Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLicheń. Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej

Licheń. Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej

Dodano:
Licheń. Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej

Żołnierze - górnicy, którzy w latach 1949-1959 pracowali przymusowo w kamieniołomach, kopalniach uranu i węgla przybyli do Lichenia w ramach dorocznej pielgrzymki.

Tegoroczna, osiemnasta pielgrzymka rozpoczęła się od drogi krzyżowej alejkami licheńskiego sanktuarium. Następnie uczestnicy pielgrzymki w asyście pocztów sztandarowych, zgromadzili się przy pomniku poświęconym ofiarom reżimu komunistycznego znajdującym się nieopodal kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Uczestników pielgrzymki powitał Bolesław Karandyszowski, prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy - Górników w Bydgoszczy. W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele wojewody kujawsko - pomorskiego oraz wojska z Bydgoszczy i Powidza. Zwieńczeniem uroczystości przy pomniku było złożenie kwiatów przez przedstawicieli poszczególnych okręgów Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. Centralnym momentem pielgrzymki była msza, której przewodniczył i słowo do zgromadzonych wygłosił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. Podkreślił m.in. potrzebę przebaczenia.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników istnieje od 1992 roku. W chwili założenia należało do niego 60 tysięcy osób. Do dziś przeżyło zaledwie 6 tysięcy. Szacuje się, że w Batalionach Górniczych pracowało ok. 200.000 osób. Tysiąc spośród nich straciło życie wypełniając żołnierski obowiązek.

Licheń. Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej
Licheń. Pamiętają o niewolniczej pracy w ramach służby wojskowej
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole