Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo ze światłowodem w Rzgowie? Radni przed trudną decyzją

Co ze światłowodem w Rzgowie? Radni przed trudną decyzją

Dodano: , Żródło: LM.pl
Co ze światłowodem w Rzgowie? Radni przed trudną decyzją

Czy w Rzgowie rozbudowywany będzie światłowód? To możliwe, ale również zależne od decyzji radnych o obniżce opłaty za umieszczenie światłowodu w pasie drogowym.

Sprawa rzgowskiego światłowodu poruszona została na samym końcu środowej sesji Rady Gminy Rzgów. Informację radnym o planowanych inwestycjach na terenie gminy przedstawiła zastępca wójta Lucyna Wrzyszczyńska. Jak mówiła, do urzędu wpłynęło pismo z Ministerstwa Cyfryzacji, w którym znalazła się sugestia, że priorytetowo w temacie budowy światłowodów traktowane będą gminy, które mają najniższe stawki za umieszczenie światłowodów w pasie drogowym.

W powiecie konińskim te stawki są zróżnicowane, ale najwyższą ma Rzgów - za metr kwadratowy inwestor musi zapłacić aż sto złotych. Druga najdroższa gmina to Sompolno z opłatą w wysokości 80 zł, ale są również takie gminy, jak Ślesin, Golina, czy Kleczew, gdzie ten koszt to zaledwie pięć złotych. Samo ministerstwo również sugeruje niskie opłaty - pięć złotych za drogę gminną, dziesięć - za powiatową i piętnaście - za umieszczenie światłowodu w pasie drogi wojewódzkiej.

W Rzgowie do tej pory główny światłowód przebiegał w pasie drogi powiatowej, a co za tym idzie gmina nie pozyskiwała żadnych pieniędzy z tego tytułu. - Jeżeli zostaniemy przy tej większej opłacie to inwestycje w naszej gminie będą minimalizowane - argumentowała Lucyna Wrzyszczyńska. - Widzimy, że jeśli nie zmniejszymy tej stawki to będziemy na szarym końcu. Myślę, że chodzi nam o to, by nasi mieszkańcy z tego dobrodziejstwa korzystali - popierał ją wójt Grzegorz Matuszak.

Wątpliwości zgłaszał natomiast radny Sławomir Ławniczak, według którego priorytetowe traktowanie inwestycji w gminach z niską opłatą to forma wymuszania na samorządach zmniejszania tych opłat, a co za tym idzie - pozbawiania się dochodów z ich tytułu. - To jest propaganda. Jeżeli umieścili światłowód w drodze powiatowej to, żeby mieć odbiorców, muszą zainwestować i popodłączać odbiorców prędzej, czy później. Chcą szantażować samorządowców, by mieć to za darmo. 

Utrzymanie opłaty na poziomie stu złotych może więc w przyszłości przynieść dodatkowe dochody gminie, ale może również opóźnić budowę światłowodu. - To kwestia, czy zamontują nam to za rok, za pięć, za sześć, czy za osiem - tłumaczył wójt Grzegorz Matuszak.

Ponieważ informacja o piśmie przedstawiona została w punkcie o wolnych wnioskach, radni nie procedowali żadnej uchwały. Dalsza dyskusja będzie toczyć się na komisji, a ewentualne zmniejszenie opłaty ma nastąpić na kolejnej sesji.

Według wstępnych planów przedstawionych przez operatora rozbudowa światłowodu w gminie Rzgów miałaby mieć miejsce m.in. w miejscowościach: Grabienice, Goździków, Świątniki, Rzgów Drugi, Błonice, Barłogi i Modła.

Co ze światłowodem w Rzgowie? Radni przed trudną decyzją
Przeczytaj również:Światłowody w Koninie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole