Dzisiaj jest piątek 18 października 2019, imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17960) SPORT FORUM FIRMY (5383) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 14oC
Jutropogoda
16 / 13oC
Pojutrzepogoda
17 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Po miesiącu przerwy Medyk wraca do Konina, by podj ... (0)Konin. Dzieci z Przedszkola nr 11 uczyły się Kolej ... (0)

Ekspertyza niekompletna. Kolejny kabel na przeprawie do wymiany

Dodano: 20.07.2018 15:09
Źródło: LM.pl

Opracowana przez firmę Freyssinet Polska ekspertyza dotycząca stanu technicznego mostu Unii Europejskiej jest niekompletna i niewystarczająca. Stan techniczny jednego z kabli budzi zastrzeżenia.

Prezydent Józef Nowicki spotkał się wczoraj z przedstawicielami wykonawców budowy drugiej przeprawy przez Wartę oraz przedstawicielami firmy nadzorującej budowę – EGIS. W spotkaniu uczestniczyli też profesor Arkadiusz Madaj z Politechniki Poznańskiej oraz radca prawny - Łukasz Ciszewski.

- Prezydent przedstawił zebranym analizę i ocenę przedłożonego mu „Raportu – ekspertyzy cięgien sprężania zewnętrznego mostu Unii Europejskiej w ciągu drogi krajowej 25 w Koninie” opracowanego przez Politechnikę Wrocławską. Warto zauważyć, że sumaryczna długość poddanych ocenie kabli to ponad 14 km, na których wykonano 138 odkrywek sprawdzających. W ocenie Prezydenta Józefa Nowickiego, z którą zgodził się prof. Arkadiusz Madaj, wykonana ekspertyza jest dokumentem niekompletnym i niewystarczającym do właściwej oceny stanu kabli. Brakuje w niej również oceny technicznej dla mostu M6 Unii Europejskiej. Istotnym mankamentem raportu jest także brak zaleceń i wniosków końcowych. Nie ma w nim informacji w jaki sposób, jaką technologię przyjąć i w jakim terminie dokonać koniecznych napraw. Ponadto Prezydent podkreślił, że w przedłożonej ekspertyzie brakuje orzeczenia czy w obecnym stanie technicznym można użytkować obiekty oraz zaleceń, co należałoby zrobić w przypadku ewentualnego zerwania któregokolwiek z kabli sprężających – czytamy w komunikacie konińskiego magistratu.

Ekspertyza zdaniem uczestników spotkania może stanowić jedynie materiał pomocniczy i trzeba uzupełnić ją zwiększając zakres badań stanu kabli. Firma Freyssinet Polska na własny koszt poszerzy badania poprzez "zdjęcie odsłon na dłuższych odcinkach oraz zainiektuje kable, w których stwierdzono brak lub ubytki iniektu". Prezydent Józef Nowicki skierował również do lidera wykonawców mostu – firmy PORR żądanie opracowania programu naprawczego i wykonania wzmocnienia systemu kabli sprężających w sytuacji, w której stan techniczny któregokolwiek z odcinków kabli wykazywałby zagrożenie wystąpienia awarii.

- Ponieważ stan techniczny jednego z kabli w estakadzie wschodniej budzi obecnie zastrzeżenia, prezydent sformułował oczekiwanie, że firma na swój koszt dokona jego wymiany. Przedstawiciele firm uczestniczących w spotkaniu oświadczyli, że nie są upoważnieni do przyjmowania takich zobowiązań, dlatego w najbliższym czasie przedstawią prezydentowi stanowisko zarządów firm – informuje Joanna Szydłowska, kierownik Biura Prezydenta Konina.

Przeprawa po naprawie zerwanego kabla sprężającego została otwarta pod koniec czerwca. Zgodnie z zaleceniami stan mostu jest na bieżąco monitorowany.

