Dzisiaj jest środa 26 lutego 2020, imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20680) SPORT FORUM FIRMY (5461) PRACA (46) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 1oC
Jutropogoda
3 / 0oC
Pojutrzepogoda
4 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Stadion za ileś lat, nowe boiska treningowe już te ... (0)Luźna gierka: Nowy pomysł na stadion. Jednak na Po ... (0)

Jak odstąpić od umowy z firmą pożyczkową?

Materiał promocyjny

Dodano: 1.07.2018 10:07
  • Jak odstąpić od umowy z firmą pożyczkową?

Odstąpienie od umowy pożyczki jest tematem, który interesuje wielu pożyczkobiorców. Czy można odstąpić od umowy pożyczki, a jeżeli tak, to, jak należy to zrobić i w jakim terminie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czy można odstąpić od umowy pożyczki?

Polskie prawo, a dokładnie ustawa o kredycie konsumenckim pozwala konsumentom odstąpić od pożyczki, która zaciągnęli w banku lub w firmie pożyczkowej bez względu na to, czy wzięli tę pożyczkę bezpośrednio u przedstawiciela, czy w placówce firmy pożyczkowej bądź też online. Każdy klient ma określony czas na to, by odstąpić od umowy pożyczki bez podawania przyczyny odstąpienia.

Ile masz czasu na odstąpienie od umowy pożyczki?

Pożyczkobiorca ma ustawowe 14 dni na to, by odstąpić od pożyczki. W tym przypadku bardzo ważny jest moment, w jakim zaczynamy naliczanie tego 14-dniowego okresu. W większości przypadków liczone jest to od dnia podpisania umowy bądź też od momentu wpłynięcia pieniędzy na konto bankowe pożyczkobiorcy. Z uwagi na fakt, że dzisiaj podpisanie umowy pożyczkowej oraz otrzymanie pieniędzy ma miejsce zazwyczaj tego samego dnia, łatwo obliczyć, ile Klient ma na odstąpienie od umowy pożyczki.

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Żeby odstąpić od umowy pożyczki, trzeba złożyć w firmie pożyczkowej stosowny dokument. Dokument ten powinien być zatytułowany „Formularz odstąpienia od umowy pożyczki” bądź „Odstąpienie od umowy”, aby nie było wątpliwości, czego taki dokument dotyczy. Warto też podać w tym dokumencie podstawę prawną dotyczącą odstąpienia.

W formularzu należy zawrzeć wszystkie dane dotyczące pożyczki, a więc datę jej zawarcia oraz datę wpłynięcia pieniędzy na nasze konto bankowe lub datę odebrania pieniędzy w gotówce, a także kwotę pożyczki i wysokość opłat dodatkowych. Taki dokument można wysłać do firmy pożyczkowej za pośrednictwem poczty, faksem lub mailem. W przypadku wysyłki drogą pocztową istotna jest data stempla pocztowego.

Żeby odstąpienie od umowy pożyczki było uznane, dokument musi wpłynąć do firmy pożyczkowej przed upływem 14 dni. Jeżeli wpłynie 15 lub każdego kolejnego dnia po dniu podpisania umowy bądź odebrania środków, nie zostanie to uznane. Dalej pożyczkobiorca ma obowiązek oddać kwotę pożyczki w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia dokumentu o odstąpieniu od umowy.

Tak więc w wielu przypadkach ludzie mogą zawrzeć pożyczkę, a następnie poczekać do maksymalnej daty jej zwrotu aż półtora miesiąca i nie ponieść z tego tytułu żadnych kosztów. Firmy pożyczkowe chronią się przed tym, poprzez wyliczanie odsetek za każdy dzień, w którym klient nie zwrócił pieniędzy. Tak więc żeby nie stracić takim odstąpieniu, należałoby oddać pieniądze bezzwłocznie w momencie rezygnacji z umowy pożyczkowej.

Na odstąpienie od umowy pożyczki najczęściej decydują się osoby, które stwierdzą, że pożyczka na dany cel nie jest im potrzebna, dlatego że poradzą sobie własnymi środkami finansowymi. Czasami czekamy na przelew od pracodawcy albo na zwrot środków, a te wpływają nam na konto wtedy, kiedy pożyczka została już wzięta i to jest często powód odstąpienia.

Więcej porad przeczytasz na 7chwilowki.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:pieniądze,   pożyczka,   finanse,   budżet domowy

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.