Dzisiaj jest czwartek 4 czerwca 2020, imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18412) SPORT FORUM FIRMY (5494) PRACA (23) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 14oC
Jutropogoda
14 / 11oC
Pojutrzepogoda
15 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Medyk Konin wicemistrzem Polski! PZPN zakończył se ... (0)Rychwał. Rozbudują przedszkole, bez obciążenia gmi ... (0)

Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu. Grafika w muzeum

Dodano: 15.08.2018 09:36

Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został oficjalnie ogłoszony przez Piusa XII w 1950 r. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, znajduje się grafika ukazująca Maryję unoszoną do nieba

Najstarsze dowody pochodzą już z II w. i pojawiły się w kontekście kultu zmarłych, których dzień śmierci traktowano jako narodziny dla nieba. Po soborze efeskim (431) podkreślano w Kościele znaczenie dnia, w którym Maryja zakończyła swój ziemski żywot, jak podaje tradycja - w wieku 52 lat.

W myśli teologicznej uwzględniano trzy fazy wniesienia Maryi do chwały - przejście, zaśnięcie i wniebowzięcie. Od początku uważano, iż dokonały się one w okolicy Jerozolimy, w miejscu położonym przy drodze do Betlejem, gdzie pierwotnie znajdował się kościół Kathisma. Inna tradycja przyjęła jako miejsce Wniebowzięcia podnóże Góry Oliwnej, gdzie ok.450 r. cesarzowa Eudoksja wzniosła świątynię.

W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, znajduje się piękna grafika ukazująca Maryję unoszoną do nieba, jej autorem jest Lucas Vorstermans (junior) (1624-1667) a powstała według obrazu Anthonego Van Dycka (1599-1641). Datuje się ją na lata 1639-1666. Jest to miedzioryt. 

Wieloaspektowość i wielowątkowość treści zawartych w dogmacie o Wniebowzięciu NMP doprowadziła do ukształtowania w sztuce wielu odmian ikonograficznych tego tematu. Wyraźnie widoczny jest związek ikonografii z tekstami literackimi. Syntetyczna opowieść o Wniebowzięciu Maryi utworzona na podstawie Złotej Legendy która inspirowała pokolenia artystów, w tym także Lucasa Vorstermansa, twórcę przedstawianej grafiki. Najstarszym znanym przedstawieniem Wniebowzięcia jest metalowy enkolpion w kształcie krzyża, datowany na VI-VII w., powstały w Italii a znajdujący się obecnie w zbiorach Działyńskich na zamku w Gołuchowie.

Anita Rossa

  • Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu. Grafika w muzeum

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   muzeum Licheń,   grafika,   NMP,  

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.