Dzisiaj jest wtorek 11 grudnia 2018, imieniny: Damazego, Waldemara, Artura WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22017) SPORT FORUM FIRMY (5271) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 0oC
Jutropogoda
2 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Grunt na medal" jest w Koninie. Terenem interesuj ... (25)Medyk Konin poznał rywala w ćwierćfinale Pucharu P ... (6)

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 15.05.2018 20:07

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

- Kiedy się tu wprowadziliśmy w czerwcu 1954 r., stały już cztery pierwsze bloki nowego osiedla – wspomina Maria Szeflińska, wtedy osiemnastoletnia zaledwie (fot. 1) pracownica konińskiej kopalni.

Pamięta, że przed domem rosły drzewa owocowe, a po lewej stronie wciąż jeszcze stały drewniane komórki (fot. 2), w których kolejowe rodziny hodowały na tyłach swojego bloku świnie, kury, kozy, a nawet krowę.

- Rosły tam pyszne jabłka jaśniepańskie, które przez lata brałyśmy na zaprawy, a dzieciaki wchodziły na drzewo po pierdziołki.

Cegły kładła brygada Wiśniewskiego

To był piąty z kolei blok nowego robotniczego osiedla na prawym brzegu Warty. Budowę pierwszego, przy dzisiejszej Górniczej 1, skończono zimą 1953 r., potem były kolejno Górnicza 5, Górnicza 3 i Energetyka 1 (kolejność powstawania oznaczono na il. 3) .

– Inaczej niż cztery pierwsze, nasz blok kopalnia postawiła samodzielnie – pamięta Maria Szeflińska. – Brygada budowlana Bolesława Wiśniewskiego miała swój pokój na terenie brykietowni, gdzie obok warsztatów znajdował się nasz biurowiec. A ponieważ pracowałam w administracji nieruchomości, mogłam wybrać sobie mieszkanie, zanim rozpoczęła się budowa.

Maria Szeflińska obserwowała rosnące mury, odwiedzając z mężem jego siostrę, która mieszkała we wspomnianym wyżej kolejowym bloku. Patrzyli, jak robotnicy kładli cegły i rzucali zaprawę między ich kolejne warstwy. Byli młodym małżeństwem z małym dzieckiem i choć mieli dach nad głową w domku fińskim jej rodziców na Glince, to pilno im było do samodzielności. Radości z dwóch pokoi z kuchnią w niespełna czterdziestometrowym mieszkaniu nie przysłaniał im nawet brak większości mebli i wyposażenia kuchni, bo przecież byli młodzi i życie dopiero się dla nich zaczynało.

Zamieszanie z adresem

Blok przy ulicy Kotłowej tym się różnił od wcześniejszych budynków robotniczego osiedla, że pierwotnie nadano mu adres: ulica Dworcowa, blok E., ale po niedługim czasie przypisano go – jak wszystkie - do Kolejowej.

strona 1 z 3
1 2 3
Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin
Slajd 1/10

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 1 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 2 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 3 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 4 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 5 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 6 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 7 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 8 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

Między chlewikiem a kotłownią. Tak zaczynał się nowy Konin

slajd 9 z 10

Kotłowa to jedna z najstarszych ulic nowego Konina. A ponieważ jest jednocześnie bardzo krótka, ma tylko dwa numery - jedynkę dostała kotłownia, od której ulica przyjęła nazwę, a dwójkę blok mieszkalny.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Nie możemy zapomnieć ze Konin to miasto przemysłowe i bez przemysłu by nie istniał. Nie istniał by także bez Kopalni.
Dodano: 15.05.2018 20:34    Przez: ~Zygmunt
Fajne wspomnienia. Wychowałem się na Kotłowej. Na zdjęciu 7 moja mama i babcia. Ależ to były piękne czasy...
Dodano: 15.05.2018 21:45    Przez: ~Zbigniew
Zobaczcie jacy ci ludzie weseli i uśmiechnięci. Nie to co dzisiaj...
Dodano: 15.05.2018 22:41    Przez: ~Qwerty
Kiedyś to były fajne kobiety!
Dodano: 15.05.2018 23:08    Przez: ~miodzio
również nie byłoby Konina bez huty aluminium, bez nie istniejącej brykietowni bez nie istniejącego konwartu itd,itd.....
Dodano: 15.05.2018 21:44    Przez: ~a.r

KOMENTARZE

Nie możemy zapomnieć ze Konin to miasto przemysłowe i bez przemysłu by nie istniał. Nie istniał by także bez Kopalni.
Dodano: 15.05.2018 20:34    Przez: ~Zygmunt
A skąd ty wiesz, że rodzina Zygmunta pochodzi z Kalisza?
Dodano: 15.05.2018 22:23    Przez: ~?
@Żenua Ciężko się nie zgodzić z ogólnym sensem wypowiedzi, ale z tymi droższymi autami i markowymi ciuszkami bym się tak nie zapędzał... Takie dysproporcje to może widać w Warszawie vs reszta Polski, ale nie w relacji prowincjonalny Konin - wieś. Patrząc na samochody to różnie to bywa. U nas jest kult samochodów i tego aby się pokazać, więc i ludzie często mają auta lepsze niż jest ich na to stać... Kiedyś takie dysproporcje można było zauważyć gołym okiem, dzisiaj już siedzi to bardziej w głowach niektórych zakompleksionych ludzi, którzy desperacko próbują podbudować swoje bardzo niskie ego.A co do ostatniego zdania, że lubisz mieszkańców wsi - no wybacz, ale trochę dziwnie to brzmi. Sam tworzysz jakieś podziały, równie dobrze mógłbyś napisać, że lubisz wszystkich, którzy mają nazwiska zaczynające się na literę A. Ja też nigdy nie napisałbym, że lubię mieszkańców Konina, bo to logicznie nie ma sensu. Czym mieszkańcy Konina ...
Dodano: 16.05.2018 00:15    Przez: ~R
wszędzie. Są różnice na tle kulturowym, rasowym itp. co sprawia, ze ludzie nie są równi i nie będą, ale szukanie różnic na poziomie lokalnym (w obrębie miasta, powiatu, czy nawet naszego kraju) jest po prostu śmieszne i świadczy jedynie o kompleksach co niektórych.
Dodano: 16.05.2018 00:17    Przez: ~R
I tak jest do dziś.😚
Dodano: 16.05.2018 10:37    Przez: ~kj
i to pisze gość co nawet nie pochodzi z konina... szkoda słów
Dodano: 15.05.2018 21:13    Przez: ~xyz
A co kogo obchodzi, skąd ty pochodzisz?
Dodano: 15.05.2018 21:28    Przez: ~wera
xyz to ten co się objawił rolnikowi w 1978 w Emilcinie oraz jako jedyny co przeżył zamach w smoleńsku.
Dodano: 16.05.2018 10:02    Przez: ~jarrrossłłaff
obchodzi wera bo tak sie jakos dziwnie sklada,ze ci "inni" jak zwykle wiedza najwiecej i tylez maja do powiedzenia.
Dodano: 16.05.2018 17:26    Przez: ~koninianin
No ale zaraz, o co ci człowieku chodzi. Piszesz o sobie, że nie pochodzisz z Konina i narzekasz, że masz z tego powodu najwięcej do powiedzenia? Nie rozumiem...
Dodano: 16.05.2018 17:34    Przez: ~wera
również nie byłoby Konina bez huty aluminium, bez nie istniejącej brykietowni bez nie istniejącego konwartu itd,itd.....
Dodano: 15.05.2018 21:44    Przez: ~a.r
Andrzej bez Ciebie to nie byłby ten sam Konin;)
Dodano: 15.05.2018 22:25    Przez: ~r.b
Byłby ale inny. Miałby problemy małego miastka. A tak ma problemy poprzemysłowych slumsów. Nie wiem co lepsze. Bo bezrobocie mamy największe w regionie... większe niż w tych małych miastkach co to istnieją bez przemysłu... stare fotografie nie wyżywią naszych wnuków...
Dodano: 16.05.2018 09:18    Przez: ~Jarek
Nie jest poprzemysłowym miastem kolego, jest miastem przemysłowym, największym ośrodkiem Zagłębia Konińskiego. Huta - impexmetal, Elektrownia Konin, Pątnów I, Pątnów II, Elektrobudowa, FUGO, KWB Konin k/Konina, Mostostal Konin, KWP Konbet i wiele innych.. Jeśli będzie następował rozwój KWB, nastąpi i dalszy rozwój regionu, przy Kopalni, Elektroniwach i Hucie i mieście które posiada bogatą sieć lini kolejowych.. Bocznice Huty, Bocznice Torpolu, Bocznice FUGO, Bocznice Konbetu, Bocznice Elektrowni, Bocznice Mostosalu i tor Konin-Konin Pątnów. Może rozwinąć się inny przemysł ciężki, chociażby motoryzacyjny..
