Dzisiaj jest czwartek 27 czerwca 2019, imieniny: Władysława, Maryli, Władysławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20336) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 14oC
Jutropogoda
22 / 13oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Z Konina do Madrytu. Tancerka "Rytmixu" na scenie ... (0)Golina. Umowa na rewitalizację osiedla Starówka po ... (0)

Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu. Grafika w muzeum

Dodano: 15.08.2018 09:36

Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został oficjalnie ogłoszony przez Piusa XII w 1950 r. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, znajduje się grafika ukazująca Maryję unoszoną do nieba

Najstarsze dowody pochodzą już z II w. i pojawiły się w kontekście kultu zmarłych, których dzień śmierci traktowano jako narodziny dla nieba. Po soborze efeskim (431) podkreślano w Kościele znaczenie dnia, w którym Maryja zakończyła swój ziemski żywot, jak podaje tradycja - w wieku 52 lat.

W myśli teologicznej uwzględniano trzy fazy wniesienia Maryi do chwały - przejście, zaśnięcie i wniebowzięcie. Od początku uważano, iż dokonały się one w okolicy Jerozolimy, w miejscu położonym przy drodze do Betlejem, gdzie pierwotnie znajdował się kościół Kathisma. Inna tradycja przyjęła jako miejsce Wniebowzięcia podnóże Góry Oliwnej, gdzie ok.450 r. cesarzowa Eudoksja wzniosła świątynię.

W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, znajduje się piękna grafika ukazująca Maryję unoszoną do nieba, jej autorem jest Lucas Vorstermans (junior) (1624-1667) a powstała według obrazu Anthonego Van Dycka (1599-1641). Datuje się ją na lata 1639-1666. Jest to miedzioryt. 

Wieloaspektowość i wielowątkowość treści zawartych w dogmacie o Wniebowzięciu NMP doprowadziła do ukształtowania w sztuce wielu odmian ikonograficznych tego tematu. Wyraźnie widoczny jest związek ikonografii z tekstami literackimi. Syntetyczna opowieść o Wniebowzięciu Maryi utworzona na podstawie Złotej Legendy która inspirowała pokolenia artystów, w tym także Lucasa Vorstermansa, twórcę przedstawianej grafiki. Najstarszym znanym przedstawieniem Wniebowzięcia jest metalowy enkolpion w kształcie krzyża, datowany na VI-VII w., powstały w Italii a znajdujący się obecnie w zbiorach Działyńskich na zamku w Gołuchowie.

Anita Rossa

  • Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu. Grafika w muzeum

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   muzeum Licheń,   grafika,   NMP,  

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.