Dzisiaj jest sobota 15 sierpnia 2020, imieniny: Marii, Napoleona, Stelii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16716) SPORT FORUM FIRMY (5518) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 19oC
Jutropogoda
25 / 18oC
Pojutrzepogoda
24 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Muzyczny finał patriotycznej akcji. Zaśpiewali dla ... (1)W konińskim szpitalu z powodu Covid-19 zmarła 72-l ... (0)

Cmentarzyska uznane za zabytek. Co dalej z odkrywką Ościsłowo?

Dodano: 22.06.2018 14:10
Źródło: LM.pl

Zespół cmentarzysk w miejscu planowanej odkrywki Ościsłowo jest chronionym prawem zabytkiem. Generalny konserwator zabytków odrzucił odwołanie Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

Konińska kopalnia nadal czeka na decyzję środowiskową w sprawie budowy nowej odkrywki Ościsłowo. Jej brak to nie jedyny problem firmy. Na terenach planowanych pod inwestycje PAK KWB „Konin”, archeolodzy jakiś czas temu odkryli zespół dwóch cmentarzysk obejmujących kurhanowe groby kultury łużyckiej i neolityczne groby bezkomorowe pucharów lejkowatych.

- Mamy do czynienia z zachowanym krajobrazem kulturowym sprzed 5 tysięcy lat, zasadniczo prawie niezmienionym. Kiedy w Azji Przedniej, Afryce Północnej, czy Europie Południowo-Wschodniej formowały się najstarsze cywilizacje świata starożytnego, w tym czasie na naszych ziemiach funkcjonowały inaczej zorganizowane wspólnoty terytorialne, które zostawiły czytelne ślady swojego gospodarowania przestrzenią i mamy to zachowane w stanie nieprzekształconym. To ma dużą wartość nie tylko w skali polskiej, ale europejskiej. To, że organ to chroni jest dla mnie sprawą oczywistą – mówi Grzegorz Budnik, kierownik konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Stanowiska archeologiczne zostały wpisane do rejestru zabytków 9 lutego tego roku. Od tej decyzji wojewódzkiego konserwatora odwołało się Towarzystwo Samorządowe w Koninie.

- Myśmy interweniowali, żeby dokonać rzetelnej oceny. Tam są pewne sprzeczności. Z jednej strony mówi się o dobrym stanie tych mogił, w innym miejscu o złym stanie – mówił w maju Ireneusz Niewiarowski, prezes Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

Generalny konserwator działający w imieniu ministra kultury odwołanie odrzucił uznając je za bezzasadne i stwierdzając, że decyzja wojewódzkiego konserwatora była wydana w sposób właściwy, zgodny z przepisami prawa oraz zasadny w sensie merytorycznym.

- Udowodnił w sposób niebudzący żadnych wątpliwości, że organ powinien objąć stanowisko archeologiczne ochroną konserwatorską. Generalny konserwator zwrócił też uwagę, że argumenty Towarzystwa Samorządowego nie mieszczą się w zakresie kompetencji orzekania organu ochrony zabytków – mówi Grzegorz Budnik.

Decyzja jest ostateczna i prawomocna. Odkrycie konińskich archeologów wpisane do rejestru zabytków będzie chronione prawem. Co za tym idzie, nie będzie tam mogła działać kopalnia. A przynajmniej tam, gdzie zagrażać może zabytkowi.

- W obrębie granic wpisu nie można prowadzić robót ziemnych, ponieważ doprowadziłyby one do uszkodzenia zabytku. Rozmawiając z kopalnią mówiliśmy, żeby przeanalizować rozwiązania technologiczne takie, które nie spowodują uszczerbku dla stanowisk archeologicznych. To jest kwestia powołania na przykład ekspertów, którzy opracują takie technologie odkrywki, że strefa otulinowa będzie jak najmniejsza – podkreśla kierownik konińskiej delegatury WUOZ w Poznaniu.

fot. archiwum

  • Cmentarzyska uznane za zabytek. Co dalej z odkrywką Ościsłowo?

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

pewnie, niech zostanie cmentarzysko - będzie gdzie chować bezrobotnych koninian padniętych z głodu
Dodano: 22.06.2018 14:31    Przez: ~qaz
Ludzie na co ta cała gadanina. Ministerstwo przyjęło program dla węgla brunatnego i orzełko iż złoża Ościsłowo i Dęby Szlacheckie są kluczowe dla kraju i Konińskiego Okręgu Przemysłowego i powstaną do 2030 roku. Także czy komus się podoba czy też nie, odkrywki powstaną. Węgla w naszym regionie - Zagłębiu Konińskim jest do nawet 2050 roku, także korzystajmy z tego co mamy, jak Niemcy u których rozwój węgla brunatnego idzie pełną parą.
Dodano: 22.06.2018 15:04    Przez: ~Staszek
Co zostawimy dzieciom ? Ruiny po Brykietowni, puste hale po Konwarcie, wyburzone zabudowania cukrowni, rozsypujący się Polmos, zarośnięte Fugo puste wielkie gmachy elektrowni Konin, Pątnów, zardzewiałe hale Huty Alumninium i zapuszczone bocznice kolejowe.. Miasto bez przemysłu. Będą apteki, biedronki i lidle i zachodnie korporacje, dzieci będą pracować w szklanych wieżowcach i uczestniczyc w wyścigu szczurów. O to wam chodzi ?
Dodano: 22.06.2018 16:10    Przez: ~Tegochcecie
a prąd tez chcesz mieć ? . czy wolisz g.. wiadrem wody spłukiwać .....
Dodano: 22.06.2018 16:06    Przez: ~.pl
Obkopać dookoła i mieć to w doopie ... Tak robią w innych krajach.
Dodano: 22.06.2018 15:03    Przez: ~ja anioł pański

KOMENTARZE

kiedy wreszcie nowe pokolenie przestanie wiązać Konin z kopalniami i węglem brunatnym?
Dodano: 23.06.2018 01:54    Przez: ~dolnoślązak
Jak wykopia węgiel z tomisławic drzewie jóźwina ościsłowa dęb szlacheckich piaski i oczkowic ty tego nie dożyjesz
Dodano: 23.06.2018 04:59    Przez: ~Vvvc
Czy da się zabrać z muzeum szkielet słonia leśnego i go ponownie zakopać, przecież to będzie zgodne z tokiem myślenia ekologów
Dodano: 23.06.2018 09:01    Przez: ~ekoterroryści
Czas myśleć o blokach gazowych. Bo coś czuję że te odkrywki które teraz są to są ostatnie. Przykro mi patrzeć jak region oraz samo miasto Konin powoli umiera kończy się epoka węgla. Szkoda mi mojego regionu z którego pochodzę.
Dodano: 23.06.2018 09:14    Przez: ~Zatroskany
Zamknac kopalnie
Dodano: 23.06.2018 11:10    Przez: ~Domino H
Najpierw ciebie w Dziekance zamknąć.
Dodano: 23.06.2018 21:05    Przez: ~doktor
Grad z Mazurkiem sprzedali kopalnie
Dodano: 23.06.2018 12:43    Przez: ~pracownik
A Kaczor z Morawieckim ją zamkną - co leprze ?
Dodano: 23.06.2018 19:31    Przez: ~xx
Tylko Kononowicz pomoże i nie będzie niczego
Dodano: 23.06.2018 22:34    Przez: ~Vvg
Pn znów zajarał na działce i znikł
Dodano: 23.06.2018 16:13    Przez: ~mistrz
No właśnie "inaczej zorganizowane wspólnoty terytorialne". To tylko potwierdza że daleko nam do cywilizacji wschodu czy zachodu. Rozumiem, że gdyby znaleźli piramidy z przed 5tyś lat. Ale kupka ziemi to nie jest zabytek na miarę cywilizacji.W Wietrzychowicach na siłę chcieli wypromować takie kupki. A te tłuuuumy turystów....Co prawda kopalnie odkrywkowe mi się kojarzy bardziej z kopaniem rowów niż prawdziwym górnictwem, ale ten tegion z czegoś musi żyć. Tu nic innego nie ma!!!
Dodano: 23.06.2018 16:48    Przez: ~as
JAKIE NIEREALNE JEST ,ZBUDOWANIE TURBINY WIATROWEJ ,O: PIONOWYCH ŁOPATACH ,STAWIANYCH MODUŁACH ,I ŁĄCZONYCH . ...
Dodano: 23.06.2018 17:43    Przez: ~L
uwolnić słonia
Dodano: 23.06.2018 19:16    Przez: ~Pn
Podejmę pracę w kopalni. Najlepiej w biurowcu. Gdzie są zwolennicy kopalni? może ktoś pomoże?
Dodano: 24.06.2018 18:09    Przez: ~mgr
3 z 4
<<1234>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.