Dzisiaj jest wtorek 18 września 2018, imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21584) SPORT FORUM FIRMY (5218) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 18oC
Jutropogoda
25 / 19oC
Pojutrzepogoda
26 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pierwszy start Pieczyńskiego w nowym klubie, pierw ... (0)Kamil Gardzielik i Igor Jakubowski na jednej gali. ... (7)

Bez ograniczeń. Parkour w Koninie znów rośnie w siłę

Dodano: 31.07.2018 13:04
Źródło: LM.pl

Robią salta i kręcą śruby, biegają i ćwiczą. Bez zakazów, ograniczeń i tradycyjnego pojmowania przestrzeni miejskiej. Konińskie środowisko parkouru odradza się i chce propagować wśród młodych aktywność fizyczną.

Grzegorz parkour uprawia od jedenastu lat, a fascynacja tym sportem zaczęła się od... filmów. ,,Yamakasi" z 2001 roku i ,,Trzynasta Dzielnica" z 2004 roku to obrazy, które wypromowały niszową aktywność wymyśloną we Francji w latach 80. To właśnie na początku XXI w. parkour zawładnął umysłami młodych ludzi i wszedł do kultury masowej. Na tyle mocno, że zainteresowali się nim nawet reklamodawcy - do dziś z sentymentem wspominać można reklamę Era BlueConnect z 2005 r. ze skaczącym po dachach młodym człowiekiem i energicznym rytmem piosenki Bomfunk MC's ,,Freestyler".

W Koninie parkour zaczęto uprawiać niewiele później. W 2007 roku odbył się nawet w naszym mieście zlot fanów tej aktywności. Bloki z wielkiej płyty i industrialny charakter miasta były idealnym tłem dla młodych ludzi chcących stawiać sobie wyzwania. - Zacząłem próbować na podwórku, czy ulicy. Było ciężko, bo nie miałem żadnego wzorca, który mógłby pokazać, co i jak po kolei zrobić. Próbowało się więc samemu - wspomina swoje początki Grzegorz. Do dziś w Internecie można znaleźć pierwsze amatorskie filmy, dzięki którym parkour zdobywał popularność wśród młodzieży.



Sport, nie rywalizacja

Gdy w życie młodych ludzi wkroczył Internet i Facebook, możliwość dzielenia się pasją jeszcze bardziej wzrosła. - Gdy mieliśmy już pewną grupkę napisaliśmy post na Facebooku. Grupa się powiększyła, przychodziły kolejne osoby, przekazywaliśmy sobie nawzajem wiedzę - opisuje początki grupy Jump Styl Konin Grzegorz. - Grzegorz jest takim naszym mentorem. Popchnął parkour w Koninie. Z jednej osoby zrobiło się kilkadziesiąt, które aktywnie trenują - dodaje Daniel, inny z trenujących zawodników.

Zachodnie miasta ze swoimi wysokimi budynkami i ciasnymi uliczkami do uprawiania parkouru nadają się idealnie. Trenujący tam zawodnicy skaczą po ścianach, między budynkami, biegają po murkach i barierkach i generalnie robią rzeczy, na widok których inni ludzie bledną. Polski i koniński parkour jest nieco inny, bo i zabudowa miast ma inną charakterystykę. - Pod względem infrastruktury typu murki, barierki, przeszkody nadaje się jak najbardziej - ocenia Konin Grzegorz. A Daniel dodaje: - Parkour jest na tyle wszechstronny, że każdy może iść swoją drogą. Ja bardziej lubię salta w tył, od ścian. Jest mega dużo dróg, które możemy wybrać i iść swoim tempem. Dlatego to jest takie piękne. 



Przez lata parkour utwierdził swoją pozycję jako sportu. Ale chłopacy z Jump Styl Konin podkreślają, że w przeciwieństwie do innych dyscyplin, w parkourze nie chodzi o to, by być lepszym od drugiego. - Nie chcemy wdrażać rywalizacji, robić konkurencji, że ten jest lepszy, a ten gorszy. Jesteśmy wielką rodziną. Gdziekolwiek jedziemy i widzimy, że ktoś skacze, zaraz jest piąteczka, przywitanie. O to chodzi, by pracować nad samym sobą, a nie zobaczyć, że kolega jest lepszy i trzeba być stopień wyżej - przekonuje Grzegorz.

Szeroki dres, więc chuligan

Jak ich pasja odbierana jest w Koninie? Przyznają, że różnie. - Nasz ubiór to są szerokie dresy i luźne koszulki. Stereotypowo patrząc - chuligan. Przez to może niektórzy nas źle odbierają. Ale gdy zobaczą, że nie pijemy alkoholu, czy nie stosujemy używek, tylko po prostu skaczemy, to trochę inaczej patrzą - uważa Daniel. - Niektórzy nas podziwiają, ale ostatnio ktoś np. zgłosił nas na policję. Gdy jednak przyjechali funkcjonariusze i zobaczyli, co robimy to powiedzieli, że super, podziwiali, pytali, ile lat ćwiczymy - dodaje Grzegorz. 

Największe kontrowersje w parkourze wzbudza wchodzenie na prywatne budynki. Charakter konińskiego parkouru jest trochę inny. - Żeby nie mieć problemów staramy się wchodzić na opuszczone budynki, nieużytkowane. Przede wszystkim jednak staramy się przemieszczać przez miasto - mówi Grzegorz. 

następna
strona 1/2
  • Bez ograniczeń. Parkour rośnie w siłę i chce mieć swoje miejsce
  • 1533036326-h09eaa-38071379_1795015410583799_6344088406145892352_n.jpg
  • 1533036326-wwxwpk-38085807_1795015260583814_2514832140697337856_n.jpg
  • 1533036326-tf1twy-38124878_1795014957250511_3198020055757488128_n.jpg
  • 1533036327-zv79i7-38085896_1795015137250493_8536137171680100352_n.jpg
  • 1533036327-yk9pyn-38135245_1795015127250494_6675262128770777088_n.jpg

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:parkour,   free running,   Jump Styl Konin,   parkour park,   trening,   sport

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Proszę wskazać choć jedno miejsce, które uległo uszkodzeniu przez nasze treningi :)
Dodano: 31.07.2018 15:06    Przez: ~Parkourowiec
Ulańcu bez ambicji a ty co osiagnales? Pierwsze miejsce w kolejce do lekarza zajmujac je ludzia, ktorzy naprawde sa chorzy? Czy jestes tworca tego wspanialego upadlego miasta jaki jest teraz Konin? A nie nie, patrzac na komentarz i jego blyskotliwosc wiem jakie jest twoje najwieksze osiagniecie! Wspaniala przeprawa... Tylko juz sie troche posypala. Przez takich ludzi Konin jest w takim miejscu w jakim jest, wszyscy uciekaja! Niszczenie? Pokaz co chlopaki zniszczyli? Jedna rzecz? A ilu mlodych idzie w ich slady i robi cos ze swoim zyciem a nie siedzi i narzeka jak jest zle pijac piwo pod sklepem... Powodzenia chlopaki!
Dodano: 31.07.2018 15:34    Przez: ~Emil
Owszem pracuje mam ubezpieczenie. Robimy to co Kochamy. Uczymy się zapanować nad naszym ciałem jak najlepiej wykonując te wszystkie akrobacje, robimy je z głową czyli krok po kroku żeby uniknąć kontuzji. My widzimy osoby które piją pod sklepem, biorą różne dopalacze i nikt się do nich słowem nie odezwie. Widząc nas na mieście bawiąc się sportem razem z najlepszymi znajomymi, kolegami odrazu dzwonią na policję bo niszczymy mienie. Policja nie raz przyjeżdżała i puszczała nas gratulując tego co robimy i prosiła abyśmy coś zademonstrowali.
Dodano: 31.07.2018 15:44    Przez: ~Bit
Typowe stare pokolenie...
Dodano: 31.07.2018 15:08    Przez: ~Anonymous
Do ćwiczeń przygotowujemy się stopniowo - ucząc się w parkach trampolin/na piasku, gdzie kontuzje eliminowane są praktycznie do 0, potem trawa gdy już 'wyczujemy' o co chodzi w danym salcie :) to nie jest tak, że idziemy na żywioł, a potem się 'łamiemy', wszystko przemyslimy zanim coś zrobimy, trzeba w tym sporcie myśleć i nie przeceniać swoich umiejętności.Póki co żadnych kontuzji, które by wymagały leczenia nie mieliśmy, co do ubezpieczenia to większość z nas ma ponad 20 lat, studiuje bądź pracuje więc ubezpieczenie mamy wykupione, pozdrawiam
Dodano: 31.07.2018 15:44    Przez: ~Parkourowiec

KOMENTARZE

To się nazywa niszczenie mienia publicznego i straż miejska powinna zwracać więcej uwagi by nie niszczyć ławek i poręczy, za które każdy z nas płaci, a takie chłystki (raczej bez przyszłości myślące, że są kimś w oczach swoich równie bezwartościowych widzów) je niszczą. Znikoma bo znikoma ale z takich mandatów wpłynie jakaś kwota do budżetu na remonty po nich.
Dodano: 31.07.2018 14:48    Przez: ~Konin
Proszę wskazać choć jedno miejsce, które uległo uszkodzeniu przez nasze treningi :)
Dodano: 31.07.2018 15:06    Przez: ~Parkourowiec
Typowe stare pokolenie...
Dodano: 31.07.2018 15:08    Przez: ~Anonymous
A ty egzystując zużywasz tlen, którego potrzebują ludzie. Oddawaj z powrotem!
Dodano: 31.07.2018 15:21    Przez: ~dug
Ulańcu bez ambicji a ty co osiagnales? Pierwsze miejsce w kolejce do lekarza zajmujac je ludzia, ktorzy naprawde sa chorzy? Czy jestes tworca tego wspanialego upadlego miasta jaki jest teraz Konin? A nie nie, patrzac na komentarz i jego blyskotliwosc wiem jakie jest twoje najwieksze osiagniecie! Wspaniala przeprawa... Tylko juz sie troche posypala. Przez takich ludzi Konin jest w takim miejscu w jakim jest, wszyscy uciekaja! Niszczenie? Pokaz co chlopaki zniszczyli? Jedna rzecz? A ilu mlodych idzie w ich slady i robi cos ze swoim zyciem a nie siedzi i narzeka jak jest zle pijac piwo pod sklepem... Powodzenia chlopaki!
Dodano: 31.07.2018 15:34    Przez: ~Emil
@Emil I przez takie komentarze zaczynam jeszcze wierzyć w to miasto
Dodano: 31.07.2018 15:40    Przez: ~..
Brawo to mi się podoba brawo tak powinno być super no oo
Dodano: 31.07.2018 16:42    Przez: ~Pn
Pewnie myślisz że zabłysnąłeś.. jakiś ty głupi. Przeczytaj chociaż artykuł a nie sam tytuł żeby się wypowiadać. A co mają robić w Koninie ? Pić piwo pod sklepem ? Wtedy by nie niszczyli mienia ? Najlepiej to zaraz zdeptać, ile jadu i złośliwej stetryczałej nietolerancji w dodatku bezmyślnej byle skrytykować. Niektórym to i powietrze przeszkadza
Dodano: 31.07.2018 17:34    Przez: ~Mieszkanka Konina
Mieszkanka Konina ?. A od ilu lat mieszkasz w Koninie, od 16-tu ?
Dodano: 31.07.2018 17:53    Przez: ~To długo.
To długo.. od 50 lat pewnie dłużej niż ty
Dodano: 31.07.2018 18:42    Przez: ~Mieszkanka Konina
Jest coś takiego jak gimnastyka artystyczna i tam się to robi a parkur to trenowali złodzieje we Francji by sp***rolił... Przed psami czyli gangsterska i tylko tego typu dzieci się w to bawią normalny idzie na gimnastykę i też salta się naucZy u kwalifikowanego trenera byłego olimpijczyka...
Dodano: 31.07.2018 18:59    Przez: ~Prawda
Emil,jakiego wspanialego miasta ? OBECNIE KONIN TO DNO ! Zawsze bylo najgorsze w wlkp,obecnie jest na liscie najbardziej zagrozonych polskich miast,bezrobocie jedno z najwiekszych,wszystko sie wali,basen odkryty zaorali,przeprawa,stadion ruina,amfiteatr sie wali,ruiny przy starowce,kamienice sie zapadaja stropy.Sport Dno,nuda,nawet toru nie ma,placu dla milosnikow BMX itp,miasto sie wyludnia juz ubylo 12 tys,Dobrze,ze jeszcze nieliczni w tym zdychajacym miescie maja jeszcze jakies ambicje.Miasto to dno totalne
Dodano: 31.07.2018 23:09    Przez: ~Emilia
Emilia a Ty słyszałaś o czymś takim jak ironia ? :-D przeż Emil ironicznie napisał "wspaniałego, upadłego miasta".. poza tym to co piszesz to prawda.. niestety
Dodano: 01.08.2018 17:43    Przez: ~Ktoś
To my dorośli z nadwagą nie siadajmy na ławkach bo je zarwiemy jak takie 4 szafy usiądą razem na p***roły no i dorośli też wiecie że spluwać to fujjjj. Współczuję waszym mamą że już urodziliście się jako dorośli a wam że nie skakaliście przez murki i na trzepaku przewrotów nie robiliście. Straszne że człowiek zapomina o tym co robił a tylko umie pokazywać błędy innych. Starajmy się żyć pozytywnie bo tak szybko się starzejemy :)
Dodano: 31.07.2018 15:26    Przez: ~41 latka mama nie skaczącego
A jak u Was z kontuzjami. Czy wykonując tak niebezpieczne ćwiczenia akrobatyczne bez zabezpieczeń nie ponosicie zbyt dużego ryzyka zostania kaleką i czy przyszłe leczenie nie przerzucicie na barki podatników bo w tej chwili pewnie nie pracujecie i nie macie wykupionego ubezpieczenia.
Dodano: 31.07.2018 15:31    Przez: ~Anarchizm
Owszem pracuje mam ubezpieczenie. Robimy to co Kochamy. Uczymy się zapanować nad naszym ciałem jak najlepiej wykonując te wszystkie akrobacje, robimy je z głową czyli krok po kroku żeby uniknąć kontuzji. My widzimy osoby które piją pod sklepem, biorą różne dopalacze i nikt się do nich słowem nie odezwie. Widząc nas na mieście bawiąc się sportem razem z najlepszymi znajomymi, kolegami odrazu dzwonią na policję bo niszczymy mienie. Policja nie raz przyjeżdżała i puszczała nas gratulując tego co robimy i prosiła abyśmy coś zademonstrowali.
Dodano: 31.07.2018 15:44    Przez: ~Bit
Do ćwiczeń przygotowujemy się stopniowo - ucząc się w parkach trampolin/na piasku, gdzie kontuzje eliminowane są praktycznie do 0, potem trawa gdy już 'wyczujemy' o co chodzi w danym salcie :) to nie jest tak, że idziemy na żywioł, a potem się 'łamiemy', wszystko przemyslimy zanim coś zrobimy, trzeba w tym sporcie myśleć i nie przeceniać swoich umiejętności.Póki co żadnych kontuzji, które by wymagały leczenia nie mieliśmy, co do ubezpieczenia to większość z nas ma ponad 20 lat, studiuje bądź pracuje więc ubezpieczenie mamy wykupione, pozdrawiam
Dodano: 31.07.2018 15:44    Przez: ~Parkourowiec
Nie mierz wszystkich swoja miara. Fakt w Koninie jest 10% bezrobocie ale Ci chlopacy sa bardziej mtslacy niz ty. Zaden z nich nie pracuje w Koninie 😜
Dodano: 31.07.2018 15:55    Przez: ~Emik
Moim skromnym zdaniem do ktorego mam prawo,szanujac zdania innych,uwazam,ze jazda po lawkach,poreczach,schodach,etc.to glupizna jakich malo,ale..........
Dodano: 31.07.2018 15:57    Przez: ~realista
Pięknie po tylu latach patrzeć, jak kolejne pokolenia działają w tym temacie! :) Życzę Wam, aby z konińskiego KBO - zamiast kolejnych projektów, które wyręczają naszych miejskich włodarzy od działania ze środków miejskich (chodniki, schody, etc.) - powstał park do parkour, gdzie będziecie mogli przeżywać i tworzyć chwile wolności :) Sam z chęcią tam przyjdę z synem i nauczę się czegoś od Was. 3mam kciuki i powodzenia :) Freedom Konin!
Dodano: 31.07.2018 16:00    Przez: ~jajcCcarz
Parkour, że niby co ?
Dodano: 31.07.2018 16:00    Przez: ~Pytam
Dla informacji - w Konińskim Budżecie Obywatelskim mamy wniosek o numerze 10, głosowanie odbędzie się od 1-9 września, bardzo prosimy każdego o głosy :)
Dodano: 31.07.2018 16:06    Przez: ~Wnioskodawca
Konin to jednak zacofane zadupie ... Chłopaki promują to wymarłe miasto, biorąc udział w zawodach itd a ludzie komentują, że będą płacić za ich leczenie czy barierki .... Serio ? Nie dziwię się, że to miasto wymiera jeśli ludzie mają takie podejście. Jedźcie lepiej do ferio łazić bez celu po sklepach bo do tego się nadajecie 😅 .
Dodano: 31.07.2018 16:06    Przez: ~Patka
nie wszyscy tacy są, nie wrzucaj wszystkich normalnych do jednego worka z wiecznie sfrustrowanym motłochem ;)
Dodano: 31.07.2018 22:21    Przez: ~Nick
Wiadomo juz dawno,ze zadupie zacofane
Dodano: 31.07.2018 23:30    Przez: ~Pan
Niech skaczą, byle się nie połamali, bo skutki kontuzji mogą być nieodwracalne, mam na myśli kręgosłup.
Dodano: 31.07.2018 16:07    Przez: ~K-n
Nie martw sie,a kregoslup najczesciej uszkadzaja sobie cwoki po paru piwach skaczac do wody,a potem od panstwa dej !
Dodano: 31.07.2018 23:27    Przez: ~Gn
Jak dostaną swój park to będą siedzieć tam, nie będą "niszczyć " mienia.
Dodano: 31.07.2018 16:19    Przez: ~Neutralny
E tam, młody po narkotykach niczemu nie przepuści i tak poniszczy.
Dodano: 31.07.2018 17:36    Przez: ~Senior
1 z 3
123>>