE... 1metr nowego mieszkania we Wrześni od 3200zł do 3900zł. Roboty do oporu a w rejonie Konińskim magiczne 2800brutto i 3400zł za metr 60letniego bloku gdzie przy płyta płytą kryta i słychać za ścianą że sąsiedzi różaniec odmawiają ku chwale odkrywki... Idę na kebaba strzała
Dodano: 08.05.2018 19:44    Przez: ~Qwerty
100/100
Dodano: 08.05.2018 19:52    Przez: ~men
2800 brutto to chyba jak znasz biegle język i masz 10 lat doświadczenia.....
Dodano: 08.05.2018 20:03    Przez: ~masakra
Jak masz fach to bez problemu zarobisz 3 koła na rękę
Dodano: 08.05.2018 20:12    Przez: ~Pn
Qwerty chwała tobie. Ja poszedłem o krok dalej. Wyjechałem za pracą za granicę i mam 2400euro do rączki plus dodatki za soboty i niedzielę extra, raz na kwartał dodatek za nadgodziny i wolny czwartek i piątek co tydzień. Jak ktoś ma pytania to zapraszam do dyskusji.
Dodano: 08.05.2018 20:35    Przez: ~zxc
3000 netto to ja mam w Koninie 8h. I w kopalni torfowni nie pracuje
Dodano: 09.05.2018 06:45    Przez: ~Malko
Co równie ważne: opuściłeś Kongresówkę z jej wschodnią mentalnością.
Dodano: 09.05.2018 11:50    Przez: ~T
Koniec kopalni i Tłuste Misie już nie mają gdzie żerować.
Dodano: 08.05.2018 20:04    Przez: ~Kary
Jeszcze przyjdziesz do kopalni z podaniem w zębach jedna zima i ci się odechce tam pracować
Dodano: 08.05.2018 20:20    Przez: ~Cgh
Cgh jak chciałem po technikum górniczy iść do kopalni to co chwilę słyszałem że nie ma przyjęć. Oczywiście były przyjęcia dla swoich jak tatuś synkowi miejsce trzymał. Teraz mi proponowano po wielu latach pracę w KWB. Tyle że problem taki ze musiał bym przyjąć ich jalmuzne o ponad 1000 netto mniej dają niż mam. Widać nawet dzieci górników już nie chcą iść do kopalni skoro nie ma komu tam pracowac
Dodano: 09.05.2018 06:49    Przez: ~6502
6052 podziękuj tatusiowi bo kiedyś nikt do kopalni nie chciał iść tylko fugo huta itp pod dachem robota do błota nikt nie chciał i śmiali się z górników a tatus jakby poszedł do kopalni w to błoto to i tobie by miejsce zrobił nie moja wina że tak wybrał
Dodano: 09.05.2018 15:31    Przez: ~Cgh
Zamkmikcie tego dewastatora srodowiska !
Dodano: 08.05.2018 21:20    Przez: ~Hardy
Ty sie łachu zamknij
Dodano: 08.05.2018 21:25    Przez: ~L4
Wstrzas to rzady szczurów z zakonu POległych......nabici we franki szwajcarskie,amber Gold💲....Smoleńsk.....itd..wymienia by duzo....juz nie wspomne o łepływatyzacji walc🔯...itd.....i nagle .......Tuskkkkkk🐷....Bruksela...... Bruksela .....jak myslicie ? Od tak ? ☺
Dodano: 08.05.2018 21:23    Przez: ~Michał Boni 🐁
Czego ty sie nazarles koes, ze tak bredzisz??
Dodano: 08.05.2018 22:03    Przez: ~Pn
Pn wziąłeś dzisiaj tabletki ?
Dodano: 09.05.2018 18:18    Przez: ~Medyk
Od kiedy PiS przejął władzę, podatnicy wydali 666,7 tys. zł na zagraniczne podróże marszałków i wicemarszałków Senatu - podaje "Super Express". Rekordzistą jest Adam Bielan.Jak informuje „Super Express”, podatnicy od początku rządów PiS za podróże Adama Bielana zapłacili 265,7 tys. zł, za wojaże marszałka Stanisława Karczewskiego - 205,4 tys. zł, zaś wicemarszałkini Marii Koc - 106,5 tys. zł. Dla porównania, wyjazdy Bogdana Borusewicza z PO, podatnicy od 2015 roku zapłacili 34,2 tys. zł
Dodano: 08.05.2018 22:06    Przez: ~Pn
No i co? Co to jest 600 czy 34 tysiące? W umierającym Koninie budują rondo za 52 miliony by kilku kierowców tira podjechało pod górkę na Europejskiej. Żegluga Morska ostatni rok PO - 720 milionów strat. Dziś Żegluga Morska ma 120 milionów zysku. Wyniki audytu z wczoraj. Niech sobie PiS bierze nagrody tak jak brało i PO, ale chociaż za wyniki biorą. POloki uccie się od Niemców: "Niemcy wycieli 12000 letni las Hambach prawie w całości, przygotowując teren pod teren kopalni węgla brunatnego, kopalni odkrywkowej, chodzi o największego dostawce energii elektrycznej w Niemczech RWE." "Czynią to zgodnie z prawem, m.in. dlatego, że nie pozgłaszali jak u nas swoich lasów jako cennych zabytków naturalnych. Pomimo protestów okupacyjnych trwających od 5 lat, UE milczy." ALE prywatna RWE chodzi na p[pasku Berlina jak każda prywatna firma w Niemczech a nie jak Solorz importuje prąd w ponad 20% z Niemiec. Teraz PAK płaci za złodziej PO!
Dodano: 09.05.2018 08:38    Przez: ~loa
@loa - co pis zrobil dla Konina i węgla brunatnego? Wymien jeden pozytyw...
Dodano: 09.05.2018 10:19    Przez: ~Pn
największy pozytyw to blokada Ościsłowa! Pod warunkiem, że ktoś nad tym w Warszawie panuje. Po zakupie przez PiS elektrowni Połaniec i elektrociepłowni od EDF (Francja) widać, że ktoś o tym myśli na poważnie i poważne miliardy złotych wydaje na odkupienie dla kraju naszych producentów energii. UE jak zwykle rzuca kłody pod nogi krajowi mającemu 90% węgla w całej UE. Walka z PAK o powrót ukradzionej kopalni (za 170 mln złotych kupić taki zakład i złoża!!! tylko PO takie promocje robiło) do Skarbu państwa to dla regionu dobra wiadomość. Niekoniecznie dla Polski. Ale dla regionu przejście pod PGE nie będzie złe. Rzut okiem na Bełchatów: biurowiec PGE, muzeum węgla, tor narciarski, hotele i od razu widać jak tam żyja i za ile z PGE. Solorz wam nie da nawet ułamka tego!
Dodano: 09.05.2018 11:03    Przez: ~loa
"największy pozytyw to blokada Ościsłowa! " => w ciemno stawiałem, ze taka bzdure napiszesz. Zobaczysz za jakis czas jak na mieście i okolicy odbije sie zamkniecie przez twoj ukpchany PiS kopalni (brak odkr. Oscislowo).
Dodano: 09.05.2018 11:22    Przez: ~Pn
1 z 3
123>>