Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu. Grafika w muzeum

Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu. Grafika w muzeum

Dodano:
Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu. Grafika w muzeum

Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został oficjalnie ogłoszony przez Piusa XII w 1950 r. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, znajduje się grafika ukazująca Maryję unoszoną do nieba

Najstarsze dowody pochodzą już z II w. i pojawiły się w kontekście kultu zmarłych, których dzień śmierci traktowano jako narodziny dla nieba. Po soborze efeskim (431) podkreślano w Kościele znaczenie dnia, w którym Maryja zakończyła swój ziemski żywot, jak podaje tradycja - w wieku 52 lat.

W myśli teologicznej uwzględniano trzy fazy wniesienia Maryi do chwały - przejście, zaśnięcie i wniebowzięcie. Od początku uważano, iż dokonały się one w okolicy Jerozolimy, w miejscu położonym przy drodze do Betlejem, gdzie pierwotnie znajdował się kościół Kathisma. Inna tradycja przyjęła jako miejsce Wniebowzięcia podnóże Góry Oliwnej, gdzie ok.450 r. cesarzowa Eudoksja wzniosła świątynię.

W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, znajduje się piękna grafika ukazująca Maryję unoszoną do nieba, jej autorem jest Lucas Vorstermans (junior) (1624-1667) a powstała według obrazu Anthonego Van Dycka (1599-1641). Datuje się ją na lata 1639-1666. Jest to miedzioryt. 

Wieloaspektowość i wielowątkowość treści zawartych w dogmacie o Wniebowzięciu NMP doprowadziła do ukształtowania w sztuce wielu odmian ikonograficznych tego tematu. Wyraźnie widoczny jest związek ikonografii z tekstami literackimi. Syntetyczna opowieść o Wniebowzięciu Maryi utworzona na podstawie Złotej Legendy która inspirowała pokolenia artystów, w tym także Lucasa Vorstermansa, twórcę przedstawianej grafiki. Najstarszym znanym przedstawieniem Wniebowzięcia jest metalowy enkolpion w kształcie krzyża, datowany na VI-VII w., powstały w Italii a znajdujący się obecnie w zbiorach Działyńskich na zamku w Gołuchowie.

Anita Rossa

Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu. Grafika w muzeum
Czytaj więcej na temat:Licheń, muzeum Licheń, grafika, NMP,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole