Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzy wierzytelności można wykupić? Odpowiadamy

Czy wierzytelności można wykupić? Odpowiadamy

Materiał promocyjny

Dodano:
Czy wierzytelności można wykupić? Odpowiadamy
Czy wierzytelności można wykupić? Odpowiadamy

Dostałeś od firmy windykacyjnej pismo z informacją, że Twoje zobowiązanie finansowe np. z tytułu zaciągniętej pożyczki czy niespłaconych rat za abonament telefoniczny zostało przejęte przez nowego wierzyciela? Możesz się zastanawiać, czy rozmowy o długu rzeczywiście powinieneś podjąć właśnie z nieznanym Ci podmiotem – w końcu zobowiązanie dotyczyło początkowo zupełnie innej firmy. Weź pod uwagę, że zgodnie z polskim prawem wierzytelności można wykupić. Zobacz, co to dla Ciebie oznacza.

Cesja wierzytelności, czyli sprzedaż długów podmiotowi trzeciemu, jest działaniem zgodnym z polskim prawem i uregulowanym w kodeksie cywilnym (art. 509, § 1 k.c.). W związku z tym wierzyciel pierwotny (np. bank, operator telefonii komórkowej, firma leasingowa czy podmiot, któremu zalegasz z płatnością za fakturę) ma możliwość zbycia wierzytelności.
 

Wykup wierzytelności – kiedy najczęściej do niego dochodzi?

Sprzedaż może nastąpić w dowolnym momencie od powstania zobowiązania – także wówczas, gdy wierzytelność nie jest jeszcze wymagalna, a więc kiedy nie upłynął termin jej uregulowania. Niemniej jednak wierzyciele pierwotni (np. pożyczkodawcy czy operatorzy kablowi) decydują się na taki krok, kiedy termin zapłaty minął, a osoba zadłużona nie podejmuje żadnych działań w kierunku zapłaty należnych im pieniędzy.

Właśnie w takich okolicznościach Twój dług może zostać przejęty przez podmiot trzeci (np. specjalny fundusz, który specjalizuje się w zarządzaniu wierzytelnościami), a obsługa zobowiązania – przez firmę windykacyjną, np. ULTIMO. Pamiętaj, że:

  • nowy wierzyciel przejmuje pełnię praw i obowiązków związanych z wierzytelnością – to z nim należy się kontaktować w celu ustalenia warunków spłaty zobowiązania, a nie z firmą, u której np. wziąłeś pożyczkę;
  • o wykupieniu wierzytelności przez inny podmiot musisz, jako osoba zadłużona, zostać poinformowany drogą pisemną – otrzymasz w tej sprawie list, w którym wskazane będzie źródło zadłużenia, jego aktualna wartość i dane kontaktowe nowego wierzyciela;
  • podejmowanie rozmów z wierzycielem pierwotnym, gdy ten zdecydował się na cesję wierzytelności, jest bezprzedmiotowe, ponieważ to zobowiązanie nie należy już do niego.
     

Twój dług został sprzedany – co dalej?

Po pierwsze i najważniejsze: zadłużenie nie znika. Nadal jest w mocy, a nowy wierzyciel ma pełne prawo do ubiegania się o zwrot należnych pieniędzy – tak na drodze polubownej, jak i sądowej. Jednak gdy w wyniku wykupu wierzytelności zostałeś klientem firmy windykacyjnej, możesz liczyć na propozycję ugodowego rozwiązania problemu, a także na ustalenie nowego harmonogramu spłaty. W efekcie, jeżeli podpiszesz ugodę:

  • możliwe, że zobowiązanie będziesz mógł regulować w wygodniejszych dla Ciebie ratach – jeśli Twoja sytuacja finansowa jest trudna, mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie;
  • unikniesz ryzyka skierowania sprawy na drogę sądową, a w konsekwencji – uciążliwego i kosztownego postępowania komorniczego;
  • krok po kroku pozbędziesz się długów raz na zawsze.

Podejmij zatem kontakt z nowym wierzycielem lub firmą windykacyjną i wyjdź na finansową prostą bez stresu.

Czytaj więcej na temat:dług, finanse osobiste, budżet domowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole