Dzisiaj jest poniedziałek 20 sierpnia 2018, imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22143) SPORT FORUM FIRMY (5209) PRACA (72) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 18oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Grodziec. Przepełniony bus. Kilka osób jechało w b ... (20)Zdżary. Nietrzeźwy kierowca ciężarówki. Wpadł na a ... (9)

Stare Miasto. Gmina apeluje o szybką pomoc dla rolników po suszy

Dodano: 21.07.2018 09:39

Władze gminy Stare Miasto wystąpiły do rządu z apelem w sprawie trudnej sytuacji rolników spowodowanej klęską suszy.

- Sytuacja jest wyjątkowo trudna, której dzisiaj już nic nie uratuje. Stan szkód, jaki jest w tej chwili jest wysoce niepokojący – powiedział Ryszard Nawrocki, wójt Starego Miasta i w umieniu władz samorządowych wystosowała apel o przyspieszenie pomocy rolnikom ponieważ, jak powiedział gospodarz gminy – tych strat już nikt nie odtworzy. Rolnicy są załamani. Współczuję wszystkim rolnikom, którzy mają dobre gospodarstwa, dla których to jedyne źródło utrzymania, ale dzisiejsza sytuacja jest klęskowa dla wielu gospodarstw. Stąd apel.

„W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi spowodowanymi suszą, a w ostatnim czasie obfitymi opadami deszczu, sytuacja w rolnictwie jest dramatyczna. Szczególnie niepokoi sytuacja rolników gospodarujących na terenie gminy Stare Miasto. Wstępnie szacuje się, że obszar objęty suszą wynosi w naszej gminie około 85 procent powierzchni gospodarstw rolnych. Największe starty występują w uprawach zbóż jarych i ozimych. Starty w uprawach odbiją się negatywnie na sytuacji ekonomicznej rolników, a tym samym spowodują obniżenie ich statusu materialnego. Rolnicy niezwłocznie oczekują pomocy z uwagi na konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa w tak trudnej sytuacji. W związku z powyższym apelujemy do rządu RP o podjęcie działań oraz systemowych rozwiązań w zakresie realnej pomocy rolnikom dotkniętym klęską suszy”.

Na terenie gminy pracuje komisja, która szacuje straty spowodowane tegoroczną suszą. - Dotychczas złożono około 200 wniosków o określenie wysokości start w gospodarstwach rolnych – powiedział Piotr Wawrzyniak, inspektor do spraw rolnictwa w Urzędzie Gminy w Starym Mieście.

- Płakać się chce, jak się patrzy na te plony – dodała Liliana Tatara z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który pomaga szacować szkody. - To są straty na poziomie 70, 80 procent w zbożach jarych.

Katastrofalną sytuację na polach potwierdzają rolnicy. - To nie będzie dobre zboże na paszę. A co za tym idzie trudno będzie utrzymać stan bydła – powiedział Tomasz Kwieciński, rolnik z Liśca Wielkiego. - Konieczna jest pomoc finansowa dla rolników, którzy mają hodowlę i chcą ten stan jakoś przetrzymać – powiedział Bogumił Kaszuba, sołtys Krągoli.

- Konieczne jest zdecydowane i szybkie działanie pomocowe – mówi R. Nawrocki, wójt Starego Miasta. - Stąd nasz apel zaadresowany do premiera, rządu, wojewody.

  • Stare Miasto. Gmina apeluje o szybką pomoc dla rolników po suszy
  • Stare Miasto. Gmina apeluje o szybką pomoc dla rolników po suszy
  • Stare Miasto. Gmina apeluje o szybką pomoc dla rolników po suszy
  • Stare Miasto. Gmina apeluje o szybką pomoc dla rolników po suszy

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Stare Miasto,   Ryszard Nawrocki,   wójt,   susza,   klęska,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Jakie znowu pomocowe ? Mało dopłat z unii mają ? W mojej firmie nikt mi nie pomaga ,bo miałem gorszy okres , wszędzie tylko pomoc i pomoc ,nie wyrosło w tym roku ? To do Niemiec zarobić i w przyszłym roku wyrośnie .
Dodano: 21.07.2018 13:42    Przez: ~walić socjalizm
Popieram kolege ktorego dzialalnosci nikt nie wspiera. Sam prowadzilem dzialalnosc nigogo nie interesuje czy sa zyski. Nawet jak dochody ponizej zera bo i tak bywa to zus i skarbowka ma w d skad ty masz wziasc na to by zaplacic.
Dodano: 21.07.2018 23:02    Przez: ~Gosc
Co z Kopalnia Piasku Kwarcowego w miejscowości Rumin w Gminie Stare Miasto gdzie były duże protesty i sprzeciw mieszkańców wobec jej powstania a która to miejscowość znajduje się w granicach miejscowości Stare Miasto, Sławsk, Branno , Konin ?
Dodano: 21.07.2018 11:04    Przez: ~?

KOMENTARZE

Co z Kopalnia Piasku Kwarcowego w miejscowości Rumin w Gminie Stare Miasto gdzie były duże protesty i sprzeciw mieszkańców wobec jej powstania a która to miejscowość znajduje się w granicach miejscowości Stare Miasto, Sławsk, Branno , Konin ?
Dodano: 21.07.2018 11:04    Przez: ~?
Kur..a Rolasom ciągle mało i mało. Jak mi w firmie nie zapłacili za transport a paliwo zdrożało na kontrakcie o 20 % to żaden łysy ch..j się nie upomnial aby mi pomóc - śmierdząca polityka za głosy wyborcze krzywdzą ludzi.
Dodano: 22.07.2018 17:13    Przez: ~Kur
Jakie znowu pomocowe ? Mało dopłat z unii mają ? W mojej firmie nikt mi nie pomaga ,bo miałem gorszy okres , wszędzie tylko pomoc i pomoc ,nie wyrosło w tym roku ? To do Niemiec zarobić i w przyszłym roku wyrośnie .
Dodano: 21.07.2018 13:42    Przez: ~walić socjalizm
Dokładnie, nawadnianie porządne czy podlewaczki zamontować
Dodano: 21.07.2018 13:52    Przez: ~Liz
Niech rolasy jadą do Warszawy na Żoliborz pod dom bezzębnego kurdupla z PiS.Już nawet Watykan nazywa jego sektę partią nacjonalistyczną.
Dodano: 21.07.2018 21:33    Przez: ~anty Symp.PiSdzielców
Sam się wal. Gdyby nie dopłaty bochenek chleba kosztowałby 10 zeta.
Dodano: 22.07.2018 13:47    Przez: ~demokrata
Każdy może korzystać z funduszy europejskich, nie gadajcie głupot. bo na otwarcie firmy są dotacje, na zatrudnianie też. A ilu z was ma ziemię którą puścił w dzierżawę , opłaca KRUS i zagranicą pracuje?
Dodano: 22.07.2018 15:33    Przez: ~nie rolnik
Widać ze nie masz pojęcia o pracy rolnika , o tym jak śmieszne są dopłaty do ilości kosztów ponoszonych na :środki ochrony roślin , nawozy , koszty utrzymania maszyn , urządzeń o utrzymaniu zwierząt i poświęconym czasie nie wspomnę .Jezeli tak na prawde nic na ten temat nie wiesz to może nie siej tego typu herezji w Internecie ?
Dodano: 26.07.2018 21:14    Przez: ~RoLnIK
no własnie deklu takie twoje pseudo myślenie do niemiec niech jedzie zarobi , szkoda ze w ten sposób napedza im gospodarke , ale chu. tam kto by sie przejmował ....
Dodano: 26.07.2018 21:38    Przez: ~aaaa
Susza to dopiero będzie jak ruszy kopalnia piasku i zadziała lej depresyjny . Złoże jest zawodnione i ściągnie wodę z okolicznych pół. Wtedy już nic nie urośnie.
Dodano: 21.07.2018 19:03    Przez: ~Rolnik
Co już straszycie ludzi? Łapy po pieniądze to pierwsi wyciągacie.
Dodano: 21.07.2018 22:03    Przez: ~Świnia z PiS
Jaka susza? Zboże gnije od deszczu!
Dodano: 21.07.2018 19:47    Przez: ~niech do UE idą po kase
chyba ci ten orzeszek który mózgiem nazywasz gnije od alkoholu i innego gówna
Dodano: 26.07.2018 21:18    Przez: ~aaa
Popieram kolege ktorego dzialalnosci nikt nie wspiera. Sam prowadzilem dzialalnosc nigogo nie interesuje czy sa zyski. Nawet jak dochody ponizej zera bo i tak bywa to zus i skarbowka ma w d skad ty masz wziasc na to by zaplacic.
Dodano: 21.07.2018 23:02    Przez: ~Gosc
Bez urazy. Rolnicy dostają dotacje niech inwestują w studnie głębinowe. A dlaczego wszyscy rolnicy jeżdżą samochodami napędzanymi "ropa" bo mają dotacje ale ciągnik tego nie wypali to dawaj do auta i po polsce jeździć i płakać jaka to bieda w gospodarce. Kiedyś starsze pokolenia nie miały dotacji i żyli ludzie i nie plakali. A ubezpieczyć pola przed różnymi anomaliami pogodowymi. Nie bo lepiej dotacje wziąść i cieszyć się jacy to my nie Janusze biznesu....
Dodano: 22.07.2018 08:38    Przez: ~Wiocha
komentarz jak najbardziej trafiony ! zgadzam się w 100%
Dodano: 22.07.2018 09:56    Przez: ~anty
jeżeli kupujesz paliwo w ilościach hurtowych jesteś w stanie negocjować cene . dlatego jezdzą na dieslach. Zrozumiał?
Dodano: 26.07.2018 21:20    Przez: ~aaa
co do starszych pokoleń to każdy jeden twierdzi ze tak drogo już dawno nie było ,taką nam małą inflacje złotówki zrobili.... kiedys sprzedało sie 5 par prosiąt i kupiło sie beczke paliwo i na wegiel na zime starczyło . teraz za to samo kupisz połowe tego jak nie mniej
Dodano: 26.07.2018 21:35    Przez: ~aaa
słońce świecie .. źle, deszcz pada .. też źle .. im nigdy nie dogodzi się ... a mało dostają dofinansowania ?? jeszcze jakieś pomocowe ?? buahah nie bądźcie śmieszni.
Dodano: 22.07.2018 09:53    Przez: ~anty
Rok w rok mają straty. Nie słyszałem jeszcze żeby jakiś rolnik miał rekordowe plony. Oni wiecznie mają straty
Dodano: 22.07.2018 11:36    Przez: ~fd
Wszyscy powinni szanować prace Polskiego Rolnika, bo żeby nie rolnik i jego ciężka praca to co byście włożyli do garnka. Możecie kupować jeszcze duńskie żarcie, ale jak będziecie świecić w nocy to wasz wybór. Jedynym rozwiązanie to zapłacić polskiemu rolnikowi uczciwie za plony jakie wyhodował, bo obecnie na wszystkim zarabiają pie...leni pośrednicy, którzy kupują za bezcen, a sprzedają jak złoto. Wszystkie osoby ,które tak płaczą że mają problemy z własną działalnością, jak tak zazdrościcie rolnikom to załóżcie własne gospodarstwo są przecież dotacje, z których możecie skorzystać, nie idzie wam z jednym biznesem to spróbujcie z własną farmą.
Dodano: 23.07.2018 09:06    Przez: ~normalny
Popieram. Wiekszość osób komentujących nie myśli o tym, że gdyby nie rolnik, nie było by chleba, mąki czy ziemniaczków po które zapierniczają 2 razy w tygodniu na targ! Nie wspominając już o tym, że pola które dierżawia rolnicy połowę hajsu z dotacji zgarniają właściciele siedząc w domach na "wsiach" nie robiąc nic i za to że ktoś im uprawia pole oni zgarniają hajs. Do tych płaczących firmy też mają dotację i nie małe kwoty a zachowujecie się tak samo - płaczecie.
Dodano: 24.07.2018 16:16    Przez: ~Realistka
Kolego powiem wiecej , oni nawet nie wiedzą ze nasze mieso idzie na export a sami wp***ralają niemieckie gówno . zrobili z Polski wysypisko, zasypują nas swoim trefnym towarem . Mam pytanie cwaniaczki : Ilu z was codziennie wstaje , je sniadanie , obiad kolacje , pije soki ,robi ciasta , pije mleko i je przetwory mleczne (np serek ) , je słonecznik , chleb z rozmaitymi ziarnami ? wszyscy? Zaraz wleziecie w dupe niemiaszkowi robiąc u niego na gospodarstwie za marne euro podczas gdy tutaj wam sie pracowac nie opłaca . Jeżeli nie obudzicie się w porę zobaczycie ile jest warta wasza firemka , podczas gdy niemieckie firmu bedą sie dorabieą jeszcze wiekszej fortuny .Dostanie w dupe transport, spożywka , mleczarnie , firmy które tworzą maszyny i inne . Kiedy juz nie bedziecie miec pracy i zostaniecie przydzieleni do adresu Podmostowa 10 , pierwszy karton po lewej bedziecie wiedziec czym było Polskie rolnictwo