Dzisiaj jest wtorek 13 listopada 2018, imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20711) SPORT FORUM FIRMY (5250) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
10 / 7oC
Pojutrzepogoda
9 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Karate kyokushin. Koniński klub obchodził 40-lecie ... (2)Śpiewająco włączyli się w obchody przy ul. J. Piłs ... (24)

Instalacje fotowoltaiczne w czterech gminach. Umowa podpisana

Dodano: 10.08.2018 18:37
Źródło: LM.pl

Rychwał jako pierwszy w województwie wielkopolskim podpisał umowę z wykonawcą projektu przewidującego montaż 668 instalacji fotowoltaicznych w czterech gminach.

Przetarg na realizację projektu ekologicznych instalacji na prywatnych gospodarstwach wygrała firma Moris Polska Sp. z o.o. z Warszawy. Za blisko 8 mln zł wykonawca do końca roku zamontuje odnawialne źródła energii w gminach: Rychwał, Wierzbinek, Golina i Tuliszków.

- Energia zdecydowanie idzie do góry, więc dzisiaj te 668 instalacji to ogromna rzecz – mówi Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała. - Źle się stało, że w trakcie realizacji projektu ministerstwo zmieniło reguły gry. Kiedy wyszliśmy z inicjatywą do mieszkańców dopłaty miały być minimalne. Teraz okazuje się, że podatek VAT będzie po stronie mieszkańców. To mocno skomplikowało strukturę wydatków, bo dopłata może wynosić nawet 6,5 tys. zł. Podpisując umowę mieszkańcy będą musieli określić, czy mają tyle pieniędzy, żeby zapłacić za inwestycję – dodaje.

Mimo zmian burmistrz gminy, która jest liderem projektu podkreśla, że instalacje będą służyć społeczności przez lata. A podpisanie umowy jako pierwsi w województwie to nie lada gratka.

- To dobra okazja, żeby pokazać, że udaje się znaleźć wykonawcę i można to zrobić. To najlepiej wydane pieniądze, bo korzystają z nich bezpośrednio mieszkańcy – mówi Maciej Sytek, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

- Dla nas to bardzo ważna inwestycja i z wielką uwagą się do niej zabieramy – podkreśla Marek Krzyczkowski z Moris Polska Sp. z o.o.

Prace powinny zakończyć się jesienią, tak żeby gminy przed końcem roku rozliczyły się z projektu.

  • Instalacje fotowoltaiczne w czterech gminach. Umowa podpisana
  • Instalacje fotowoltaiczne w czterech gminach. Umowa podpisana
  • Instalacje fotowoltaiczne w czterech gminach. Umowa podpisana
  • Instalacje fotowoltaiczne w czterech gminach. Umowa podpisana
  • Instalacje fotowoltaiczne w czterech gminach. Umowa podpisana

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Przykre to, że gmina Ślesin straciła przez niedopilnowanie albo zaniedbanie aż 10 milionowe dofinansowanie :-(
Dodano: 10.08.2018 19:17    Przez: ~miałem mieć
I tak zwykły obywartel nie dostanie dofinansowania tylko koledzy pań z urzędu albo burmistrzów
Dodano: 10.08.2018 21:25    Przez: ~Tak bedzie jak zwykle
A ja spytam kto ustalal w Rychwale zasady kto pierwszy ten lepszy i dopuscil do tego aby ludzie stali od 4 rano w kolejce,co wam to przypomina?wystarczylo zrobic wklad wlasny z 50% i 3/4 chetnych odpada,choc to lepiej niz wczesniej losowanie...
Dodano: 10.08.2018 20:57    Przez: ~Xyz
Mały rebus..Kto na zdjeciach rozpozna SB-ka ?
Dodano: 11.08.2018 03:57    Przez: ~TW
Oj popłynie wykonawca, 668 instalacji do wykonania w 3 miesiące. No chyba ze popłynie gmina z mieszkańcami. Moris sp z o.o. - generalny wykonawca inwestycji za 8mln zł, kapitał zakładowy 50tys zł. Tak czy inaczej będzie się dxiało:))
Dodano: 11.08.2018 17:06    Przez: ~Bobas12345

KOMENTARZE

Przykre to, że gmina Ślesin straciła przez niedopilnowanie albo zaniedbanie aż 10 milionowe dofinansowanie :-(
Dodano: 10.08.2018 19:17    Przez: ~miałem mieć
Brawo brawo to mi się podoba ekstra tak powinno być super
Dodano: 10.08.2018 19:44    Przez: ~Pn
A ja spytam kto ustalal w Rychwale zasady kto pierwszy ten lepszy i dopuscil do tego aby ludzie stali od 4 rano w kolejce,co wam to przypomina?wystarczylo zrobic wklad wlasny z 50% i 3/4 chetnych odpada,choc to lepiej niz wczesniej losowanie...
Dodano: 10.08.2018 20:57    Przez: ~Xyz
I tak zwykły obywartel nie dostanie dofinansowania tylko koledzy pań z urzędu albo burmistrzów
Dodano: 10.08.2018 21:25    Przez: ~Tak bedzie jak zwykle
Panie Xyz proszę myśleć - to nie boli. Chcesz Pan zrobić wkład własny 2 x wyższy to środkow zostanie wiecej o 1/4 a chetnych ubędzie i może zostaną niewykorzystane środki? Chcesz Pan jak PO fundować ośmiorniczki lokalnym bonzom co majä na wkład po 13 tys bo Ci z wkladem wlasnych 6,5 tys to już gorsi, bo to w kolejce stali? Jak chcesz błysnäć to zaproponuj ranking: firmy robiły rozeznanie na posesji i wygrac powinni ci co maja najbardziej nasłoneczniony dach, lub dach plaski pod tani montaż itp by środki wydać najefektywniej a nie po kolejności z kolejki. Czuje że Pan do gminy pojechał za późno. Masz 50% wkładu to sobie 50% dobierz kredytu.
Dodano: 10.08.2018 21:35    Przez: ~Lo
Do lo - ty wierzysz w to co piszesz?wystarczy w pierwszej kolejnosci kwalifikowac osoby z najwyzszymi rachunkami(oczywiscie nie liczac firm) i dzielic to na liczbe osob,proste jak budowa cepa,dostaje ten co najpardziej wykorzystuje,teraz pomysl bo to nie boli,a do gminy sie nie wybieralem bo spodziewalem sie ze tak bedzie,wiec jak stales od czwartej to tylko pogratulowac,bo wiekszosc ludzi chodzi do pracy na 6,7,8 i isc stac w kolejce to jest kpina z ludzi i mieszkancow
Dodano: 10.08.2018 22:07    Przez: ~Xyz
POj@by to zdrajcy donosiciele kolaboranci szmalcowniki i złodzieje.
Dodano: 10.08.2018 23:59    Przez: ~eloooooooooo
Jaki Burmistrz taka Gmina
Dodano: 12.08.2018 09:55    Przez: ~Yo
Ale o tym się nie pisze :-(
Dodano: 10.08.2018 19:17    Przez: ~miałem mieć
Co na to Zosia Itman?
Dodano: 10.08.2018 19:24    Przez: ~Symp.PiS
Domaga się ukarania tych ubogich intelektualnie ludzi ,którzy nie wierzą ,że PiS popiera już 142%? A kandydata PiS w Koninie to wszyscy ?
Dodano: 11.08.2018 12:03    Przez: ~kandydat PiS
Powiem TAK > gdy byłem w związku małżeńskim to moją żonę ciągle bolała głowa, ząb czy miała migrenę któregoś dnia powiedziałem dość takiego życia. Wstałem rano i wyrzuciłem wszystkie jej bety do kontenera a jej odebrałem klucze do mieszkania i powiedziałem, że ma całkowity zakaz wchodzenia na moją posesje. Choć nie powiem , kiedyś z niej dobra kobieta była, urodziła mi dwójkę dzieci, których razem wychowaliśmy na wykształconych ludzi. Curka jest stewardessą, lata luksusowymi samolotami. Syn jest marynarzem, ma już własną rodzinę i mieszkają na przedmieściach Rotterdamu. A ja, ja teraz wiem, że żyję mam dwie kochanki z którymi wczoraj spędziłem cudowną noc, ale wcześniej zaprosiłem je do renomowanej restauracji w centrum Bielsko-Białej, zamówiliśmy australijskiego melona - 1szt tysiąc dolarów, karpia błękitnookiego (10 tysięcy polskich złotych - łowiony na indywidualne zamówienie klienta) karp ten występuje tylko w wodach M ...
Dodano: 10.08.2018 19:41    Przez: ~rysiek
Po przeczytaniu 5 słów skończyłem i od razu daje łapę w dół....
Dodano: 10.08.2018 19:55    Przez: ~mądry
a w głowie mam nasrane:)
Dodano: 10.08.2018 19:57    Przez: ~Mecenas
rysiek musiałeś wklejać cytat z książki
Dodano: 10.08.2018 19:57    Przez: ~gdsg
rysiek rzucasz tysiącami a słoma z butów Ci wystaje.
Dodano: 10.08.2018 21:19    Przez: ~żona biznesmena
Żądam jako podatnik,elektorat i suweren od władz w naszym powiecie zakazu wpuszczania psów na plażę.
Dodano: 10.08.2018 19:54    Przez: ~Filip
Złudna głupiego radość.Nieekologiczne /proces produkcji urządzeń/ nieekonomiczne /mała wydajność i brak możliwości magazynowania energi/ niestabilność produkcji energi / warunki pogodowe/ dopłaty z kieszeni podatnika nawet tego który z tego nie korzysta. to minusy , a plusy.... pasożytniczy tryb życia dla tzw. inwestora. ich już znacie , wiecie kim są.
Dodano: 10.08.2018 20:07    Przez: ~QUIBOS
Generalnie cześć prawdy, ale 2/3 to głupoty. Magazynowanie energi to kretynizm. Kosztuje 1/3 wiecej instalacja. Akumulator się sam zużywa (jak w autach) czyli za kilka lat znowu 1/3 dopłaty. Chodzi własnie o to by aku nie kupować (taniej) i oddawać nadmiar mocy ... kiedy w dzien, w lato, jak jest nadmiar u Ciebie w domu a energetyka ma braki!! Minus najwiekszy jest taki że z naszy podatkow dokłada sie wybranym z wkladem własnym 6,5 tys na zagraniczna technologie podczas gdy sa ludzie co obok pala plastik bo ich na 6,5 tys wydatku nie stać a można im kupić polski styropian i polski kocioł. Kasa zostaje u Nas i wspieramy najbiedniejszych a efekt ekologiczny wiekszy.
Dodano: 10.08.2018 21:43    Przez: ~Lo
Boże ludzie poczytajcie ustawy. magazynowanie energii jest to w cudzysłowie. to idzie do sieci a potem 80% można z tego odzyskać np w nocy
Dodano: 11.08.2018 08:46    Przez: ~mam
Umowa podpisana, ciekawe jak będzie z realizacją bo czasu jest bardzo mało.
Dodano: 10.08.2018 20:25    Przez: ~Piotr
A kto pochodzi z Rychwała dlatego pierwszy.
Dodano: 10.08.2018 21:23    Przez: ~ziomek
Super... wygrała firma z Warszawy bo nikt z naszego regionu nie spełniał warunków postępowania. Brawo za dbałość o region.
Dodano: 10.08.2018 21:22    Przez: ~Ar
WYBORY , WYBORY SAMORZĄDOWE dają o sobie przypominać
Dodano: 10.08.2018 21:54    Przez: ~Ania
Kto miał dbać o region? Firmy z naszego regionu mogą robić 1 instalację na raz, a zwykle zajmuje to przynajmniej 2 dni. 600 instalacji nie zrobiłyby wszystkie razem nawet przez rok. Pewnie nawet by nie miały kasy na zakup takiej ilości sprzętu, ani możliwości znalezienia pracowników.
Dodano: 11.08.2018 23:55    Przez: ~O!!!
Już to widzę jak wykonają 600 instalacji w 2 miesiace 😂. Chyba władze gminy nie zdają sobie sprawy z tego co się dzieje na rynku OZE. Powodzenia czekam na raport !
Dodano: 10.08.2018 23:59    Przez: ~Ozeshop
Mały rebus..Kto na zdjeciach rozpozna SB-ka ?
Dodano: 11.08.2018 03:57    Przez: ~TW
Dziamdziara,pierwszy z prawej ze sztuczną szczęką.
Dodano: 11.08.2018 08:48    Przez: ~raasierpem...itd
Czy milicjant na emeryturze też awansuje ?
Dodano: 11.08.2018 13:40    Przez: ~Stefek
1 z 2
12>>