Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoło. Poszukiwani są świadkowie "mrocznych czasów". IPN szuka

Koło. Poszukiwani są świadkowie "mrocznych czasów". IPN szuka

Dodano:
Koło. Poszukiwani są świadkowie "mrocznych czasów". IPN szuka

Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu realizuje kwerendę archiwalną, w tym w aktach śledztw prokuratorskich dotyczącą zbrodni NKWD i UB w Kole.

Planuje oględziny budynku przy ul. Grodzkiej 9, miejsca kaźni naszych rodaków w latach 1945-56 oraz spotkanie z miejscowymi świadkami. Dlatego przewodniczący Rady Miejskiej w Kole - Artur Szafrański, który na początku tego roku wystąpił do IPN z wnioskiem o przeprowadzenie badań historycznych w byłej siedzibie NKWD i UB, poszukuje świadków tamtych zdarzeń w Kole.

We wniosku wystosowanym w lutym br. do IPN przewodniczący rady napisał m.in. - Wychodząc naprzeciw licznym prośbom mieszkańców miasta Koła oraz w dbałości o pamięć Polaków - mieszkańców Koła - bestialsko pomordowanych w miejscach represji komunistycznych lat 1944-56, w imieniu Rady Miejskiej w Kole zwracam się z prośbą o przeprowadzenie badań historycznych w budynku przy ul. Grodzkiej 9 w Kole, będącym byłą siedzibą NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa – miejscem kaźni Polaków w latach 1945-1956. Według informacji mieszkańców, świadków tamtych czasów, na terenie tym nadal mogą znajdować się szczątki osób zamordowanych i zakopanych, bądź zamurowanych w murach ww. budynku. Zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie prac poszukiwawczych oraz badań naukowych na terenie byłej siedziby NKWD i UB w Kole przy ul. Grodzkiej 9. Mamy nadzieję, że badania przeprowadzone przez Państwa ustalą m.in. co stało się z ciałami osób, które w latach 40. i 50. XX wieku zostały zabite w budynku aresztu bądź zmarły tam w wyniku metod śledczych komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Przewodniczący rady wraz z IPN poszukują świadków, którzy pamiętają ten okres w Kole, posiadających jakieś dokumenty lub mających wiedzę o tych wydarzeniach. To bardzo ważny i konieczny element działania pracowników IPN. Kontakt możliwy za pośrednictwem Biura Rady mieszczącego się w ratuszu, tel. 63 262-75-44.

Ĺąródło. Miasto Koło 

Koło. Poszukiwani są świadkowie
Czytaj więcej na temat:IPN Poznań, Koło tablica,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole