Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPiknik europejski w Słodkowie. Unia a rozwój obszarów wiejskich

Piknik europejski w Słodkowie. Unia a rozwój obszarów wiejskich

Dodano:
Piknik europejski w Słodkowie. Unia a rozwój obszarów wiejskich

Piknik Europejski odbył się w Słodkowie (gm. Turek). Podczas uroczystości wręczono Medale Europejskie osobom zasłużonym dla rozwoju powiatu tureckiego.

Organizatorami pikniku byli: Towarzystwo Samorządowe wraz z Komisją Europejską, Przedstawicielstwo w Polsce. Wśród gości zasiedli samorządowcy, sołtysi, lokalni działacie społeczni oraz mieszkańcy. Spotkanie rozpoczęła debata w której uczestniczyli: Ireneusz Niewiarowski - prezes TS, Sebastian Rysz - analityk PKE, Maciej Sytek – członek zarządu województwa wielkopolskiego, Jan Nowak – wójt gminy Kawęczyn, Karol Mikołajczyk – wójt gminy Turek oraz Patryk Węgierkiewicz– moderator.

Dyskusję o wpływie środków Unii Europejskiej na rozwój obszarów wiejskich poprowadzili samorządowcy, Jan Nowak i Karol Mikołajczyk. Wójtowie zgodnie potwierdzili, że bez tego wsparcia gminy byłyby w zupełnie innym miejscu. - Dzięki Unii mamy drogi, hale sportowe, świetlice. Od 2004 roku wieś bardzo się zmieniła – dodał wójt gminy Turek.

Ireneusz Niewiarowski w swojej wypowiedzi odwołał się do początku powstania Towarzystwa Samorządowego. - Chcieliśmy przede wszystkim wspierać samorząd, ale też myśleliśmy o rozwoju regionu. Stworzyliśmy pakt dla rozwoju województwa konińskiego. Już w 1994 roku widzieliśmy szansę w rozwoju kraju poprzez wsparcie przez Unię. Nie wiedzieliśmy wtedy, że nastąpi to za dziesięć lat – mówił prezes TS.

Omawiając sytuację w regionie wspomniał o odkrywce w Ościsłowie. - Z jednej strony Ościsłowo powinno ruszyć , a z drugiej należy myśleć o tym, co będzie za kilkanaście lat, kiedy skończy się węgiel. Drugim ważnym problemem tego regionu jest woda, ten obszar stepowieje. Trzeba ruszyć wszystkie siły, aby zmierzyć się z tym problemem. Szukać środków unijnych aby region ten był przyjazny dla mieszkańców – stwierdził I. Niewiarowski.

Maciej Sytek - członek zarządu województwa wielkopolskiego, swoją wypowiedź również rozpoczął od odkrywki w Ościsłowie i pracach związanych z przyszłością regionu. - Ta debata zaczęła się za późno. To, że węgiel się skończy było wiadomo od lat 90-tych. Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, powołał roboczy zespół, który z jednej strony zajmie się inwentaryzacją zasobów, a z drugiej stworzy plan rozwoju dla Wielkopolski Wschodniej. Po pierwsze do zespołu roboczego zaprosimy samorządowców, a po drugie naukowców. Aby energię węglową zastąpić zieloną. Zgłosiliśmy cały region do Unii. Oprócz subregionu konińskiego jest jeszcze Śląsk. Wejdą one do platformy unijnej, która ma rekultywować te tereny i tworzyć program dla regionu. Wielkim atutem Wielkopolski Wschodniej jest autostrada, ale nie ma wielkich terenów inwestycyjnych takich jak np. we Wrześni. Co można zrobić a takimi pokopalnianymi terenami świetnie widać w Niemczech – powiedział M. Sytek.

- Przez 14 lat Polska zyskała 150 mld euro, a wpłaciła 50 mld. Dziś z różnych powodów: Brexit, kryzys emigracyjny, wzmocnienie granic, konflikt między Rosją i Ukrainą sytuacja finansowa Unii bardzo się zmieniła. Straci na tym cała Europa, jak i Polska. Pomoc unijna będzie się zmniejszać, bo jesteśmy coraz bogatszym krajem – dodał S. Rysz.

Na koniec przedstawiciel KE zaprosił na spotkanie w sprawie wspólnej polityki rolnej, które odbędzie się 12 czerwca w Warszawie. Uroczystość zakończyło wręczenie Medali Europejskich za zasługi na rzecz rozwoju lokalnego 9 działaczom.

 

 

Piknik europejski w Słodkowie. Unia a rozwój obszarów wiejskich
Piknik europejski w Słodkowie. Unia a rozwój obszarów wiejskich
Piknik europejski w Słodkowie. Unia a rozwój obszarów wiejskich
Piknik europejski w Słodkowie. Unia a rozwój obszarów wiejskich
Piknik europejski w Słodkowie. Unia a rozwój obszarów wiejskich
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole