Dzisiaj jest środa 5 sierpnia 2020, imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17023) SPORT FORUM FIRMY (5513) PRACA (54) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 15oC
Jutropogoda
24 / 17oC
Pojutrzepogoda
26 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Jarmark św. Bartłomieja odbędzie się w Koninie po ... (0)Hit transferowy? Jamajka polskiego pochodzenia zak ... (3)

Cmentarzyska uznane za zabytek. Co dalej z odkrywką Ościsłowo?

Dodano: 22.06.2018 14:10
Źródło: LM.pl

Zespół cmentarzysk w miejscu planowanej odkrywki Ościsłowo jest chronionym prawem zabytkiem. Generalny konserwator zabytków odrzucił odwołanie Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

Konińska kopalnia nadal czeka na decyzję środowiskową w sprawie budowy nowej odkrywki Ościsłowo. Jej brak to nie jedyny problem firmy. Na terenach planowanych pod inwestycje PAK KWB „Konin”, archeolodzy jakiś czas temu odkryli zespół dwóch cmentarzysk obejmujących kurhanowe groby kultury łużyckiej i neolityczne groby bezkomorowe pucharów lejkowatych.

- Mamy do czynienia z zachowanym krajobrazem kulturowym sprzed 5 tysięcy lat, zasadniczo prawie niezmienionym. Kiedy w Azji Przedniej, Afryce Północnej, czy Europie Południowo-Wschodniej formowały się najstarsze cywilizacje świata starożytnego, w tym czasie na naszych ziemiach funkcjonowały inaczej zorganizowane wspólnoty terytorialne, które zostawiły czytelne ślady swojego gospodarowania przestrzenią i mamy to zachowane w stanie nieprzekształconym. To ma dużą wartość nie tylko w skali polskiej, ale europejskiej. To, że organ to chroni jest dla mnie sprawą oczywistą – mówi Grzegorz Budnik, kierownik konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Stanowiska archeologiczne zostały wpisane do rejestru zabytków 9 lutego tego roku. Od tej decyzji wojewódzkiego konserwatora odwołało się Towarzystwo Samorządowe w Koninie.

- Myśmy interweniowali, żeby dokonać rzetelnej oceny. Tam są pewne sprzeczności. Z jednej strony mówi się o dobrym stanie tych mogił, w innym miejscu o złym stanie – mówił w maju Ireneusz Niewiarowski, prezes Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

Generalny konserwator działający w imieniu ministra kultury odwołanie odrzucił uznając je za bezzasadne i stwierdzając, że decyzja wojewódzkiego konserwatora była wydana w sposób właściwy, zgodny z przepisami prawa oraz zasadny w sensie merytorycznym.

- Udowodnił w sposób niebudzący żadnych wątpliwości, że organ powinien objąć stanowisko archeologiczne ochroną konserwatorską. Generalny konserwator zwrócił też uwagę, że argumenty Towarzystwa Samorządowego nie mieszczą się w zakresie kompetencji orzekania organu ochrony zabytków – mówi Grzegorz Budnik.

Decyzja jest ostateczna i prawomocna. Odkrycie konińskich archeologów wpisane do rejestru zabytków będzie chronione prawem. Co za tym idzie, nie będzie tam mogła działać kopalnia. A przynajmniej tam, gdzie zagrażać może zabytkowi.

- W obrębie granic wpisu nie można prowadzić robót ziemnych, ponieważ doprowadziłyby one do uszkodzenia zabytku. Rozmawiając z kopalnią mówiliśmy, żeby przeanalizować rozwiązania technologiczne takie, które nie spowodują uszczerbku dla stanowisk archeologicznych. To jest kwestia powołania na przykład ekspertów, którzy opracują takie technologie odkrywki, że strefa otulinowa będzie jak najmniejsza – podkreśla kierownik konińskiej delegatury WUOZ w Poznaniu.

fot. archiwum

  • Cmentarzyska uznane za zabytek. Co dalej z odkrywką Ościsłowo?

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

pewnie, niech zostanie cmentarzysko - będzie gdzie chować bezrobotnych koninian padniętych z głodu
Dodano: 22.06.2018 14:31    Przez: ~qaz
Ludzie na co ta cała gadanina. Ministerstwo przyjęło program dla węgla brunatnego i orzełko iż złoża Ościsłowo i Dęby Szlacheckie są kluczowe dla kraju i Konińskiego Okręgu Przemysłowego i powstaną do 2030 roku. Także czy komus się podoba czy też nie, odkrywki powstaną. Węgla w naszym regionie - Zagłębiu Konińskim jest do nawet 2050 roku, także korzystajmy z tego co mamy, jak Niemcy u których rozwój węgla brunatnego idzie pełną parą.
Dodano: 22.06.2018 15:04    Przez: ~Staszek
Co zostawimy dzieciom ? Ruiny po Brykietowni, puste hale po Konwarcie, wyburzone zabudowania cukrowni, rozsypujący się Polmos, zarośnięte Fugo puste wielkie gmachy elektrowni Konin, Pątnów, zardzewiałe hale Huty Alumninium i zapuszczone bocznice kolejowe.. Miasto bez przemysłu. Będą apteki, biedronki i lidle i zachodnie korporacje, dzieci będą pracować w szklanych wieżowcach i uczestniczyc w wyścigu szczurów. O to wam chodzi ?
Dodano: 22.06.2018 16:10    Przez: ~Tegochcecie
a prąd tez chcesz mieć ? . czy wolisz g.. wiadrem wody spłukiwać .....
Dodano: 22.06.2018 16:06    Przez: ~.pl
Obkopać dookoła i mieć to w doopie ... Tak robią w innych krajach.
Dodano: 22.06.2018 15:03    Przez: ~ja anioł pański

KOMENTARZE

tak pewnie pozamykac nasze zakłady i prad kupowac od niemiaszkow.a ludze niech jezdza ich zakłady remontowac.i cale zycie spedzac na walizkach.bez rodziny.
Dodano: 15.06.2019 09:48    Przez: ~as
4 z 4
<<1234

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.