Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzym jest festiwal dla Konina? Amfiteatr, bilety, uczestnicy?

Czym jest festiwal dla Konina? Amfiteatr, bilety, uczestnicy?

Dodano:
Czym jest festiwal dla Konina? Amfiteatr, bilety, uczestnicy?

Czy festiwal dziecięcy w Koninie osiągnął masę krytyczną? Takiego sformułowania użył podczas sesji Rady Miasta Konina, Sławomir Lorek, zastępca prezydenta Konina.

Zastępcy prezydenta chodziło między innymi o liczbę tegorocznych uczestników. Przypomnijmy, że w tym roku w konińskim festiwalu bierze udział 2634 uczestników. Może lepiej iść w jakość, a nie ilość - sugerował Sławomir Lorek podczas sesji, odpowiadając radnym na pytania o festiwal dziecięcy. Tegoroczna edycja wzbudziła bowiem wiele emocji. Najpierw z powodu zamknięcia górnej części amfiteatru „Na skarpie” dla publiczności, potem z powodu błyskawicznej sprzedaży biletów. Radny Michał Kotlarski zaproponował zmianę lokalizacji. Na bulwarze albo konińskich błoniach postawić scenę i tam koncertować - proponował radny niezależny. Radny Witold Nowak pytał, czy można festiwal bardziej zareklamować? Tak, aby kierowcy przejeżdżający przez Konin, też wiedzieli, że dzieje się tutaj coś niezwykłego. Tymczasem nie wiemy dokładnie, ilu z konińskich radnych zrezygnowało ze swoich podwójnych biletów na dzisiejszy koncert galowy po apelu najmłodszego z nich, radnego Jakuba Eltmana, który apelował o zrzeczenie się wejściówek na rzecz rodziców występujących tam dzieci, dla których nie starczyło biletów w kasie. 

- Bilety rozeszły się w ciągu trzech dni – wyjaśnia Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, który jest organizatorem 39. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca Konin 2018. - Było 500 biletów w sprzedaży, ponieważ z powodu złego stanu technicznego musieliśmy wyłączyć w amfiteatrze 800 miejsc.Takie było zalecenie inspektora nadzoru budowlanego. 

O remoncie konińskiego amfiteatru „Na skarpie” mówi się od dawna. Powstały nawet imponujące projekty przebudowy. Remont tego obiektu jest jednak kosztowny.

- O stanie amfiteatru mówi się od wielu lat – mówi E. Miętkiewska. - Od 6 lat, od kiedy jestem dyrektorem KDK, przejęłam praktycznie w takim stanie, jaki jest dzisiaj, po częściowym remoncie siedzisk dolnych. Innych modernizacyjnych rzeczy się nie robiło. Są to bowiem kosztowne prace, wydatek jest olbrzymi. Przy obiektach tego typu, niewiele jest możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych. Cały remont amfiteatru według kosztorysu to około 30 milionów złotych. Wyremontowanie części siedziskowej to 3,5 mln złotych.

Czy festiwal piosenki i tańca, jak mówią organizatorzy, największy w Europie Środkowo - Wschodniej, osiągnął, jak twierdzi Sławomir Lorek, masę krytyczną?

- Tutaj przyjeżdżają bardzo dobre zespoły taneczne, najlepsi wokaliści w tym kraju – odpowiada na to E. Miętkiewska. - Zakwalifikowanie się na festiwal w Koninie to dla nich olbrzymie wyróżnienie. Dotąd liczbą graniczną ze względu na noclegi było 2500 uczestników. Ponieważ pojawiła się możliwość dodatkowego noclegu, liczba wzrosła do ponad 2600 uczestników. To nie jest liczba krytyczna dla miasta, wprost przeciwnie. Patrząc na to, skąd przyjechali uczestnicy, to mamy całą Polskę, a nawet więcej, w Koninie.

Organizacja festiwalu to koszt ok. 1.200.000 złotych. Połowę tej kwoty zapewnia miasto Konin. - Mamy 604.000  złotych dofinansowania z miasta, pozostała kwota to akredytacje uczestników, pomoc od sponsorów i z różnych projektów – liczy dyrektor KDK. - Koszt festiwalu to około 1.200.000 zł, połowę tej kwoty pokrywa miasto, reszta jest już jest na głowie KDK, żeby ten festiwal się odbył.

Fot. Na zdjęciu władze miasta i dyrektor KDK podczas otwarcia tegorocznego festiwalu na skwerze przed KDK 

Czym jest festiwal dla Konina? Amfiteatr, bilety, uczestnicy?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole