Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoło. Podpisano umowę na wykonanie odwiertu geotermalnego

Koło. Podpisano umowę na wykonanie odwiertu geotermalnego

Dodano:
Koło. Podpisano umowę na wykonanie odwiertu geotermalnego

Zastępca burmistrza Koła - Elżbieta Modrzejewska podpisała umowę na wykonanie otworu poszukiwawczo - rozpoznawczego Koło GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Chojny.

Na umowie, podpisy złożyli również: skarbnik miasta - Mariola Makowska, prezes G-Drilling - Arkadiusz Biedulski i wiceprezes Janusz Dańda. Towarzyszyli temu poseł Leszek Galemba, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Artur Michalski, przewodniczący Rady Miejskiej, radni oraz inni goście, zgromadzeni w sali sesyjnej kolskiego ratusza.

Przypomnijmy, że jako pierwszy starania o wykorzystanie wód geotermalnych w Kole podjął przed laty burmistrz Jerzy Przybylski. Kolejni włodarze miasta tematu nie kontynuowali, a pierwszym, który zobaczył w geotermii szansę dla rozwoju miasta był burmistrz Stanisław Maciaszek. Zlokalizowane w rejonie miasta gorące źródła pozwalają marzyć kolanom o budowie ciepłowni lub elektrociepłowni geotermalnej. Spodziewanymi korzyściami inwestycji w przyszłości byłoby zapewnienie mieszkańcom dostępu do źródła dostaw ciepła i energii, wykluczenie konieczności kosztownych inwestycji związanych z eliminacją tzw. niskiej emisji, poprawa stanu środowiska, uniezależnienie od wzrostu cen surowców energetycznych, rozwój sieci ciepłowniczej, wzrost atrakcyjności rejonu.

Pierwszym krokiem jest inwestycja, która uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - „Wykonanie otworu poszukiwawczo - rozpoznawczego Koło GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Chojny”. Koło posiada podpisaną umowę o dofinansowanie w formie dotacji odwiertu geotermalnego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na kwotę 22.150.000 zł. Jest to największa dotacja jaką miasto dotąd pozyskało. Natomiast wykonawcą robót została wyłoniona w przetargu firma G-DRILLING SA z Warszawy.

W miniony piątek podpisano umowę między gminą miejską Koło a wykonawcą pierwszego odwiertu. Opiewa ona na przeszło 28 mln zł. Prace rozpoczną się w ciągu najbliższych 2 miesięcy, a zakończą w przyszłym roku. - To dla nas wielka szansa w kierunku rozwoju ciepłownictwa i geotermii – powiedziała zastępca burmistrza Elżbieta Modrzejewska. - Cieszę się, że władze Koła podjęły się tematu geotermii, to jedna z najnowocześniejszych możliwości pozyskiwania energii i ciepła, bez zanieczyszczenia środowiska, to energia przewidywalna i stabilna, a nie stwarzająca zagrożeń jest też akceptowalna społecznie – wyznał wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski. - Odwiert badawczy finansuje NFOŚiGW, gdyż służy on rozpoznaniu parametrów wód.

- Widzimy tu dobrą współpracę samorządu i rządu – podsumował poseł Leszek Galemba. – Jeśli nam się uda, będziemy przykładem dla innych miast w rozwoju ciepłownictwa, a inwestycję próbujemy zrobić dla miasta, ludzi i naszej przyszłości.

Decyzje o dalszych działaniach będą mogły zapaść już w przyszłym roku.

- Mówimy o parametrach wody, która może być pozyskana - to temperatura, która może mieć nawet 120 stopni oraz wydajność zakładana 200 metrów sześciennych na godzinę. Jeżeli takie parametry otrzymamy, to na pewno elektrownia będzie miała szansę powstać. Jeżeli zaś temperatura będzie niższa, np. niewiele ponad 90 stopni przy mniejszej wydajności, wtedy będziemy mówić o zasileniu geotermalnym miasta. Jesteśmy w stanie to sprawdzić dopiero będąc „pod ziemią” - powiedział wiceprezes Janusz Dańda. 

Zródło: Miasto Koło 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole