Dzisiaj jest wtorek 29 września 2020, imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18397) SPORT FORUM FIRMY (5535) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 12oC
Jutropogoda
17 / 13oC
Pojutrzepogoda
16 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pomoc dla mieszkańców bloku, w którym doszło do wy ... (0)Świetny start sezonu KKSz, trzy medale na mistrzos ... (1)

Co ze światłowodem w Rzgowie? Radni przed trudną decyzją

Dodano: 1.08.2018 19:01
Źródło: LM.pl

Czy w Rzgowie rozbudowywany będzie światłowód? To możliwe, ale również zależne od decyzji radnych o obniżce opłaty za umieszczenie światłowodu w pasie drogowym.

Sprawa rzgowskiego światłowodu poruszona została na samym końcu środowej sesji Rady Gminy Rzgów. Informację radnym o planowanych inwestycjach na terenie gminy przedstawiła zastępca wójta Lucyna Wrzyszczyńska. Jak mówiła, do urzędu wpłynęło pismo z Ministerstwa Cyfryzacji, w którym znalazła się sugestia, że priorytetowo w temacie budowy światłowodów traktowane będą gminy, które mają najniższe stawki za umieszczenie światłowodów w pasie drogowym.

W powiecie konińskim te stawki są zróżnicowane, ale najwyższą ma Rzgów - za metr kwadratowy inwestor musi zapłacić aż sto złotych. Druga najdroższa gmina to Sompolno z opłatą w wysokości 80 zł, ale są również takie gminy, jak Ślesin, Golina, czy Kleczew, gdzie ten koszt to zaledwie pięć złotych. Samo ministerstwo również sugeruje niskie opłaty - pięć złotych za drogę gminną, dziesięć - za powiatową i piętnaście - za umieszczenie światłowodu w pasie drogi wojewódzkiej.

W Rzgowie do tej pory główny światłowód przebiegał w pasie drogi powiatowej, a co za tym idzie gmina nie pozyskiwała żadnych pieniędzy z tego tytułu. - Jeżeli zostaniemy przy tej większej opłacie to inwestycje w naszej gminie będą minimalizowane - argumentowała Lucyna Wrzyszczyńska. - Widzimy, że jeśli nie zmniejszymy tej stawki to będziemy na szarym końcu. Myślę, że chodzi nam o to, by nasi mieszkańcy z tego dobrodziejstwa korzystali - popierał ją wójt Grzegorz Matuszak.

Wątpliwości zgłaszał natomiast radny Sławomir Ławniczak, według którego priorytetowe traktowanie inwestycji w gminach z niską opłatą to forma wymuszania na samorządach zmniejszania tych opłat, a co za tym idzie - pozbawiania się dochodów z ich tytułu. - To jest propaganda. Jeżeli umieścili światłowód w drodze powiatowej to, żeby mieć odbiorców, muszą zainwestować i popodłączać odbiorców prędzej, czy później. Chcą szantażować samorządowców, by mieć to za darmo. 

Utrzymanie opłaty na poziomie stu złotych może więc w przyszłości przynieść dodatkowe dochody gminie, ale może również opóźnić budowę światłowodu. - To kwestia, czy zamontują nam to za rok, za pięć, za sześć, czy za osiem - tłumaczył wójt Grzegorz Matuszak.

Ponieważ informacja o piśmie przedstawiona została w punkcie o wolnych wnioskach, radni nie procedowali żadnej uchwały. Dalsza dyskusja będzie toczyć się na komisji, a ewentualne zmniejszenie opłaty ma nastąpić na kolejnej sesji.

Według wstępnych planów przedstawionych przez operatora rozbudowa światłowodu w gminie Rzgów miałaby mieć miejsce m.in. w miejscowościach: Grabienice, Goździków, Świątniki, Rzgów Drugi, Błonice, Barłogi i Modła.  • Co ze światłowodem w Rzgowie? Radni przed trudną decyzją

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Dajta TEGO KABLA TROCHE A NIE DZIADUJECIE . STO ZLOTUCH MOZE JESZCZE 760 ZL ZA CM KWADRTOWY .
Dodano: 01.08.2018 19:56    Przez: ~I
Dajta kabla pociągać a nia dziadujeta o
Dodano: 01.08.2018 20:28    Przez: ~Pn
Wójt Matuszak to najlepszy Wójt, dobrze, że będzie rządził jeszcze 10 lat.
Dodano: 01.08.2018 22:48    Przez: ~Wyborca
chyba gorączka do główki uderzyła za mocno hehehe
Dodano: 02.08.2018 11:06    Przez: ~gardze
A co ze swiatlowodem w Osieczy?
Dodano: 01.08.2018 23:04    Przez: ~Dssa
Gmina to zawsze jest daleko od jakis inwestycji bo ma wymuwke ze brak funduszy
Dodano: 02.08.2018 05:49    Przez: ~Ziomek
Wody macie pod dostatkiem i światła chyba też?. Jest więc światło - wod.
Dodano: 02.08.2018 11:49    Przez: ~rzgowiak
radny , który tak" dba" o dochody gminy niech nie bierze diety co miesięcznej to będzie większa korzyść dla mieszkańców
Dodano: 02.08.2018 07:58    Przez: ~mieszkaniec
Panie radny,j premier rządu RP zarabia 16 tys zł a jaką pensje uchwalił pan dla wójta gminy która jest dotowana z budżetu państwa?
Dodano: 02.08.2018 08:03    Przez: ~mieszkaniec
Radny Ławniczak ma racjew niektorych miejscowosciach swiatlowod juz jest ale spytajcie raczej ile domow jest do tego swiatlowodu podlaczonych????? chodzi jak zwykle o kase ale o kase ktorej zarzadca swiatlowodu niechce wydac uklady w ministerstwie a potem to juz wiadomo naciski z gory sa a ze mamy mieczaka wojta to jak nic ulegnie zreszta widac ze w planie budowy swiatlowodu jest wiocha w ktorej mieszka wojt i druga w ktorej mieszka przewodniczacy rady gminy wiec odpowiedz czy bedzie obnizona stawka jest oczywista
Dodano: 02.08.2018 10:05    Przez: ~tomekk
podłączą na wiochach światełko to padną te pseudo internetowe firemki co neta po wifi sprzedają
Dodano: 02.08.2018 10:24    Przez: ~bajBaj
zerwać asfalt z tej nowej ścieżki rowerowej żeby móc położyć światłowód
Dodano: 02.08.2018 11:08    Przez: ~SAMORZĄDOWA MYŚL BUDOWLANA
A co to ten światłowód?. Każdy może internet mieć bez światłowodu. Dojna zmiana uszczęśliwia na siłę. Musicie, bo my tak chcemy. Rada powinna ocenić zapotrzebowanie na ten nośnik. Swoją drogą jeżeli gmina może coś zarobić to doić z dojnej zmiany ile się da.
Dodano: 02.08.2018 11:47    Przez: ~rzgowiak
Metoda światłowodowa to przyszłość. A po co to wszystko? Żeby zwiększyć konkurencyjność na rynku dostawców internetu? Żebyś nie musiał przepłacać jak to obecnie robisz za radiówkę czy neostradę? Mózg też zostawiłeś człowieku w urnie wyborczej?
Dodano: 02.08.2018 13:36    Przez: ~*** wieś
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.