  • Ekspertyza niekompletna. Kolejny kabel na przeprawie do wymiany

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co to za czasy. Wykonawca fuszer, ekspert drugi fuszer. Czy nastał już kompletny brak odpowiedzialności ? Taka afera a nie znamy ani jednej twarzy, ani jednego nazwiska ludzi ponoszących odpowiedzialność za to. Wszystko się rozmywa. Gdzie tu jest prokurator ?
Dodano: 20.07.2018 15:34    Przez: ~Mostowicz
To się nadaje do TV, może jakaś ogólnopolska TV zainerweniuje w tej sprawie? naświetli temat i może łaskawie ktoś w prokuraturze krajowej lub któryś z kandydatów na różne stanowiska w zbliżających się wyborach, zajmą się tą sprawą.Tu mi śmierdzi korupcją i tu potrzebne jest CBA!!
Dodano: 20.07.2018 16:05    Przez: ~może tak być
Ja cały czas czegos nie rozumiem,czy tylko katastrofa budowlana w tym miescie przekona wlodarzy i wykonawcow do stwierdzenia iz na etapie budowy popelniono bledy ktore bez wzgledu na okres gwarancji zobowiaza wykonawce do zbudowania nowej przeprawy zgodnie z zaleceniami,to tak jak bym sie po okresie gwarancyjnym samochodu dowiedzial ze jednak zostal pospawany z czterech innych,producent auta tez by umywał rece?irytuje mnie to bo codziennie kilka razy przekejezdzam tym cudem
Dodano: 20.07.2018 15:49    Przez: ~Uzytkownik
Nadzór, Prokurator? Jak widać powoli wszelkie uprawnienia i odpowiedzialność zanika w tym kraju... powoli ludzie bez uprawnień nawet odbierają place budowy bo przecież to jest publiczne pieniądze nikt sie nie zna
Dodano: 20.07.2018 15:40    Przez: ~Konin
Może każdy dostał w łapę i siedzą cicho ?
Dodano: 20.07.2018 16:10    Przez: ~Dziwne