Dodano: 16.05.2018 10:16    Przez: ~Stefan
Jak na razie to Konin jest bocznicą. Ale plany masz Kolego nieziemskie. Jeszcze tylko kosmodrom pobudować.
Dodano: 16.05.2018 20:47    Przez: ~Kizik
Fajne wspomnienia. Wychowałem się na Kotłowej. Na zdjęciu 7 moja mama i babcia. Ależ to były piękne czasy...
Dodano: 15.05.2018 21:45    Przez: ~Zbigniew
Teraz wspomnienia !
Dodano: 15.05.2018 21:48    Przez: ~Wo
Pani G zd K nie wstydz sie, to byly fajne czasy. Tez tam mieszkalem.a jakie byly dziewczyny ,pamietam. Pozdrawiam
Dodano: 17.05.2018 09:49    Przez: ~Rowerek
Zobaczcie jacy ci ludzie weseli i uśmiechnięci. Nie to co dzisiaj...
Dodano: 15.05.2018 22:41    Przez: ~Qwerty
Kiedyś to były fajne kobiety!
Dodano: 15.05.2018 23:08    Przez: ~miodzio
Pamiętam bylo było za blokiem zawsze gwarno i wesoło i wszyscy znali swoich sąsiadów i szanowali się na wzajem Mariusz Grabowski Górnicza 1 Pozdrawiam serdecznie
Dodano: 15.05.2018 23:21    Przez: ~Mariusz
Panie napisz pan coś o tym jak to władza budowała szkoły tuż obok spychaczy rozdrabniających śmiecie miejskie a nie budujesz pan ludziom życiorysy pod wybory.
Dodano: 16.05.2018 06:15    Przez: ~ziuta
A konkretnie to o co ci, Ziuta, chodzi?
Dodano: 16.05.2018 08:32    Przez: ~Antek
Mój wpis został nie do końca poprawnie odebrany. Nie doszukuję się różnic na tle kulturowym w Koninie. Przypominam że to miasto zostało zasiedlone przez osobistości z różnych części kraju, wywodzących się z (upraszczam) wsi. I jak dalej pisałem nie neguję wsi jaki takiej, ani jej mieszkańców. Ale miasto ma pewien mental. I tym mentalem w Koninie zdaje się być wieś. Mieszkam tutaj od urodzenia, nawet wróciłem z większego miasta gdzie mieszkałem lat kilka.I wróciłem dla spokoju jaki tu panuje. Ale z drugiej strony widzę tu brak poszanowania dla ogólnie pojętej kultury międzyludzkiej.Cokolwiek rozwojowego, nowego, innego - napotyka na opór znany z absolutnie małomiasteczkowego stylu bycia.Cieszy mnie jakiś rozwój wydarzeń, liczba ciekawych osób które coś chciało by robić dla miasta.Ale z drugiej strony kategorycznie nie cieszy mnie brak poszanowania dla terenu miasta jako wspólnej przestrzeni bytowej. Penerstwo które niestety nie bywa marginesem tylko zdaje się być codziennością, w ...
Dodano: 16.05.2018 06:35    Przez: ~Żenua
Dokładnie. Przyjezdni już 3 pokolenie tu są a wciąż Konin traktują jak obce miejsce.
Dodano: 16.05.2018 09:38    Przez: ~Seb
Nasz Konin jest coraz piękniejszy, dlatego musimy zadbać o to żeby oszołomy radiomaryjne zwane pis-em nie nie wygrały najbliższych wyborów bo to może być klęska dla Konina.
Dodano: 16.05.2018 07:12    Przez: ~Q
te czasy jeszcze wroca, wybierzcie tylko te samo wladze co jest obecnie
Dodano: 16.05.2018 08:44    Przez: ~huehue
JA urodziłem się jeden blok przed ul. kotłową teraz to jest ul.energetyka w 1961r. W 1962 r rodzice przeprowadzili się ze mną i bratem na ul .Powst. Wlkp. na której mieszkam do tej pory.Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Konina.
Dodano: 16.05.2018 09:03    Przez: ~Sławek
1 z 2
12>>