Dzisiaj jest sobota 16 lutego 2019, imieniny: Danuty, Julianny, Daniela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20800) SPORT FORUM FIRMY (5292) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 4oC
Jutropogoda
6 / 3oC
Pojutrzepogoda
7 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Młodzież III LO w Koninie w finale Turnieju Debat ... (11)Konin. Przetarg na mini uzdrowisko z tężnią został ... (48)

Czy wierzytelności można wykupić? Odpowiadamy

Materiał promocyjny

Dodano: 22.06.2018 10:55
  • Czy wierzytelności można wykupić? Odpowiadamy

Dostałeś od firmy windykacyjnej pismo z informacją, że Twoje zobowiązanie finansowe np. z tytułu zaciągniętej pożyczki czy niespłaconych rat za abonament telefoniczny zostało przejęte przez nowego wierzyciela? Możesz się zastanawiać, czy rozmowy o długu rzeczywiście powinieneś podjąć właśnie z nieznanym Ci podmiotem – w końcu zobowiązanie dotyczyło początkowo zupełnie innej firmy. Weź pod uwagę, że zgodnie z polskim prawem wierzytelności można wykupić. Zobacz, co to dla Ciebie oznacza.

Cesja wierzytelności, czyli sprzedaż długów podmiotowi trzeciemu, jest działaniem zgodnym z polskim prawem i uregulowanym w kodeksie cywilnym (art. 509, § 1 k.c.). W związku z tym wierzyciel pierwotny (np. bank, operator telefonii komórkowej, firma leasingowa czy podmiot, któremu zalegasz z płatnością za fakturę) ma możliwość zbycia wierzytelności.
 

Wykup wierzytelności – kiedy najczęściej do niego dochodzi?

Sprzedaż może nastąpić w dowolnym momencie od powstania zobowiązania – także wówczas, gdy wierzytelność nie jest jeszcze wymagalna, a więc kiedy nie upłynął termin jej uregulowania. Niemniej jednak wierzyciele pierwotni (np. pożyczkodawcy czy operatorzy kablowi) decydują się na taki krok, kiedy termin zapłaty minął, a osoba zadłużona nie podejmuje żadnych działań w kierunku zapłaty należnych im pieniędzy.

Właśnie w takich okolicznościach Twój dług może zostać przejęty przez podmiot trzeci (np. specjalny fundusz, który specjalizuje się w zarządzaniu wierzytelnościami), a obsługa zobowiązania – przez firmę windykacyjną, np. ULTIMO. Pamiętaj, że:

  • nowy wierzyciel przejmuje pełnię praw i obowiązków związanych z wierzytelnością – to z nim należy się kontaktować w celu ustalenia warunków spłaty zobowiązania, a nie z firmą, u której np. wziąłeś pożyczkę;
  • o wykupieniu wierzytelności przez inny podmiot musisz, jako osoba zadłużona, zostać poinformowany drogą pisemną – otrzymasz w tej sprawie list, w którym wskazane będzie źródło zadłużenia, jego aktualna wartość i dane kontaktowe nowego wierzyciela;
  • podejmowanie rozmów z wierzycielem pierwotnym, gdy ten zdecydował się na cesję wierzytelności, jest bezprzedmiotowe, ponieważ to zobowiązanie nie należy już do niego.
     

Twój dług został sprzedany – co dalej?

Po pierwsze i najważniejsze: zadłużenie nie znika. Nadal jest w mocy, a nowy wierzyciel ma pełne prawo do ubiegania się o zwrot należnych pieniędzy – tak na drodze polubownej, jak i sądowej. Jednak gdy w wyniku wykupu wierzytelności zostałeś klientem firmy windykacyjnej, możesz liczyć na propozycję ugodowego rozwiązania problemu, a także na ustalenie nowego harmonogramu spłaty. W efekcie, jeżeli podpiszesz ugodę:

  • możliwe, że zobowiązanie będziesz mógł regulować w wygodniejszych dla Ciebie ratach – jeśli Twoja sytuacja finansowa jest trudna, mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie;
  • unikniesz ryzyka skierowania sprawy na drogę sądową, a w konsekwencji – uciążliwego i kosztownego postępowania komorniczego;
  • krok po kroku pozbędziesz się długów raz na zawsze.

Podejmij zatem kontakt z nowym wierzycielem lub firmą windykacyjną i wyjdź na finansową prostą bez stresu.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dług,   finanse osobiste,   budżet domowy

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

KOMENTARZE

bzdura i zastraszanie ludzi STRESEM !!!! TYLKO SĄD LUB KOMORNIK W TOKU POSTĘPOWANIA MOŻE ŚCIĄGNĄĆ DŁUG A NIE JAKIES ZASTRASZAJĄCE FIRMY !!!!
Dodano: 22.06.2018 11:18    Przez: ~KKK
Banda złodzieji i przekrętów, ostatnio głośno jest w telewizji o firmie Get Back też zajmują się windykacją, a tu takie rewelacje na ich temat. ŻAŁOSNE
Dodano: 23.06.2018 07:52    Przez: ~Ju
Ultimo zgłosiło się do mnie po rzekomy dług TP SA. dotyczący telefonu stacjonarnego , którego nie mam od 19 lat. Dodam, że to ja rozwiązałam umowę z telekomunikacją i nie miałam żadnych zaległości. Ultimo twierdzi inaczej , ale nie przedstawiło żadnych dokumentów. Pan z infolinii powiedział , że informacja o długo pochodzi od.. prezesa , a on mu wierzy więc dług jest prawdziwy. Nękają mnie od 2 lat , dzwonią , piszą listy , w których straszą jakąś kancelarią i sądem. Jestem przekonana , że nie mam żadnego długu. Bardzo mnie to irytuję , jestem po udarze takie nękanie szkodzi mojemu zdrowiu. Rozważam podjęcie kroków prawnych wobec tej firmy.
Dodano: 30.06.2018 20:25    Przez: ~Alicja

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.