KOMENTARZE

Dzis jechałem przeprawą strach że to się kiedyś zawali
Dodano: 20.07.2018 15:32    Przez: ~Driver
I co teraz, geniusze?
Dodano: 20.07.2018 15:46    Przez: ~Gienek
Ja cały czas czegos nie rozumiem,czy tylko katastrofa budowlana w tym miescie przekona wlodarzy i wykonawcow do stwierdzenia iz na etapie budowy popelniono bledy ktore bez wzgledu na okres gwarancji zobowiaza wykonawce do zbudowania nowej przeprawy zgodnie z zaleceniami,to tak jak bym sie po okresie gwarancyjnym samochodu dowiedzial ze jednak zostal pospawany z czterech innych,producent auta tez by umywał rece?irytuje mnie to bo codziennie kilka razy przekejezdzam tym cudem
Dodano: 20.07.2018 15:49    Przez: ~Uzytkownik
Podoba mi się postawa prezydenta. Dostał bubel w spadku i z dużą inteligencją stara się jak najwięcej naprawić po dobroci. Siłowo, to sprawa w sądzie ciagnelaby się latami i przeprawa stała zamknięta, bo miasto nie ma milionów na naprawy.
Dodano: 20.07.2018 16:44    Przez: ~Ładnie
Żeby przeprawa się zawaliła musiałoby strzelić kilka kabli jednocześnie , a to w zasadzie niemożliwe. Straszenie katastrofą jest mocno przesadzone!
Dodano: 20.07.2018 16:49    Przez: ~inżynier
Proponuję zamknąć przeprawę raz na zawsze i będzie święty spokój!!!!
Dodano: 20.07.2018 16:58    Przez: ~Proponuję zamknąć przepra
Druta możecie mi ciągnąć, a i tak wygram
Dodano: 20.07.2018 18:00    Przez: ~Józef lat 80
Kabel kolejny do wymiany ! A kiedy wymienimy czerwonego aparatczyka -relikt epoki komunizmu i zniewolenia ???
Dodano: 20.07.2018 18:18    Przez: ~PROPAGANDA SUKCESU
Kiepsko z tą przeprawa,ale lepiej nie będzie za duża fuszerka,oby tylko nie runęła niespodziewanie i naprawdę strach po niej jeździć.J a osobiście nią nie jeżdżę wolę nie ryzykować,zreszta, jak słychać znowu kabel nie chalo,wiec nic dobrego to nie wrozy
Dodano: 20.07.2018 18:40    Przez: ~Ha
Kofane Durnie! Szwagier pochodzi ze Szwecji. Nie był w Koninie 2 dekady. Tośmy się przejechałi do Ferio - ciasnota jak w City w Sztokholmie i braki logistyczne, stwierdził. Przyszło nam wracać "Przeprawą".Gadam, opowiadam, i ...wjeżdżamy na Rondo - jak mu tam z Poznańską. I tu się mój Szwagier zaczął głośno modlić. Normalni, W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Przecież tam kumulują się ze wszystkich stron takie naprężenia gruntowe i cieków wodnych że odwzorowanie tego na potrzeby projektowe planowanego mostu dla określenia przebiegu estakady wjazdowej wymagało by znaczących prac geologicznych. Tego prawdopodobnie zabrakło i o tym się nie mówi, przemilcza. Teraz określenie koniecznych wartości sprzężeń kabli jest wręcz niemożliwe.
Dodano: 20.07.2018 20:32    Przez: ~byniu
Ten most nadaje się do rozbiórki lub jako droga rowerowa, trzeba budować nowy.
Dodano: 21.07.2018 09:33    Przez: ~ELO
Ja to myślę, z ten most-bubel został źle, albo nieszczerze poświęcony...
Dodano: 22.07.2018 01:12    Przez: ~Paragraf
Co to za czasy. Wykonawca fuszer, ekspert drugi fuszer. Czy nastał już kompletny brak odpowiedzialności ? Taka afera a nie znamy ani jednej twarzy, ani jednego nazwiska ludzi ponoszących odpowiedzialność za to. Wszystko się rozmywa. Gdzie tu jest prokurator ?
Dodano: 20.07.2018 15:34    Przez: ~Mostowicz
Może każdy dostał w łapę i siedzą cicho ?
Dodano: 20.07.2018 16:10    Przez: ~Dziwne
trzeba napisać do UE na jakie szajsy daje dotowania i się skończy robienie bubli
Dodano: 21.07.2018 08:35    Przez: ~bobi
Nadzór, Prokurator? Jak widać powoli wszelkie uprawnienia i odpowiedzialność zanika w tym kraju... powoli ludzie bez uprawnień nawet odbierają place budowy bo przecież to jest publiczne pieniądze nikt sie nie zna
Dodano: 20.07.2018 15:40    Przez: ~Konin
Nie znamy nazwisk, nie znamy twarzy, bo to ludzie mający układy z obecną ekipą rządzącą. Inna firma, która by tak zrobiła, zbankrutowałaby, zostałaby zmiażdżone. Niestety uczciwych ludzi i firm budowlanych się nie dopuszcza. Oni nie mają układów.
Dodano: 20.07.2018 15:46    Przez: ~pzpr
Dodaj kto w Koninie rządzi SLD-PO.
Dodano: 20.07.2018 16:12    Przez: ~Koalicja
Dodaj tez kto w kraju rzadzil kiedy most w najlepsze budowano - podpowiedz PiS. "12 stycznia 2006 roku prezydent Konina [i kilku innych] podpisali w Koninie umowę na wykonawstwo inwestycji "Budowa drugiej przeprawy przez Wartę - nowy przebieg drogi krajowej nr 25" (...) 19 listopada 2007 roku w końcowym etapie budowy doszło do prób obciążeniowych estakad i samego mostu (...) 30 listopada największa inwestycja w historii miasta dobiegła końca. Oficjalne otwarcie obiektu i przekazanie go do użytku nastąpiło natomiast 15 grudnia 2007."
Dodano: 20.07.2018 19:40    Przez: ~On
Już? Można się śmiać?? Czy jeszcze jakiś news dla Nas szykujecie?? Zrobicie ekspertyzę też dla Żelaznego 1 września jak rok temu dla przeprawy?Hahahahahahahaha.....
Dodano: 20.07.2018 15:48    Przez: ~Heheszek
Nie, bo zamkną i most Piłsudskiego.
Dodano: 20.07.2018 16:15    Przez: ~Most
Most żelazny przetrwał nie jedna władze i nie jedna jeszcze przetrwa...
Dodano: 22.07.2018 01:15    Przez: ~Sfrustrowany
ooo i leci kabarecik ........ i znowu zamkną aaa wybory tuz tuż ......
Dodano: 20.07.2018 15:55    Przez: ~alek
To się nadaje do TV, może jakaś ogólnopolska TV zainerweniuje w tej sprawie? naświetli temat i może łaskawie ktoś w prokuraturze krajowej lub któryś z kandydatów na różne stanowiska w zbliżających się wyborach, zajmą się tą sprawą.Tu mi śmierdzi korupcją i tu potrzebne jest CBA!!
Dodano: 20.07.2018 16:05    Przez: ~może tak być
A tak ładnie wygląda ta nowa przeprawa, to tak jak wytapetowana kobieta, a w środku ?
Dodano: 20.07.2018 16:17    Przez: ~Szkoda
Tylko czekać aż druga strona też będzie zamknięta
Dodano: 20.07.2018 16:31    Przez: ~Koninin
Najgorsze,najbrzydsze,miasto !
Dodano: 20.07.2018 16:34    Przez: ~Dada
O nie tu przesadziłeś/łaś.
Dodano: 20.07.2018 16:49    Przez: ~Doda
Ale władza ładna -CZERWONA ;-)))
Dodano: 20.07.2018 17:32    Przez: ~Qń
Czerwona jak psi ku.....