Dzisiaj jest czwartek 6 sierpnia 2020, imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17058) SPORT FORUM FIRMY (5515) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 18oC
Jutropogoda
27 / 21oC
Pojutrzepogoda
28 / 21oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Upał od 07.08 do 11.08. Temperatura w dzień 30 - 32°C, w nocy 18 - 20°C

Polecamy:

Kleczew. Kierowcy urywają koła i chcą odszkodowań. Spór o drogę

Dodano: 3.08.2018 10:38
Źródło: LM.pl

W górę i w dół, w górę i w dół - tak jeździ się na drodze pomiędzy rondami prowadzącej z Kleczewa do Sławoszewka. Kierowcy uszkadzają auta i chcą odszkodowań, a powiat koniński, gmina Kleczew i kopalnia spierają się, kto powinien się tą drogą zająć.

Półtorakilometrowy odcinek drogi położony jest na terenach pokopalnianych. Osiadający grunt powoduje, że jadąc tą drogą można poczuć się niemal, jak na kolejce górskiej - samochód to wznosi się, to opada, czasem bardzo gwałtownie. Kto zna tę trasę, jeździ tam wolno i ostrożnie, ale niezaznajomieni z sytuacją kierowcy bardzo często mogą się niemile zaskoczyć, szorując podwoziem o asfalt.

Problemem zajmują się władze samorządowe, ale sytuacja prawna drogi jest skomplikowana. Okazuje się, że leży ona na gruntach należących po części do Samorządu Województwa Wielkopolskiego, po części do Starostwa Powiatowego w Koninie, po części do Skarbu Państwa, a na niewielkim odcinku - również do gminy Kleczew. Kierowcy zgłaszają się po odszkodowania do wszystkich tych podmiotów. 

Kto ma je wypłacać? Starostwo i gmina uważają, że KWB Konin, bo kopalnia nie dopełniła swoich obowiązków - najpierw drogę zniszczyła, eksploatując tereny, a następnie odbudowała, ale nie w takim stanie technicznym, jak powinna. - Ugoda z 2006 roku pomiędzy kopalnią, a starostwem mówi, że kopalnia zajmuje odpowiednie odcinki dróg powiatowych i odbudowuje. W związku z tym nie została dopełniona ugoda i kopalnia pokazuje, że tego robić nie będzie - mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Kleczew burmistrz Marek Wesołowski. - Uważam, że kopalnia powinna oddać ją w takim stanie technicznym, żeby ona mogła mieć kategorię drogi wojewódzkiej. Kopalnia mocno się broni przed tym tematem, że oni już wszystko zrobili. Według mnie nie zrobili, bo ta droga jest prawie nieprzejezdna - potwierdza Stanisław Bielik, koniński starosta.

Obaj samorządowcy we wtorek byli na spotkaniu z wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem. Postulat powiatu i gminy jest prosty - wspomniany odcinek powinien mieć kategorię drogi wojewódzkiej, bo taki status ma droga biegnąca od Konina do Kleczewa, której odcinek pomiędzy rondami jest naturalnym zakończeniem. Jak mówi Stanisław Bielik, Urząd Marszałkowski przychyla się do tej koncepcji. Problemem znów jest jednak aktualny stan drogi. - To jest problem, bo ta droga w tej chwili jest w takim stanie technicznym, że się nie nadaje, żeby dostała jakąkolwiek kategorię.

Urząd Marszałkowski nie zamierza jednak zostawić lokalnych władz z tym problemem. W sierpniu mają ruszyć badania gruntu, na którym położona jest droga. - Wykonawca zrobi odwierty, wstawi urządzenia monitorujące i zbada nośność tego gruntu - tłumaczy Marek Wesołowski. Badania mają pomóc określić, co należy zrobić, by stan drogi pozwolił jej dostać kategorię drogi wojewódzkiej. 

Testy mają potrwać do marca przyszłego roku. Do tego czasu kierowcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i jechać na tej drodze ze szczególną ostrożnością.   • Kleczew. Kierowcy urywają koła i chcą odszkodowań. Spór o drogę

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

W Koninie dobre chodniki wymienia się na nowe np ul zakładowa, pamiętajcie o tym przy wyborach i o tym smrodzie z ul brunatnej
Dodano: 3.08.2018 11:02    Przez: ~Kolorowe zycie
W Zlotkowie jest to samo. Jechać się nie da, same zapadziska obok studzienek. Czy naprawdę dopiero ktoś to naprawie jak ktoś z władz sobie koło uszkodzi lub coś innego???? Poprostu żenada!!!!
Dodano: 3.08.2018 12:27    Przez: ~Litości
"Do marca przyszłego roku" to są kur.. chyba kpiny...
Dodano: 3.08.2018 11:28    Przez: ~Kleczewiak
Spór trwa?Będą się też tak spierać czyja wina jak sie ktoś zabije?
Dodano: 3.08.2018 10:49    Przez: ~Wyborca
W kodeksie drogowym wyraźnie napisane by kierujący pojazdem dostosowal prędkość do panujących warunków. I nie chodzi tu tylko o warunkach związanych z pogada
Dodano: 3.08.2018 15:03    Przez: ~Tata dwa

KOMENTARZE

Tam jest przecież ograniczenie jeśli się nie patrzy na znaki i prędkość przekraczają to nic dziwnego że samochody później uszkodzone.
Dodano: 04.08.2018 12:45    Przez: ~....
Panie Wójcie SIKORSKI od Nieświastowa do Dobrosołowa jest jeszcze gorzej. Rozumiem, że już Panz Kopalnią rozmawia.
Dodano: 05.08.2018 16:13    Przez: ~Gmina moje życie
3 z 3
<<123

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.