Dzisiaj jest sobota 30 maja 2020, imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18040) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (17) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 10oC
Jutropogoda
18 / 12oC
Pojutrzepogoda
19 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Różne odcienie węgla brunatnego. Kopalnia oczekuje na decyzję

Dodano: 4.08.2018 11:47

Poniedziałek - 6 sierpnia br. to kolejny termin na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu w sprawie odkrywki Ościsłowo.

Oczekując na decyzję środowiskową, z ZE PAK KWB otrzymaliśmy materiał zatytułowany „Różne odcienie węgla brunatnego”, w którym pojawia się między innymi porównanie Polski i Niemiec w zakresie gospodarki energetycznej na bazie węgla brunatnego.

Wszelkie rozważania dotyczące perspektywy dla węgla brunatnego w naszym kraju muszą opierać się na polityce górniczo - klimatycznej państwa. Polityka ta powinna zmierzać do upraszczania procedur i uwarunkowań formalno - prawnych dla rozbudowy istniejących odkrywek czy budowę nowych kopalń. Jak wynika z analiz prowadzonych w okresie minionych dziesięciu lat, ani podejmowane działania ustawodawcze (nowelizacja istniejących przepisów), ani wykonawcze (wydawanie niezbędnych rozporządzeń), nie wprowadzają zmian, które przyczyniłyby się do przyspieszenia procesu wydawania koncesji na działalność górniczą i jego optymalizacji.

Jedyną ciekawą i pozytywną odpowiedzią Rządu na postulaty branży węgla brunatnego w tym okresie była przygotowana przez Ministerstwo Środowiska (pod koniec 2015 roku) „Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin”, w której dokonało waloryzacji złóż węgla brunatnego i wyznaczona listy złóż strategicznych.

Ale cóż z tego, skoro już w „Polityce Surowcowej Państwa” (projekt Ministerstwa Środowiska 2017/2018) surowce energetyczne są prawie zupełnie pomijane. W projekcie jest natomiast pokazanych szereg problemów, ale bez konkretnych wskazówek do ich rozwiązania.

Tymczasem prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w ostatnim „Raporcie o stanie branży węgla brunatnego w Polsce i w Niemczech wraz z diagnozą działań dla rozwoju tej branży w I połowie XXI wieku”, napisał w podsumowaniu: „Decyzje o zagospodarowaniu złóż perspektywicznych winny zapadać w nieodległym czasie, ponieważ bez nowych inwestycji po 2020 roku rozpocznie się zmniejszanie wydobycia węgla brunatnego w obecnie czynnych kopalniach węgla brunatnego do ich całkowitego zakończenia na początku lat czterdziestych XXI wieku. Dlatego strategicznym wyzwaniem dla utrzymania i kontynuacji rozwoju branży węgla brunatnego są decyzje o budowie nowych kopalń”. Dla realizacji tego celu branża węgla brunatnego apeluje do władzy wykonawczej i ustawodawczej o pomoc w zmianie obecnych uregulowań formalno-prawnych z nieprzyjaznych na przyjazne.

Inaczej radzą sobie z problemami górnictwa węgla brunatnego nasi zachodni sąsiedzi. Akceptację zagospodarowania nowych złóż w Niemczech uzyskuje się poprzez dyskusję wszystkich zainteresowanych stron - od władz federalnych, krajów związkowych i urzędów lokalnych, poprzez nadzór górniczy
i geologiczny, aż do organizacji ekologicznych czy przeciwników górnictwa odkrywkowego. Ta forma dialogu przynosi pozytywne rezultaty. Jest to inne podejście niż w Polsce. W Polsce najczęściej firma górnicza (kopalnia) sama „walczy” o swoją przyszłość a inne grupy albo są neutralne albo przeciwne.

W Niemczech po zawarciu konsensusu z różnymi grupami społecznymi możliwa jest nawet zgoda na „przeniesienie” w nową lokalizację całych miejscowości. Tak może się niebawem stać z powstałym w XVIII wieku miasteczkiem Keyenberg w Nadrenii-Północnej Westfalii. Największy zespół kopalni węgla brunatnego w Europie Rheinisches Braunkohlrevier planuje tutaj stworzenie nowej odkrywki, a 20 tysięcy mieszkańców Keyenberg przesiedlić.

Niemieckiej polityce węglowej nie opierają się nawet obiekty sakralne. Przykładem może być przepiękna XIX-wieczna katedra św. Lamberta we wiosce Immerath w zachodnich Niemczech, która została zrównana z ziemią, aby zrobić miejsce dla eksploatacji kopalni węgla. W Immerath żyło niegdyś ponad 1200 osób. Większość opuściła już wieś, ich domy zostały zrównane z ziemią. Zniknął także cmentarz, a szczątki zmarłych zostały „przesiedlone” w inne miejsce. Pod wioską leżą bowiem ogromne złoża węgla brunatnego, a gospodarka Niemiec jest nadal bardzo silna i zależna od węgla. Tak bardzo zależna, że bez znaczenia stają się również wycinane w Niemczech prastare lasy sprzed 12 tysięcy lat (Hambach w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat), na miejscu których znajdują się znaczne pokłady węgla brunatnego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszystkie te zdarzenia mają miejsce w sytuacji, kiedy Niemcy są w trakcie realizacji transformacji energetycznej, tzw. Energiewende, polegającej przede wszystkim na odchodzeniu od węgla. Warto też przy tej okazji obalić mit jakoby Niemcy postrzegane były jako zielone płuca Europy. Otóż nawet w konfrontacji z Polską, która nie plasuje się nawet wśród 50% najbardziej zalesionych państw Europy, Niemcy wyglądają dość blado. Państwo, w którym żyje ponad 2 razy więcej ludzi niż w Polsce ma jedynie o 14% większą powierzchnię. Zalesienie w Polsce wynosi 30,8 % powierzchni, w Niemczech – 32,8 %.

W Polsce takie historie jak ta z miasteczkiem Keyenberg, czy ta z katedrą św. Lamberta we wiosce Immerath, napotkałaby na zdecydowany sprzeciw już na poziomie organizacji ekologicznych. Nie byłoby szans na jej akceptację przez władze lokalne, nie mówiąc o jakimkolwiek urzędzie krajowym. Tak jest np. z odkrywką Ościsłowo, gdzie na drodze do jej budowy stawało kilka przeszkód, a ostatnią okazały się pozostałości cmentarzyska kultury pucharów lejkowatych w postaci grobów bezkomorowych przykrytych nasypami ziemnymi. W Niemczech znalezisko takie zostałoby przeniesione w miejsce, gdzie można by je wyeksponować i pokazywać turystom. W Polsce objęte zostało ścisłą ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków i ma być pozostawione w stanie nienaruszonym przez kilkadziesiąt lat. Zachowanie „zabytku” dla przszłych pokoleń archeologów jest typowym działaniem ekologów, których głównym celem jest niedopuszczenie do powstania nowej odkrywki.

W tym przypadku warto zaznaczyć, że Polska nie znajduje się na etapie transformacji energetycznej, polegającej przede wszystkim na odchodzeniu od węgla, jak to jest w przypadku Niemiec. Dlaczego zatem w Polsce każdy pretekst jest dobry, aby nie dopuszczać do jego wydobycia?

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:decyzja środowiskowa,   ZE PAK,   KWB,   kopalnia,   RDOŚ,   węgiel brunatny,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

No wreszcie ktoś zauważył i otwarcie napisał o tym, że Niemcy choć krzyczą żeby inne kraje odchodziły od węgla to sami otwierają mnóstwo nowych kopalń. Choć krzycza o zmniejszenie emisji CO2 to sami są inaczej z niej rozliczani (bo w grę wchodzi też wielkość kraju) i sami kręcą różne afery, podczas gdy Polska stosuje coraz to lepsze i nowsze filtry na kominach elektrowni, z których to możecie siedzieć na ich szczycie i wprost wąchać to co wylatuje, a gwarantuję Wam, że nikomu nic nie będzie. Ale znawców i tak jest pełno, którzy nie mają pojęcia o temacie, a krzyczeć będą najgłośniej. Oscislowo i tak powstanie ale wpierw kopalnia i elektrownie muszą wrócić do skarbu państwa. Poczekajcie i sami zobaczycie jak będzie ;-)
Dodano: 4.08.2018 12:07    Przez: ~Koninijczyk ;p
Wiadomo niemcy otwieraja nowe kopalnie buduja nowe elektrownie a nadprodukcje bede sprzedawac glupca co u siebie je zamykaja od taka prawda dla mnie ludzie którzy zamykaja zaklady strategiczne i sprzedaja ja w prywatne lapska to zdrajcy narodu heh a uwazaja sie za obrońców demokracji Pozdrawiam
Dodano: 4.08.2018 12:36    Przez: ~Yh
Wreszcie mądry głos kogoś, kto się na tym zna (dr Kasztelewicz). Za chwile zapewne pseudoeksperci pipierajacy Dojna zmiane zaczna szczekac o ekologii i tego typu bzdetach....
Dodano: 4.08.2018 14:18    Przez: ~Pn
@Koninijczyk ;p - "Oscislowo i tak powstanie ale wpierw kopalnia i elektrownie muszą wrócić do skarbu państwa." Wtedy bedzie juz po temacie bo odkrywki musza byc otwierane juz teraz a nie za 2 czy 3 lata. Wtedy to bedzie juz musztada po obiedzie.
Dodano: 4.08.2018 15:00    Przez: ~Pn
Tak, kopalnia się nie opłaca ? Donald z ekipą twierdzili to samo sprzedali w prywatne łapska za bezcen i okazuje się że jednak się opłaca i to grubo. No ale pranie mózgu w TVN wyjaśnia wszystko
Dodano: 4.08.2018 13:16    Przez: ~kierownikTaboru

KOMENTARZE

No wreszcie ktoś zauważył i otwarcie napisał o tym, że Niemcy choć krzyczą żeby inne kraje odchodziły od węgla to sami otwierają mnóstwo nowych kopalń. Choć krzycza o zmniejszenie emisji CO2 to sami są inaczej z niej rozliczani (bo w grę wchodzi też wielkość kraju) i sami kręcą różne afery, podczas gdy Polska stosuje coraz to lepsze i nowsze filtry na kominach elektrowni, z których to możecie siedzieć na ich szczycie i wprost wąchać to co wylatuje, a gwarantuję Wam, że nikomu nic nie będzie. Ale znawców i tak jest pełno, którzy nie mają pojęcia o temacie, a krzyczeć będą najgłośniej. Oscislowo i tak powstanie ale wpierw kopalnia i elektrownie muszą wrócić do skarbu państwa. Poczekajcie i sami zobaczycie jak będzie ;-)
Dodano: 04.08.2018 12:07    Przez: ~Koninijczyk ;p
Szkoda tylko że miasto nie potrafi pójść w innym kierunku rozwoju. Nie trzeba być ekspertem aby zauważyć że kopalnia nigdy nie rozwiązywała problemu bezrobocia w regionie, bo pracowników się przenosi a nie zatrudnia kolejnych. Zresztą każdy wie, że aby dostać jakieś stanowisko to trzeba trochę znajomości.... A co z tymi których tych kontaktów nie mają? Co z rolnikami których się wysiedli? Gdzie mają iść do pracy? do nowego Lidla? niech ich kopalnia zatrudni ! to są jakieś jaja. Pozdrawiam z Bydgoszczy. Piękna pogoda na naszej wyspie.
Dodano: 04.08.2018 12:34    Przez: ~lolek
@lolek - nie opowiadaj farmazonow. Kopalnia to nie urzad gdzie mozna tworzyc nowe stolki i przyjmowac dowolne ilosci ludzi. Tym bardziej, ze tendencja jest wszedzie taka by ograniczac do minimum zatrudnienie. To po pierwsze. Po drugie zas osoboscie znam dzieci wysiedlanych rolnikow, ktore pracuja w kopalni. Oczywiscie kopalnia nie zatrudnia wszystkich rolnikow bo.... patrz punkt 1. Jak nie znasz teatu to zamilcz inie rozsiewaj bredni.
Dodano: 04.08.2018 14:57    Przez: ~Pn
@Koninijczyk ;p - "Oscislowo i tak powstanie ale wpierw kopalnia i elektrownie muszą wrócić do skarbu państwa." Wtedy bedzie juz po temacie bo odkrywki musza byc otwierane juz teraz a nie za 2 czy 3 lata. Wtedy to bedzie juz musztada po obiedzie.
Dodano: 04.08.2018 15:00    Przez: ~Pn
I znowu obudzimy się z ręką w nocniku kiedy zamkną kopalnie w Polsce elektrownie przerobia na gaz który będzie rosyjski ale kupowany z Niemczech i na rachunkach zamiast 300 zł będzie 450 z tedecja zwyszkowa głupi naród
Dodano: 04.08.2018 23:06    Przez: ~Olo
Jedno mnie zastanawia w Turku minister środowiska pół roku temu zaklinał się że przyjedzie do koninia rozwiązać temat kopalni dal sobie termin 2 tygodnie i ani widu ani słychu nikt z pisu nie raczył jeszcze odwiedzić naszej miesciny może pora zadać pytanie kandydatowi z pisu na prezydenta kiedy ktoś poważny z jego parti raczy nas odwiedzić i rozwiązać poważne problemy od których żalezy przyszłość powiatu i życie tysięcy rodzin
Dodano: 04.08.2018 23:14    Przez: ~Gggg
Do kopalni są przyjecia. Emerytow w wieku 50 odeszlo wielu. Placa srednio 3700. Przyjmuja nowych 2600
Dodano: 04.08.2018 23:47    Przez: ~Al
A co na to wasz szef Pan solorz? Cosik nigdy o nim nie piszą jak chodzi o wasze oscislowo? Czyżby mu nie zależało na was? Co na to ten dzięki któremu sprzedaliscie się jak nie powiem kto za pół darmo, pan Tusk?? Gdzie oni teraz są? Znowu na PiS będziecie skandac zapominając o tym jak pięknie sprzedaliscie rudemu i spółce swoje być albo nie być z nadzieją że dostaniecie na konto gotoweczke
Dodano: 05.08.2018 05:26    Przez: ~Ajajaj
@NT - widać, ze mie masz pojecia o kopalni....
Dodano: 05.08.2018 06:34    Przez: ~Pn
czyli uchodżców też chcecie jak niemaszki?
Dodano: 05.08.2018 07:37    Przez: ~das auto
ej a jeszcze jakieś glony są pod ochroną hHH
Dodano: 04.08.2018 12:31    Przez: ~hahahahahah
Wiadomo niemcy otwieraja nowe kopalnie buduja nowe elektrownie a nadprodukcje bede sprzedawac glupca co u siebie je zamykaja od taka prawda dla mnie ludzie którzy zamykaja zaklady strategiczne i sprzedaja ja w prywatne lapska to zdrajcy narodu heh a uwazaja sie za obrońców demokracji Pozdrawiam
Dodano: 04.08.2018 12:36    Przez: ~Yh
to tak jakbyś Ty utrzymywał firmę mimo ponoszonych strat..... Dlaczego mamy dopłacać z podatków do czegoś co się nie opłaca? to tak samo jak jest z PKS KONIN i innymi np PKS Turek. Ten drugi upadł, Koniński czeka to samo. Dlaczego tylko władza nie potrafi znaleźć alternatywy dla państwowej komunikacji? Żeby napić się piwa w Ślesinie muszą angażować kierowcę z autem jak jakiś smarkacz bo nie ma jak wrócić te 20km
Dodano: 04.08.2018 12:52    Przez: ~WSTYD
Tak, kopalnia się nie opłaca ? Donald z ekipą twierdzili to samo sprzedali w prywatne łapska za bezcen i okazuje się że jednak się opłaca i to grubo. No ale pranie mózgu w TVN wyjaśnia wszystko
Dodano: 04.08.2018 13:16    Przez: ~kierownikTaboru
Ty pajacu od kiedy wegiel i prąd sie nie opłaca
Dodano: 04.08.2018 15:29    Przez: ~Pn
@kom2 - a teraz napisz to jeszcze to polsku. Bo ma razie wyszedl ci bełkot... 😂😂😂😂😂😂
Dodano: 04.08.2018 16:45    Przez: ~Pn
@Pn - "Dodano: 04.08.2018 15:29 Przez: ~Pn" widze piSSuarski trolu, ze pode mnie sie podszywasz... 😂😂😂😂😂
Dodano: 04.08.2018 16:46    Przez: ~Pn
Pn, mówiłam ci, pij kozie mleko dla ochłody i na mózg.
Dodano: 04.08.2018 18:59    Przez: ~Matka
Idąc twoim tokiem rozumowania to ci wspaniale myślący Niemcy są jednocześnie zdrajcami narodu bo te kopalnie i elektrownie są prywatne....
Dodano: 04.08.2018 22:49    Przez: ~xXx
I to jest właśnie propaganda idiotow takich jak ty wlasnie ze nie sa prywatne
Dodano: 05.08.2018 08:43    Przez: ~Yh
Profesor AGH, Zbigniew Kasztelewicz, to brzmi dumnie! Ciekawe, ilu jego podwłądnych tak naprawdę jest autorami tego raportu. Ci, co znaja wiedzą co mam na myśli
Dodano: 04.08.2018 12:40    Przez: ~tyż górnik
Ważne kto podpisał tekst. I wszysy wiedzą o co chodzi. Technologia złotego inżyniera
Dodano: 04.08.2018 19:35    Przez: ~rysio
Pisząc o "znawcy" problemu górnictwa w Koninie miałem na myśli Zbycha Kasztelewicza
Dodano: 05.08.2018 16:13    Przez: ~ja wiem
Ci znowu o tej kopalni bleee to takie flaki z olejem jak zakon PO bleee
Dodano: 04.08.2018 12:44    Przez: ~Łycha
Ry pewnie wolisz o witaczu kominskim, krzyzach czy rondach im Wodza Narodu?
Dodano: 04.08.2018 15:15    Przez: ~Pn
Pn tak Ci piana pyska leci że napisać poprawnie zdania nie potrafisz hahaha
Dodano: 04.08.2018 20:58    Przez: ~PO
Podejmę pracę w biurze PAK. Ktoś coś?
Dodano: 04.08.2018 12:48    Przez: ~Red Label
To że społeczeństwo nie akceptuje poczynań kopalni Konin to jest wina ludzi zarządzających tą kopalnią i sposób traktowania mieszkańców pozostających wokół odkrywki przez kopalnie i ludzi tam pracujących.Kopalnia postępuje jakby była ponad prawem i jej postępowanie jest akceptowane przez miejscowe samorządy które głównie mają korzyść z kopalni.Kopalnia nie wywiązuje się z obietnic nie buduje dróg czy torów do transportu własnego i transportu węgla jak jest w Tomisławicach,gdzie prawie wszystkie przejazdy są drogami publicznymi,nawet jeżeli kopalnia zbuduje kawałek własnej drogi to i tak jej pojazdy również te olbrzymie transportujące węgiel jadą równoległą drogą publiczną i zgłoszeń mieszkańców nikt nie akceptuje nikt ich nie słucha obiecując tylko że kiedyś droga będzie.Problemem jest wypłata odszkodowań za zniszczenia gruntów czy drzew,które kopalnia wypłaca według własnego uznania, twierdzą że grunty są poza strefą co ...
Dodano: 04.08.2018 13:30    Przez: ~człowiek.
brawo proszę spojrzeć na tereny i drogi przy Kleczewie. kopalnia wszystko zrujnowała
Dodano: 04.08.2018 14:53    Przez: ~kleczewiak 1234
@kleczewiak 1234 - ale bzdety piszesz. Dzieki kopalni Kleczew sie rozwinal. Podobnie jak Konin czy Sompolno. Bez kopalni teoh kleczew bylby dziura zabita dechami.
Dodano: 04.08.2018 15:02    Przez: ~Pn
Mogę się założyć że kleczewiak 1234 całe życie w kopalni przepracował a teraz narzeka. Tylko gdyby nie kopalnia to w kleczewie by nie było nic smród brud i ubóstwo
Dodano: 04.08.2018 15:51    Przez: ~ktosik
Jakby nie kopalnia to po kleczewie nadal zajace by biegały
Dodano: 04.08.2018 23:10    Przez: ~Gv
Wreszcie mądry głos kogoś, kto się na tym zna (dr Kasztelewicz). Za chwile zapewne pseudoeksperci pipierajacy Dojna zmiane zaczna szczekac o ekologii i tego typu bzdetach....
Dodano: 04.08.2018 14:18    Przez: ~Pn
@Ciota - no comment.
Dodano: 04.08.2018 16:48    Przez: ~Pn
Pn, nie zadzieraj z ludżmi, tyle razy ci mówiłam.
Dodano: 04.08.2018 19:06    Przez: ~Matka
Taki z niego znawca jak z Ciebie biskup. Zapytaj jego podwładnych, już emerytów, jak on "pisał" różne artykuły i raporty do branżowych wydawnictw
Dodano: 05.08.2018 16:10    Przez: ~ja wiem
A kto płaci w Niemczech za przeniesienie całych wsi i miast? Tego nie napisano. W Polsce przedstawiciele kopalni węgla brunatnego przedstawiają budowę kopalni jako najlepsze dobro dla samorządów i ludzi w pobliżu mieszkających. Na papierze i przed budową kopalni jest wszystko ok. Ale praktyka zupełnie inna. Ostatni przykład, to spór (opisany na stronach LM) kto ma naprawić drogę w Kleczewie przebiegającą przez tereny pokopalniane, lub budowa obwodnicy z Kleczewa do Wilczyna. Inną sprawą są odszkodowania za zajmowaną ziemię i domy - każda firma chce jak najmniej płacić, a jak ktoś ma wygórowane żądania lub nie chce oddać ziemi, to jest wywłaszczany. A można jeszcze pisać o obniżaniu wód podziemnych i zaniku wody w rzekach itp. Można dużo pisać. Artykuł przedstawia punkt widzenia lobby prokopalnianego.
Dodano: 04.08.2018 15:01    Przez: ~Zainteresowany
Nie, dr Kasztelewicz pokazuhe w nim prawdę. Co do Kleczewa i drog pokopalnianych.... Kleczew rozbudowal sie dzieki kasie kopalni. A drogi, które zrobila kopalnia sa na grzaskim tetenie i... nic nie jest wieczne. Ja woke miec drogę np przrz zwalki z hopjami czy dziurami zamiast... zadnej i tobic objazdy po 20 km zatloczonymi drogami.
Dodano: 04.08.2018 15:06    Przez: ~Pn
Ciekawe jak wyglądały by miasteczka typu Kleczew, gdyby na terenie gminy nie działała kopalnia... Wystarczy się rozejrzeć po okolicy.
Dodano: 04.08.2018 15:12    Przez: ~...
Dokładnie. Szkoda słów na tych malkontentów...
Dodano: 04.08.2018 15:19    Przez: ~Pn
tak i co dokladnie zrobila kopalnia przez ostatnie 10 lat dla kleczewa? to o czym piszesz byla za czasow gdy kopalnia i elektrownia nalezaly do panstwa
Dodano: 04.08.2018 16:20    Przez: ~paczek bez masla
Nie jestem mieszkańcem Kleczewa, wystarczy że kopalnia poprzez podatki zasila miejską kasę. Kopalnia jest w prywatnych rękach od 6 lat, od 2012.
Dodano: 04.08.2018 20:49    Przez: ~...
1 z 4
1234>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.