Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKSS w obronie sołtysów. Musi być nowelizacja prawa łowieckiego

KSS w obronie sołtysów. Musi być nowelizacja prawa łowieckiego

Dodano:
KSS w obronie sołtysów. Musi być nowelizacja prawa łowieckiego

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów stanęło w obronie sołtysów, którzy wraz z nowymi zapisami w prawie łowickim, zobowiązani zostali do szacowania szkód.

Stanowisko w tej sprawie przedstawił Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS, z siedzibą w Koninie. - Bez konsultacji, wprowadzono rozwiązanie, że to sołtys ma szacować szkody – powiedział I. Niewiarowski. - Chcemy jednak nowelizacji ustawy łowieckiej. Wyrażamy bowiem oburzenie z powodu nałożenia na sołtysów nowych obowiązków, do spełnienia których sołtysi nie są przygotowani, tak ze strony prawnej, jak i czasowej. Znowelizowana ustawa budzi nasze zastrzeżenia, jej projekt nie był konsultowany, a nawet nie był opiniowany ze środowiskiem sołtysów. Biuro KSS zasypywane jest pytaniami przez urzędy gmin i sołtysów domagających się informacji i wyjaśnień. Pojawiają się zapowiedzi rezygnacji z funkcji sołtysa – mówił I. Niewiarowski. - Największe obawy budzą zapisy, w myśl których sołtys ma obowiązek zasiadania w komisji szacującej straty w uprawach spowodowanych przez dziką zwierzynę na terenie swojego sołectwa oraz szacowanie strat.

Kolejne zastrzeżenia do nowych zapisów są następujące: kto miałby pokrywać koszty pracy sołtysów w tych zespołach, jakie narzędzia mieliby do dyspozycji, czy mogliby korzystać z pracy biegłych lub innych instytucji? - Sołtys nie jest pracownikiem etatowym w gminie – wyjaśnia prezes KSS. - Nie podlega wójtowi. Naszym zdaniem ustawa, która miała pomóc rolnikom, wprowadziła zamieszanie. Sołtysi nie będą w stanie oszacować rzetelnie i kompetentnie szkód w ciągu siedmiu ustawowych dni. Jednocześnie ustawodawca nie sprecyzował jak będzie egzekwował od sołtysów wykonywanie nowych obowiązków.

Tymczasem, według prezesa KSS, urzędy gmin są już zarzucane wnioskami o szacowanie strat w płodach rolnych, a może ich być wg Polskiego Związku Łowieckiego 80 – 100 tys. rocznie. Stowarzyszenie sołtysów, w ich imieniu, domaga się nowelizacji ustawy o prawie łowieckim i służy pomocą w opiniowani i  konsultowaniu szczegółowych zapisów. - Ustawodawca musi znaleźć inne rozwiązanie – mówi I. Niewiarowski.

Czytaj więcej na temat:sołtysi, prawo łowieckie, KSS, Ireneusz Niewiarowski,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole