Dzisiaj jest sobota 25 maja 2019, imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19349) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 10oC
Jutropogoda
17 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Spławie. Zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba z ... (3)Rokitnikowy projekt się rozwija. Kolejne krzewy na ... (9)

Powiat koniński na nowo przyznał pomoc spółkom wodnym

Dodano: 5.06.2018 10:06
Źródło: LM.pl

Powiat koniński nadal będzie pomagał spółkom wodnym. Radni zdecydowali, że wysokość rocznej dotacji wyniesie, podobnie jak wcześniej, 10 tys. zł.

Bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz finansowanie lub dofinansowanie inwestycji. Na realizację tych zadań spółki wodne otrzymują pieniądze ze Starostwa Powiatowego. Przekazywana na ten cel kwota się nie zmieniła, ale Rada Powiatu Konińskiego musiała przyjąć nowy dokument regulujący pomoc w związku z wejściem w życie nowej ustawy Prawo Wodne. Zgodnie z jej przepisami, zmieniły się kryteria przyznania dotacji oraz termin składania wniosków, który w tym roku upływa 14 lipca. Doprecyzowano także kwotę dofinansowania inwestycji, która nie będzie mogła przekroczyć 80 procent wartości wykonywanych robót.

- Wsparcie z budżetu powiatu będzie przyznane, jeżeli spółka wykaże, że minimalna wysokość składki członkowskiej z 1 ha zmeliorowanych gruntów wynosi co najmniej 20 złotych, a ściągalność składki w roku poprzedzającym przyznanie dotacji nie była niższa niż 70 procent. Spółka musi też zagwarantować udział własny w kosztach realizacji zadania na poziomie minimum 20procent - mówi Jadwiga Andrzejak, główny specjalista ds. gospodarki wodnej w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa konińskiego starostwa – mniej rygorystycznie przedstawiają się natomiast kryteria dla spółek wodnych składających wnioski o dotację po raz pierwszy. Minimalna składka członkowska w roku wnioskowania o dofinansowanie to 15 zł, a wymagany wskaźnik ściągalności składek w roku poprzednim, to 40 procent. Na tym samym poziomie, co w przypadku spółek korzystających już wcześniej z dotacji powiatu, utrzymany został wkład własny wnioskodawcy w kosztach zadania – wyjaśnia Jadwiga Andrzejak.

W ciągu trzech lat tej kadencji, na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych Starostwo Powiatowe w Koninie przekazało pięciu spółkom dotacje celowe w wysokości 150 tysięcy złotych. Zostały one wykorzystane głównie na remonty i konserwacje urządzeń melioracyjnych, co zaowocowało m.in. odmuleniem i oczyszczeniem rowów melioracyjnych w powiecie na długości 36 300 m. 

  • Powiat koniński na nowo przyznał pomoc spółkom wodnym

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

POPULARNE KOMENTARZE

jakie dotacje?spółki wodne to kolejny przekręt w majestacie prawa.Otrzymują dotację,ściągają podatki a całą pracę wzdłuż kanałów ma wykonać właściciel ziemi??????????
Dodano: 5.06.2018 10:57    Przez: ~gminny

KOMENTARZE

jakie dotacje?spółki wodne to kolejny przekręt w majestacie prawa.Otrzymują dotację,ściągają podatki a całą pracę wzdłuż kanałów ma wykonać właściciel ziemi??????????
Dodano: 05.06.2018 10:57    Przez: ~gminny
Nie wiem jak w waszej gminie Ale w gminie Golinie rowy są regularnie czyszczone, odmulane i wykaszania przez pracowników zatrudnionych przez gminę. Sam mam działkę przy takim rowie więc nie muszę się o nic martwić , dbać czy jakieś kary. I za to moja gmina ma u mnie Plus.
Dodano: 05.06.2018 13:12    Przez: ~Filip
Własność prywatna to prywatna.Oczyszczanie rowów to jest w interesie właściciela gruntu.Kary powinny być naliczane ,za nie czyszczenie rowów ,a nie dotacje.
Dodano: 05.06.2018 11:47    Przez: ~zzk
Kliki zielonoPOdobne pt. Spółki Wodne.Chcecie pieniądze to do roboty a nie spanie i chlanie na rowach.
Dodano: 05.06.2018 12:13    Przez: ~maliorant
Jakie czyszczenie rowow ??? Suma sumara rolnicy sami musza oczyszczac rowy przylegle do ich dzialek. Syf, mul itd.
Dodano: 05.06.2018 12:28    Przez: ~To i owo
Zajmnijcie się jeziorem w lesie w samym mieście... trzeba trochę pogłębić i oczyścić brzegi bo za 5 lat zarośnię całe i zniknie.
Dodano: 05.06.2018 14:22    Przez: ~1212

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.